LA CENERENTOLA (Külkedisi)


https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/devopera.aspx

LA CENERENTOLA (Külkedisi)
GIOACCHINO ROSSINI
 
25.01.2014 Cumartesi, saat: 20:00
28.01.2014 Salı, saat: 20:00
30.01.2014 Perşembe, saat: 20:00
01.02.2014 Cumartesi, saat: 16:00
15.05.2014 Perşembe, saat: 20:00
16.05.2014 Cuma, saat: 20:00
17.05.2014 Cumartesi, saat: 16:00
Kadıköy Süreyya Operası

LA CENERENTOLA (Külkedisi), Libretto: Jacopo Ferretti, Orkestra Şefi: Alessandro Cedrone, Sahneye Koyan: A.Yekta Kara, Dekor: Efter Tunç, Kostüm: Şanda Zıpçı, Koro Şefi: Gökçen Koray, Işık: Metin Koçtürk yaratıcı kadrosu ile 25 Ocak Cumartesi, saat 20:00 de Türkiye Prömiyeri izleyicinin yoğun alkışlarlarıyla gerçekleşti.

 

Oradaydım.Tenise Yalçın evetbenim
G.Rossini Külkedisi "La Cenerentola" 25.01.2014- Opera Temsili/ Türkiye Prömiyeri


Opera, 2 perde

 
Yaratıcı Kadro:
Libretto: Jacopo Ferretti
Orkestra Şefi: Alessandro Cedrone
Sahneye Koyan: A.Yekta Kara
Dekor: Efter Tunç
Kostüm: Şanda Zıpçı
Koro Şefi: Gökçen Koray
Işık: Metin Koçtürk
 
Solistler:
Don Ramiro: Caner Akın, Ahmet Baykara
Dandini: Caner Akgün, Kevork Tavityan 
Don Magnifico: N.Işık Belen, A.İhsan Onat
Clorinda, Dilruba Bilgi, Sevim Zerenaoğlu
Tisbe: Deniz Erdoğan Likos, E.Tuğba Tekışık  
Angelina: Aylin Ateş, E.Özge Belen, Nesrin Gönüldağ
Alidoro: U.Tarık Akça, Kenan Dağaşan
 
Uygulatıcılar:
Rejisör Yardımcıları: Doğan Çelik, Esra Tütüncüoğlu 
Kondüvit: Sırma Bütten
Suflör: Semra Aktekin
 
Konu:
Don Magnifico iki kızı ve evde zorla hizmetçilik yaptırdığı üvey kızı 'Külkedisi' lakaplı Angelina ile yaşamaktadır. Aile fakir olduğu için Don Magnifico kızlarını zengin adamlarla evlendirmenin hayalini kurmaktadır. O sırada Prens Ramiro da kendisine uygun bir eş aramaktadır. Kendi özel eğitmeni Alidoro'yu uygun gelin adaylarına bakması için görevlendirir. Alidoro, Don Magnifico'nun kızlarının insanlığını sınamak için dilenci kılığına girer. Don Magnifico'nun kızları Clorinda ve Tisbe dilencinin kapıdan kovulmasını isterler; ancak 'Külkedisi' Angelina dilenciye ekmek ve kahve ikram eder. Daha sonra Prens Ramiro, uşağının kılığına girerek Don Magnifico'nun evine gelir. Böylelikle fazla ilgi çekmeden evin kızlarını gözlemleyebilecektir. Burada Külkedisine aşık olur. Külkedisi de onu sevmiştir. Çok geçmeden Prens'in uşağı Dandini, Prens kılığında eve gelir. Külkedisinin üvey kız kardeşleri sahte prensin ilgisini çekmek için her şeyi yaparlar. Sahte prens onları Kraliyet Sarayı'nda yapılacak baloya davet eder. 
Don Magnifico kızlarının saraydaki baloya gitmesine izin verir ama tüm yalvarışlarına rağmen Külkedisinin gitmesine izin vermez. Bir şekilde Külkedisiyle yalnız kalmayı başaran Alidoro, dilenci kıyafetinden sıyrılarak kıza gerçek kimliğini söyler. Ardından kendisine çok güzel bir elbise verir ve baloya katılabileceğini belirtir. Bu elbise sayesinde baloda onu kimse tanıyamayacaktır. Külkedisinin üvey babası ve iki kızı prensi etkilemiş olduklarını ummaktadır. Oysa onların prens sandığı, prensin kıyafetlerini giymiş olan Dandini'dir. Prens Ramiro Külkedisine aşkını ilan eder. Külkedisi Angelina ona kolundaki iki benzer bilezikten bir tanesini verir ve kendisini gerçekten seviyorsa bu bileziği kullanarak kendisini bulması gerektiğini söyler. Bu sırada Dandini, Don Magnifico
'ya Prens'in uşağı olduğunu itiraf eder. Don Magnifico buna çok sinirlenir; bunun üzerine Dandini onu saraydan kovar. Don Magnifico'nun evinde Külkedisi hizmetçilik yapmaya devam etmektedir. Daha sonra çıkan bir fırtına sırasında Prens, Don Magnifico'nun evinin yakınlarında bir kaza geçirir. Bunun üzerine Dandini onu Magnifico'nun evine getirir. Burada Prens, Külkedisinin kolundaki bileziği görür; Külkedisi de bu kazazedenin Prens olduğunu anlar. Böylelikle iki sevgili birbirini bulmuş olur.


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak – İleti Haber – Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü – https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/weser2013.aspx?EserKodu=1156&Bsz=1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir