İDOB: "BAŞKA DÜNYA" 2015-2016 sezonunun ilk dünya prömiyeri

İDOB-anabaşlık

BAŞKA DÜNYA
Opera, 2 perde
Selman AdaBaşka Dünya prömiyer

21.11.2015 Cumartesi, saat: 20:00
25.11.2015 Çarşamba, saat:    20:00
26.11.2015 Perşembe, saat: 20:00
27.11.2015 Cuma, saat: 20:00
28.11.2015 Cumartesi, saat: 16:00

Kadıköy Süreyya Operası
“BAŞKA DÜNYA” İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ’NDE BİR DÜNYA PRÖMİYERİ
İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), sezonun ilk dünya prömiyerini  21 Kasım Cumartesi saat 20.00’de, Yekta KARA’nın sahneye koyduğu, bestesi Selman ADA’nın “BAŞKA DÜNYA” operası ile yapıyor.
KONUSU:
Gelecekte, hapisteki bir bilgin öfkelidir, çünkü gezegenimiz kâr uğruna çevreyi mahveden egemenler yüzünden yaşanmaz olmuştur. Hücreye gelen Dünya Başkanı teklifte bulunur: Bilgin vaktiyle keşfettiği gezegene göç konusunda Başkan ile ekibine yardımcı olursa serbest bırakılacaktır. Bilgin reddeder; suçlara yardım yerine hapiste ölmeye razıdır. Ama Dünya başkanı onu tehdit eder: Bilgin yardım etmezse kızı Leyla öldürülecektir. Bilgin gönülsüz kabul eder.
Bilmedikleri bir şey vardır: Gidecekleri gezegende Zeus, karısı Hera ve Soytarı yaşamaktadır. İnsanlar onlara inanmaz olunca gururları incinen eski Yunan Tanrıları Dünya’dan uzaklaşıp buraya sığınmıştır. Başkan, Bilgin ve Leyla’nın yörüngedeki uzay taşıtından inmesi hem Zeus ile genç Leyla’nın aşkına hem de çatışmalara yol açar.
Bilim-kurgusal bir distopya ile gerçekçiliğin birleştiği opera özgürlükçü bir direniş çağrısına varır.
Başka Dünya(2013) besteci Selman ADA ile librettist Tarık GÜNERSEL’in Ali Baba&40 (1988), Mavi Nokta(1993) ve Aşk-ı Memnu(2003) operasından sonra dördüncü ortak çalışmasının ürünüdür.
Başka Dünya’nın orkestra şefliğini eserin bestecisi Selman ADA ve Zdravko LAZAROV üstleniyor. Eserin dekoru Ferhat KARAKAYA’ya, kostümleri Ayşegül ALEV’e, ışık tasarımı ise Kemal YİĞİTCAN’a ait.
Başrollerde, Caner AKGÜN,Alper GÖÇERİ,Evren EKŞİ,Gülbin GÜNAY, Caner AKIN,Erdem ERDOĞAN, Aylin ATEŞ, Nesrin GÖNÜLDAĞ, Ahmet BAYKARA, Çağrı KÖKTEKİN, Göktuğ ALPAŞAR ve Cengiz ARSLAN’ın yer aldığı “BAŞKA DÜNYA”, 21-25-26-27-28 Kasım tarihlerinde saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde izlenebilir.

Yaratıcı Kadro:
Libretto: Tarık Günersel
Orkestra Şefi: Selman Ada, Zdravko Lazarov
Sahneye Koyan: A.Yekta Kara
Dekor: Ferhat Karakaya
Kostüm: Ayşegül Alev
Solistler:
Zeus: Caner Akgün, Alper Göçeri
Leyla: Evren Ekşioğlu, Gülbin K.Günay
Başkan: Caner Akın, Erdem Erdoğan
Hera: Aylin Ateş, Nesrin Gönüldağ
Soytarı: Ahmet Baykara, A.Çağrı Köktekin
Bilgin: Göktuğ Alpaşar, Cengiz Arslan
Uygulatıcılar:
Korepetitörler: Fügen Yiğitgil, Aydın Karlıbek, Hüseyin Kaya, Paolo Villa
Reji Yardımcısı: Esra Tütüncüoğlu
Kondüvit: Sırma Büttem
Suflöz: Semra Aktekin, Duygu Kızılay
Konu:
Gelecekte, hapisteki bir bilgin öfkelidir, çünkü gezegenimiz kâr uğruna çevreyi mahveden egemenler yüzünden yaşanmaz olmuştur. Hücreye gelen Dünya Başkanı teklifte bulunur: Bilgin vaktiyle keşfettiği gezegene göç konusunda başkan ile ekibine yardımcı olursa serbest bırakılacaktır. Bilgin reddeder;suçlulara yardım yerine hapiste ölmeye razıdır. Ama Dünya Başkanı onu tehdit eder: Bilgin yardım etmezse kızı Leyla öldürülecektir. Bilgin gönülsüz kabul eder.
Bilmedikleri bir şey vardır: Gidecekleri gezegende Zeus, karısı Hera ve Soytarı yaşamaktadır. İnsanlar onlara inanmaz olunca gururları incinen Eski Yunan Tanrıları Dünya'dan uzaklaşıp buraya sığınmıştır. Başkan, Bilgin ve Leyla'nın yörüngedeki uzay taşıtından inmesi hem Zeus ile Genç Leyla'nın aşkına hem de çatışmalara yol açar. Bilim-kurgusal bir distopya ile gerçekçiliğin birleştiği opera özgürlükçü bir direniş çağrısına varır.
Başka Dünya (2013) besteci Selman Ada ile librettist Tarık Günersel'in Ali Baba ve Haramiler (1988), Mavi Nokta (1993) ve Aşk-ı Memnu (2003) operasından sonra dördüncü ortak çalışmasının ürünüdür.
Basına Açık Genel Prova: 
19 Kasım Perşembe Saat 20.00
20 Kasım Cuma Saat 20.00

LOGO-evetbenim

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
İleti Haber: Songül Sarıpınar- İstanbul Devlet Opera ve Balesi

evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir