Gülsin Onay-Erkin Onay Konseri

Gülsin Onay ve Erkin Onay
piyano-keman
12.10.2015 Pazartesi, saat: 20:00
Çağdaş Sanatlar Merkezi-Ankara

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Salı Konserleri 2. Sezonu'na başlıyor.
12 Ekim'de, Gülsin Onay ve Erkin Onay Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi konser serisinin açılışını  Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Ahmed Adnan Saygun, Johannes Brahms yapıtlarından seçkilerin yer aldığı programla gerçekleştiriyor.

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonat si bemol majör, KV378/317d
Ludwig van Beethoven: Sonat no.5 fa majör, op.24 (“İlkbahar”)
Ahmed Adnan Saygun: Suite op.33 (1956)
Johannes Brahms: Sonat no.3 re minör op.108
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi 
Kennedy Cad. No: 4 Kavaklıdere / ANKARA
0 (312) 468 21 05
Bilet Fiyatları:
Tam: 20,00 TL Öğrenci: 15,00 TL
http://www.mybilet.com/stage/?placeid=455&date=all&eventid=18879&showtimeid=10002&serverid=913&sectionid=4754

 

Gülsin Onay
Piyanist

Gülsin Onay'ın uluslararası Müzik kariyeri Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafya'da 5 kıta 68 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier,
Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Gülsin Onay’ın konser verdiği salonlar arasında Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni Salonu, Viyana Konzerthaus, Londra Queen Elizabeth Hall ve Wigmore Hall, Paris Salle Gaveau, Washington DC National Gallery of Art ve New York Miller Theater yer almaktadır. Sanatçı Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir. Gülsin Onay, 2004 yılında başlayarak kısa sürede dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.
 
Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun’un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov’un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun’un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu- Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche’ı bestelemiştir.
 
Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. Ülkemizde CD’leri Lila Müzik etiketiyle yayınlanan sanatçının, özellikle Rachmaninov ve Çaykovski piyano konçertolarını seslendirdiği albümü başta Vladimir Ashkenazy olmak üzere pek çok meslektaşının takdirini kazanmıştır. Gülsin Onay son yıllarda Amerika’da da peş peşe çıkan albümleriyle adından söz ettirmektedir. VAI firması DVD olarak Grieg ve Saint-Saens konçertolarını ve Miami Piyano Festivali resitalini yayınladı. 2011 sonbaharında piyasaya çıkan “Liszt, Haydn & Schubert” CD’si ile birlikte sanatçı Amerika’da artık Dorian Sono Luminus etiketi altında kayıt yapmaktadır.
 
Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı’nda eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi’nin de Sürekli Sanatçısıdır. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” Gülsin Onay’a verilmiştir.

Erkin ONAY
1976 yılında İstanbul’da doğdu. Keman eğitimine, büyükbabası Joachim Reusch ile başladı. 1989-94 yılları arasında Hannover Hochschule für Musik Profesörlerinden Prof. Atilla Aydıntan ile özel olarak çalıştı. Keman eğitimini ve genel öğrenimini Almanya Hannover’ de sürdürürken Türkiye, Almanya, Yunanistan ve Fransa’da resitaller verdi. Aynı dönemde genç müzisyenler festivallerine katıldı. 1990 yılında Almanya Hannover’ de ”Genç Müzisyenler” yarışmasında ikincilik ödülü aldı. 1994 yılında Almanya’da, Freiburg Üniversitesi’ne özel yetenek sınavı ile dört yıl erken kabul edildi ve profesyonel eğitimine Prof. Jörg Hoffman ile devam etti.
1996 yılında İsviçre’de, Winterthur Müzik Yüksek Okulu’nda Gyorgy Pauk’un sınıfına kabul edildi.
1998 yılından itibaren aynı okulda Heifetz’in son yıldız öğrencilerinden Prof. Rudolf Koelman ile çalıştı. Bu okuldan 2001 yılında Konzertreife Diplomasını (Konser Diploması) en iyi dereceyle aldı. Erkin Onay, Türkiye’de Bilkent Üniversitesi’nde Devlet Sanatçısı Prof. Suna Kan ile çalışarak 2005 yılında Doktoraya eşdeğer Sanatta Yeterlik derecesini kazandı. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok etkinliği bulunan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Antalya, Çukurova, Bursa Devlet Senfoni Orkestraları, Eskişehir Senfoni Orkestrası, DESSO ve BASSO ile Gürer Aykal, Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Antonio Pirolli, Naci Özgüç, Vladimir Altschuler ve Emil Tabakov tarafından yönetilen konserlere solist olarak katıldı. Türkiye, Ukrayna, Hindistan, İngiltere ve Almanya’da çeşitli resital ve Oda Müziği konserleri verdi.
1999-2003 yılları arasında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın Başkemancılığını, 2003-2006 Bilkent Senfoni Orkestrasının başkemancılığını yaptı. 2006 yılında Ankara Devlet Opera Ve Balesi Orkestrası’nda halen sürdürmekte olduğu konzertmeisterlik görevine başladı. Aynı zamanda 2014 yılında Öğretim Görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda göreve başlamıştır.

 Fotoğraf: Tenise Yalçın/evetbenim.com arşiv

< strong style="border: 0px currentcolor; border-image-source: none; list-style: none; margin: 0px; outline: none; padding: 0px;">Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 

Bilgi: Gülsin Onay
Sanatçı Özgeçmişleri: https://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/
18083-Turk-Japon-Vakfi:-Verda-Erman-Anisina-2015-Yeni-Yil-Resitali.html
Haber içerik: http://www.mybilet.com/event/18879/sali-konserleri/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir