Karamizah örneği Sessizlik

Karamizah örneği ‘Sessizlik

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Moira Buffini’nin yazdığı, Serdar Biliş’in dilimize çevirdiği Mehmet Birkiye’nin başarı ile sahneye koyduğu ‘Sessizlik’ adlı oyun ilgi ile izleniyor.

Yazar Buffini, yazarlık, müzik ve drama eğitimi almış çok sayıda ödül sahibi. ‘Sessizlik’ oyununa baktığımızda izleyiciyi yanıltmayan, tarihsel olaylarda güncel olaylar yaratan doğrusu ya başarılı bir yazar. Oyunun ana fikrine bakacak olursak; iktidarda olup kendini güçlü gören diktatör ya da ülke yönetiminde gerçekleri göremeyenlerin derin boşluklarını ironi ile irdeleyen bir yazar. Buffini’nin bu oyundaki bireşim ve ayrışımında kara mizahın etkili örnekleri görülmektedir. Oyundaki görüntüler ve yorumlarla, izleyicinin de özeleştiri yapmasına neden oluyor. İşte yazarın gücü burada ortaya çıkıyor.

Yönetmen Mehmet Birkiye, oyunun metnini bana göre oyuncularla yorumlayarak aradığına ulaşıyor. Böylece, Birkiye’nin oyunla örtüşen sahneye koyuşu, yapıta ve kara mizahına daha bir güç kazandırıyor. Birkeye’nin oyunla ilişkili olarak söylediği tümceyi buraya almayı yararlı buluyorum. “…Özür dilerim ama içime sıkıntı bastı. Kusura bakmayın, halimize şükret-meliyim; İyi ki böyle bir ülkede yaşamıyoruz. Yoksa tiyatromuzun hali nice olurdu?”

Oynanışa gelince: ‘Silence’ de Funda Eryiğit, ‘Ymma’ da Oya Akar, ‘Eadric’ de Savaş Özdemir, ‘Roger’de Süleyman Atanısev, ‘ Ethekred’ de Münir Can Cindoruk, ‘Agnes’de Nimet İyigün; yazarın karakter betimlemesi yaptığı rolleri, bireysel ve takım oyunculuğu olarak görsel ve işitsel güzellikte oynuyorlar. Koro, oyuna hem renk katıyor hem de katkı sağlıyor.

Son dönemlerde dekor tasarımları ile Efter Tunç’un yapmış olduğu çalışmalar başarıyı beraberinde getiriyor. Şirin Dağtekin Yenen’in Giysi tasarımı, rollerin karakterini yansıtan başarılı çalışmalardı.

Önder Arık’ın ışık düzenlemesi, oyuna uygundu. Alpaslan Karaduman’ın dans düzeni, oyuna renk katıyor, yapımı ilgi çekici kılıyor.

Moira Buffini’nin ‘Seessizlik’ adlı oyunu, bu dönemin görülmesi gereken sahne yapıtlarından biri..


Sessizlik Oyunu Devlet Tiyatroları

Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@yahoo.com
Alıntı: Aydınlık Gazetesi
Son Güncelleme: Perşembe, 17 Ocak 2013 22:50

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir