‘Kurtuluş’un tarihi bu kitaplarda Hayati Asilyazıcı yazdı

0


'Kurtuluş'un tarihi bu kitaplarda
Hayati Asilyazıcı yazdı

Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç son yıllarda yayımlamış olduğu tarih kitapları ile, gazeteleri yazıları ve televiyon konuşmaları ve konferanslarıyla Türk tarihini ve özellikle Cumhuriyet'in doğuşu ve Atatürk ilkeleriyle ilgili kitaplarıyla ünlendi.

Dörtlemenin üçüncü kitabı olan 1920 Kuvay-i Milliye ve kurtuluştan Cumhuriyete gidişin Mustafa Kemal Atatürk'ün nasıl bir yol haritası izlediğinin belgeleriyle dolu bir yapıtıdır.

ÜÇÜNCÜ KİTAP "10920 SİVAS'TAN ANKARA'YA"

Orhan Çekiç'in son kitabı “1920 : Sivas’tan Ankara’ya” yayımlandı.

Tarihçi-akademisyen Orhan Çekiç, Cumhuriyet Tarihimizi yeniden kaleme alıyor. “İmparatorluktan Cumhuriyete” ana başlığı altında, 4 kitaplık bir dizi halinde planladığı bu projenin ilk kitabı “1918: Mondros’tan İstanbul’a” ve ikinci kitabı “1919: Samsun’dan Erzurum’a” yayımlanmış ve büyük bir ilgi görmüştü. Şimdi de dizinin üçüncü kitabı olan“1920: Sivas’tan Ankara’ya” yayımlanmış bulunuyor. Dördüncü kitap ise “1923: Lozan’dan Çankaya’ya” olacak.

Bu kitapların ortak özelliği, Orhan Çekiç’in bir akademisyen olmanın avantajlarını geniş ölçüde kullanarak, kitaplarında Osmanlı, İngiliz ve Cumhuriyet arşivlerindeki belgeleri kullanıp, günümüzde bile hâlâ tartışılan pek çok konuya açıklık getiriyor oluşu. 1920’de de bunu görüyoruz.

Kitap, Samsun’a çıktıktan bir ay kadar sonra görevinden hükümet tarafından azledilen, böylece kendisine verilen tüm yetkilerin geri alındığı, artık hiçbir makama emir veremeyeceği, emir vermeye kalkarsa bu emirleri yerine getirenlerin de cezalandırılacağı bildirilen Mustafa Kemal Paşa’nın, Erzurum’a gelmesiyle başlıyor. İlk şaşkınlığı da o ilk sayfalardan itibaren yaşıyoruz: Harbiye Bakanı Nazım Paşa’nın gönderdiği telgrafla Karabekir Paşa’dan Mustafa Kemal’i ve Rauf Orbay’ı, hem de kolordunun gücünü kullanarak tutuklamasını ve derdest İstanbul’a teslim etmesini emrettiğini görüyoruz. Açık söyleyeyim, bu bilinen bir durum değildir. Hele Karabekir Paşa’nın verdiği olumsuz yanıtın tonunu okuyunca, bu şaşkınlığımız daha da artıyor.

Erzurum Kongresi’nin hangi koşullarda toplanabilmiş olduğunu elbette biliyoruz. Veya bildiğimizi zannediyoruz. Erzurum ve Sivas Kongrelerine “başkan” seçilememesi için kimlerin gayret içinde olduğunu okuyunca ise, ilerdeki kopmaların nedenlerini anlayabiliyoruz.

Sivas-Ankara yolculuğunun ayrıntısını ise bir macera filminin senaryosunu okur gibi okuyorsunuz. Hacıbektaş’a uğrayıp yaptığı görüşmeleri okuyunca, Alevi yurttaşlarımızın günümüzde de neden Atatürk’e son derecede bağlı olduğunu anlıyorsunuz.

Sonuç olarak anlaşılan o ki, bu dizi Cumhuriyet Tarihimize büyük bir projektör tutacak ve son dönemlerde tamamen saptırılan tarihimizi gerçek mecrasına oturtacak.

Meraklısı İçin Not: 21 Kasım 2015 Cumartesi günü saat 14.00 Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi'nde (TESAK-Kadıköy) Orhan Çekiç'in konuşmacı olarak katılacağı 'Son Yıl 1938' adlı bir söyleşi düzenleniyor.Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç bilinenden çok bilinmeyen bir Atatürk portresi çizerek Yakın Çağ tarihini, Cumhuriyet’in kazanımlarını, Kurtuluş Savaşı’nı, Atatürk devrimlerini anlatıyor.

YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÇEKİÇ KİMDİR

1943 yılında İskenderun’da doğdu. İlk ve Ortaokulu İskenderun’da, liseyi Burdur’da bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden, İdare ve Siyaset Bölümünden mezun oldu. (1966). Marmara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı.

İş hayatına Japonya Büyükelçiliği’nde Kültür Ataşe Yardımcısı olarak başladı. Daha sonra özel teşebbüse geçerek, IBM ve ITT gibi uluslar arası şirketlerde üst düzey yönetici olarak görevler yaptı. Medya sektörüne geçerek, Sabah, Milliyet, Akşam gibi gazetelerde yöneticiliklerde bulundu.

Fiilen üstlendiği görev ne olursa olsun, 40 yıldan buyana Cumhuriyet Tarihimize ilişkin araştırmalarını aralıksız sürdürüyor, dizi konferanslarında, hazırlayıp sunduğu TV programlarında, Yakın Çağ Tarihi’mizi, Cumhuriyetimizin Kazanımları’nı, Kurtuluş Savaşı’ mızı, Atatürk’ü ve devrimlerini anlatıyor.

İlk Şiir kitabı “Prangalı Özlem”, 1972 yılında yayımlandı. “Uluslararası Terörizm ve Ermeni Terörü” çalışmasıyla, 1983 Şevket Bilgin Ödülü’nü kazandı. Akşam Gazetesi için, “Son Üç Yüz Gün”, “Cumhuriyet’e Giden uzun İnce Yol”, “Büyük Taarruz” gibi diziler yazdı. “Kurtuluş Savaşı” Gazetesi’ni yayınladı. BEST FM’de 40 hafta süreyle, “Atatürk’ün Yolunda Bir Arpa Boyu” canlı yayın programında Kurtuluş Savaşı’nı anlattı. “Türkiye Cumhuriyeti Tarihi 1699-1920” kitabı Maltepe Üniversitesi’nde ders kitabı olarak okutuluyor. Diğer kitapları: “İmparatorluktan Cumhuriyete Türk Kurtuluş SavaşıBelgeseli”, “Mondros’tan İstanbul’a”, “Samsun’dan Erzurum’a”,”Sivas’tan Ankara’ya” Cumhuriyet Kitapları tarafından yayınlandı. (2007). “Ermeni Sorunu”, “19 Mayıs- Devrime İlk Adım”, “Rejimin AdıCumhuriyet”,”Kaybettik: 10 Kasım” gibi belgesel gazeteler yayımladı. EXPO TV’de, “Beni Hatırlayınız. Gazi Mustafa Kemal.” Programını 80 hafta süreyle hazırlayıp sundu. TEKNOLOJİ TELEVİZYONU’nda 60 hafta boyunca, “Konuşan Tarih” programını hazırladı ve sundu, Atatürk’ü, devrimlerini, Cumhuriyet Tarihimizi anlattı. T.C. Maltepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı. T.C. Maltepe Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü. Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Öğretim Üyesi.

sivastan-ankaraya- (1)

ALINTI:
Odatv Hayati Asılyazıcı
28 Ocak 2016 Perşembe 
http://odatv.com/kurtulusun-tarihi-bu-kitaplarda-2111151200.html

 

evetbenim4

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Artvinde doğdu. Kastamonu Lisesini bitirdi.

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.