Erol Ünal: Reklamcılığın 55 Yıllık Tanığı Kitabı

Reklamcılığın 55 Yıllık Tanığı Erol Ünal kitabı yayınlandı.Erol Ünal‘ın kitabı 1964 yılında reklamcılığa adımını atan Tatbikili bir delikanlının, yarım asırlık serüvenini anlatıyor. Kitap Letraset’den Macintosh’a, İstanbul’dan yurtdışına Ukrayna’ya uzanan çalışmalar ve ülkemizde reklamcılığın gelişimini anlatıyor.
Gençlere keyifli ve öğretici bir masal gibi hissettirecek olan bu anılar, orta yaşın üzerindekilere de birebir tanıklık ettikleri yılları hatırlatarak gülümsetecek.
Erol Ünal kitabı hakkında; “Bu kitapta reklamcılığın 55 yıllık tanığı olarak yarım asırlık reklamcılık serüvenimi yazdım. Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulunda okurken 1964’de harçlıklarımızı birleştirerek 3 arkadaşımla birlikte kurduğumuz Hey Reklam Bürosu ile reklamcılık serüvenim başladı. Askerlikten sonra Rektaş , Şark , Ankara, Artaş ve Ajanstek Reklam Ajanslarında çalıştım; grafiker, art direktör, film-sinema dairesi başkanı olarak muhtelif görevlerde bulundum. İlan orjinalleri, reklam kampanyaları yaptım. Reklam fotoğrafları çektim. Tv reklam filmlerini, montajlarını ve dublajlarını yönettim. Ajanstek’ten sonra Manajans, Pars McCann ve Turizm Ajansı’nın tekliflerini reddedip 1978’de Sibıl Reklam’ı, 1987’de Nedim Yenituna ile birlikte Studio Sibıl’ı kurdum. 1991’den itibaren Robert Nasibulin ile birlikte 9 sene Ukrayna’da reklam çalışmaları ve 278,404 dolarlık reklam ihracatı yaptım. Bu kitapta sadece Türkiye’deki reklamcılık değil, aynı zamanda Ukrayna’daki reklamcılık hakkında da bilgiler bulunuyor. 1991’de Kiev’de Türk İhraç Malları Ürünleri Fuarı’nın, 1993 ve 1994’de Kiev’de New Faces, 1995’de Dnepropetrovsk’de ve 1996’de Kiev’de Best Model of Ukraine Yarışmaları’nın, 1994’de Odessa’nın 200. Kuruluş Yıldönümü Kutlaması’nın bütün reklam malzemelerinin organizasyonlarını, 1995’te Odessa Belediye Başkanı’nın Samsun’da Kardeş Şehir Protokolu’nun gerçekleşmesini sağladık. 1992’de Kiev’de Türkiye-Ukrayna arasında yapılan Dostluk Antlaşmasının 70. yıldönümündeki panele “Türk İş Adamı” sıfatıyla konuşmacı olarak, 1995 ve 1996’da Kerch’de yapılan Ukrayna ve Birleşik Devletler Topluluğu Reklam Ajansları toplantıları’na “Türk Reklam Ajansı Yöneticisi” olarak katıldım. 31 sene Sibıl Reklamı yönettikten sonra 9 yıl da Artpoint Tasarım Ajansı’nın İletişim Koordinatörlüğü yaptım. Kitabı okuduğunuzda, REKLAMCILIĞIN 55 YILLIK TANIĞI olarak benim yarım asır süren reklamcılık serüvenimle birlikte mesleğin Türkiye’deki gelişimine sizler de tanık olacaksınız.“ diyor.
Kitap, Cinius Yayınlarının kitap satış sitesi cinius.shop ve trendyol.com’da satışa çıkarıldı.Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın/ tenise.yalcin@gmail.com -İleti Haber: Erol Ünal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir