“Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali Başladı” Devlet Tiyatroları

0

 

BİNLERCE ‘KÜÇÜK HANIM’ VE ‘KÜÇÜK BEY’ İÇİN TİYATRO ZAMANI

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali Başladı”

           Küçük Han.Küç.Bey.2DT

            Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen‘Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festival’i Ankara’da başladı.

            Festival açılışı kapsamında ilk olarak çocuklarla birlikte Anıtkabir’i ziyaret eden Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik,beraberindekilerle birlikte Aslanlı Yol’dan geçerek Atatürk mozolesine çelenk bıraktı.

            Saygı duruşunun ardından Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Birecik deftere şunları yazdı;

            “Aziz Atatürk, bugün Ulusal Egemenliğimizin 96’ncı yılında bu topraklarda başlattığınız Büyük Türkiye ruhunun, özünün hayal ve ideallerini sanatın evrensel gücü ile yoğurmaya ve ülkemizin sizin gösterdiğiniz muasır seviyeye ulaşması için üzerimize düşen vazifede durmak bilmeden çalışıyoruz. Sizin bir sözünüzden feyz alarak isimlendirilen ”Küçük Hanımlar, Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatrosu festivalimizi sizden aldığımız ışıkla ve yüreğimizdeki çocuk heyecanını kaybetmeden ilk günkü heyecanla yaşatmaktan mutluyuz, onurluyuz. Saygı ve minnet duygularımla…”

Küçük Han.Küç.Bey.DT

            Anıtkabir ziyaretinin ardından festivalin açılışının gerçekleştirileceği Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri’nde devam eden etkinliklerde Ankaralı çocuklar doyasıya eğlenip, Macunköy Tesisleri’ni panayır alanına çevirdiler.

            Çok sayıda çocuğun katıldığı etkinliği,Macunköy Tesisleri’ni ziyaret eden yabancı tiyatro gruplarının yanı sıra çocukların aileleri de izledi.  

Küçük Han.Küç.Bey.3DT

  Devlet Tiyatrolarından on bir oyunun sahneleneceği festivalde beşi yabancı, biri şehir tiyatrosu ve biri özel tiyatro olmak üzere toplam 18 farklı oyun minik tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

  Festivalde ayrıca; kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, opera ve bale, müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA

 

Telefon :(+90 312) 309 39 20                                          @: basin@devtiyatro.gov.tr

Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19                                       twitter.com/devtiyatro

Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/                              https://www.facebook.com/devlettiyatrolari       

evetbenim4       

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.