KENTERLER TİYATROSU: Yeni oyun ÖLÜMÜNE

ÖLÜMÜNE,

KENTERLER TİYATROSU

 22-23 Aralık, Saat: 20:00
 

Yaşamayı beceremeyen ölmeyi becerebilir mi? İşi olmayan bir erkek nedir? Sülük, kurtçuk, asalak, parazit, vb. Tuba çalarak kendimizi var edebilir miyiz? Gece acıkınca sucuk yemeğe kalkmak kaderimizi değiştirebilir mi? Ne için yaşıyoruz? Din, aşk, şiir, felsefe vb. İnsan ne için ölebilir? Aşk, ideal, din, politika, sucuk, hiçbiri, hepsi? İnsanın iyi bir tabutu olması iyi bir şey midir? Bu soruların cevaplarını ancak oyuna gelerek bulabilirsiniz. Yaşamınıza yön verecek anlamlı bir fars İntihar/Ölümüne.

Yazan: Moira Buffini
Yöneten: Mehmet Birkiye
Çeviren: Ceren Yalçın
Dramaturji: Mehmet Birkiye
Dekor Tasarım: Barış Dinçel
Kostüm Tasarım: Başak Özdoğan
Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Koreografi: Cihan Yöntem
Müzik: Çiğdem Erken

Oyuncular: Kadriye Kenter, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Hare Sürel, Güneş Sayın, Çağrı Şensoy, Ferdi Alver, Hüseyin Sevimli, Ebru Soyuerden, Edip Tepeli, Tanju Girişken, Zeynep Anacan, Alican Yılmaz, Alçelya Özcan, Gülşah Süerdem ve Sükan Kahraman.

“Oyun hakkında  çok  olumlu bir  görüşüm yok… Çok yakın yoldaşlarım da oyunun boş hatta zararlı olduğunu söyledi….. Ama yine de tiyatroya bu oyunu yapma şansını vermeye karşı değilim.”    Konstantin Stanislavski’nin mektubuna Stalin’in verdiği cevap buydu.
Ama oyun yine de oynanmadı ve yazarı Nikolai Erdman sürgüne gönderildi. Yıl 1933.
Oyun 1970'de Yuri Lyubimov’ un bütün çabalarına rağmen Vakhtangaov Tiyatrosu'nda da oynanamadı, sansüre takıldı. 1970’de Nikolai Erdman öldü. Oyun 1978’de İngiltere’de, ancak 1990’da Rusya’da sahnelenebildi.

Oyunun adı İntihar'dı. İhtilal için Kızıl Ordu’ya katılmış genç bir yazarın, Stalin döneminde uğradığı hayal kırıklığının bir ürünü İntihar. Kimilerine göre Sovyet Döneminin en iyi oyunlarından biri. Grotesk bir kara komedi, hatta fars.

Moria Buffini  İntihar’ı  özgürce  “Dying For It”  adıyla uyarladı ve ilk defa  2007’de Almedia Tiyatrosu'nda Londra’da oynandı. Kent Oyuncuları bu uyarlamayı  “Ölümüne”  adıyla 22 Aralık'tan itibaren Kenter Tiyatrosu'nda sahneleyecekler.

Kenter Tiyatrosu İletişim Bilgileri:

Halaskargazi Caddesi No: 9
PK: 34367 Harbiye, Şişli / İSTANBUL

tel:    0212 246 3589
         0212 247 3634
         0530 205 6580
         0530 205 6581
faks: 0212 296 5242

mail: kentertiyatrosu@gmail.com

 

 

Haber Kaynak: kentertiyatrosu2@gmail.com mai
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir