SU. AŞKIN GÖZYAŞLARI GİBİANGELO BUCARELLI nin İstanbul da mekana özgü sanat enstalasyonu

 BASIN AÇIKLAMASI
İSTANBUL İTALYAN KÜLTÜR MERKEZİ

himayelerinde

"SU. AŞKIN GÖZYAŞLARI GİBİ"

XV. yy. Osmanlı şairi ve tarihçisi Dursun Bey’den özgürce esinlenmiştir.

ANGELO BUCARELLI’nin
İstanbul’da mekana özgü sanat enstalasyonu

İSTANBUL. 15 eylül – 13 ekim 2013
 

Küratör: Laura Barreca
İSTANBUL. 15 eylül – 13 ekim 2013
Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Mustantik Sokak. Cibali. Fatih.

13. İSTANBUL BİENALİ PARALEL ETKİNLİĞİ
15 Eylül – 13 Ekim 2013 tarihleri arasında, İstanbul’un en eski Türk hamamı olan Küçük Mustafa Paşa Hamamı; Romalı sanatçı Angelo Bucarelli’nin “Su. Aşkın Gözyaşları Gibi” adlı mekana özgü enstalasyon sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Gianpaolo Scarante’nin “Orizzonti italiani” sunumunda belirttiği gibi İstanbul’daki İtalyan kültürel programının ana etkinliği olacak.
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve İtalyan Turizm Spor ve Bölgesel İşler Bakanlığı, Ankara İtalya Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi gibi başlıca İtalyan ve Türk kurumlarının himayelerinde gerçekleşecek ve 13. İstanbul Bienali boyunca sürecek olan enstalasyon Meating – Eccellenze Italiane programının da bir parçası olacak.


Ayse Pinar Akalin (Executive Director), Leyla Alaton, Gianpaolo Scarante (Italyan buyukelcimiz),
Angelo Bucarelli ( sanatci

Sergiye ise yeni fethedilen İstanbul’un su ve bahçelerinin bolluğu karşısında duygularını ifade eden Fatih Sultan Mehmet’in müellifi, tarihçi ve şair Tursun Bey’in yazdığı bir dizeden esinlenerek “Su. Aşkın Gözyaşları Gibi” ismini veren Bucarelli.

Kimlik ve kelime konseptlerini temel aldığı, insanoğlunun başlıca gereksinimlerinden olan yakınlarıyla ilişki kurması konusunda araştırmasına devam ederken, Bizans/ Constantinople / İstanbul’ un özünü suda tanımladı: “Su, İstanbul’un özü ve varlığıdır Su’dan ve kendisinden doğmuştur. Gücünü kendisinden almış, sonra kaybetmiş ve tekrar fethetmiştir. İstanbul su vasıtasıyla güzelliklerini ve zekasını kullanarak diğer medeniyetlerden de beslenmiştir. Duvarların içindeki su kıtlığında dehasını ve gelişimi bulmuştur. Düşünce olarak su ima eder, taşar, kaçar ve çözünür. Büyütür ve öldürür. Aşkın gözyaşları gibi birleştirir ve ayırır”.


Water Like Tears of Love Kucuk Mustafa Pasa Hammam
Sept 14 2013 The word rain

 
Bucarelli, mekan olarak, şehrin en eski semtlerinden birini (Cibali – Fatih) ve suyun baş rolü oynadığı, toplumsal uygarlığın simgesi olan eski bir hamamı seçti. Sanatının rolünü genişletmek için yerel toplulukları ve el sanatlarını kullandı. Ondan beklenildiği gibi çalışması kumaş ve nakış süsleme yanında demir, cam gibi farklı materyalleri içeriyor ve bunları tutkusu olan fotoğraf ile birleştiriyor. Hamamın(halka açık hamamların en büyüğü) kubbesindeki açıklıktan içeri giren ışık parlak ve canlı renkleri açığa çıkarırken doğu pazarlarının antik duvarlarına ve acı baharatlarına güçlü ve samimi bir uyum sağlıyor.


Water Like Tears of Love Kucuk Mustafa Pasa Hammam
Sept 14 2013

Küçük Mustafa Paşa Hamamı, 1477 yılında Fatih Sultan Mehmet zamanında Bizansın Osmanlılar tarafından fethedilmesinden 24 sene sonra inşa edilmiştir (Osmanlı döneminden kalma en eski ve kubbesi en büyük olan hamam). Cibali Haliç’in güney bölümünde, İstanbul’un eski Bizans surları içinde; sahip olduğu yoğun otak özelliği nedeniyle kentsel dönüşüm projelerinin hedefleri arasındadır: bu bağlamda, Bucarelli’nin projesi İstanbul’un hala çok az bilinen bir bölümünün kültürel zenginliğiyle ilgili farkındalık yaratılması konusunda bir katalizör görevi görüyor.

Sergi boyunca sürecek toplantılarda, derslerde, atölyelerde mekanın ve semtin değeri yanında sanatçı tarafından önerilen temalar da ayrıntılı olarak işlenecektir.

İstanbul İtalyan kültür merkezi tarafından düzenlenen sergi ASTALDİ, ENİ ve YAPIKREDİ katkılarıyla gerçekleşti. Simone Cenedese, Stepevi, Simpe Life, Niche Glass, Mustafa Oney in teknik yardımlarından yararlanıldı.Yönetmenliği Pınar Akalın'e verildi.

Laura Barreca’dan notlar
Bazı yerlere gelip gitmek görsel, şiirsel, edebiyata dair veya sadece duygusal yolculuğa hayat veriyor. 1972’de Angelo Bucarelli Istanbul'a aşık olduğunda, belki o zamandan beri bu şehre olan aşkının bügün bir takdir'e dönüşeceğini biliyordu; sadece bu şehrin tarihine olan bir övgü değil aynı zamanda onun sıvı, değişken ve farklı olan özüne: su, bu şehrin kaynağı olan ve Doğu ve Batı yı birleşimini sağlayan nesne.

“Su. Aşkın Gözyaşları Gibi”, Fatih Sultan Mehmet in yanında olan şair ve tarihçi Tursun Bey'in kelimeleriyle, Küçük Mustafa Paşa Hamamında, sanata kasten uygun olmayan, ama beden ve ruh bakımı yapılan bu yerde, gerçekleşen karışık enstelasyonu anlatmak için sanatçı tarafından şeçilen başlık. XV yüzyıla ait Hamam, çok uzun
orta kübbesi,mütevazi nişleri, dairesel ve rahat alanları ile büyük salonda (geleneksel olarak erkeklerin girişine ayrılır) mimari sanatı ile diyalog içinde olan yarım daire şeklinde bir yapı barındırıyor.

“Rain of Glass words” enstelasyonu büyük bir daire şeklini oluşturuyor, ve bundan, su damlaları gibi boşluğa bırakılan, osmanlı kaligrafisini tekrarlayan Murano taşından yapılmış değerli heykeller sallanıyor. Yanlarda, geleneksel yatay çizgili türk havluları, suyu anlatmak için sanatçı tarafından şeçilen, altın renginde işlenmiş,onbir kelimeyi gösteren gobleleri oluşturuyor: susuzluk, ufuk, koyu ve açık, derinlik, saygı, ayna, kaynak, ter, hava, zehir. Angelo Bucarelli şiirsel anlamını ve görsel saflığını göstergebilimsel olarak kazandırmak amaçlı metni sembolük ve anımsatan yanlarıyla iki taraflı kullanıyor. Calidarium ve tepidarium alanları,bu mimari yapı için özel olarak hazırlanan, iki tane daha enstelasyona yer veriyor. (Istanbul Suları ve Turkish Memory). Angelo Bucarelli’nin sergisi, bütünlüğünde, elementlerin en safı olan suyun, yenilenmenin ifadesi ve mecazi anlamı haline geldiği tapınakta tarih, şiir, anılar, aşk’tan geçen bir yolculuk. 

ANGELO BUCARELLI
Ekletik ve çok yönlü, Angelo Bucarelli, kendini heykel, fotoğraf, kavramsal sanat ve sinema ya ayırarak yetmişli yılların romalı sanat dünyasına girdi. Ayrıca Claude Lelouche ve Federico Fellini asistanı olarak çalışarak. 1978’de Roma’da ilk kişisel sergisini Pan di Carola Barbato galerisinde açtı. Daha sonra grafik gibi, değişik sanatsal ifadeler deneyimi oldu ve bir sürü de yayınları, sanat katalogu ve görsel kitaplar gibi. “Libidine” adinda şişen plastik kitap çok ün kazanmıştır.
 
1981 de New York’a taşındı, ve burada New York‘un sanat çevresi ile tanıştı ve de Richard Poussete Dart, Arman, Arnaldo Pomodoro, Beverly Peppers yada Larry Rivers gibi önemli sanatcılarların yanında çalıştı. New York’ta meşur New York sanat dergisi olan Artforum International‘un sanat yönetmenliyiğini yaptı vede değişik progelerin, segilerin ve ekipmanların tasarımcısı oldu.
 
1989, Roma yı zemin alarak, sanatsal çalışmaları ve beğenilen, takdir edilen sergi, eylem ve uluslararası kültür ve iletişim progelerinin kuratörlüğü yaparak dünyayı geziyor.
 
2000 yılından itibaren, kelimenin isolasyonu ve onun görsel etkilerini kullanarak, özdeşliğin değerlerini araştıran kavramsal heykel işini, yoğunlaştırıyor. Fotoğraf ve değişik malzemelerle entegre edilmiş demir,bronz, bakır, alümünyum gibi malzemeleri kullanarak, özdeşliğin ve kelimenin anınsatan gücü ile oynayan üç boyutlu işler gerçekleştiriyor. Geleceğin evriminin temeli olan deneyimin şahidi olabilecek yoğun bir dialog dokusu oluşturmak için sergileri ve montajları için atmosferli ve anlamlı yerler şeçıyor.
 
GEÇMİŞ SERGİLER
2007: Mart di Rovereto; My Own Gallery (Milan); Galleria La Conchiglia (Capri, Napoli)
2009: "Unconditional Love" 53cu Biennale di Venezia’da; 4cu Biennale di Arte di Baku (Azerbaycan)
2010: Museo di Arte Moderna di Anticoli Corrado (Roma).
2011: Bunker del Castello di Duino "Trieste, scontrosa grazia"; "La Biennale dell' Umorismo" (Tolentino, Marche); "Cities of New York", Museo Montemartini di Roma; "Pieve a Colori" al Museo Civico e Diocesano di Santa Maria de' Servi di Città della Pieve (Perugia).
2012: "East vs West"; "Rosa, rosae" (Città della Pieve, Perugia); "+50" Museo di Palazzo Collicola (Spoleto, Umbria) Festival di Spoleto için; "La Retina Lucente" Galleria Civica d’Arte Contemporanea di Termoli (Molise).
2013: "Urban Memories NY 1942 2012" Galleria della Biblioteca Angelica (Roma).
 
PROJENİN KISA ÖZETİ
Faaliyet Angelo Bucarelli’nin mekana özgü sanat enstalasyonu
Destekleyen kuruluslar İstanbul İtalyan Kültür Merkezi
Projenin adı "Su. Aşkın gözyaşları gibi "
Küratör Laura Barreca
Projenin yöneticisi Pınar Akalın
Uygulama yeri İstanbul, Fatih, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Mustantik Sokak
Uygulama tarihi ve süresi 15 Eylül – 13 Ekim 2013, davetiyeli özel açılış 14 Eylül 2013
Uygulayıcı kuruluş İtalya Spor ve Turizm Bölgesel İşler Bakanlığı, Ankara İtalya Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi
13. İstanbul Bienali paralel etkinliği (14 Eylül 10 Kasım 2013)
Meating – Eccellenze Italiane

Ceylan Atuk’ tan Küçük Mustafa Paşa Hamamı fotoları.
Ceylan Atuk uluslararası alanda manzara ve portre fotoğrafçısı. Fotoğraf çalışmaları Türkiye’ deki ünlü galerilerde sergilenmiştir. www.ceylanatuk.com
Basın Fausto Capurro: fausto.capurro@gmail.com
GSM +90 5373387911
Euro Forum: segreteria@euroforum.it
+39 068088854
Maria Luisa Migliardi: ml.migliardi@euroforum.it
Cell +39 3355490461
Maddalena Santeroni: maddalenasanteroni@hotmail.com
Cell It +39 3926323491
 
Fausto Capurro: GSM +90 5373387911 / E-mail fausto.capurro@gmail.com
Maddalena Santeroni: IT GSM +39 3926323491 / Studio +39 065815223 / 
E-mail maddalenasanteroni@hotmail.com

Haber kaynak ve görseller:

FC Fausto Capurro
fausto.capurro@gmail.com

Fausto Capurro: GSM +90 5373387911 / E-mail fausto.capurro@gmail.com
Maddalena Santeroni: IT GSM +39 3926323491 / Studio +39 065815223 / 
E-mail maddalenasanteroni@hotmail.com

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir