İstanbul-Bozcaada-Bodrum rotası Deniz Kuvvetleri Kupası

Deniz Kuvvetleri Kupası’nda vefa örneği

İstanbul-Bozcaada-Bodrum rotasında bu yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 7-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Deniz Kuvvetleri Kupası’nda adından, özel ödüllerine kadar “vefa” olarak tanımlanacak bazı ayrıntılar dikkat çekiyor. 
 
Bu arada, şu ana kadar yarışa kayıt veren tekne sayısının da 38’e ulaştığı öğrenildi.
 
Yaşanan anlaşmazlıklar ve çatışmalar üzerine bu yıl TAYK, TYF, İYK arasında dolaştıktan sonra Deniz Kuvvetleri’nin “Adımı taşıyan yarışı ben yapacağım” demesi üzerine “Büyük Yarış”ın tüm organizasyonu Deniz Kuvvetleri'ne ve Deniz Harp Okulu’na geçti.
 
Yayınlanan Yarış İlanı’nda önce etkinliğin adı dikkat çekti. Deniz Kuvvetleri, Japonya seferi sırasında yaşanan faciada yaşamını yitiren bahriyelilerin anısını yaşatmak için Deniz Kuvvetleri Kupası’na “Ertuğrul Açık Deniz Yat Yarışı” adını vermişti.
 
YİTİRİLEN DEĞERLERİNİ ANACAKLAR
Öte yandan “Kısmet” adlı yelkenlisi ile yedi denizleri fetheden ilk amatör Türk denizcisi olan ve 2015’te yitirdiğimiz Sadun Boro’nun da adı, özel bir kupa tahsis edilerek İstanbul-Bozcaada arasında koşulacak ilk etaba verildi. Böylece Deniz Lisesi’nden başlayarak, DHO’dan mezun oldukları güne kadar Sadun Boro’nun dünya yolculuğundaki deneyimlerini dinleyen bahriyeliler, bu efsane Türk denizcisini de böylece anmış olacaktı.  
 
İKİ YENİ KUPA 
Edindiğimiz bilgilere göre Deniz Kuvvetleri bununla da yetinmedi ve etkinliğe iki özel kupa daha ekledi. Yakın dönemde değerli amiral ve subaylarını sonsuzluğa uğurlayan Deniz Kuvvetleri, bu yıldan başlayarak yarış içinde vereceği bu özel ödüllerle, yitirdiği değerleri de yad etmeyi amaçlıyor.

Buna göre, Deniz Kuvvetleri Kupası’nın her iki etabını “en iyi zaman” derecesiyle tamamlayan ekip ”Tuğamiral Cem Aziz Çakmak Cesaret Kupası”nı almaya hak kazanacak.

Ayrıca yarışta tutum ve davranışlarıyla öne çıkan ekip (Fair Play) ise “Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp Onur Kupası” ile taçlandırılacak. 
 
Yitirdiğimiz tüm denizcilerin ruhları şad olsun.
 
39 TEKNE KAYIT VERDİ
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yaklaşık iki ay önce tüm organizasyonunu üstlendiği Deniz Kuvvetleri Kupası’nda filo yarın (7 Ağustos Cuma) saat 13.00’da Beylerbeyi’ndeki Deniz Eğitim Komutanlığı önünden start edecek.
 
İki etap halinde yaklaşık toplam mesafesi 400 deniz mili olan Deniz Kuvvetleri Kupası için dün Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı’nda düzenlenen brifingde, ekip sorumluları ile teknik ayrıntılar payaşıldı. 
 
GÜVENLİK KONTROLÜ BOZCAADA’DA YAPILACAK
Uluslararası “K” (Kalyon / Kilo) kod flamasının gönderde gösterilmesiyle tüm sınıflara saat 12.50'de 10 dakika uyarı işareti verilecek.  Ancak uyarı işaretinden önce tüm teknelerin Yarış Komitesi’nin bulunduğu SG botunun önünden ekip üyeleri can yeleklerini giymiş olarak geçmeleri, can salı ile fırtına yelkenlerini göstermeleri gerekiyor.
ISAF Açık Deniz Özel Kuralları Ek-C’ye göre güvenli kontrollerinin ise filonun Bozcaada’ya varmasından sonra yapılacağı belirtildi.
 
FODEPAR’A “SÜRE CEZASI”
Hazırlanan Yarış İlanı’na göre ferdi fodeparlar telsiz anonsu ile bildirilmeyecek. Ancak bu durum fodepar olduktan sonra kendini teşhis edemeyen ve geri dönüp startını tekrarlamayan tekneler için “boşuna mücadele” anlamına da gelmeyecek. Edindiğimiz bilgiye göre bu durumda olan tekneler için “zaman cezası” uygulanacak.
 
Starttan bir saat öncesine kadar ekip listelerinde yapılacak değişiklikler ve yarış sırasında karşılaşılan beklenmedik durumlarla ilgili olarak DHO’ya ait iki e-posta adresi ve iki telefon numarası mevcut. Bu erişim bilgileri şöyle:
 
Elektronik posta adresleri:
yelkendho@dho.edu.tr 
yelkendho@gmail.com 
Cep Telefonları:
0533 551 1718 (Öğ. Bnb. Kani Vardar)
0532 782 1241 (Dz. Yrb. Aykut Kerse)
 
Ancak ekip listelerinde yapılacak değişikliklerin ya elektronik posta ya da ilgili cep telefonlarına kısa mesaj (SMS) gönderilerek bildirilmesi gerekiyor. Sözlü değişiklik taleplerinin dikkate alınmayacağı ifade edildi.
 
39 TEKNE KAYIT VERDİ
Yarışa bu yıl IRC Maxi sınıfında 4, IRC0’da 7, IRC1’de 5, IRC2’de 10, IRC3’te 8 ve IRC4’te 5 olmak üzere toplam 39 tekne kayıt verdi. Deniz Harp Okulu IRC Maxi’de 2, IRC2’de 2, IRC3 ve IRC4’te de birer olmak üzere 6 tekne ile mücadelede yer alacak.
 
Bu arada bir de konuk Rus ekip var. Marmaris yarışlarından tanıdığımız Sergey Lebedev, First 45 “Heaven Can Wait 2”si ile Deniz Kuvvetleri Kupası’na katılacak.
 
TEKNE TAKİP SİSTEMİ DEVREDE
Tekne Takip Sistemi, Deniz Kuvvetleri Kupası’nda yarış şartı olarak aranacak. Bu sistemi TAYK için uygulayan ilk firma olan i-Marine / Arvento, yazılımında yaptığı bir değişiklikle ürününü yeniden devreye aldı.
 
Yarış boyunca tekneleri http://yarisizle.com/yatyarislari adresinden izlemek mümkün olacak. Ancak süre kısalığı yüzünden yazılımın cep telefonu versiyonunun yetişmediği öğrenildi. “Yetişmeyen” bir diğer unsur ise ekiplerin yoğun taleplerine konu olan “gecikmeli yayın”. Dolayısıyla yarıştaki teknelerin pozisyonları gerçek zamanlı olarak bilgisayar ekranlarına yansıyacak.
 
BOZCAADA’DA MOLA
44. Deniz Kuvvetleri Kupası 2015 Ertuğrul Açık Deniz Yat Yarışı’nda Beylerbeyi-Bozcaada rotalı Sadun Boro Etabı’nda zaman sınırı tüm sınıflar için 9 Ağustos Pazar günü saat 15.00 olarak belirlendi. Ancak rüzgarın “fazlasıyla yeterli” olması yüzünden filonun tahminden daha önce hedefe varması bekleniyor.
 
Sadun Boro Etabı’nın ödül töreni de Bozcaada’da 9 Ağustos Pazar günü saat 19.30'da yapılacak ve tüm sınıflarda ilk üçe giren yatlara etap ödülü verilecek.
 
Brifingde, Deniz Kuvvetleri’nin şikayete konu olan “yüksek fiyat uygulaması” konusunda Bozcaada Kaymakamlığı ve Bozcaada Belediye Başkanlığı ile görüşmeler yaptığı belirtildi. Bu konuda destek isteyenlerin ya da şikayetçi olanların Bozcaada meydanındaki Turizm Danışma Ofisi’ne başvuruda bulunabilecekleri ifade edildi.


 
7-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek Deniz Kuvvetleri Kupası 2015 Ertuğrul Açık Deniz Yat Yarışı’na şu ana kadar 38 teknenin kayıt verdiği öğrenildi. Yarın (5 Ağustos, Çarşamba) Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı'nda yapılacak brifinge kadar ön kayıt veren bazı teknelerin de işlemlerini tamamlamasıyla sayının artması bekleniyor.
 
Kaynak: TurkSail

http://www.turksail.com/index.php?option=com_content&view=article&id=13831%3Adeniz-kuvvetleri-kupasnda-vefa-oernei&catid=40%3Ayar-haberleri&Itemid=67Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 


Haber: http://www.turksail.com/index.php?option=com_content&view=article&id=13831%3Adeniz-kuvvetleri-kupasnda-vefa-oernei&catid=40%3Ayar-haberleri&Itemid=67

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir