Giuseppe Verdinin 200. Doğum Yılı Gala Konseri, Bilkent Senfoni Orkestrası


http://www.bso.bilkent.edu.tr/index.php

 

Giuseppe Verdi'nin 200. Doğum Yılı
Gala Konseri
21.09.2013 Cumartesi, saat: 20:00
Bilkent Odeon

 

 

 

 
Giuseppe Viva Verdi'nin 200 Doğum Yılı Gala Konseri
Orkestra şefi:  Işın Metin
Sanatçılar:
Soprano:
Feryal Türkoğlu
Tenor: Murat Karahan
Bilkent Senfoni Orkestrası


Programda büyük bestecinin Nabucco, Il Trovatore, Rigoletto, Macbeth, La Traviata ve Aida operalarından uvertürler, korolar ve aryalar yer alıyor.

 

Program

 

 

 

 


Bilkent Senfoni Orkestrası, şef: Işın Metin

 

Bilkent Senfoni Orkestrası
UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi
Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 1993’te Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat projesi olarak kuruldu. Orkestra, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden seçkin sanatçıdan oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası, bu özellikleriyle, Türkiye’nin ilk “özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu”dur.
 
Sanat yaşamımıza her yıl 50’yi aşkın etkinlikle katılan topluluk, bugüne değin konserleriyle, televizyon, radyo kayıtlarıyla ve yayınladığı 40’ın üzerinde CD ile seçkinleşmiştir. CD dizini tüm dünyaya ihraç edilen orkestranın kayıtları 2003 yılından itibaren EMI, CPO, Naxos gibi prestijli etiketlerle de yayınlanmaktadır.
“Bilkent Konserler Dizisi”, “Türk Bestecileri Haftası”, “Bilkent Anadolu Müzik Festivali” gibi özgün temalardaki konser ve kayıt dizileriyle, sanat yaşamına kalıcı ve geniş boyutlu etkinlikler getirmek, yurtiçinde turne konserleri yoluyla nitelikli müzik beğenisini yaygınlaştırmak; yurt dışında, uluslararası etkinliklerde bulunmak, bu tür etkinlikleri düzenleyen kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, diğer ülkelerle sanatsal iletişimde köprü kurmak, Orkestra’nın temel ilkeleri arasındadır.
BSO, V. Ashkenazy, G. Aykal, S. Baudo, J.C. Casadesus, A. Dimitriev, V. Fedoseyev, J. Fournet, E. Gardner, P. Gülke, E.M. Izquierdo, Y. Levi, I. Marin, G. Rozhdestvensky, N. Santi, J. Serebrier, L. Shambadal, E. Tabakov ve K. Weise gibi ünlü şeflerle; V. Afanassiev, P. Amoyal, C. Aşkın, A. Balsom, N. Benedetti, B. Berezovsky, B. Berman, İ. Biret, G. Boldoczki, H.N. Chang, O. Charlier, R. Cohen, J.P. Collard, C. Cotsiolis, J. Cura, N. Demidenko, E. Dobracheva, A. Dohmen, E. Elivar, C. Farley, A. Ghindin, D. Graves, I. Gringolts, V. Grivnov, S. Isbin, J. Jansen, S. Jo, S. Kan, O. Kern, L. Lang, E. Leonskaja, M. Maisky, X. de Maistre, S. Meyer, S. Mintz, C. Oelze, G. Onay, E. Pahud, G. ve S. Pekinel, M. Pletnev, V. Postnikova, V. Repin, G. Sandor, F. Say, H. Sermet, S. Shoji, Silver-Garburg Piano Duo, M. Socias, A. Suwanai, D. Tkachenko, J. Vakarelis gibi ünlü solistlerle; Roma Filarmoni, Schleswig-Holstein, Bulgaristan Devlet Filarmoni ve Radyo Koroları gibi topluluklarla konserler vermiştir.
BSO “Siena Uluslararası Montepulciano Müzik Festivali” (1998), San Marino Cumhuriyeti “Uluslararası San Leo Müzik Festivali” (1998), İsviçre Montreux Ses ve Müzik Festivali (2002-2004) gibi önemli festivallerin konuğu olmuştur. Orkestra, 2000’de Almanya ve Portekiz’de, 2001’de Belçika’da, 2004’de Japonya’da konserler gerçekleştirmiştir. Son olarak 2011’de Schleswig Holstein Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Almanya’da konserler vermiştir.
Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009 yılında “UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi” ilan edilmiştir. BSO 2011 yılında Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde seçici kurul ve halk oylaması sonucu “Yılın Orkestrası” seçilmiştir.
2012-13 konser sezonunda Işın Metin’in Sanat Direktörlüğünde etkinliklerini sürdüren BSO, dinleyicilerini Bilkent Konser Salonu (800), Bilkent Odeon (4000), Bilkent Erzurum (300) ve Bilkent Erbil (750) Konser Salonu’nda ağırlamaktadır.
 

2013- 2014 Sezonu Açılış Konserleri 4 Ekim – 5 Ekim 2013 tarihlerinde Bilkent Konser Salonu'nda gerçekleşecektir.

 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Bilgi: Gülsin Onay
Kaynak: Bilkent Senfoni Orkestrası/ http://www.bso.bilkent.edu.tr/index.php

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir