İKSEV: Çoksesli Müziğimize "Genç" Soluk

               10. DR.NEJAT F. ECZACIBAŞI ULUSAL BESTE YARIŞMASI’NDA ZAFER DOĞAÇ İŞBİLEN’İN
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV)kurucu Başkanı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın birincisi yirmi yaşındaki besteci Doğaç İşbilen oldu.
32. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında dün gece AASSM’de yapılan yarışma konserinde Bogatay Köprülü, Doğaç İşbilen ve Cem Oslu’nun Piyano Konçertoları yarıştı. Şef Can Okan yönetimindeki İzmir Festival Orkestrası sırasıyla Köprülü’nün eserini seslendiren piyanist Başar Can Kıvrak, İşbilen’in eserini seslendiren Kenan Tatlıcı ve Oslu’nun eserini seslendiren Cem Babacan’a eşlik etti.
Dünya Prömiyerleri yapılan bu üç eserin seslendirilmesinin ardından seyirciler, seçici kurul ve orkestra üyeleri oylarını kullandı.
Değerlendirmenin sonunda birinciliği Doğaç İşbilen, ikinciliği Cem Oslu, üçüncülüğü ise Bogatay Köprülü kazandı.
Değerli piyanist Nihat Demirkol’un sunduğu gecede birincilik ödülünü İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, ikincilik ödülünü Devlet Sanatçısı Şef Rengim Gökmen ve üçüncülük ödülünü ilk iki yarışmanın birincisi Hasan Uçarsu verdi.
Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, yarışma konserinde finale kalan konçertoların dünya prömiyerlerini yapan üç genç piyaniste teşekkür belgelerini verdi. Şef Can Okan da belgesini Şef Rengim Gökmen’in elinden aldı.
Yarışma konserinde ilk kez seslendirilen üç konçerto değerli müzik adamı besteci Mehmet Can Özer tarafından CD yapılmak üzere titizlikle kaydedildi. Böylece müziğimize bu yarışma ile kazandırılan ve hepsi çok beğenilen üç yeni konçerto daha ilk seslendirilişlerinde kayıt altına alınmış oldu.
32. Uluslararası İzmir Festivali 10 Haziran 2018 Pazar günü Celsus Kütüphanesinde yapılacak İzmir Devlet Senfoni Orkestrası & Arkas Trio Konseri ile devam edecek.Saygıyla duyurulur.
İKSEV Basın Danışmanlığı
İKSEV  
Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığı
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı
MÜZİKSEV Atatürk Cad: No: 458
35220 Alsancak-İZMİR
T: (232) 463 03 00
F: (232) 482 34 22
GSM: 532 274 89 17
www.iksev.org

                                                                     ÇOKSESLİ MÜZİĞİMİZE “GENÇ” SOLUK
                        10. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Konserinde genç besteciler yarışacak
32. Uluslararası İzmir Festivali’nin ikinci konseri hayli çekişmeli bir yarışmaya sahne olacak. 10. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda Piyano Konçertoları finale kalan Bogatay Köprülü, Doğaç İşbilen ve Cem Oslu birincilik için yarışacak. 1991 doğumlu Köprülü, 1998 doğumlu İşbilen ve 1992 doğumlu Oslu’nun eserlerini yine 30 yaş altı üç piyanist Başar Can Kıvrak, Kenan Tatlıcı ve Cem Babacan seslendirecek.
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) Yönetim ve İcra Kurulu üyesi, Yarışma Genel Sekreteri Serdar Ongurlar, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın çoksesli müziğimizi besleyen ana damarlardan biri olduğunu söyledi. Ongurlar, “Piyano Konçertosu dalında düzenlediğimiz onuncu yarışmada otuz yaş altı bestecilerimizin başarısından mutluluk duyduk. Bu sonuç doğru yolda olduğumuzu, bu yarışmanın çoksesli müziğimiz için ne denli önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. Müziğimize gençlerin soluğunu taşıyacak yarışmada eserleri seslendirecek İzmir Festival Orkestrasını da ağırlıklı olarak yetenekli genç sanatçılarımızdan oluşturduk. Şefimiz Can Okan da genç kuşağın en yetkin isimlerinden biri. 6 Haziran Çarşamba akşamı İzmirlileri gençlerimizin eserlerini dinlemek ve derecelenmede oy kullanmak için bekliyoruz” dedi.
10. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Konseri davetiyeleri AASSM’deki İKSEV Gişesinden alınabilir.
Saygıyla duyurulur.
İKSEV Basın Danışmanlığı

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Onur Acımaz-İKSEV/ İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı Basın Bülten

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir