Gülsin Onay İzmir’den Santiago’ya, siyah beyaz tuşları, sonbahar renklerine boyuyor.

Gülsin Onay İzmir’den Santiago’ya, siyah beyaz tuşları, sonbahar renklerine boyuyor. Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, 2016-2017 sezonunu İzmir’de açıyor.
konser-1Genel Sanat Yönetmenliği’ni Rengim Gökmen’in yürüttüğü Karşıyaka Oda Orkestrası eşliğinde, Chopin’in Op. 2. Piyano konçertosunu yorumlayacak olan sanatçı, bestecinin memleketi Polonya’da başta olmak üzere, tüm dünyada istisnai bir Chopin youmcusu olarak kabul ediliyor.
2007’de çok başarılı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile şereflendirilen piyanist, bestecinin 20 yaşındayken, eğitimini henüz tamamladığı yıllarda yazdığı piyano konçertosu ile İzmirli hayranlarını bir kez daha büyüleyecek.
piyano konçerto                                                          https://youtu.be/eQThiy3dvy4?list=PL0840C0BE513EFC02
Onay, Chopin’le ilgili duygularını bir röportajında şöyle ifade etmiş: “6 yaşında ilk konserimi verdiğimde, ilk olarak Chopin’in valsini çalmıştım. Chopin’e baktığımda, notalarında hikâyeler buluyordum sanki. Chopin çalmanın bana yaşattığı duygular çok erken yaşta belirmeye başladı. Büyürken algılarım, bakış açılarım, hislerim, sanki hep Chopin notalarında hayat buldu diyebilirim. Sadece romantik olarak da görmüyordum Chopin’i, bazı pasajlar bazen beni güldürürdü. Tabii Chopin deyince akla piyanonun şairi geliyor, o da önemli tabii, ama ben Chopin’in farklı taraflarını gördüm hep. O sanki sırdaşımdı.. hala da öyle.”
gonayturneDuayen piyanist, 13 Ekim’de Notre Dame de Sion Lisesi Konser Salonu’nda, sezonun ilk İstanbul konserini verecek. Resital programında Mozart’ın “Alla Turca” başlıklı sonatı, Mendelssohn’un Op.54 Variations sérieuses, Debussy’nin Images ve Chopin’in si minör sonatı yer alıyor.
konser-yeni23 Ekim’de ise TED İstanbul Koleji Vakfı'nın düzenlediği “Cumhuriyetimizin 93. Yılında Nesilden Nesile Sanat Elçilerimizle Birlikte” başlıklı özel bir konserde, genç piyanist Ayşedeniz Gökçin ile bir araya geliyor.
santiago29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, 27 Ekim’de Şili’nin Santiago kentindeki Teatro Oriente’de devam edecek olan Onay, buradaki resitalinde Schumann, Beethoven, Mendelssohn, Saygun ve Chopin’in eserlerini seslendirecek.
gonayweb

                                      Gülsin Onay’ın güncel konser takvimini www.gulsinonay.com adresinden takip edebilirsiniz. 

evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Gülsin Onayevetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir