Kurban oyununa Küba dan ödül

 

KURBAN OYUNUNA KÜBA'DAN öDÜL…

Ödül, 20 Ocak 2010 Çarşamba günü saat 16:00’da Matazas Şehir Meclisi’nde düzenlenecek olan törenle açıklanacak ve dağıtılacaktır.

Kültürümüzün ve onu oluşturan değerleri, tanıtma görev ve sorumluluğu ile 60 yıldır yüzlerce yerli ve yabancı eseri sanatseverlerle buluşturan Devlet Tiyatroları, ulusal ve uluslararası festivaller düzenlemesinin yanı sıra uluslararası festivallere katılmakta, tiyatro yazarlarımızın seçkin eserlerini farklı kültürlerde buluşturmaktadır.
     Bu bağlamda, Ekim 2008 ‘de Ukrayna’da düzenlenen 3.”Karadeniz Klübü  Festivali” nde Festivalin ilk yılından beri sergilenen en iyi oyun seçilerek”Grand Prix” özel ödülünü alan Trabzon Devlet Tiyatrosu yapımı ”Deli Dumrul” dan sonra Devlet Tiyatroları’na bir ödül de Küba’dan geldi!
     30 Ekim-8 Kasım 2009 tarihleri arasında Küba’da düzenlenen “XIII Uluslararası Havana Tiyatro Festivali”ne ilk kez davet edilen Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “KURBAN”, festival kapsamında 7,8 Kasım tarihlerinde Bertolt Brecht Kültür Merkezi Tito Junco Salonu’nda 2 temsil vermişti.
     Festival organizasyonu ile katılımcı ülkelerin büyük beğenisini kazanan ve ayakta alkışlanan oyun grubu, başarılı performanslarının sonucunda “2009 YILI EN İYİ YABANCI PRODÜKSİYON ÖDÜLÜ”ne değer görüldü.

     Ödül, 20 Ocak 2010 Çarşamba günü saat 16:00’da Matazas Şehir Meclisi’nde düzenlenecek olan törenle açıklanacak ve dağıtılacaktır. 
     2007 İsmet Kuntay Tiyatro Ödüllerinden En İyi Yapım-yönetim, En iyi Kadın Oyuncu (Miraç Eronat Erbil) ve En İyi Erkek Oyuncu (Ahmet Erkut) Ödüllerini; 2006-2007 Sanat Kurumu Tiyatro Ödüllerinden ise En İyi Müzik (Okay Temiz) Ödülünü alan “KURBAN” Güngör Dilmen’in. Rejisörü Ayşe Emel Mesci.
     Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Nalan Türkoğluna, ışık tasarımı Zeynel Işık’a, müzik-ritm Okay Temiz’e, mask tasarım ve uygulama İlhan Ateş’e ait oyunda, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Ahmet Teoman Gülen, Ahmet Erkut, Miraç Aronat Erbil, Rengin Samurçay, Ötüken Hürmüzlü, Serkan Özay, Taylan Kırıcı, Hüsnü Kızılgöz, Halis Işık, Saliha Özkanlı, Sevinç Koçak Yıldız, Gökçen Eroğlu, Özgür Ertem, Bülent Yıldız, Onur Uysal, Birol Tezcan, Hülya Yıldız, Furkan Çelebi, Gamze Özlem Tezbaşaran, ve Ufuk İlgen  rol alıyor.
     “Kurban adlı oyun tam bir Anadolu Tragedyası  örneği olup, kadın sorunu ekseninde bir insanlık dramını evrensel bir tema haline getirmiştir. Bu çok yönlü insan manzarası bağrında tarihin çağlarını bir arada yaşatan ve cemaat tarzında varoluş ile bireyin özgürleşmesi arasındaki geçit noktasında bulunan Anadolu toprağının çerçevesine tam olarak oturmaktadır.” 

Haber Kaynak: DT Basın Yayım, Tolga Savaşçı
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir