İzdob: Aida Operası


İzmir Devlet Opera ve Balesi

AIDA
G.Verdi

21.12.2013 Cumartesi, saat: 20:00
23.12.2013 Pazartesi, saat: 20:00
11.01.2014 Cumartesi, saat: 20:00
13.01.2014 Pazartesi, saat: 20:00
22.02.2014 Cumartesi, saat:20:00
24.02.2014 Pazartesi, saat: 20:00 
30.05.2014 Cuma, saat: 20:00
A.Adnan Saygun Sanat Merkezi 
 
Opera, 4 perde , 2 Saat 30 Dk.
 
 
Yaratıcı Kadro: 
ORKESTRA ŞEFİ: TULIO GAGLIARDO
REJİSÖR: N.AYTAÇ MANİZADE
DEKOR: M.KEMAL ÇAĞDA ÇİTKAYA
KOSTÜM: AYŞEGÜL ALEV
KORO ŞEFİ: H.JOACHIM GALLUS
KOREOGRAFİ: UĞUR SEYREK
IŞIK: MÜFIT ÖZBEK

Solistler:
MISIR FİRAVUNU: E.HASAN ALPTEKİN, Ş.ALPARSLAN MATER
AMNERIS: ANNA CHUBUCHENCO, STARE ÇELEBİ, AYŞE ÖZKAN
AIDA: AYTÜL BÜYÜKSARAÇ, EVREN EKŞİOĞLU, AYŞE TEK
RADAMES : L.MOK ARRANZ, LEVENT GÜNDÜZ, M.EFE NOYAN KIŞLALI, AYDIN UŞTUK
RAMFIS: U.TARIK AKÇA, E.HASAN ALPTEKİN, TEYFİK RODOS
AMONASRO: M.MURAT GÜNEY, İ.GÖKHAN KOÇ, TAMER PEKER
HABERCİ: MURAT DİREK, FIRAT HALAVUT, SERKAN TAYLAN
RAHİBE: A.SEVİNÇ DEMİRAĞ, FİLİZ GÜNEŞ, A.BERİL YÜREKLİ
 
 
 
Uygulatıcılar:
REJİ ASİSTANI: M.CAN EL, Y.YAVUZ GÜNSOY
KORREPETİTÖR: ANRIETTA IOSIFOVA, ILGIN KALIN, CEMİLE CABBAR KIZILATEŞLİ, CYRIL KUBLER, SYLVAIN MILIO SOURET, TUĞÇE ÖZAYTEKİN
KONDÜVİT: BARIŞ MEYDAN, NEJAT ŞENGÜN
SUFLÖZ: FATMA KOÇ, ECE ÖZAKTUĞ

 

 


 

Konu:
BİRİNCİ PERDE
Memfis şehrinde firavunun sarayının bir salonunda başrahip Ramfis, genç komutan Radames ile konuşmaktadır. Ramfis yanından ayrılınca Radames, savaşa gideceği, başarıyla yurduna döneceği ve Habeşli sevgilisi Aida'ya kavuşacağını düşünür. Firavunun kızı Amneris ve kölesi Aida gelir. Amneris, Radames'i sevmekte, fakat ondan karşılık görmemektedir. Radames, Aida'yı sevmektedir. İki sevgili arasındaki bakışmalar Amneris'in gözünden kaçmaz ve şüphe içinde kalır. Kral maiyetiyle salona girer. Bir haberci, kral Amonasro komutasındaki Habeş ordusunun her yeri yakıp yıkarak Mısır'a ilerlediğini söyler. Amonasro, Aida'nın babasıdır. Kral orduya başkomutan olarak Radames'in seçildiğini bildirir. Herkes Vulkan Tapınağı'nda yapılacak törene gitmek üzere çıkar. Aida, babası ve sevgilisi arasında kalmıştır. Hangisine başarı dileyeceğini şaşırır ve dua etmeye başlar. Vulkan Tapınağı'ndaki büyük tören. Rahibelerin kutsal dansı sürmektedir. Başrahip kutsal kılıcı Radames'e verir.
 
İKİNCİ PERDE
Mısır ordusunun zafer haberi gelmiştir. Tutsaklar, Amneris'in dairesinde dans ederek prensesi eğlendirmektedir. Amneris, Radames'i biran önce görebilmek için sabırsızlanmaktadır. İçeri Aida girer. İki kız arasında gergin bir düet başlar. Prenses şüphelerini doğrulamak için Aida'ya Radames'in öldüğünü söyler. Genç kızın gösterdiği tepkiden onun Radames'e aşık olduğunu anlar. Kıskançlıktan deliye döner. Onun ölmediğini ama esir bir kızın hiçbir zaman bir prensese rakip olamayacağını söyler. Teb şehrine giden büyük yolda, Kral, rahipler ve halk, asker ve tutsakların geçişini izlemektedir. Firavun Radames'e bütün arzularının yerine getirileceğini söyler. Amneris, başkomutan Radames'in başına zafer tacını koyar. Tutsakların geçişi bitince Amonasro zincire bağlı olarak getirilir. Aida, babasına doğru koşar fakat Amonasro kızını onun kimliğini açıklamamasını fısıldar. Kendisini savaşta ölen Habeş kralının subaylarından biri olarak tanıtır ve bağışlanmalarını diler. Ramfis ve diğer rahipler hepsinin öldürülmeleri gerektiğini düşünür. Radames tutsakların bağışlanması isteğini tekrarlar. İstek kabul olur fakat Aida ve Amonasro orada kalacaktır. Kral, Radames'e başarısından dolayı kızı Amneris ile evleneceğini bildirir.
 
ÜÇÜNCÜ PERDE
Ramfis, Amneris'i düğününden ö
nce dua etmesi için tapınağa getirir. Radames tarafından çağırılan Aida da oradadır. Aida, aşkını ve vatanını düşünmektedir. O sırada babası Amonasro görünür. Kızının gizli aşkını öğrenmiştir. Bu sayede vatanlarına dönebileceklerdir. Planı hazırdır. Kızına Radames'e Mısır ordusunun planını sorup öğrenmesini söyler. Aida önce bunu kabul etmez daha sonra ise babasına boyun eğer. Az sonra Radames çıkagelir. Amonasro saklanmıştır. Aida, Radames'e kaçmalarını önerir, ona gidebilecekleri yolu sorar. Radames 'Napata Geçidi' cevabını verir. Amonasro'nun da bilmek istediği budur. Habeş kralı ortaya çıkar ve kimliğini açıklar. Genç kumandan yaptığı hatayı anlamıştır. O sırada Amneris ve Ramfis görünür. Amonasro prensesi öldürmek istese de Radames ona engel olur. Baba kız kaçarken Radames kılıcını Ramfis´e teslim eder.
 
DÖRDÜNCÜ PERDE
Büyük mahkemenin kapısında aşk ve kıskançlık içinde kıvranan Amneris, Radames'i çağırtır. Sevgilisi vatana ihanet suçundan yargılanacaktır. Prenses getirilen komutana Aida'dan vazgeçerse onun hayatının bağışlanması için yalvaracağını söyler. Radames bu öneriyi geri çevirir. Duruşma başlar, Ramfis, Radames'e suçlu olup olmadığını sorar, komutan soruyu cevapsız bırakır. Rahipler onun suçlu olduğuna karar verir ve diri diri gömülerek idam edilmesi kararını alır. Radames, diri diri gömüldüğü mezarda Aida'yı düşünmektedir. Bir anda Aida karşısında belirir. Genç kız, ölümü sevgilisiyle paylaşmak için gizlice mezara girip saklanmıştır. Aida ve Radames birlikte dünyaya veda ederken Amneris yukarıda, sevgilisinin ruhu huzura kavuşsun diye dua etmektedir.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
Haber Kaynak: Erdoğan Öztürk/ İzmir Devlet Opera ve Balesi Halkla İlişkiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir