Fazıl Say: P.Hindemith viyolonsel piyano sonatının dünyada ilk seslendirilişi

 
 
Kronberg Akademisi Festivali
28.09.2013 – 05.10.2013

Fazıl Say/ piyano
Pekka Kuusisto/ viyolonsel, Nicolas Altstaedt/ viyolonsel

29.09.2013 Pazar, saat: 17:00
Johanniskirche Kronberg 

Fazıl Say: "Bu aksam 17.00 KRONBERG (Frankfurt yakınlarında) konser

Ankara Devlet Konservatuvarı kurucularından PAUL HINDEMITH´in viyolonsel piyano sonatının DÜNYADA İLK SESLENDİRİLİŞİ  var. İlginç bir durumdur. Hindemith öleli 50 yıl oldu. (1930'larda Nazi Almanyası'ndan kaçıp Türkiye'ye sığınan sanatçılardan biriydi Hindemith) önemli bir çağdaş bestecidir. 1919'da başladığı ama eksik kalan bir VİYOLONSEL PİYANO sonatını, 94 yıl sonra tekrar gün ışığına çıkarıyoruz bugün. 
Eksik ve kayıp bölümlerini yaptığım çalışma ile tamamlamıştım. Konserde 94 yıl sonra gelen bu İLK SESLENDİRİLİŞ'de benimle beraber viyolonselde ünlü NICHOLAS ALTSTAEDT var. Bu durum ayni zamanda bir gönül borcudur. Hindemith'in kurduğu Ankara konservatuvarından yetişen bir sanatçının onun eserini tamamlaması"  
 


 

 
29. September, 16.15
Museum Kronberger Malerkolonie
Werkeinführung zur Violoncellosonate von Paul Hindemith / Fazıl Say von Musikwissenschaftler Prof. Dr. Günther Metz
 
Kronberg Viyolonsel Festival
Sonntag, 29. September, 17.00 Uhr 
Johanniskirche Kronberg
 
Duos am Nachmittag
Violine, Violoncello & Klavier
 
Johann Sebastian Bach (1685-1750): Bearbeitungen aus den zweistimmigen Inventionen
Maurice Ravel (1875-1937): Sonate für Violine und Violoncello 
Paul Hindemith (1895-1963) / Fazil Say (*1970): Sonate für Violoncello und Klavier, 1. Uraufführung 
Pekka Kuusisto, Violine 
Nicolas Altstaedt, Violoncello 
Fazıl Say, Klavier


okumak için tıklayın

 

Paul Hindemith 28 yaşında
Paul Hindemith (1895 – 1963)
 

Hindemith Almanya'da Hanau şehrinde doğdu. Çocukken keman dersleri alıp bir müzik kariyerine hazırlandı. Frankfurt am Main şehrinde bulunan "Hoch Konservaturi"'na girerek ileri keman, orkestra şefliği ve kompozisyon dersleri aldı. Bu müzik eğitimi sırasında o şehir ve civarında dans bandolarında çalgıcı ve müziksel komedi konserlerinde eşlikçi olarak çalışarak kendine mali destek sağladı.
1914'te Frankfurt Opera Orkestrası'nda yardımcı lider ve 1917'de konsermayster olarak görev yaptı. 1914'ten itibaren Rebner Yaylı Sazlar Kuarteti üyeliği yaptı. 1921'de Amar Kuartet'i kurdu ve bu kuartet Donaueschingen Festival'inde 1920-1929 döneminde konserler verdi. 1929'da Donaueschingen Festivali orgnizatörlüğünü üzerine aldı. Bu festival zamanın başlıca avangart bestecilerinin, örneğin Anton Webern ve Arnold Schoenberg, eserlerini programına almakla ün yaptı.
1922'de Salzburg'da kendi eserleri çalınıp enternasyonal müzik çevrelerine girmiş oldu. 1927'de Berlin'de Berliner Hochschule für Musikde kompozisyon dersleri vermeye başladı. 1930'lu yıllarda Kahire'ye ve viola soloisti olarak ABD'ye ziyaretlerde bulundu. 1930'dan itibaren Türkiye ile yakından ilişki kurdu. Ankara'yı birkaç kere ziyaret etti ve Türk hükümetinin, ve özellikle Atatürk'ün, özel davetiyle Türkiye müzik eğitimine çok büyük katkılarda bulundu. Polifonik müziğin Türkiye'de yerleşmesi için kurulan Ankara Devlet Konservatuvarı'nın ve Ankara Devlet Operası'nın kurucularının başında olduğu kabul edilir.
Hindemith'in Almanya'da iktidara gelen Nazi Partisi ile ilişkisi biraz karmaşıktır ve bazı tenkitlere uğramıştır. Kendisinin eserleri nedeniyle özellkle opera eserleri dolayısıyla dejenere olarak isimlendirilmiştir. 1934 yılında Mathis der Maler (Ressam Mathis) adlı yeni eseri Wilhelm Furtwängler tarafından yapım programına alınmak istenince Nazi yönetimi tarafından bu eserin sahnelenmesi yasaklandı. Furtwängler Der Fall Hindemith adıyla bir makale yayınlayarak Hindemith'i korumak istemesine rağmen bu çabalar sonuç vermedi. 6 Aralık 1934de Nazi Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in Berlin'de verdiği bir nutukta Hindemith ismen atonal gürültü yapıcı olarak telin edildi.
1935'ten itibaren birkaç yıl Türkiye'ye geldi; 1938'de ise karısı Yahudi asıllı olduğu için İsviçre'ye göç etti.
1940'da ise Hindemith ABD'ye göç etti. Tam bu zamanlarda kendi müzik teorilerini geliştirmişti ve bunları kendi öğretimine ve bestelerine uygulamaya başlamıştı. ABD'de Yale Üniversitesi'nde müzik öğreticiliğine devam etti ve birçok ilerigelen Amerikan müzisiyeni yetiştirdi. Harvard'da verdiği bir seri müzik teorisi konferansı çok etkili bir müzik ve kompozisyon teorisi kitabını bastırasına etkili oldu. Hindemith 1946'da Amerikan
vatandaşlığına geçti.
1953'te Avrupa'ya dönen Hindemith İsviçre'ye yerleşip Zürih Üniversitesi'nde ders vermeye başladı. Bu arada misafir orkestra şefliği yaptı ve çoğu kendi besteleri için orkestra şefi olarak birçok plak ve ses kaydı yaptı.
Paul Hindemith 28 Aralık 1963'te 68 yaşında müzmin pankreatit nedeniyle Frankfurt am Main'de hayata göz yumdu.
Türkiye müzik kültürüne katkısı[değiştir]
 
1935, Hindemith Türkiye Mili Eğitim Baknliği tarafından ülkenin müzik eğitimini organize etmek üzere öğretici materiyal hazırlamakla görevlendirilidi. İstanbul'dan Ankara'ya nakil edilmiş Ankara Müziki Muallim Mektebi'nde Alman sahne direktörü Carl Ebert ile dersler vermeye başladı. Özellikle Hindemith Üniversel ve Türk Polifonik Müzik Eğitimi Programını hazırlamakla devlet müşaviri olarak görev aldı. Türk hükümeti Paul Hindemith ve Carl Ebert'e bu okulu nüve olarak alan ve bir yüksek öğretim kurumu olarak kurulan yeni Ankara Devlet Konservatuvarı'nda devlet kadrolu hocalık vermeyi istedi. Carl Ebert bunu kabul ettiyse de Paul Hindemith kabul edemedi. Ancak Türkiye'ye ve Ankara'ya 1935, 1936 ve 1937 yıllarında kısa sürelerle devlet müşaviri sıfatıyla geldi; müzik kurumlarında incelemeler yapti, bazen yeni düzenlemeler teklifleri için raporlar kaleme aldı ve uygulamaları denetledi.
Eserleri
Müzik öğretimi ve teorisi için eserleri
Unterweisung im Tonsatz, 3 cilt. (Mainz: Schott, 1937–70) (Almanca)
Bu eserin İngilizce çevirisi The Craft of Musical Composition olarak basılmıştır.
Cilt 1: Theoretical Part, çev. Arthur Mendel (New York: Associated Music Publishers; London: Schott, 1942
Cilt 2: Exercises in Two-Part Writing çev. Otto Örtmann (New York: Associated Music Publishers; London: Schott, 1941)]
A Concentrated Course in Traditional Harmony (1943) (İngilizce)
Elementary training for Musicians (1946) (İngilizce)
(çev. Yavuz Oymak) (2007) Ses İşçiliği ( ISBN 978-975-8686-33-9 )

Alıntı: http://tr.wikipedia.org/wiki/Paul_Hindemith


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: Fazıl Say
Görseller: https://www.kronbergacademy.de/cms/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir