İzdob Madam Butterfly operasını operaseverlerle buluşturuyor.


İzmir Devlet Opera ve Balesi

Madam Butterfly

20.03.2014 Perşembe, saat: 20:00
22.03.2014 Cumartesi, saat: 20:00
24.03.2014 Pazartesi, saat: 20:00
27.03.2014 Perşembe, saat: 20:00
12.04.2014 Cumartesi, saat: 15:00
03.05.2014 Cumartesi, saat: 20:00
05.05.2014 Pazartesi, saat: 20:00
Elhamra Sahnesi
 
 
MADAMA BUTTERFLY, 20 Mart’ta İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde…
 
İzmir Devlet Opera ve Balesi, 20 Mart 2014 Perşembe günü saat 20.00’de Giacomo Puccini’nin ölümsüz eseri Madama Butterfly adlı üç perdelik operasının prömiyerini gerçekleştirecek.
 
19. yüzyıl sonlarında Japonya’nın Nagazaki kentinde başlayan ve bir Amerikan subayı ile bir Japon kızının aşkının anlatıldığı Madama Butterfly,  John Luther Long’un “Madame Butterfly” adlı romanından alınmıştır. Librettosu Giuseppe Giacosa ve Luigi Illica tarafından hazırlanan Madama Butterfly, İzmir’de şef Tulio Gagliardo ve Tolga Taviş yönetiminde, Aytaç Manizade’nin rejisi ile sahnelenecek. Eserin dekor ve kostümleri İsmail Dede tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Nadezhda Mileva’nın üstlendiği eserin ışık tasarımlarını Oktay Kanca hazırladı. Madama Butterfly’da solo rolleri; Birgül Su Ariç, Burçin Çilingir Savigne, Derya Kırcalı Gürlük, Sevinç Demirağ, Lorenzo Mok Arranz, Oğuz Çimen, Serkan Taylan, Fırat Yalçınkaya, Cengiz Sayın, Gökhan Varkan, Murat Duyan, Anna Chubuchenko, Ezgi Karakaya, Gülfem Kıstır, Murat Direk, Tankut Eşber, Alparslan Mater, Erdem Türkbay, Hasan Taş, Ayça Altar, Zafer Rengin Baykal, Nejad Beğde, Cihan Özmen üstleniyorlar. 
 

Madama Butterfly’ın konusu şöyle: 19. yüzyılın sonlarında Amerikan donanmasına ait bir gemi Japonya’nın Nagazaki Limanını ziyaret etmektedir… Geminin subaylarından genç teğmen Pinkerton, geyşa tellalı Goro’nun yardımıyla Madama Butterfly (Cio Cio San) ile tanışır ve ona aşık olur. Amerikalılar düşman dahi görünseler, yakışıklı ve kibar Pinkerton bu imgeyi bozmaktadır… Aşkı uğruna dinini dahi değiştiren Butterfly, lanetlenmeyi göze alarak Pinkerton ile Japon geleneklerine göre dokuz yüz doksan dokuz yıllığına evlenir… Ancak bu evlilik mutluluk yerine mutsuzluk getirecek; Pinkerton Japonya’dan ayrılarak ülkesine dönecek; orada yeniden evlenecektir… Sonuçta, Butterfly, aşk acısına dayanamayacak; yaşamına son verecektir. 
 
Dünyada ilk kez 17 Şubat 1904’ta Milano’da, ülkemizde de 12 Haziran 1941’de Ankara’da sahnelenen Madama Butterfly, İzmir’de ilk kez 18 Şubat 1986’da sahnelenmiştir. 
 
Opera tarihinin tartışmasız en büyük bestecilerinden biri sayılan Giacomo Puccini,  gerçekçi opera akımının en önemli temsilcilerinden biridir. Eserlerinde ortaya koyduğu melodramdaki ustalığı, duygusal erotizm ve egzotizm, Puccini’yi dünyanın en sevilen opera bestecilerinin başlarına yerleştirmiştir. Puccini, aşırıya varan duygularını süzmek yerine onları çok daha yoğun bir şekilde ortaya koyar. Puccini operalarındaki kadın karakterlerin tamamına yakını çelişkilerle doludur. Puccini eserlerindeki kadınlar aşkın varlığı kadar gerçek, ama gerçek olamayacak kadar aşıktırlar. 1858-1924 yılları arasında yaşayan bu bestecinin yazdığı on bir opera, günümüzde sürekli olarak dünyanın hemen her yerinde opera sahnelerini süslemektedir.    
 
Madama Butterfly, 20 Mart’taki prömiyerin ardından; 22, 24, 27 Mart, 12 Nisan, 3 ve 5 Mayıs’ta Elhamra Sahnesi’nde İzmirlilerin izlenimine sunulacak. 


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
< span style="font-size: small;">tenise.yalcin@gmail.com
Haber Kaynak: Erdoğan Öztürk/ İzmir Devlet Opera ve Balesi Halkla İlişkiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir