Konser: Olten Filarmoni, Ferhan Önder-Ferzan Önder

 
Konser: Olten Filarmoni/ Ferhan Önder & Ferzan Önder
11.02.2015 Çarşamba, saat: 20:30
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi-İzmir
Ferhan Önder&Ferzan Önder – Olten Filarmani Konseri'nden Görsel Seçkiler
(Görseller: Fatoş Oktav)
Ferhan Önder&Ferzan Önder -Olten Filarmani Görsel Seçkiler(Görseller: Fatoş Oktav)

Ferhan Önder&Ferzan Önder -Olten Filarmani Görsel Seçkiler(Görseller: Fatoş Oktav) Ferhan Önder&Ferzan Önder -Olten Filarmani Görsel Seçkiler(Görseller: Fatoş Oktav)
Ferhan&Ferzan Önder:  Astor Piazolla'dan  Libertango
https://www.facebook.com/video.php?v=10153133547567948&set=vb.551422947&type=3&theater
Camille Saint Saens Hayvanlar Karnavalı (final)
https://www.facebook.com/video.php?v=10153133537097948&set=vb.551422947&type=3&theater
Camille Saint Saens: Kuğu
https://www.facebook.com/video.php?v=10153133528017948&set=vb.551422947&type=3&theater

Şef: İbrahim Yazıcı
Solistler:
Ferhan Önder – piyano
Ferzan Önder – piyano
 
Program:
Edvard Grieg – İki Elegiac Melodi, Op.34
Camille Saint-Saëns – Hayvanlar Karnavalı
Gustav Holst – St. Paul’s Suit
Ottorino Respigi – Antik Arya ve Danslar, Süit No.3
 
İBRAHİM YAZICI-Orkestra Şefi
Müzikal kişiliği ve enerjisiyle ile şimdiye kadar konser yaptığı tüm ülkelerde gerek dinleyicilerin, gerek müzik otoritelerinin ilgi odağı haline gelen Yazıcı, profesyonel müzik hayatına 1995 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde korepetitör ve konuk şef olarak başladı. Gösterdiği sıra dışı performans sayesinde kısa sürede aralarında Berliner Philarmoniker, Theatre des Champs Elysées, Wiener Konzerthaus, Essen Philarmonie, KKL Luzern, Seul Art Center, Tel Aviv Performing Arts Center gibi dünyanın en prestijli konser salonlarında, Luzern Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie Orchester, ( Eski RIAS), Den Haag Het Residentie, WDR Rundfunkorchester Köln, Wuppertal Symphonie Orchester, Ensemble Rezonans, Camerata de France gibi pek çok önemli toplulukla konserler yaptı. 
 
Rönesanstan 21. yüzyıla kadar uzanan çok geniş ve renkli bir repertuardan oluşan ve Natalia Gutman, Jean Bernard Pommier, Fazıl Say, Sarah Chang, Stefan Milenkoviç, Viktor Pikayzen, İdil Biret, Gülsin Onay  gibi yıldız sanatçıların solist olarak katildigi sayısız konser yönetti.  Oda müziği ve lied eşlikçiliğine de büyük önem veren Yazıcı piyanist olarak çok önemli sanatçılarla aynı sahnede yer aldı. 
 
Selva Erdener'le birlikte çağdaş Türk Müziğine yeni bir soluk getirdikleri“Turkuvaz Quintett”i kurdu. Çok yönlü ve başarılı çalışmalarından ötürü 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından "Cavalleria della Soliderita" şövalyelik ünvanıyla onurlandırıldı. 2012 yılında “Yılın Orkestra Şefi” Donizetti Ödülüne layık görüldü. 
 
 Müzik eğtimine H.Ü. Devlet Konservatuarı'nda Nimet Karatekin' le piyano, Alain Boeglin ile oda müziği, Nevit Kodallı ve İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon, Hikmet Şimşek ve Rengim Gökmen'le orkestra şefliği çalıştığı H.Ü. Devlet Konservatuarında başladı ve bu okuldan yüksek lisans diploması aldı. Daha sonra CNRM Perpignan'da Claude-Phillipe Durand ile piyano, Daniel Tosi ile
orkestra şefliği, Michel Lefort ile oda müziği çalıştı ve bu okulu üç  dalda "Premier Prix" alarak bitirdi. Bu okullardaki çalışmalarının yanı sıra Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde masterclass'lara katıldı. Maestro Gilbert Varga ile uzun bir süre çalıştı ve asistanlığını yaptı.
 
1998-2007 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosu'nun şefliği, 2007-2012 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğünü yapan sanatçı eğitimciliğe de büyük hassasiyet göstermiş ve Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Sanatçı halen Mersin Devlet Opera ve Balesinde Orkestra Şefi, İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Sanat Direktörü olarak görev yapmakta olup Olten Filarmoni Orkestrasının Müzik Direktörlüğünü de sürdürmektedir.
 

FERHAN & FERZAN ÖNDER/ piyano
Tokat’ta doğdular.  7 yaşındayken Ankara’ya taşınarak  ağabeylerinin  izinden  konservatuara girdiler.  10 yaşındayken Ferhan ve Ferzan piyano  çalmaya  başladılar. 
 
4  yıl  sonra  İtalya,  Terni’deki Uluslararsı Düet Yarışması’nda Jüri  Özel  Ödülü’nü  kazandılar. Bunu  takip  eden  birçok  ödülün  ardından Ferhan  ve  Ferzan  Hamburg’daki  Uluslararası  Piyano  Düet  Yarışması’nda birincilik ödülü aldılar. 
 
1985’te  ikizler  Avusturya’ya  taşınmaya  karar  verdiler.  Viyana’daki  Müzik Akademisi’nde  Noel  Flores  ve  Paul  Badura-Skoda  ile  çalıştılar.  Final sınavlarından kısa süre önce, sonradan akıl hocaları ve ölümüne kadar yakın arkadaşları olan Alfons Kontarsky ile tanıştılar.
 
Vladimir  Horowitz,  Grigori  Sokolov,  Glenn  Gloud,  Friedrich  Gulda  aynı zaman da Katia ve Matielle Labeque,  diğer piyanistler arasından onlar için önemli olan ve onları sanatsal olarak etkileyen piyanistlerdir.
 
Tüm Avrupa, Uzakdoğu ve Amerika’yı kapsayan turnelere çıktılar. Londra’da Wigmore  Hall,  Dresden’de  Semperoper,  Leipzig’de  Gewandhaus, Amsterdam’da  Concertgebouw,    Viyana’da  Musikverein  ve  Konzerthaus aynı zamanda Barselona, İstanbul, Rio de Janerio, Tokyo ve Taipei’de sahne aldılar. 
 
Rheingau  Müzik  Festiveli,  Salzburg  Festivali,  Beethoven  Festival Bonn,  Wiener  Festwochen,  Ludwigsburger  Schlossfestspiele,  Sommets Musicaux Gstaad ve Festspielen Mecklenburg-Vorpommern gibi çeşitli müzik festivallerine davet edildiler. 2003’de Sir Peter Ustinov ile Linz’deki Voestival’de  sahne  aldılar.  Benzer  müzikal-edebiyat  projeleri  onları Cornelia  Froboess,  Armin  Müller-Stahl,  Friedrich  von  Thun,  Günther Jauch ve Ro-ger Willemsen ile işbirliği yapmaya yönlendirdi.
 
Ferhan & Ferzan düzenli olarak Staatskapelle Dresden ya da Mozarteum Orkestrası  gibi  büyük  orkestralarla  çalıyor  ve  John  Axelrod,  Howard Griffiths, Stefan Vlader ve Hugo Wollf gibi şeflerle birlikte çalışıyorlar.
 
İlk CD’leri EMI markasıyla yayınlanan ve ECHO KLASSIK ödülünü kazanan “Vivaldi Reflection” idi. İkinci CD’leri “1001 Gece” (EMI, 2003) Rimsky-Korsakov,  Borodin,  Balakirev  ve  Mozart  uyarlamalarından  oluşuyordu. 
 
2011’de  koro,  solistler,  2  piyano  ve  perküsyondan  oluşan,  Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde sahnelenen Carl Orff’dan “Carmina Burana” performansı, canlı olarak kaydedildi ve Sony tarafından yayınlandı.
 
Ferhan & Ferzan Önder Viyana’da yaşıyor ve 2003’den beri UNICEF’in iyi niyet elçisidirler.

Bilet Fiyatları:
Tam: 30.00 TL
Öğrenci: 25.00 TL
Gişeler:
Filarmoni Sanat: 0 232 336 33 24
0 533 407 80 00
http://www.oltensanat.com
İribat için Olten Sanat:info@filarmonisanat.com

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 
Görseller ve video linkleri: Fatoş Oktav
Haber İçerik: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi/ http://www.aassm.org.tr/Etkinlikler/olten-filarmoni-797

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir