EMİN TURAN, GÜNEŞİN KÖKLERİ RESİM SERGİSİ: EVİN SANAT GALERİSİ

EMİN TURAN ‘’GÜNEŞİN KÖKLERİ’’ SERGİSİ İLE EVİN SANAT GALERİSİ’NDE

12 Şubat – 5 Mart 2013

 
Evin Sanat Galerisi, 12 Şubat – 5 Mart 2013 tarihleri arasında Çağdaş Türk Resminin dikkat çeken isimlerinden Emin Turan’ın “Güneşin Kökleri” adlı beşinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
 
Emin Turan, rengin ön planda olduğu resimlerinde, figür ve kompozisyonlarındaki ustalığını kullanarak resmin metafizik evrenini yeniden yorumluyor.  Özgün dili ve cesur fırçasıyla, bir önceki sergilerinde karşılaştığımız eleştirel tavrının, yeni sergisinde de tuvallerine yansıdığını görüyoruz. Sanatçı, bakışı öznenin hiyerarşisinden kopararak çıktığı bu yeni serüvenine izleyiciyi de davet ediyor.

 
Yasin Yıldırım sergi katalogundaki sunuş yazısında sergiyle ilgili şunları söylüyor:
 
‘Bir bakışın öznesinin nesnesi ile beraber kurulduğunun farkında olan üçüncü göz, ressamın gözü, bakışın tarihini yorumlayarak onun tarihinin sürekliliğini, dolayısıyla kırılmalarını yorumlayabilme yeteneği kazanır, yani tarihsel özne olur ve metafiziği aşıp resmettiği bakışta hakikate dönüşür. Bu yüzden “Güneşin Kökleri”dir serginin adı, ya da bakışı mümkün kılan tek metafiziğin, ışığın kültürel fiziği.’
 
Emin Turan 1979 yılında Çanakkale’de doğdu. 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2007 yılında yüksek lisansını tamamlayan sanatçı, halen aynı üniversitede doktorasına devam ediyor. ‘Güneşin Kökleri’ sanatçının Evin Sanat Galerisi’ndeki beşinci kişisel sergisi. Emin Turan İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.
 
Emin Turan’ın “Güneşin Kökleri” adlı sergisi, 12 Şubat  – 5 Mart 2013 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde görülebilir.
 
*Evin Sanat Galerisi, Pazar hariç hergün 11.00 – 19.00 saatleri arası açıktır.
 

Haber kaynak: Eda Çekil eda@evin-art.com

Evin Sanat Galerisi
Büyük Bebek Deresi Sokak No : 13 Bebek 34342 İstanbul  
Tel : +90 (212) 265 81 58  Faks : +90 (212) 257 76 75  
www.evin-art.com   galeri@evin-art.com

Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir