İstanbul Devlet Tiyatrosunda Herkesin Bildiği Sırlar

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda ‘Herkesin Bildiği Sırlar’

Sinema-tiyatro içinden gelen Yavuz Özkan’ı sanat dünyamızda iyi tanınındığını biliyorum. Tiyatroya başladığı yıllardan bu yana tanıdığım için öne çıkan sinema yaşamının altında tiyatro çalışmaları ve bilgisi yatmaktadır.Kocaeli Tiyatro’su ve Dost’lar Tiyatrosu Yavuzun sanatında deneyimli yıllardır.Belki de sinema dalındaki başarısını bu ikilemden aldığını söylemek yerinde olacaktır.Oyunlar,tiyatro uyarlamaları yazarlık biçeminde önemli kilometre taşlarıdır.Sinemadaki deneyimleri ona çok geniş bir ufuk kazandırdı.Beyaz perdemize Maden (1978),Demiryol (1979) gibi filmlerle ses getiren çalışmalarını gerçekleştirdi.Bu iki film yurtiçinde ve yurtdışında sinema anlatımında önemli katkılar sağladı.Oldukça uzun sürebilecek bir dönem Paris yaşamı Yavuz Özkana sanatına ayrıcalıklı kazanımlar getirdi.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda izlediğimiz “Herkesin Bildiği Sırlar” Yavuz Özkan’ın son oyunu olduğunu düşünüyorum. İkinci kez tiyatroda oynanmaktadır. Doğrusunu söylemem gerekirse,oyun kurgusunu ve başarısını İD Tiyatrosu’nda yerini buldu. Hidayet Erdinç’in sahneye koyduğu “Herkesin Bildiği Sırlar” adlı oyun doğru sahneleniş ve yorumla oynanmaktadır. Ebru Unurtan ve Burak Şentürk ikilisi çok başarılı olarak kompozisyonlarını canlandırıyorlar.İkili aslında sekiz yıl evli kalan karıkoca ilişkilerinin anotomisini sergiliyor.Yorum ve çözümleyiş,oyunculuktaki plastik anlatım ikilinin başarısını görselliğe taşıyor.

Toplumsal yaşamın bireyler için kutsal bir kurum olarak bilinen ve algılanan evlilik bu oyunda bir gerçeği ortaya çıkarıyor.Aşk ve evlilik sözcükleri kimi zaman gerçeği olduğu gibi yansıtmıyor.Sosyolojik bir olaydır evlilik.İronisi,güzelliği yaşamla örtüşmediği zaman doğallığı bozuluyor ve evlilik yıkılıyor. Mutlu olmak için evliliği yaşamla örtüştürmek gerekiyor. Aşk,kalıcı bir sevgiye dönüştüğü zaman yaşam mutluluğu o zaman çftlere getirebilir.Fröyd aşkın ve evliliğin sınırlarını yaşamın gerçekliğine varıldığı zaman kalıcı olduğunu söyler.

Oyunun başarısında Etem Özbora’nın sahne tasarımı, Medine Yavuz Almaç’ın giysi tasarımı, Serhat Akın’ın ışık tasarımı oyuna katkı sağlıyor.

Yavuz Özkan’ın evlilik üzerine ilgi çekici betimlemesini ve yer yer çözümlemesini yaptığı “Herkesin Bildiği Sırlar” adlı oyunu toplumsal bir çözümlemedir.Bilindiği gibi aile kurumu toplumun en sağlam kurumudur.Bu başarılı yapıtı tiyatro severlere öneriyorum.

Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@yahoo.com
Alıntı: Aydınlık Gazetesi
Son Güncelleme: Pazartesi, 12 Kasım 2012 21:57

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir