Gülsin Onay Konseri: Datça Anfitiyatro


http://ukksakademi.com/hakkimizda.html

 

Gülsin Onay
13.07.2013 Cumartesi, saat: 21:30
Datça Amfitiyatro

 

Devlet  sanatçımız Gülsin Onay, 13.07.2013 Cumartesi günü, saat: 21:30'da Datça Amfitiyatro'da; "Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi" 2013 yılı Etkinlik Takvimi'nde yer alan konserinde  sanatseverlerle buluştu.

 


 Alıntı: Facebook Gülsin Onay Sayfası:  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151553276967568&set=at.449291172567.241507.286658622567.658313840&type=1&theater


Gülsin Onay

“Piyanist sadece olağanüstü teknik ustalığı ile değil, müzikal zekâ ve anlayışın sık rastlanmayan bir bileşimi ile de dinleyiciyi fethediyor. İhtişam, olağanüstü cümleleme, müzikal enerji ve zekâ mükemmel biçimde dengeleniyor.” Göttinger Tagblatt 

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 68 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Gülsin Onay, 2004 yılında başlayarak kısa sürede dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. Ülkemizde CD’leri Lila Müzik etiketiyle yayınlanan sanatçının, özellikle Rachmaninov ve Çaykovski piyano konçertolarını seslendirdiği albümü başta Vladimir Ashkenazy olmak üzere pek çok meslektaşının takdirini kazanmıştır. Gülsin Onay son yıllarda Amerika’da da peş peşe çıkan albümleriyle adından söz ettirmektedir. VAI firması DVD olarak Grieg ve Saint Saens konçertolarını ve Miami Piyano Festivali resitalini yayınladı. 2011 sonbaharında piyasaya çıkan “Liszt, Haydn & Schubert” CD’si ile birlikte sanatçı Amerika’da artık Dorian Sono Luminus etiketi altında kayıt yapmaktadır. Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı’nda eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 

Daha ayrıntılı bilgi için: www.gulsinonay.com
 


 

Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi 2013 Yılı Etkinlikleri
 
UKKSA (Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi) 11 Aralık 2007 tarihinde Datça Yarımadası Yakaköy’de kiralayarak aldığı 11.000 m2 açık alanda 1.404. m2 kapalı alandan oluşan yapılanmasını günümüze kadar tasarım, planlama ve projelendirmeye gerçekleştirdi.
 
Bu otantik İmece’nin yarattığı heyecan ve ütopyayla T.C. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY’ın himayesinde 17 Temmuz 2010 tarihinde Datça Yakaköy’de; sanatçılar, kültür adamları, bireysel ve kurumsal destekçiler, Muğla Valiliği, Datça Kaymakamlığı, Datça Belediye Başkanlığı, Yakaköy Muhtarlığı, yöre halkı, ulusal ve uluslararası sanatçıların, sanatseverlerin katılımı, kişi ve kurumsal sponsorluk destekçilerinin katılımıyla bir basın toplantısı yaparak UKKSA’nın resmi açılışını gerçekleştirdik.

 

 

İdil Biret/ piyano, Naci Özgüç/ şef

 

Uluslararası sanatçımız İDİL BİRET’in 2011 ve 2012’de şef Naci Özgüç yönetiminde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür
lüğü İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde iki yıl üst üste verdiği konserle Akademimize daha da bir anlam kazandırdı.
 
Geleneksel hale getirdiğimiz Sanat Festivalimizin bu yılda 3.cüsünü gerçekleştireceğiz. 01 Ağustos 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecektir. Geçen yıllarda yaptığımız etkinliklerle ilgili (İdil Biret konserleri, Ara Güler Aphrodisias Çığlığı Fotoğraf Sergisi, Ulusal ve uluslararası Resim ve Heykel Çalıştayları, Resim ve Heykel Sergilerinin açılışları, söyleşiler, imza günleri vs. yanı sıra her yıl gerçekleşen Festival açılışlarımız adına yakışır bir coşkuyla izleyicisiyle buluşmuştur. Tüm etkinliklerimizle ilgili haberler yerel ve ulusal basında defalarca yer aldı.
 
Bu yıl Akademi’de gerçekleştireceğimiz çalıştayların yanı sıra Sayın Edip Akbayram halk konserini Datça Amfitiyatro’da gerçekleştireceğiz. 01 Ağustos 2013 tarihinde Ertuğrul Ateş Kişisel Resim Sergisi, Etem Çalışkan Yazının Resmi Kişisel Resim Sergisi, Özcan Kılıç Kişisel Heykel Sergisi ve 30 sanatçının katılımıyla Karma Seramik ve Heykel Açıkhava Sergisi Akademi’nin bahçesinde sanatseverlere büyük bir açılışla sunulacaktır. Ayrıca, uluslararası resim, heykel çalıştayları, ulusal resim çalıştayları. Ayasofya’nın Derinliklerinde Fotoğraf Sergisi, Yedi Günah Prof. Dr. Mehmet Ömür Fotoğraf Sergisi, Yaşar Yılmaz, İnci Aral, Ataol Behramoğlu imza ve söyleşi günlerini 51 koristle gerçekleşecek müzik etkinliği Aktur, Datça Cumhuriyet Meydanı ve Akademi’inin kapalı ve açık alanlarında yapılacaktır.
Davetli sanatçıların yol, konaklama, yeme içme gibi tüm masrafları UKKSA tarafından karşılanır. Tüm etkinlikler sonunda katılımcı sanatçılara katılım belgeleri verilir.
Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi – http://ukksakademi.com/index.html
http://ukksakademi.com/etkinlikler.html

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir