Gümüşlük Festival Akademisi-Açık Sahne(27.06 2024-30.06.2024)

GÜLSİN ONAY:
Günaydın..
Bugün Gümüşlük Festivali Akademisi’nde “Açık Sahne” programımızla başlıyoruz. 27-30 Haziran tarihleri arasında Cansu Şanlıdağ ve İnci Yakar Birol ile Açık Sahne’de buluşacağız.
Gümüşlük Festivali Akademisi, 10-16 Temmuz tarihlerinde Kristof Barati ve Erkin Onay’ın vereceği Keman Masterclass’ı ile devam edecek. Ardından 21-30 Temmuz tarihleri arasında Caroline Sageman, Michael Bulychev-Okser ve benimle birlikte 1. Piyano Masterclass’ımızı gerçekleştireceğiz. 5-14 Ağustos tarihleri arasında ise 2. Piyano Masterclass’ında Ilya Itin, Olivier Moulin, Lorenzo Di Bella ve ben genç yeteneklerle bir araya geleceğiz.
Tüm katılımcılara verimli ve keyifli bir çalışma dönemi diliyorum..

Çağıl Cansu Şanlıdağ

Çağıl Cansu Şanlıdağ ilk piyano derslerine 6 yaşındayken Nergis Şakirzade ile başladı. İlkokulda Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın giriş sınavlarını kazanarak Prof. Aykut Yafe ile piyano eğitimine devam etti.
2008 yılında Mons Kraliyet Konservatuvarı’nın giriş sınavlarını kazanarak, lisans eğitimi için Belçika’ya yerleşti. Conservatoire Royal de Musique de Mons’tan üstün başarıyla mezun olduktan sonra Koninklijk Conservatorium Brussel’da yüksek lisansını Aleksandar Madzar ile tamamladı. Postgraduate eğitimini ise Viyana’da Markus Hadulla ile Univeristy of Music and Performing Arts’ta gerçekleştirdi. Kariyeri boyunca Michel Beroff, Mitsuko Shirai, Anne Sophie von Otter, Julius Drake, Dietrich Henschel, Gulsin Onay, Valerie Guillorit, Kemal Gekic, Francesco Libetta, Ilya Itin ve Axel Bauni gibi ünlü müzisyenlerle çalışma fırsatı buldu.
Avrupa’nın pek çok prestijli salonlarında; Brüksel Bozar, Floransa Palazzo Adami Lami, Paris Cité internationale des Arts ve Viyana Gesellschaft für Musiktheater ve benzeri, konserler verdi. Aynı zamanda Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivalinde sahne aldı. Şanlıdağ’ın solist olarak birlikte çaldığı orkestralar arasında I Musici Bruscelensis , Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Orkestrası ve Brüksel Filarmoni Orkestrası bulunmaktadır.
Şanlıdağ’ın Philippe Graffin ile gerçekleştirdiği oda müziği albümünün önümüzdeki yıl çıkması planlanıyor. Sanatçı aynı zamanda solo albümü için “Pavane” ile yaptığı işbirliği için kayıt aşamasındadır.

Şanlıdağ, Belgium Cello ve Uluslararası Grumiaux Yarışması gibi prestijli organizasyonlarda yarışmacılara mentorluk yaparak, birçok katılımcının bu yarışmalarda birincilik elde etmesine katkıda bulundu. Sanatçı aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesi’nin akademik kadrosunda yer almaktadır.

İnci Yakar Birol

İnci Yakar Birol, piyano öğrenimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’ nda Arzu Temizer ile başlamış, Kompozisyon bölümünde Babür Tongur’ un öğrencisi olmuştur. 2002 yılında Yamaha Fondation Piyano Yarışması’nı kazanmış, aynı yıl Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda Mansiyon ödülü almış ,eseri Rengim Gökmen yönetiminde İzmir Senfoni Orkestrası tarafından kayıt edilmiştir. Piyano öğrenimine devam etmek üzere Almanya Hochschule für Musik Saar’ a kabul edilmiş, öğrenimini Prof. Thomas Duis ve Prof. Fedele Antonicelli’ nin piyano sınıfında tamamlamıştır. Ayrıca Prof. Eduard Brunner ve Prof. Tatevik Mokatsian’ ın oda müziği sınıflarında yer almıştır. 2009 yılında Solistlik diplomasını alan İnci Yakar Birol Almanya eğitimi sırasında, Eczacıbaşı yurtdışı eğitim bursu, Bruno-Elizabeth Meindle Stiftung Forderpreis, Zonta Stiftung ve Richard Wagner Verband bursları almıştır. Önemli konser ve kayıtları arasında, Almanya-Schwetzingen Mozart Festivali, SR-2KulturRadio için yaptığı kayıtları, solist olarak Luxembourg Sinfonietta eşliğinde Fransa Metz-Arsenal, Lüksemburg Filarmoni , Frankfurt ve Saarbrücken’de verdiği konserler bulunmaktadır. Aynı proje Edition Lgnm tarafından Cd olarak yayınlanmıştır. İki eseri, Ulucan Kardeşler’ in ve Birsen Ulucan’ ın albümünde yer almıştır. 2021 yılında ” Saygun’ a Saygı” adlı kişisel albümü Çağsav tarafından yayınlanmıştır. Albümde yer alan eseri “Sesli Kitap” ile Sonus İnternational Composition Competition’ da 2.lik ödülü almış ve Washington D.C. de Gala konserinde kendi bestesi ve Saygun’ un eserlerinden oluşan bir program seslendirmiştir. 2012’de Doçent ünvanı alan İnci Yakar Birol, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ nda görev almakta, uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapmakta ve konser hayatına devam etmektedir.

Gülsin Onay

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.


Caroline Sageman

Caroline Sageman bir kez tanışınca onun bir dahi çocuk olduğunu unutmak imkânsızdır; değişmeyen bakışları bu gerçeği ele verir. Her zaman aynı gerçeği ortaya koyan kararlı bir bakış: Caroline Sageman müziği öğrenmedi; ona doğdu. Bu nedenle, biyografisi sıradan kariyerlerin alışılagelmiş kilometre taşlarını barındırmaz.

Evde eğitim görmüş, Rubinstein’dan Chopin’in valsleri ve Denyse Rivière’in piyano derslerinden oluşan bir ortamda büyümüştür. Rivière, Marcel Ciampi’nin öğrencisi ve Jean-Marc Luisada’nın öğretmenidir.

Dokuz yaşında, Kingdom of Music’de birincilik ödülünü kazanarak Paris’teki Salle Pleyel sahnesine çıkmıştır. İzleyiciler, o zaman karşılarında Haydn’ın Re Majör Konçertosu’nda, Orchestre Philharmonique de Radio France ile karşı karşıya gelen, ayakları piyano pedalının üzerinde sallanan, sarışın ve minik bir kızın şaşırtıcı görüntüsünü keşfediyor.

Bundan sonra, Claudio Arrau gibi, bu eşsiz sanatçının gelişimini yakından izleyecek olan diğer ustalarla da Caroline Sageman’ın yolu kesişmiştir: Germaine Mounier, sonsuz cömertliğiyle; Milosz Magin, Hubert Guillard ve tabii ki Claudio Arrau’nun az sayıdaki öğrencisinden biri olan Merces De Silva Telles.

On yedi yaşında, tek başına ve herkesin karşı çıkmasına rağmen Varşova’daki Chopin Yarışmasına hazırlandı. Sahne korkusu nedeniyle bu çok korkulan yarışmada altıncılık ödülü kazandı ve bugüne kadar Chopin Yarışması tarihindeki en genç ödül sahibi olmaya devam ediyor.

Daha sonra Caroline Sageman, İtalya ve Japonya’da geniş çapta konserler verdi ve oda müziğinin zevklerini keşfetti. Sonrasında, yetişkinliğe adım atarken, Johnny Hallyday, mutfak sanatlarıı ve kaliteli şarapları keşfetmek için kendine biraz zaman ayırdı.

Mayıs 2000’de Lyrinx ile çıkardığı ilk Chopin albümü büyük bir ustalıktır. Daha sonra Liszt’in Sonatını kaydederek piyano dünyasında eşsiz bir kişilik olduğunu herkesin kulağına doğrular. Bu bir şans çünkü sanatına her zamankinden daha fazla kendini adamış olan Caroline Sageman, artık onun muazzam yeteneğine ve olağanüstü kişiliğine yakışan bir kariyere hazır.” – Arièle Buteaux

Büyük festivallerin (La Roque d’Anthéron, Paris Chopin Festivali…) veya büyük sahnelerin (La Criée, Marsilya) düzenli konuğu olan Caroline Sageman, daha az geleneksel maceralardan veya sadece başkalarıyla tanışmaktan zevk alıyor.

Seyahat etmeye ve yeni kültürleri keşfetmeye hevesli olan Caroline Sageman, 2010 yılında Alliance Française ağı için Karayip ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi konser vermiştir.

2015 yılında Patrick Bruel ile birlikte oluşturduğu en güzel projelerinden biri, Alfred de Musset’nin metinlerini Frédéric Chopin’in müziği eşliğinde sunduğu bir gösteridir.

Öğretmeye ve aktarmaya büyük bir tutkuyla bağlı olan Caroline Sageman, Paris’teki Alfred Cortot Okulu’nda Jean-Marc Luisada’nın asistanıdır ve Blanc-Mesnil Konservatuvarı’nda piyano dersleri vermektedir. Düzenli olarak ustalık sınıfları yönetmektedir.

Caroline Sageman, son yıllarda Lyrinx etiketi için Chopin’in Polonezleri, David Galoustov’un kemanı eşliğinde Beethoven’ın Piyano ve Keman Sonatları, ve David Galoustov ile çellist Maja Bogdanovic’in yer aldığı Rus Trioları albümünü kaydetmiştir.

Son zamanlarda, yine Lyrinx etiketi için yeğeni, keman virtüözü Sarah Jégou-Sageman ile birlikte Chopin’in Prelütleri’ni içeren bir albüm kaydetmiştir.

Michael Bulychev-Okser

Michael Bulychev-Okser, Amerikalı bir piyanist, besteci ve pedagogdur.

New York Times tarafından “cezbedici ve parlak” olarak nitelendirilen Michael Bulychev-Okser, Jonathan Strasser’ın yönetiminde Manhattan Senfoni Orkestrası ile ilk kez sahneye çıktı. Michael, Kynan Johns (ABD), Dmitri Yablonsky (İsrail) ve Robert Lehrbaumer (Avusturya) gibi şeflerle işbirliği yaparak binlerce solo, oda orkestrası ve orkestra konserinde sahne aldı.

Eleştirmenler, Michael’ın “yaratıcı ve zeki tarzını” (David Dubal), “piyanonun kaderi olan şık ve zarif üretim” (Cosmo Buono) ve “saf şiirsellik ve panoramik vizyon” (Las Provincias, Valencia) şeklinde övmektedirler.

Bulychev-Okser’in kapsamlı piyano kariyeri, onu dünyanın en prestijli sahnelerinde solo resitaller ve orkestra konserleriyle buluşturdu: Carnegie Hall, Merkin Hall (New York), Kennedy Center (Washington, D.C.), La Salle Pleyel (Paris), Wigmore Hall (Londra), Heichal Hatarbut (Tel Aviv), The Saal Palace (Alexandria), IBK Concert Hall (Seul) ve Universidad Nuevo Leon (Monterrey).

Bulychev-Okser’in diskografisi, Beethoven’ın “Pathetique” Sonatı ve Granados’un “Goyeskas”ının (RCA etiketi), “Transcriptions from Past to Future” (Neue Sterne, Almanya) ve New York’taki Barge Music Festivali’nde canlı olarak kaydedilen “Music by living New York composers” kayıtlarını içerir. 2023 kayıtları arasında Frederic Chopin’in tüm Ballad ve Scherzo’ları (Odradek Record Label) ve Britanyalı kemancı Miriam Davis ile Marcel Proust’un mirasını kutlayan bir albüm yer alıyor.

Who’s Who in Music ödülü sahibi olan Michael, CBS ve Channel 12 programları ile WQXR ve WWFM radyo istasyonlarında yer aldı. Ayrıca uluslararası medyada da yer aldı: TV1 (Rusya), TV3 (Estonya), RAI 1 (İtalya) ve Nippon TV (Japonya).

İşbirliği yapmaya istekli bir müzisyen olarak, Michael Bulychev-Okser, Olga Kern, Dmitri Bashkirov, Daniel Pollack gibi piyanistlerle, Shlomo Mintz, Albert Markov, Miriam Davis, Alyssa Margulis gibi kemancılarla, Raphael Wallfisch ve Colin Carr gibi çellistlerle, Paul Neubauer ve Alexander Zemtsov gibi viyolacılarla, Julian Milkis gibi klarinetçilerle ve Metropolitan Opera sopranosu Olga Makarina ile çalıştı.

Kendini inovatif programlamaya ve dünya kültürlerini kutlamaya adamış olan Bulychev-Okser, 2014’te Ravenna’da “Rare Italian Paraphrases”i sahnede sergiledi, Estonya ve Letonya’da sadece Baltık bestecilerin müziğini içeren resitaller düzenledi ve Yangtze Nehri’nin kıyısında Japon folk müziklerini caz tarzında icra ettiği performansıyla dünya çapında bir milyon izleyiciye ulaştı.

22 yıllık bir eğitmen olarak Michael Bulychev-Okser, Lucy Moses School at Kaufman Music Center ve Long Island Conservatory’de Piyano Profesörüdür. Ayrıca New York Üniversitesi, Rutgers Üniversitesi (New Jersey) ve Güney Kore’deki Mokwon Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. 7-36 yaş arasındaki çeşitli öğrencilere piyano dersleri verirken, Bulychev-Okser, eleştirel düşünce süreçlerini geliştirmeye odaklanan kendi piyano eğitim yöntemini geliştirmiştir. Bulychev-Okser, bu yöntemini “Conversations with students” adlı kitabında özetlemiştir ve kitabın bu yıl New York’ta yayımlanması planlanmaktadır.

Bulychev-Okser, Royal Northern College of Music, Manchester, İngiltere; Todi Uluslararası Müzik Festivali, İtalya; Kaufmann Music Center, New York; Riga’daki Latvian Academy of Music; Changsha Music Competition, Çin; Valencia Uluslararası Piyano Festivali, İspanya; Piano Island Festivali, Singapur; Universidad de Nuevo Leon’daki Uluslararası Piyano Festivali, Meksika; Tel Aviv Üniversitesi’nde Buchmann-Mehta School of Music; Tbilisi, Gürcistan’daki Sarajishvili Tbilisi Devlet Konservatuvarı; SUMY Uluslararası Festivali (Ukrayna); Moskova’daki Rachmaninov Konser Salonu; Novi Sad, Sırbistan’daki Isidor Bajic Piyano Yarışması; Grosetto, İtalya’daki XX Scriabin Uluslararası Yarışması; Madrid, İspanya’daki XVI Compositores des Espagna; Nouchatel, İsviçre’deki Vals de travers Piyano Yarışması; Aachen, Almanya’daki XI MozArte Piyano Yarışması; Lyon, Fransa’daki XI Lyon Uluslararası Piyano Yarışması; Viyana, Avusturya’daki Palais Auersperg ve Amerika Birleşik Devletleri ve Polonya’daki Paderewski ve Chopin Uluslararası Yarışmalarında sıkça konuk sanatçı oldu.

Bulychev-Okser’in çok kültürlü müzik forumları oluşturma ve konser serileri düzenleme kararlılığı, ona New York’ta George Gershwin Uluslararası Müzik Yarışması’nı ve Classical Hugs Uluslararası Müzik Festivali’ni düzenlemek için ilham vermiştir. Classical Hugs Uluslararası Müzik Festivali çok büyük ölçekli ve yıllık bir etkinliktir. İçerisinde ustalık sınıfları, dersler ve konserler barındıran festival 4 ülkeyi kapsamaktadır (Letonya, Litvanya, Estonya ve Finlandiya).

Covid-19 pandemisi sırasında Michael Bulychev-Okser, Festivals for Compassion adına Calliope Tsoupaki’nin Thin Air eserinin Amerika Birleşik Devletleri prömiyerini de içeren birçok çevrimiçi konser verdi. Michael’ın New York’taki sağlık ve acil durum çalışanlarına destek amacıyla düzenlediği çevrimiçi konserleri, New York Meclis Üyesi William Colton tarafından “Onur Ödülü”ne layık görüldü. Michael Bulychev-Okser ayrıca pandemi krizinin yaşandığı dönemde müzisyenlere eğitim ve performans fırsatları sunan Classical Hugs – Online Music Festivali’ni düzenledi.

2023-2024 konser sezonu, Bulychev-Okser’in efsanevi Shlomo Mintz ile Mendelssohn’un Double Concerto’sunu seslendireceği, Fransa, İspanya, İtalya’daki çeşitli festivallerde solo resitaller yapacağı, Washington International Piano Festival, D.C.’de yer alacağı, Barcelona’da ve Talin’de (Estonya) Cita de Reus XXI Orkestrası ile sahne alacağı ve yakında Convivium Records etiketiyle İngiliz kemancı Miriam Davis ile Fransız repertuarının yer aldığı bir CD’nin piyasaya sürüleceği etkinlikleri içeriyor.

Gülsin Onay

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

Ilya Itin

“Ilya Itin’nin sanatı gerçekten nadir ve heyecan verici bir sanattır… Dengeli, saf ve renk yelpazesi bakımından büyüleyici olan Itin’in çalma tarzı, araştırmacı ve yaratıcı bir zihnin hizmetine sunulan muhteşem bir tekniğin başlıca örneğidir.” (Daily Telegraph, Londra)

Dünya genelinde seyirciler, Ilya Itin’in eşsiz sanatını büyük bir saygıyla karşılamaktadır. Japonya ve ABD’de tamamen dolu salonlarda çalan Itin, olağanüstü geniş repertuarı, gücü, ses kalitesi ve piyano hakimiyetiyle tanınır. Princeton konseri, Philadelphia Inquirer tarafından “yılın en iyi on müzik anından biri” olarak seçilirken, New York Times eleştirmeni onu “…olağanüstü bir içgörüye sahip parlak bir piyanist, harika bir resital sundu” şeklinde tanımlamıştır. 1996 Leeds Uluslararası Piyano Yarışması’nda Altın Madalya, BBC İzleyici Ödülü ve Çağdaş Müzik Ödülü’nü kazandıktan sonra Ilya Itin, güçlü müzikal hayal gücünü ve ustalığını geniş bir repertuarla dünya çapında sergilemektedir. BBC TV eleştirmeni Ian Burnside, “Onu telefon rehberini çalsa bile dinlemeye giderim” demiştir.

Ilya Itin, Sir Simon Rattle, Neemi Jarvi, Christoph von Dohnanyi, Yakov Kreizberg, Vassily Sinaisky, Valery Polyansky ve Mikhail Pletnev gibi dünyanın büyük şefleriyle birçok kez sahne almış, Cleveland Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Ulusal Senfoni, Londra Filarmoni, Çin Ulusal Senfoni, Hindistan Senfoni Orkestrası, Meksika Şehir Filarmoni ve Rochester Filarmoni gibi orkestralarla soloist olarak performans sergilemiştir.

ABD, Avrupa ve Asya’da meslektaşları ve arkadaşları ile yaptığı oda müziği işbirlikleri için çokça övgü almış olup, yakın zamanda New York’ta Jupiter Chamber Players ile Beethoven Archduke Trio’yu seslendirmiş ve Tokyo’da keman virtüözü Fuminori Maro Shinozaki ile Brahms Sonatları’nın tamamını içeren bir resital gerçekleştirmiştir. Beethoven’ın “Spring” Sonatı, Brahms Viyola Sonatı, Martinu Çift Keman Sonatı ve Piazzola Spring/Autumn in Buenos Aires gibi birçok oda müziği kaydına imza atmış, Igor Gruppmann (keman) ve Vesna Gruppmann (viyola/keman) ile işbirliği yapmıştır. Ayrıca Miami Uluslararası Piyano Festivali’nde efsanevi kemancı Ida Haendel ile tam bir resital kaydı yapmıştır.

2015-2016 sezonu boyunca, tam Debussy Prelütleri’nin vinil ve yüksek çözünürlüklü ses kaydını yayımlamıştır. Ayrıca 2015 yılında Princeton’daki resitalinin ses getiren bir yüksek çözünürlüklü kaydı piyasaya sürülecek ve Rachmaninov ve Scriabin’in sevilen eserlerini içerecektir. Itin, Miami Uluslararası Piyano Festivali’ndeki “Russian Marathon” konserlerinin DVD’sini de aynı şekilde tek bir günde kaydederek, Rachmaninov’un 24 Prelüd’ünü ve Prokofiev’in 7. ve 8. Sonatları’nı içermiştir. Diğer kayıtlar arasında JDR etiketiyle Jerusalem Camerata eşliğinde Beethoven’ın 2. Piyano Konçertosu ve VAI etiketiyle Mussorgsky’nin Pictures at an Exhibition ile birlikte Prokofiev’in 6. Sonatı bulunmaktadır.

Itin aynı zamanda Japonya’nın Musashino Akademisi, Miami Uluslararası Piyano Festivali Akademisi ve Princeton Üniversitesi’nde bulunan Golandsky Enstitüsü’nün öğretim kadrolarında yer almakta olup, düzenli olarak Japonya, Princeton, Miami ve New York’ta ustalık sınıfları vermektedir. Öğrencileri arasında uluslararası yarışmalarda birincilik ödülleri kazananlar ve ABD ile Japonya’nın en rekabetçi konservatuvarlarından en yüksek ödüller alanlar bulunmaktadır.

Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde doğan Itin, piyano eğitimine Natalia Litvinova ile Sverdlovsk Okulu’nda başlamıştır. Ardından, efsanevi öğretmen Lev Naumov ile çalışarak 1990 yılında Moskova Konservatuvarı’ndan en yüksek derece ile mezun olmuştur. Itin, konservatuvardayken ilk büyük piyano yarışmasını kazanarak 1990 Rus Ulusal Rachmaninov Yarışması’nda ikinci olmuştur. Kısa bir süre sonra, William Kapell Yarışması’nda en yüksek dereceyi kazandı, ardından Casadesus Yarışması’nda (Cleveland Yarışması) Birincilik Ödülü ve Özel Chopin Ödülü’nü kazandı; ayrıca Gina Bachauer Yarışması’nda (Mozart’ın En İyi Performansı, En İyi Prokofiev Performansı ve Üçüncülük Ödülü dahil) bir dizi ödül kazandı.

Ilya Itin, Tokyo’daki Musashino Akademisi, Miami Uluslararası Piyano Festivali Akademisi ve Princeton Üniversitesi’ndeki Golandsky Enstitüsü’nün öğretim kadrolarında yer almaktadır. Ayrıca Juilliard School’un hazırlık ve lisans bölümlerinde, Peabody Konservatuvarı’nda ve CUNY’nin Lisans Programı’nda öğretim yapmıştır. Ilya Itin, Tokyo, Japonya ve New York City’de özel bir öğretim stüdyosunu sürdürmektedir.

Olivier Moulin

Washington Post tarafından “olgunluk ve zarafet sergileyen genç sanatçı” olarak övgü alan Fransız piyanist Olivier Moulin, Lyon Ulusal Yüksek Müzik Konservatuvarı’nda Eric Heidsieck ve Gery Moutier’nin öğrencisi olarak eğitim aldı. Burada oybirliğiyle birincilikle ödüllendirilmiş ve takdir almıştır. Aynı kurumda yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Avusturya’nın Salzburg Mozarteum’da Karl-Heinz Kämmerling ve Clemens Hagen’in sınıflarında eğitimine devam etti ve buradan en yüksek onur derecesi olan Master of Arts derecesini aldı. Eğitimi boyunca Aldo Ciccolini, Yvonne Loriod-Messiaen, Jacques Rouvier, Jean-François Heisser, Sergio Perticaroli gibi ustaların görüşlerinden de faydalandı.

Uluslararası piyano yarışmalarında ödül alan Moulin, önemli uluslararası festivallere davet edildi: La Roque d’Anthéron, Montpellier ve Radio-France, Lille Clef de Soleil, Le Touquet’teki Pianos Folies, Chartres’teki Journées Lyriques, Divonne, Sully-sur-Loire, La Vézère, Çin’deki Croisements Festival, Brezilya’daki Virtuosi Festival, Meksika’daki Festival Internacional de Piano En Blanco y Negro, İstanbul’daki Lisztomanias, Belarus’taki Motley Tulip International Arts Festival, Kıbrıs’taki Bellapais International Festival…

Fransa’da (Radio-France’nin Grand Auditorium’u, Salle Gaveau, Salle Cortot, Louvre Auditorium, Lyon ve Avignon Operaları, Toulouse’daki Cloître des Jacobins, Monaco’daki Théâtre des Variétés, Metz’deki Arsenal…) prestijli mekanlarda, Avrupa’da (Almanya, Avusturya, Belçika, Belarus, Macaristan, İspanya, Norveç, Portekiz, Slovakya, İsviçre, Türkiye…), Asya’da (Japonya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Endonezya…), ve Amerika’da (ABD, Brezilya, Meksika) konserler vermiştir. Konserleri düzenli olarak Fransa ve yurtdışında radyo ve televizyon tarafından yayınlanmaktadır. Olivier, 2014 yılında Washington DC’deki Fransız Büyükelçiliği’nde Rameau, Debussy, Ravel’e adanmış bir resitalle ilk kez Amerika’da sahne aldı.

Ayrıca bir çok orkestra ile işbirliği yapmıştır: Metz Ulusal Orkestrası, Montbéliard Orkestrası, Wuhan (Çin) Filarmoni Orkestrası, Coahuila (Meksika) Kamerata… Oda müziği tutkusu, David Guerrier, Fine Arts Quartet, Radio-France Filarmoni solistleri, Bertrand Chamayou, Jérôme Dorival gibi birçok sanatçıyla sahneyi paylaşma imkanı bulmasını sağlamıştır. Ayrıca, Frederic Chopin’in hayatına odaklanan konferans/konserler için Eve Ruggieri tarafından Cenevre’ye ve Chartres’ta davet edilmiştir. İlk solo CD’si, Franz Liszt’e adanmış olarak, Ekim 2011’de AmeSon/Outhere etiketiyle yayımlandı.

Olivier Moulin, Nancy Konservatuvarı’nda piyano profesörü olarak görev yapmaktadır ve Epinal Uluslararası Piyano Yarışması’nın başkanıdır. Düzenli olarak Avrupa, ABD, Meksika, Japonya ve Çin’de ustalık sınıfları vermektedir ve İstanbul, Porto Santa Cecilia, Grosseto’daki Scriabin ve Sviatoslav Richter Uluslararası Piyano Yarışması gibi birçok uluslararası piyano yarışmasının jürisinde yer almak üzere davet edilmektedir.

Lorenzo Di Bella

“Lorenzo Di Bella olağanüstü yetenekli bir piyanist, parlak bir virtüöz, heyecan verici ve rafine bir müzisyen. Üç yıl boyunca öğretmenliğini yaptım ve her zaman onun büyük teknik becerilerine ve aynı zamanda güçlü sanatsal kişiliğine, her şeyden önce halkla “konuşma” arzusuna hayran kaldım.” …bunlar Lazar Berman’ın ölümünden birkaç ay önce söylediği sözlerdi.

Birçok uluslararası piyano yarışmasında ödül kazanan Bella, 2005 yılında Kiev’de düzenlenen “V. Horowitz” Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü ve altın madalya aldı. 2006 yılında İtalya eski Cumhurbaşkanı C.A.Ciampi tarafından 2001 yılında vefat eden ünlü orkestra yönetmeni Giuseppe Sinopoli adına “Sinopoli Ödülü” ile ödüllendirildi. Son yıllarda Spoleto’daki İki Dünya Festivali, Venedik’teki Teatro ‘La Fenice’, Vicenza’daki ‘Teatro Olimpico’, Ancona’daki “Teatro delle Muse”, Bolzano’daki Michelangeli Salonu’nda büyük bir başarıyla sahne aldı, Montreal (Maison Symphonique), Utrecht Liszt Festivali, ETH of Zurich, Marianske Lazne Chopin Festivali, Hamburg, Berlin, Prag, Krakow, Saraybosna, Pekin, Şangay (Oriental Center), Denver (C. I.P.A.), Milano’daki “Società dei Concerti” ve Roma’daki “Parco della Musica” Oditoryumu’nda M°James Conlon yönetimindeki Santa Cecilia Ulusal Senfoni Orkestrası ile çaldı.

Lorenzo Di Bella piyano çalışmalarına 5 yaşında başladı. Gelecek vaat eden bir öğrenci olarak Pesaro’daki Conservatorio Rossini’den mezun oldu. Takip eden beş yıl boyunca Imola’daki “Piyano Akademisi – Incontri col Maestro “da Franco Scala ve Lazar Berman’ın kurslarına katıldı ve 2002 yılında mezun oldu. 2004 Haziran’ında Roma’daki “Ulusal Aziz Cecilia Akademisi “nde Sergio Perticaroli ile çalışmalarını tamamladı ve en yüksek oyla mezun oldu.

Yoğun müzikal faaliyetleri onu birçok orkestra ile işbirliği yapmaya yöneltti: Floransa Senfoni Orkestrası, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Pescara Senfoni Orkestrası, Orchestra “Pomeriggi Musicali” of Milan , San Remo Senfoni Orkestrası, Philharmonie of Bacau, O’Porto National Orchestra, National Symphony Orchestra of Ucraine, Nancy Symphony Orchestra, SudWestDeutsche Philarmonie, Villingen-Schwenningen Symphony Orchestra, Philharmonisches Kammerorchester Berlin, Moravian Philarmonic Orchestra, West Bohemia Orchestra ve New World Philarmonic. Önemli şeflerle işbirliği yaptı: Kirill Karabits, Vassylis Christopoulos, Reinhard Seehafer, Jorge Iwer, Zbinĕk Müller, Vladimir Sirenko, Michael Maciaszczyk, Michel Brousseau, David Crescenzi, Francesco Lanzillotta, Luigi Piovano.

Lorenzo Di Bella, Teramo’daki “G.Braga” Yüksek Müzik Okulu’nda baş piyano profesörü ve Recanati’deki (İtalya) “Accademia Pianistica delle Marche “nin sanat yönetmeni olarak çok aktif bir öğretim programına sahiptir. CIVITANOVA CLASSICA Piyano Festivali, ‘Mugellini Müzik Festivali’ ve San Benedetto del Tronto’daki (İtalya) ‘La Palma d’Oro’ Uluslararası Piyano Yarışması’nın kurucusu ve sanat yönetmenidir.

Gülsin Onay

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

Kristof Barati

Macar kemancı Kristóf Baráti, geniş bir ifade yelpazesi ve kusursuz tekniğe sahip, olağanüstü kalitede bir müzisyen olarak dünya çapında giderek daha fazla tanınmaktadır. Sanatçının performansı, çalışına kattığı şiirsellik ve belagat nedeniyle defalarca alkış almış ve “en üst düzeyde gerçek bir ton estetiği” olarak tanımlanmıştır.

Son dönemlerde Baráti, Los Angeles Filarmoni ile Hollywood Bowl’da, Londra Filarmoni Orkestrası ile Royal Festival Hall’da ve 2019’da Verbier Festivali’nin açılış konserinde öne çıkan solist olarak performans sergilemiştir. Baráti, Zurich Tonhalle, Oslo Filarmoni, Fransız Ulusal Orkestrası, ORF Viyana Radyo Senfoni, Montreal Senfoni Orkestrası, BBC İskoçya Senfoni, BBC Filarmoni ve Lahey Filarmoni gibi orkestralarla birlikte çalmıştır. ABD ve Çin de dahil olmak üzere, Gergiev ile Mariinsky Orkestrası ile Rusya’da ve dünya genelindeki turnelerde düzenli olarak sahne almaktadır. 2020/21 sezonunun önemli anları arasında Budapeşte Festivali ve Bern Senfoni gibi orkestralarla performansları ve Bavarian Radio Senfoni ve İsrail Filarmoni gibi orkestralarla ilk kez sahne alması yer almaktadır.

Düzenli olarak resital ve oda müziği çalan Baráti, Mischa Maisky, Yuri Bashmet, Enrico Pace, Jean-Efflam Bavouzet, Zoltán Kocsis ve Kim Kashkashian gibi sanatçılarla sahne almıştır. Her yıl White Nights Festivali’nde performans sergilemektedir ve 2019’da Seattle Chamber Music ve Aspen Festivallerinde ilk kez sahne almıştır. 2016’da Verbier Festivali’nde Bach’ın tüm solo Sonatları ve Partitalarını çaldığı etkileyici bir ilk performans gerçekleştirmiş ve o günden beri her yıl festivalde yer almıştır.

Baráti’nin geniş bir diskografisi bulunmaktadır ve bu, beş Mozart konçertosunu, Klára Würtz ile birlikte tüm Beethoven ve Brahms sonatalarını içermektedir. Ayrıca Brilliant Classics için Ysaÿe’nin solo sonatları ve Berlin Classics etiketiyle çıkan Bach’ın Solo keman Sonatları ve Partitaları bulunmaktadır. 2016’da kaydedilen “The Soul of Lady Harmsworth” adlı tekrar albümü için Gramophone dergisi, “kemanın tatlı ve akrobatik şekilde çalınmasını sevenler için, Baráti en üst seviyede” demiştir.

Çocukluğunun büyük bir kısmını soloist olarak Venezuela’nın önde gelen orkestralarından biriyle geçiren Baráti, Macaristan’a dönerek Franz Liszt Müzik Akademisi’nde eğitim aldı ve daha sonra Milstein ve Menuhin’in öğrencisi olan Eduard Wulfson’un öğrencisi oldu. Halen Budapeşte’de yaşayan Baráti, düzenli olarak Macaristan genelinde sahne almakta olup, István Vardái ile birlikte Kaposvár Uluslararası Oda Müziği Festivali’nin Sanat Direktörlüğünü yapmaktadır. Baráti, Chicago Stradivarius Derneği ile yapılan nazik anlaşma sayesinde 1703 “Lady Harmsworth” Stradivarius kemanını çalmaktadır.

Erkin Onay

1976 yılında İstanbul’da doğmuş olan Erkin Onay, keman eğitimine büyük babası Joachim Reusch ile başlamıştır.

1989-1994 yılları arasında ‘Hannover für Müzik’ de Prof. Atilla Aydın ile özel olarak çalışmıştır.

Genel keman eğitimini Almanya Hannover’de sürdürürken Türkiye, Almanya, Yunanistan ve Fransa’da resitaller vermiş olup; aynı dönemde Genç Müzisyenler Festivalleri’ne katılmıştır.

1990 yılında Almanya’da Genç Müzisyenler Yarışması’nda ikincilik ödülü almıştır.

1994 Yılında Almanya’da Freiburg Üniversitesi’nde özel yetenek sınavı ile kabul edilmiş olup; Prof. Jörg Hoffman ile çalışmalarına devam etmiştir.

1996 yılında İsviçre’nin Winterthur Müzik Yüksekokulu’na Gyorgy Pauk’un sınıfına kabul edilmiştir.

1998 yılından itibaren Winterthur Müzik Yüksekokulu’nda Heifetz’in son yıldız öğrencilerinden Prof. Rudolf Koelman ile çalışmış olan Erkin Onay, 2001 yılında ‘konzertreife’ Diplomasını (Konser diploması) en iyi derece ile almıştır.

Erkin Onay, Türkiye’de devlet sanatçısı Prof. Suna Kan ile çalışmış olup; 2005 yılında Sanatta Yeterlilik derecesini almıştır.

Yurt içi ve yurt dışı pek çok etkinliği bulunan Erkin Onay; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Antalya, Çukurova, Bursa Devlet Senfoni Orkestraları, Eskişehir Senfoni Orkestrası, DESSO ve BASSO ile Gürer Aykal, Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Antonio Pirolli, Naci Özgüç, Vladimir Altschuler ve Emil Tabakov tarafından yönetilen orkestralarda solist olarak katılmıştır.

Türkiye, Ukrayna, Hindistan İngiltere, Almanya’da çeşitli resital ve oda müziği konserleri vermiştir.

1999-2004 yılları arasında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın Başkemancılığını 2005-2007 yılları arasında Bilkent Senfoni Orkestrası’nın baş kemancılığını yapmıştır.

Sanatçı 2007 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda Başkemancı olarak görevini yapmaktadır,

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın/tenise.yalcin@gmail.com – Haber İçerik ve görseller: Gümüşlük Müzik Festivali web sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir