KKTCDOB: Arp Ali Destanı Prömiyeri gerçekleşti

0

Arap Ali Destanı Operası’nın prömiyeri; KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bünyesinde kuruluş çalışmaları devam eden Devlet Opera ve Balesi,Türkiye Cumhuriyeti Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları iş birliğinde 19 Eylül’de sahne aldı. İkinci temsili ise 21 Eylül’de sahnelendi.G Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda yer alan ve KKTC tarihinin ilk yerli opera eseri olma özelliği taşıyan iki perdelik Arap Ali Destanı’nı,Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,eşi Meral Akıncı’yla birlikte olmak üzere birçok siyasi ve çok sayıda sanatsever izledi.
Operada; besteci ve orkestra şefi olarak Ali Hoca, Libretto yazarı Havva Tekin, sahne yönetmeni olarak Aytaç Manizade, dekor-kostüm tasarımda Özlem Yetkili, koro şefi olarak Murat Menket, ışık tasarımda Oğuz Murat Yılmaz, koreograf Özlem Kofalı, reji yardımcısı olarak Ufuk Gökhan Küçük, korrepetitör Esra Poyrazoğlu Alpan ve koreograf asistanı olarak Ayça İnal Abdu görev aldı.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (KKTC CSO), Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Müdürlükleri iş birliği ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bünyesinde kuruluş çalışmaları devam eden Devlet Opera ve Balesi (KKTCDOB), KKTC tarihinin ilk yerli opera eserini sahnelemek üzere süratle hazırlanıyor.
19 Eylül’de dünya prömiyeri, 21 Eylül’de de 2. temsili gerçekleşecek olan “Arap Ali Destanı” adlı ülkemizin ilk yerli Opera eseri, Gazimağusa Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda saat 20.00’da sahne alıyor.
“Arap Ali Destanı” adlı Opera eserinde, kuruluş çalışmaları devam eden KKTCDOB Kurucu sanatçıları ile eser için oluşturulan koro ve figürasyon ekibi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyeleri, bu eserde görev alacak olan T.C. Devlet Opera ve Balesi sanatçıları ve Kültür Dairesi Müdürlüğü ile Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan görevli olan çalışanlar dahil olmak üzere yaklaşık 100 kişinin üzerinde büyük bir ekip görev alıyor.SPONSORLARSayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber içerik ve görseller: KKKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası facebook sayfası

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.