Gülsin Onay ve BAU Oda Orkestrası

Gülsin Onay ve BAU Oda Orkestrası

Gülsin Onay,BAU Oda Orkestrası,Şefi: Emin Güvan Yaşlıçam
Gülsin Onay,BAU Oda Orkestrası,Şefi: Emin Güvan Yaşlıçam

Dünyaca ünlü piyano virtüozü Gülsin Onay, yeni bir oda orkestrasının kuruluşuna solistliği ile katkı sağladı. 28 Şubat 2013 Cuma günü saat 20’de Orkestra Şefi Emin Güven Yaşlıçam’ın yönettiği yeni kurulan Bahçeşehir Üniversitesi Oda Orkestrası (BAU) eşliğinde bir konser verdi. Ünlü sanatçımız Onay, W.A.Mozart’ın Piyano Konçertosu’nu “No.12 KW. 414” olağanüstü başarı ile yorumladı. Romantik müzik akımının, bütün bestecilerinin yapıtlarını kendi biçemi içerisinde yorumlayan ve seslendiren Gülsin Onay, üstün teknik ve müzikalite yeteneği ile uluslar arası bir düzeyde sanatçı olan kimliğini bu konserinde yine ortaya koydu. İlk çıkışından bugüne kadar, ülkemizde seslendirdiği neredeyse tüm bestecileri değişik konser ve resitallerinde dinlediğim için uluslar arası niteliğini yakından biliyorum. Bir sanat elçimiz olarak kıtalar arası büyük kentlerdeki olağan üstü konserleri ile tanınmaktadır.

Bu kez yeni bir oda orkestrasını Gülsin Onay'ın solistliğinde tanıdım. BAU'nun ilk konserini böyle büyük bir virtüoz ile gerçekleştirmesinde, oda oerkestrasının Genel Samat Yönetmeni ve Şefi olan Emin Güven Yaşlıçam'ın katkılarından biraz sonra söz edeceğim. Kanımca Gülsin Onay'ın BAU'nun ilk konserine solist olarak katılması, genç kuruluşun müzik tarihine büyük katkı sağlayacaktır. Mozart, Onay'ın sanat yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Sanatçımızın geniş repertuvarında yer alan her besteciyi olağanüstü müzikalitesiyle seslendirdiğini biliyoruz. Ayrıcalıklı yönü, teknik üstünlüğü, müzikalitesinin biçemi ile birleşmesidir. Mozart'ın Piyano Konçertosu bu söylediklerimin ilginç bir örneğidir. Her besteci için yorumu, çağımızın virtüoz sözcüğüyle özdeşleşmektedir. Konçerto yorumundan sonra bis olarak tutkunu olduğu Chopin'in "Polenoz" adlı ünlü yapıtını olağamüstü başarı ile seslendirdi. Bu yorum, Chopin'e özgüydü. Büyük bestecinin vatanına ve özgürlüğüne olan tutkusunu, eşsiz yorumuyla dinleyicilere sundu. Coşkunun, görselliğin, işitselliğin, bütünleştiği bir Gülsin Onay yorumuydu bu.

Bahçeşehir Üniversitesi Oda Orkestrası'nın kuruluşunun, İstanbul metropolü için bir boşluğu dolduracağına yürekten inanıyorum. Nice oda orkestralarına gereksinimiz vardır. Bunlardan biri BAU Oda Orkestrası oldu. Deneyimli Emin Güven Yaşlıçam'ın yönetiminde, ünlü solistleri dinleme olanağını bulacağımız için orkestranın uzun ömürlü olması dileğimdir.

Emin Güven Yaşlıçam'ıni programın ikinci bölümünde A.Dvorak'ın "Serenade E Majör Op.22" yapıtını seçmesi ilk konsere uygundu. Dinleyicileri selamlama görevini yaparak Serenad'ı sundu. Orkestra yeni olmakla birlikte bir kolektifin oluştuğunu da belirtmek isterim. Her yeni kuruluşun salon olarak eksikleri olabilir. Akustiği iyi olan bu salonun, göze batmayan ama küçük eksikliklerinin de giderilmesi umuduyla ilk konsere katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

Alıntı:
Aydınlık Gazetesi
03.03.2013 Görsel: Gülsin Onay Sayfası 
http://www.facebook.com/photo.phpfbid=428051387277606&set=

a.243667689049311.57741.100002182456351&type=1&theater

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir