“Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali Başladı”

0

ÇOCUKLAR TİYATROYA DOYACAK

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali Başladı”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” Ankara’da başladı.

Festival açılışı kapsamında ilk olarak çocuklarla birlikte Anıtkabir’i ziyaret eden Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, beraberindekilerle birlikte Aslanlı Yol’dan geçerek Atatürk mozolesine çelenk bıraktı.

Saygı duruşunun ardından Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Birecik deftere şunları yazdı;

“Aziz Atatürk, yarınlarımızı emanet ettiğimiz küçük hanımefendiler ve küçük beyefendiler ile beraber huzurunuzda olmanın coşkusunu yaşıyoruz. Yaktığınız sanat ışığının yolundan hiç ayrılmayacağız. Bu ışığın, bizi ilelebet aydınlatması için var gücümüzle çalışacağız ve o aydınlığı geleceğin sanatçıları ile tüm dünyaya taşıyacağız. Sizi, şükran, özlem ve gururla anıyoruz.”

Anıtkabir ziyaretinin ardından festival, açılışın gerçekleştirileceği Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri’nde birbirinden farklı etkinliklerle devam etti.

Çok sayıda çocuğun yer aldığı etkinliği, festivale katılmak için Ankara’ya gelen yabancı tiyatro gruplarının yanı sıra çocukların aileleri de izledi.

Macunköy Tesisleri’nde gerçekleştirilen etkinliklerde, “Dünyadaki en büyük mutluluğumuz… Hazinemiz… Kahkahalarımız… Umudumuz… Geleceğimiz… Yarınlarımız… Yani sizler… Küçük Hanımlar ve Küçük Beyler… Festivalinize hoş geldiniz” diyerek çocuklara seslenen Birecik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada başka hiçbir ülkede olmayan, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in, küçük hanımlara ve küçük beylere armağan ettiği çocuk bayramımızı, Devlet Tiyatroları olarak biz de coşku ile kutluyoruz. Bu hafta sahneler sizin. Coşku sizin. Neşe sizin. Eğlence sizin. Dilediğinizce gülmek sizin… Tek dileğim, bu sevinç, bu neşe, bu mutluluk her daim sizin olsun. Küçük Hanımlar ve Küçük Beyler… Festivalimiz kutlu ve sonsuz olsun.”

Dünya Tiyatroları Çocuklar İçin Başkentte

Ankara Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, binlerce küçük hanım ve küçük bey’in izleyeceği festivalde; İtalya, Rusya, İspanya, Kosova, Şili, ve Yunanistan’dan 8 yabancı grup ve Türkiye’den 10 yerli grup, 13 farklı sahnede 102 temsil verecek.

Festivalde bu yıl İtalya’dan ‘Kütük Ev’ ve ‘Hana ve Momo’, Rusya’dan ‘Mutabor Sirki’ ve ‘Mechanicus’, İspanya’dan ‘Guguklu Saat’, Kosava’dan Bu Benim’, Şili’den ‘Micromundo’ ve Yunanistan’dan ‘ Zürafa’ isimli çocuk oyunları sahnelenecek.

Türkiye’den ise hem Devlet Tiyatrolarının hem de Şehir Tiyatrolarının başarılı oyunlarının yer aldığı festivalde; Ankara Devlet Tiyatrosu, ‘Tiyatro Makinesi’ni, ‘Alice Harikalar Diyarında’yı, ‘Fırtına’yı, ‘Canım Ailem’i, ‘Ben ve Sen’i ve ‘Arkadaş’ı İstanbul Devlet Tiyatrosu, ‘Savaş Çiçekleri’ni, İzmir Devlet Tiyatrosu, ‘Ayışığı Sirki’ni, Van Devlet Tiyatrosu, ‘İMBÖ’yü, Adana Devlet Tiyatrosu, ‘Ali Baba ve Kırk Haramileri’, Trabzon Devlet Tiyatrosu, ‘Define Adası’nı, Erzurum Devlet Tiyatrosu, ‘Sihirli Sirk’i, Bursa Devlet Tiyatrosu, ‘ Küçük Kara Balık’ı, Antalya Devlet Tiyatrosu, ‘Benim Güzel Pabuçlarım’ı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları, ‘Hansel ile Gratel’i minik sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Festivalde ayrıca; kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, opera ve bale, müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Festival Coşkusu Her Çocuğa Ulaşacak

Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festival'i ile binlerce çocuğa ulaşmayı hedefleyen Devlet Tiyatroları sosyal sorumluluk alanında önemli adımlar atıyor.

Festival coşkusunu her çocuğun yaşayabilmesini hedefleyen Devlet Tiyatroları, bu kapsamda hastanelere giderek burada yatan çocuklara La Fontaine masallarını okuyacak ve hediyeler sunacak.

Devlet Tiyatroları, görme engelli çocuklara yönelik ‘Okuma Tiyatrosu’ projesi ile ‘Bizim Balı Kim Yedi’ adlı oyunu da festival kapsamında sahneleyecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının canlı olarak seslendireceği oyunda zaman zaman fiziksel efektler de dahil edilerek okuma zenginleştirilecek.

Çocuk Esirgeme Kurumu ve Ankara Devlet Tiyatrosu işbirliğiyle düzenlenecek ‘Adım Adım Tiyato Etkinliği’ de festivalde gerçekleştirilecek bir diğer sosyal sorumluluk projesi.

Çocukların, sahnede yapılan provayı ve usta oyuncuların rol çıkarma çalışmasını izleyeceği projede, çocuklar rejisörün kendilerine vereceği mizanseni Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarıyla birlikte sahnede gerçekleştirecekler.

Ankara Devlet Tiyatrosu Serebral Palsili Çocuklar Derneği’nin sahneye uyarladığı ‘Dünya’ya Mesaj 2’ adlı oyunu da festival kapsamında tiyatroseverlerle buluşturacak.

Serebral Palsili Çocuklar sahneye çıkacak ve sahneleyecekleri oyunla farkındalık yaratacaklar.

Tiyatroyu Keşfet

Festival kapsamında gerçekleştirilecek ‘Tiyatroyu Keşfet’ etkinliği, çocuklara bir oyunun başlangıç aşamasından sahnelenmesine kadar ki geçen süreyi gözlemleme fırsatı verecek.

Çocuklar, oyunun seyirciyle buluşana kadar ki sürecine tanıklık edip; dekor atölyelerini, kostüm atölyelerini ve diğer teknik atölyeleri ziyaret etme fırsatı yakalayacaklar.

30 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek olan festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü
Basın ve Halkla İlişkiler Birimi
Tel    :  0 312 309 39 20
Faks :  0 312 311 95 19

 

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.