İzdob 2013 – 2014 Sanat Sezonu Programı


İzmir Devlet Opera ve Balesi
 

 

İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİ 2013 -2014 SANAT SEZONU PROGRAMI

İzmir Devlet Opera ve Balesi 2013-2014 sezonunu açtı…  
 
İzmir Devlet Opera ve Balesi geçtiğimiz 27 Eylül’de Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda sunduğu Zorba balesi ile yeni sezon temsillerini başlattı.   
 
İzmir Devlet Opera ve Balesi bu sezonda Aida operasının “İzmir Prömiyeri”ni, “Verdi Yılı”nın son gösterisi olarak 21 Aralık 2013’te gerçekleştirilecek. 
 
İZDOB bu sezonda; 7 opera, 2 müzikal, 9 bale, 1 sahne kantatı, 3 çocuk oyunu ile onlarca konseri İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunacak. 
 
İzmir Devlet Opera ve Balesi, geçen yıllarda olduğu gibi Elhamra Sahnesi’nin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Açıkhava Tiyatrosu,  Dokuz Eylül Üniversitesi’ne ait Sabancı Kültür Sarayı, Ege Üniversitesi’ne ait Atatürk Kültür Merkezi ve Kampus Kültür Merkezi, Karşıyaka Belediyesi’ne ait Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi ile Bornova Yüksel Eraslan Kültür Merkezi’nde etkinlikler sunacak.  
 
Ekaterinburg Balesi, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin organizasyonuyla 4 ve 5 Ekim 2013 tarihlerinde DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda İzmirli sanatseverlere iki gösteri sunacak. 
 
İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 2013-2014 sezonunda sahneleyeceği YENİ ESERLER şunlar: 
 
Don Pasquale “opera”
İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin bu sezonda gerçekleştireceği ilk prömiyer 10 Ekim 2013 tarihinde Gaetano Donizetti’nin Don Pasquale operası olacak. İZDOB Genel Müzik Direktörü Tulio Gagliardo ve Slavil Zdravkov Dimitrov’un dönüşümlü olarak yöneteceği eseri İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden Recep Ayyılmaz sahneye koyuyor. 
 
Aida “opera”
İzmir Devlet Opera ve Balesi “Verdi’nin 200. Doğum Yılı”nı büyük bestecinin başyapıtı Aida operası ile noktalayacak. 21 Aralık 2013 tarihinde “İzmir Prömiyeri”gerçekleştirilmesi planlanan eser aynı zamanda İzmir Devlet Opera ve Balesi tarihi açısından da büyük önem taşımakta. Büyük kadrolu bu opera, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin izlenimine sunulacak. Şef Tulio Gagliardo’nun yöneteceği eseri Aytaç Manizade sahneye koyacak.      
 
Madama Butterfly “opera”
Giacomo Puccini’nin Madama Butterfly adlı operasının prömiyer tarihi; 20 Mart 2014. Bu eseri şef Tulio Gagliardo ile Tolga Taviş dönüşümlü yönetecek. Rejiyi ise Aytaç Manizade üstleniyor. 
 
Mevlana’nın Çağrısı “bale”
Müziği Can Atilla’ya, koreografisi Mehmet Balkan’a ve metni Şefik Kahramankaptan’a ait Mevlana’nın Çağrısı adlı balenin prömiyer tarihi 23 Kasım 2013. Eser, Lale Balkan tarafından sahneye konacak. 
 
Kanlı Nigar “müzikal”
İzmir Devlet Opera ve Balesi 25 Ocak 2014’te Cem İdiz’in müziğini, Özlem Belkıs’ın librettosunu yazdığı Kanlı Nigar adlı müzikalin “Dünya Prömiyeri”ni gerçekleştirecek. Şef Ali Hoca’nın yöneteceği bu müzikali Haldun Özörten sahneye koyacak.  
 
Kerbela “dans tiyatrosu”
22 Şubat 2014’te “Dünya Prömiyeri” gerçekleştirecek olan Kerbela adlı dans tiyatrosunun müziği Can Atilla’ya koreografisi ise Mehmet Balkan’a ait. Eseri Lale Balkan sahneye koyacak.  
 
Karma “bale”
İzmir Devlet Opera ve Balesi 19 Nisan 2014’te Vivaldi, Bach ve Paganini’nin eserlerinden oluşan üç ayrı birer perdelik baleyi sahneleyecek. Koreograf Tindaro Silvano’nun sahneye koyacağı eserler ülkemizde ilk kez sahnelenecek. 
 
Geçen sezonlarda sahnelenen ve bu sezonda da yinelenecek eserler:
 
Zorba “bale”
Yunanlı besteci Mikis Theodorakis’in Egenin ezgilerini de işleyerek müziklediği Zorba balesi bu sezonda da sahnelenmeye devam edecek. Ali Hoca’nın orkestra şefliğini üstlendiği bu eserde, balenin yanı sıra koro da görev alıyor. 

 
Sylvia“bale”
Ülkemizde ilk kez İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 20 Nisan 2013 tarihinde sahnelenen Fransız besteci Leo Delibes’in Sylvia adlı balesi bu sezonda da yinelenecek. Eser konuk Fransız koreograf Marc Ribaud koreografisiyle ve şef Tulio Gagliardo yönetiminde sahnelenecek. 
 
Şu Çılgın Türkler “opera”
İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin geçen sezonda “Dünya Prömiyeri”ni gerçekleştirdiği Şu Çılgın Türkler adlı opera bu sezonda da yinelenec
ek. Turgut Özakman’ın aynı adlı eserinden alınarak Çetin Işıközlü tarafından bestelenen Şu Çılgın Türkler adlı opera, şef Ali Hoca yönetiminde, Haldun Özörten rejisi ile sahneleniyor.     
 
Agrippina “opera”
Ülkemizde ilk kez 2011-2012 sezonunda İZDOB tarafından sahnelenen G.F. Haendel’in Agrippina adlı operası, bu sezonda yinelenecek eserler arasında yer alıyor. Eser, Slavil Zdravkov Dimitrov yönetiminde ve Mehmet Ergüven rejisi ile sahneleniyor.

 

 
 
Kösem Sultan“bale”
İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 12 Mart 2011 tarihinde “Dünya Prömiyeri”ni gerçekleştirdiği Kösem Sultan adlı bale bu sezonda da sahnelenecek eserler arasında yer almakta. Müziği Tevfik Akbaşlı’ya ait olan bu bale, Uğur Seyrek’in koreografisiyle sahneleniyor.
 
 
La Sonnambula (Uyurgezer Kız) “opera”
Geçen sezon sahnelenen Bellini’nin iki perdelik operası La Sonnambula (Uyurgezer Kız), bu sezonda da sahneleniyor. Bu opera,  İZDOB Genel Müzik Direktörü Tulio Gagliardo Varas yönetiminde ve Evin Atik rejisi ile sahneleniyor.  

 

Mançalı Şövalye“müzikal”
Mitch Leigh’in tüm dünyada büyük beğeni ile izlenen müzikali Mançalı Şövalye adlı müzikali İzmir’de şef Hüseyin Kaya yönetiminde ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden Murat Göksu’nun rejisi ile sunuluyor. 
 
 
 
Giselle“bale”
Adolphe Adam’ın Giselle balesi, Coralli, Petipa ve Perrot’nun koreografisiyle, Serhat Nüfusçu tarafından sahneye kondu. Eserde orkestra şefliğini Tulio Gagliardo ve Erşad Bagirov üstleniyorlar. 
 
 
Çakırcalı Efe “dans tiyatrosu” 
Bu sezonda sahnelenecek eserler arasında yer alan Çakırcalı Efe adlı dans tiyatrosu, Yaşar Kemal’ in aynı adlı romanından alınan öyküsü, Cem İdiz’in müziği eşliğinde İhsan Bengier’in koreografisiyle sahneleniyor. 

 

 
Güldestan“modern dans”
Mercan Dede’nin müzikleri ve Beyhan Murphy’nin koreografisiyle sahnelenmekte olan Güldestan adlı modern dans gösterisi yinelenecek eserler arasında yer alıyor. 
 
Carmina Burana “sahne kantatı” 
Carl Orff’un Carmina Burana adlı sahne kantatı şef Tolga Taviş yönetiminde bu sezonda da yinelenecek. 
 

 
Muhteşem Süleyman “opera” 
İzmir Devlet opera ve Balesi’nin 15 Ocak 2013 tarihinde “Dünya Prömiyeri”ni gerçekleştirdiği Muhteşem Süleyman adlı opera bu sezonda da sahnelenecek eserler arasında yer alıyor. Tevfik Akbaşlı’nın bestelediği Muhteşem Süleyman, Mehmet Balkan rejisi ile şef Tulio Gagliardo yönetiminde sunulmakta. 
 
İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin geleneksel hale getirdiği Ulusal Genç Solistler Yarışması’nın yedincisi bu sezonda gerçekleştirilecek.
 
Çocuk Oyunları:
 
Külkedisi “müzikli çocuk oyunu”
Işık Noyan’ın metnini yazdığı Külkedisi adlı çocuk oyunu, Şebnem Özsaran tarafından sahneye kondu. 
 
Sihirli Dünya “müzikli çocuk oyunu”
Haldun Özörten’in yazıp yönettiği Sihirli Dünya adlı müzikli çocuk oyunu bu sezonda da çocuk sanatseverlerin izlenimine sunulmaya devam edecek. 
  
Balenin Büyülü Dünyası “çocuk balesi”
Koreografisi Serhat Nüfusçu ve Hülya Nüfusçu’ya ait olan bu müzikli çocuk oyunu Hülya Nüfusçu rejisi ile sahneleniyor. 

 

 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
Haber Kaynak: Erdoğan Öztürk/ İzmir Devlet Opera ve Balesi Halkla İlişkiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir