Kral Lear – Globe Tiyatro: 28-29 Nisan 2013, saat 20:00 Adana Devlet Tiyatrosu

     
 

Globe Tiyatro – Kral Lear

İSTANBUL DEVLET  TİYATROSU

 DÜNYACA ÜNLÜ GLOBE TİYATRO “İLK KEZ” TÜRKİYE’DE

 25-26 Nisan 2013, saat 20:00 Aya İrini

 28-29 Nisan’da yine festival çerçevesinde Adana Devlet Tiyatrosu’nda,


 

 
William Shakespeare
(1564 – 1616)

 

15. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali,İngiltere’nin en köklü tiyatrolarından olan, ünlü  Globe Tiyatrosu’na ev sahipliği yaptı. Festivalin 15. yılına özel olarak Türkiye’ye ilk kez gelen Globe Tiyatrosu, 25 Nisan tarihinde, oyunun atmosferiyle adeta bütünleşen Aya İrini’de “Kral Lear” oyununu sahneledi. Sadece İstanbul’dan değil Türkiye’nin farklı şehirlerinden çok sayıda seyircinin beğeni ile izlediği oyuna, sanatçılar ve basın da büyük ilgi gösterdi.
 
Tanınmış İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in “Globe Tiyatrosu”, dünyada çalışmalarını ve sahnesini Shakespeare oyunlarına adamış tek tiyatro topluluğu olarak dikkat çekiyor. 1599’dan bu yana, 400 yılı aşkın sürede İngiltere’de ve dünyanın birçok yerinde perdelerini açan Globe Tiyatrosu,  Festival kapsamında Türkiye’de ilk kez sahne alıyor.

 
Oyun, 28-29 Nisan’da yine festival çerçevesinde Adana Devlet Tiyatrosu’nda, bu kezAdanalı tiyatro severlerle buluşacak.
 
William Shakespeare’in en önemli tragedyalarından Kral Lear, Shakespeare oyunlarını başarıyla yöneten Bill Buckhurst imzasıyla sahneye taşınıyor. İlk temsili 20 Nisan 2013 ‘de İngiltere’nin en eski Elizabeth dönemi sahnesi olan Margate Tiyatrosu’nda gerçekleşen oyunda, Kral Lear’i dünyanın en iyi Shakespeare yorumcusu ödüllü, İngiliz aktör Joseph Marcell canlandırıyor. İktidar ve güç paylaşımının neden olduğu ihanet ve entrikalarla örülü oyun, Ortaçağ’dan günümüz insanının güç ve iktidar tutkusuna gönderme yapıyor.

 

DEVLET TİYATROLARI – SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ KAPSAMINDA TÜRKİYE’YE GELEN GLOBE TİYATROSU, “KRAL LEAR” OYUNUYLA OSMANLI SARAYINDA, BİR İMPARATORLUĞUN ÇÖKÜŞ HİKAYESİNİ ANLATACAK. AYA İRİNİ’DE ve ADANA’DA SAHNE ALACAK.

Dünyanın en saygın tiyatrolarından biri olan Shakespeare’in Globe Tiyatrosu;  Londra’nın  en eski Elizabeth dönemi tiyatrosudur. Topluluk oyunlarını halen geleneksel Elizabeth dönemi şartlarında sergileyerek özellikle metni ön planda tutmayı hedeflerken, farklı ülkelerden her yıl binlerce seyirciyi İngiltere’deki tiyatrolarında konuk etmektedir.

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali,15’inci yılında bir ilke sahne oluyor. İngiltere’nin en köklü tiyatrolarından olan Globe Tiyatrosu, Adana Tiyatro Festivali kapsamında ilk kez Türkiye’ye geliyor. Ünlü İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in kurucuları arasında yer aldığı Globe Tiyatrosu, Adana Tiyatro Festivali’nin 15. yılı dolayısıyla yazarın en önemli tragedyalarından Kral Lear’i 25-26 Nisan tarihlerinde İstanbul Aya İrini’de ve ardından Adana’da sanatseverlerle buluşturacak.

 Sanatsal ve teknik ön çalışmalar için Türkiye’ye gelen Globe Tiyatrosu yapımcısı Tom Bird, Aya İrini’nin, Globe’un bu güne kadar oyun oynadığı en muhteşem mekân olduğunu söyledi. Ziyareti sırasında heyecanını gizlemeyen Tom Bird, “Böyle bir mekânda ve bu denli önemli bir festivalde, Devlet Tiyatroları’nın davetlisi olarak oyun sergilemekten gurur duyuyoruz” dedi.
 
Kral Lear, Shakespeare oyunlarını başarıyla yöneten Bill Buckhurst imzasıyla sahneye taşınıyor. Kraliçe Elizabeth döneminin dekoruyla görsel bir şölen yaşatacak oyunda, Kral Lear’i İngiliz aktör Joseph Marcell canlandırıyor.
 
Kraliyet vazifesinden yorgun düşen yaşlı Kral Lear, krallığını üç kızı arasında bölüştürmeye karar verir. Ancak bu ihtiyatsız cömertliğinin bedeli acı olacaktır. Geç de olsa hayatı  boyunca yanlış değerlerle yaşadığını idrak eden Lear, tüm insanlığın çektiği  ızdırab’ın farkına varacaktır…
 

ÜLKE                                   : İngiltere
GRUP ADI               : Globe Tiyatrosu
OYUN ADI               : Kral Lear
 
YAZAN                     : William Shakespeare
 
YÖNETEN               : Bill Buckhurst
 
TASARIM                : Jonathan Fensom
MÜZİK                &n
bsp;    :
Alex Silverman
KAST                        : Goneril :Ruth Everett, Lear: Joseph Marcell, Gloucester: Rawiri      Paratene,  Edgar: Matthew Romain, Kent: Dickon Tyrell
 
               Oyun Tarihi: 25-26 Nisan tarihlerinde saat 20:00’deAya İrini’de
                                        28-29 Nisan’da yine festival çerçevesinde Adana Devlet Tiyatrosu’nda,

 

DEVLET TİYATROLARI PROGRAM: 

Haber Kaynak: Basın Halkla İlişkiler <basin@istdt.gov.tr>
basin@istdt.gov.tr
Görsel 
William Shakespeare google web  http://www.forumgercek.com
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbeni 
evetbenim@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir