Konser: Joshua Bell Keman Resitali


Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi
http://www.zorlucenterpsm.com/tr

Joshua Bell

16.12.2014 Salı, saat: 21:00
Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi
Ana Tiyatro, İstanbul

Dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri kabul edilen Joshua Bell, 16 Aralık 2014 tarihinde Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde…
 
 
Washington Post gazetesince yapılan sosyal bir deney için metro istasyonunda keman çalmayı kabul eden ve bu performansı ile normalde klasik müzik dinlemeyen kişilerce de "Metrodaki Kemancı" olarak tanınan Joshua Bell'in bu performansının gerçek öyküsü ise şöyledir:
 
"Soğuk bir Ocak sabahı, bir adam Washington DC’de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca altı Bach eseri çalar. Bu süre içinde, çoğu işe yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi kemancının önünden geçip, gider. Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam kemancıyı fark edip, yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hızla yoluna devam eder. Kemancı ilk bir dolar bahşişini bundan bir dakika kadar sonra alır. Bir kadın yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atarak, hızla geçer, gider. Birkaç dakika sonra, bir başka adam duraklayıp, eğilerek dinlemeye başlar ancak saatine göz attığında işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hızla yoluna devam eder. En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur. Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı, çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider. Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne, babaları tarafından yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştırılırlar. Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir. Kemancı çaldığı süre içinde 32 dolar toplar. Çalmayı bitirdiğinde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durduğunu fark etmez, alkışlamaz. Hiç kimse onun dünyanın en iyi kemancısı Joshua Bell olduğunu ve elindeki 3,5 milyon dolarlık kemanla, yazılmış en karmaşık eserleri çaldığını anlamaz. Oysa Joshua Bell’in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston’da verdiği ve biletleri aylar önce tükenmiş konserinin biletleri ortalama 250 dolara satılmıştır."
 
Bilet Fiyatları:
1. Kategori – 360.00 TL
2. Kategori – 250.00 TL
3. Kategori – 154.00 TL
4. Kategori – 101.00 TL
5. Kategori –   56.00 TL

http://www.biletix.com/anasayfa/TURKIYE/tr


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
 Kaynak:
 www.biletix.com/anasayfa/TURKIYE/tr
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir