Gazi Mustafa Kemal Paşa: “GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER”

0

Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın 13 Kasım 1918'de "GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER" sözünü söylediği KARTAL İSTİMBOTU'nun tarihsel yolculuğu, kurtarılma ve restorasyon hikâyesi, anıt müze projesi ve 1919 Sinema Filmi;
E. Amiral Cem GÜRDENİZ'in sunumuyla anlatılacak, destekçiler bir araya gelecek, hâtıra ürünler ilk kez görücüye çıkacak.
Atatürk'ün Üzerinde Meşhur "Geldikleri Gibi Giderler" Sözünü Söylediği Gemi Bulundu
Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'un işgal edildiği 13 Kasım 1918 tarihinde güvertesinde "Geldikleri gibi giderler." dediği gemi bulundu.
Mustafa Kemal Atatürk İstanbul'un işgali esnasında İstanbul Boğazı'nda üzerinde bulunduğu ve meşhur sözü "geldikleri gibi giderler" dediği gemi restorasyon için Tuzla Tersanesi'ne getirildi. 106 yaşındaki Kartal 2 isimli istimbotun restorasyonu hakkında bilgi verilmek için basın açıklaması yapıldı.
"BİZ BUNUN FARKINDA DEĞİLDİK"
Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz: "Kartal tabi Türk Tarihi'nin en sembol gemilerinden biri. Çünkü Atatürk'ün üzerinde 'geldikleri gibi giderler' sözünü sarf ettiği platform. Kartal esasında 106 yıldır bizimle berabermiş. Ama biz bunu farkında değildik. Maalesef Türk Denizcilik Kültürü'nde tarihimize mal olmuş gemilere pek sahip çıkamadık. Ama artık bulduğumuz zamanda pek bırakamıyoruz. 106 yaşındaki bu tekneyi en kısa zamanda seneye aynı gün bir müze gemi statüsünde İstanbul'un en güzel yerinde sergilemek Türk Halkı'na umut aşılamak için bir proje başlattık "dedi.
"GEMİYİ BULDUĞUMUZDA BATIK VAZİYETTEYDİ"
Bir Atatürk filmi yaptıklarını söyleyen yapımcı İbrahim Benli, " Senaryo çalışmaları sırasında gemiden haberdar olduk. Gemiyi bulduğumuzda batık vaziyetteydi. Batık olduğu yerden çıkardık. Burada kızağa yerleştirdik. Restore edeceğiz. ve İnşallah Türk Milleti'ni yüz yıllık o 'geldikleri gibi giderler' lafını yeninden hatırlanması için o sözün değerini unutulmaması için Deniz Kuvvetleri'ne hibe edeceğiz. Deniz Kuvvetleri'nin sorumluluğunda sergileyeceğiz" şeklinde konuştu. Öte yandan 106 yıllık gemi yapılacak restorasyonun ardından Deniz Kuvvetlerinin sorumluluğunda vatandaşların ziyaretine açılacak.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: http://www.4951film.com/
Haber içerik: 13.11.2017/  https://www.haberler.com/ataturk-un-uzerinde-meshur-geldikleri-gibi-10236289-haberi/

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.