Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2018

Çeşitli sanat alanlarında yaratıcı çalışmalara katkıda bulunmayı önemli bir kamusal sorumluluk kabul eden Kadıköy Belediyesi, bu anlayış çerçevesinde toplumun sanat ve kültür hayatını yoğunlaştırmak; genç Türk bestecilerini yeni eserler yaratmaya özendirip teşvik etmek amacıyla; 2018 yılında sonuçlanması planlanan oda orkestrası için “Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması” düzenlemiştir.
Kadıköy Belediyesi 35 yaş altı genç kompozitörlere açık olan bu yarışma ile çok sesli evrensel müzik alanında yerli, özgün telif eserler yaratılmasına, böylelikle yerli müzik eserleri repertuvarının zenginleşmesine katkıda bulunabilmeyi hedefliyor.
Geçtiğimiz yıllarda yapılan genç "piyano" ve "keman" icracılarına yönelik yarışmalar ile 2017’de “beste" alanında açılan "Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2017"den sonra Süreyya Operası'nda yapılacak olan dördüncü yarışma olacak. Seçici Kurul'u değerli müzik insanları Gürer Aykal, Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener, Rengim Gökmen, Antonio Pirolli, Yalçın Tura ve Hasan Uçarsu'dan meydana gelen beste yarışması; kazananlara para ödüllerinin yanı sıra CD kaydı imkanı da vadediyor. 2017 yarışmasını kazananların eserleri için CDleri ise önümüzdeki aylarda yayımlanacak.
Bestecilerin eserlerini 15 Ocak 2018 tarihine kadar gönderebilecekleri yarışmanın final turu halka açık olarak 26 Mart 2018 Pazartesi akşamı Süreyya Operası'nda yapılacak ve ödül töreni konserin ardından aynı gece gerçekleştirilecektir.
     "KADIKÖY BELEDİYESİ SÜREYYA OPERASI ULUSAL BESTE YARIŞMASI 2018" ÜZERİNE DEĞİNMELER
Kadıköy Belediyesi kamu hizmeti olarak sanat etkinliklerini destekleme politikasını her yıl geliştirerek sürdürmeyi prensip kabul etmiştir. 2016-17 sanat mevsiminde düzenlediğimiz "Ulusal Beste Yarışması"nın amacına uyumlu şekilde sonuçlanması; yani hem genç bestecilerin teşviki, hem ülkenin çağdaş müzik repertuvarına katkı sağlayacak eserlerin ortaya çıkması ve kamuoyunda olumlu yankı bulması bizlere heyecan ve onur verdi. 2017-18 sanat yılında da genç müzik yaratıcılarının yine yeni eserlerini sanat hayatımıza kazandırmaları için önceki yarışma bize cesaret verdi ve bir anlamda bize görev ve sorumluluk getirdi.
Türk bestecilerinin, toplumumuzun ezgi ve ses aleminden; yerli müzik duyarlılığından çağrışımlar ve izlerle evrensel müzik dili ve tekniğiyle meydana getirilmiş eserlerini yeni bir yarışmayla ülkenin müzik hayatına kazandırılacağına inanıyoruz.
Bu duygularla ve anlayışla 2017-18 Kadıköy Belediyesi Ulusal Beste Yarışması'nı kamuoyunun ve elbet genç müzisyenlerin ilgisine sunuyorum ve onları içtenlikle yarışmaya katılmaya davet ediyorum.
Aykurt NUHOĞLU
Belediye Başkanı

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber içerik: Kadıköy Belediyesi Süreya Operası <http://www.sureyyaoperasi.kadikoy.bel.tr/HaberDetay.aspx?id=1579>
http://www.sureyyabesteyarismasi.kadikoy.bel.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir