Mozarthaus Sanat ve Konser Evi 2017 Şubat ayı Etkinlikleri

0

Ankara'nın ilk ve tek butik konser evi olan Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, piyanist Ilgın Salman ve Koray Okyay tarafından Aralık 2013'te kuruldu. Haftalık olarak butik konserlerin düzenlendiği özel bir konser salonu bulunan Mozarthaus’ta, sahne ile seyirci arasındaki mesafe ortadan kaldırılarak, dinleyicilerin sanatçılarla içiçe olabilecekleri sıra dışı bir konser deneyimi sunuluyor. 
Haftalık olarak düzenlenen klasik müzik konserlerinin yanısıra, açıklamalı klasik müzik dinletileri, müzikal ve film müziği geceleri, caz ve etnik müzik konserleri gibi farklı projeler de Mozarthaus’un etkinlik programında yer alıyor. Klasik müzik konserleri kapsamında ise resitaller, oda müziği konserleri ve şan dinletileri bulunmakta…
Kuruluşundan bu güne 200’den çok etkinliğe evsahipliği yapan Mozarthaus’un en büyük amacı, Avrupa'da yaygın olan ev konserleri konseptini ülkemize taşıyarak, müzikseverlere zevkli ve seçkin bir konser mekanı sunabilmektir.
ayse-patrickAyşe Göknur Shanal & Patrick Keith
Şan Resitali

Ayşe Göknur Shanal, soprano
Patrick Keith, piyano
1 Şubat 2017 Saat: 20:00
Çok sayıda uluslararası ödülün sahibi, Avustralya'nın önde gelen şan sanatçılarından Ayşe Göknur Shanal, piyanist Patrick Keith eşliğinde zengin bir program ile Ankara'nın seçkin klasik müzik mekanı Mozarthaus'a konuk oluyor.
Program:
Robert Schumann | Frauenliebe und Leben Op. 42
Sergei Vasilievich Rachmaninov | Prelude Op.32 No.12
Pyotr Ilyich Tchaikovsky | Отчего? Why? Op.6 No.5            
Ночи безумные, Wild Nights Op.60, No.6
День ли царит… If the Day Dawns… Op.47, No.6
Antonín  Dvořák | Song to the moon, from Rusalka
-ara-
Maurice Ravel | Asie, from Shéhérazade
Franz Schubert | Du bist die Ruh  
Fernando J. Obradors | Canciones clásicas españolas
Ayşe Göknur Shanal, soprano
Soprano Ayșe Göknur Shanal Avustralya’nın önde gelen şan sanatçıları arasında yer almaktadır. “Dame Joan Sutherland” bursu ile eğitimini Royal College of Music’te tamamlamış ve Metropolitan Operası’nda (New York) Lindemann Young Artist Development Programı’nın (Genç Sanmatçılar Gelişim Programı) üyesidir.
Shanal birçok prestijli ödülün ve bursun da sahibidir. Bunlar arsaında The Australian Singing Competition, Dame Joan Sutherland Bursu ve Ödülü, Opera Foundation Australia’s Metropolitan Opera Ödülü (New York), McDonald’s Operatic Aria, Queens Trust for Young Australians, Symphony Australia’s Young Performers Award (Vokal kategorisi), Neue Stimmen International Singing Competition’da“Der Loreley-Festspiele Özel Ödülü” (Almanya) bulunmaktadır.
Avustralyalı bestecilerin yanısıra birçok uluslararası besteci ile de beraber çalışmıştır. Bunlar arsında Ross Fiddes, Erberk Eryilmaz, Yiğit Kolat, Reza Vali, Diana Blom, John Wayne Dixon and Phillip Wilcher sayılabilir. Gerek Avustralya gerekse Amerika’da gerçekleştirilen ANZAC yüzüncü yıl anma konserlerinde vokal performaslarıyla etkin bir rol oynamıştır.
Shanal solist olarak Avustralya Operası ve Türkiye Devlet Operası ile temsillerde rol almıştır. Ayrıca Aldeburgh Festivali (İngiltere) ve Sydney Festivali’nde de yer almış ve Sydney, Queensland, Melbourne, Adelaide, West Australia Senfoni Orkestraları ve the Australian Haydn Ensemble ile de solist olarak konserler gerçekleştirmiştir.
Geçtiğimiz Kasım ayında, Shanal Ukrayna asıllı Avustralyalı piyanist Evgeny Ukhanov ile Sydney Opera House’da ilk solo konserini gerçekleştirmiştir. Aralık ayında Vivaldi’nin Gloria isimli eserinin solosunu National Boys Choir ile, Hammer Hall, Melbourne Arts Centre, Sydney Cricket Ground ve Woolloongabba’da (the Commonwealth Bank Test Cricket Series) seslendirecektir.
Shanal’ın piyasaya çıkmış iki CD kaydı bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan Taslig Records tarafından piyasaya sürülen “Love and Life”ın kaydını  piyanist Evgeny Ukhanov ile gerçekleştirmiş ve Schumann’ın “Frauenliebe und Leben” ve Wagner’in “Wesendonck Lieder” eserlerine yer verilmiştir. Wirripang tarafından piyasaya sürülen ve piyanist Patrick Keith ile kaydettiği “Çanakkale-Gallipoli Songs” isimli ikinci CD’si  ise Avustralya’lı, Yeni Zelanda’lı  ve Türk bestecilerin vokal ve piayano için besteledikleri yapıtlarından oluşmaktadır.
Patrick Keith, piyano 
Conservatorium of Music Sydney’de Phillip Shovk and David Miller ile çalışmalarını yürütmüş ve Geoffrey Parsons Bursu’nu kazanmıştır. Ktıldığı festivaller arasında Boris Berman, Piers Lane, and Michael Kieran Harvey gibi sanatçıların da aralarında bulunduğu Piyano Festival, Melbourne, 2010 (Australian National Academy of Music), and ISCM New Music 2010 festivali kapsamında ABC Classic FM radyosu ile kayıt yapmıştır. Dene Olding, sopranolar Wendy Dixon ve Narelle Yeo ile Schoenberg'in “Pierrot Lunaire” isimli eserinın seslendirildiği konserde yer almıştır. Ayrıca Goetz Richter, bariton Michael Halliwell ve flütistler Geoff Collins ve James Kortum ile de resitaller vermiştir.
Yakın bir zamanda lisansüstü çalışmalarını Sydney’de Daniel Herscovitch ile tamamlamış, eşzamanlı olarak da Verona’da “The Inaugural Estivo Summer Schoolé”a katılmıştır. Christian Müller, Marco Rapettive Acquiles Delle Vigne gibi müzisyenler ile çalışmıştır.
Parsons Award’da(Adelaide) finale kalmış ve 2013’te Brahms, Duparc, Ravel ve Don Banks’ın eserlerini seslendirmiş ve “The Victoria Warren Award”u kazanmıştır. Soprano Ayşe Göknur Shanal ile FM Fine Music’te konserleri yayınlanmış, “Spanish recital” ile, Pittsburgh’da yaşayan besteci Reza Vali’nin bestelediği farsça şarkılardan oluşan bir program ve Ravel'in Sheherazade’ını Willoughby Spring Festivali’nde seslendirmiş, FM 102.9 radyo kanalında 2013 Noel Yayını kapsamındada konser vermiştir.
Patrick Keith çalışmalarını Franz Liszt Hochschule’de Profesör Christian Müller ile sürdürmektedir.
y.gokalpSiloti’den Schubert’e
Yeşim Gökalp, piyano

Program: Bach/Siloti, Saint-Seans, Schubert
4 Şubat 2017, Saat: 20:00
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solist sanatçısı piyanist Yeşim Gökalp, Franz Schubert’ten Rus besteci Alexander Siloti’nin Bach düzenlemelerine uzanan bir program ile 4 Şubat'ta Mozarthaus’a konuk oluyor.
Resital Programı:
J.S. Bach / Siloti  | Prelüd BWV855, si minör
J.S. Bach / Siloti | Org için Prelüd , sol minör
C. Saint-Saëns | KuğuF. Schubert | Piyano Sonatı D959 No.10
* Program süresi: Yaklaşık 50 dakika
anadolu“Batı’dan Anadolu’ya Yolculuk”
Anadolu Nefesli Beşlisi

Cem Önertürk, Flüt
Ufuk Soygürbüz, Obua
Kıvanç Fındıklı, Klarinet
Ozan Evruk, Fagot
Hüseyin Uçar, Korno
Program: Danzi, Taffanel, Quintet, Tchaikovsky, Ada, Baran, Veysel, Fındıklı, Erkin
12 Şubat 2017, Saat: 20.00
Türkiye’nin genç ve başarılı oda müziği topluluğu Anadolu Nefesli Beşlisi, batı ezgileri ile Anadolu ezgilerinin harmanlandığı zengin bir program ile Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşuyor.
Cem Önertürk, Flüt
Ufuk Soygürbüz, Obua
Kıvanç Fındıklı, Klarinet
Ozan Evruk, Fagot
Hüseyin Uçar, Korno
Konser Programı:
F. Danzi | Nefesli Beşli Op.56 No.1 
P. Taffanel | Quintet 
P. Tchaikovsky |  Fındıkkıran Balesi’nden Marş; “Tea Trepak” 
-Ara- 
S. Ada | Karciğar Oyun Havası 
İ. Baran | Demet  
A. Veysel  | Kara Toprak (Düzenleme: Kıvanç Fındıklı) 
K. Fındıklı | Karmaşık Potpori  
U. C. Erkin | “Köçekçe” (Düzenleme: Kıvanç Fındıklı)
*Program Süresi: 70 dakika
Anadolu Nefesli Beşlisi
Anadolu Nefesli Beşlisi Gerek Türkiye, gerek dünya arenasında ismini duyurmak amacı ile 2014 yılında bir araya gelen topluluk, nefesli beşli için bestelenmiş en önemli ve en değerli eserleri yorumlaması ve Türk bestecilerinin eserlerini seslendirip düzenlemesi ile özgün bir anlatıma sahiptir. Amacımız hem Türk bestecilere kentet müziği için ilham vermek hem de Anadolu’ya ait değerlerimizi Türkiye ve Dünya arenasına yaymaktır. Geleneksel müzik kültürümüz içindeki ezgileri modern batı enstrümanları ile buluşturan Anadolu Nefesli Beşlisi, çalışmalarıyla eşsiz güzellikteki ezgileri yeni bir anlatım biçimiyle dinleyici ile buluşturmaktadır. Anadolu Nefesli Beşlisi, Anadolu’nun zengin geleneksel müziklerinden derlenen türkülerini, âşıklarımızın deyişlerini yeni bir anlayış içinde yorumlamakta ve binlerce yıl öncesinden gelerek hala devam eden geleneksel müzik kültürünün, acılarla ve sevinçlerle harmanlanmış eşsiz örneklerini repertuvarında bulunmaktadır.
demet-gulerAşk Şarkıları
Sevgililer Günü Konseri

Demet Gürhan, soprano
Güler Demirova Gyöffry, piyano
14 Şubat 2017, Saat: 20.00
Program: Ivan Çelak’ın orjinal kompozisyonları (Türkiye prömiyeri)
Soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova Gyöffry, besteci İvan Çelak’ın orjinal kompozisyonlarına yer verilecek bu özel programın Türkiye prömiyerinde Mozarthaus’ta müzikseverlerle buluşuyor.
Demet Gürhan: Soprano
Güler Demirova Gyöffry: Piyano
Resital Programı:
Sevince…                 Söz: İnan Oransal  Müzik: İvan Çelak
Peri Masalı               Söz: İnan Oransal  Müzik: İvan Çelak
Neden Seçtin?           Söz ve Müzik: İvan Çelak
Ben Yüzünde             Söz: İnan Oransal  Müzik: İvan Çelak
Gidesim Var              Söz: İnan Oransal  Müzik: İvan Çelak
Dört Soru                  Söz ve Müzik: İvan Çelak
Gülistan                   Söz: İnan Oransal Müzik: İvan Çelak
Yasak Bahçe            Söz ve Müzik: İvan Çelak
Sadece Birkaç Saniye…    Söz ve Müzik: İvan Çelak
Bir Güzeli               Söz: İnan Oransal Müzik: İvan Çelak
…sevgilisi               Söz ve Müzik: İvan Çelak

Sevgililer Günü Konseri 
Berkay Toprak & Yunus Muti Jazz Quintet

15 Şubat 2017, Saat: 20.00
İldeniz Çetin, vokal
Berkay Toprak, piyano
Yunus Muti, gitar
Cem Malak, kontrabas
Burak Durman, davul
Berkay Toprak Jazz Quintet, klasik ve modern dönem caz repertuvarının en sevilen aşk şarkılarından oluşan zengin bir program ile, sevgililer günü özel konserinde Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşuyor.
İldeniz Çetin : Vokal
Berkay Toprak : Piyano
Yunus Muti : Gitar
Cem Malak : Kontrabas
Burak Durman : Davul
Berkay Toprak, piyano
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Teori-Kompozisyon bölümünden 2006 yılında mezun oldu. Elhan Bakihanov ve Mahir Cetiz ile kompozisyon çalıştı. Kompozisyon çalışmaları boyunca caz müziğine ilgi duydu, Anıl Bilgen ile caz piyano çalıştı. Polonya’da Pulawy Uluslararası Caz Çalıstayı'na 2011,2012,2014 yıllarında katıldı ve sahne aldı. 2014 yılında Kosova – Priştina'da düzenlenen Türk Caz Haftası'nda sahne aldı. Yurtiçinde çeşitli konser salonları ve caz kulüplerinde konserler verdi eserleri çalındı. Halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Anasanat Dalı'nda teori, solfej ve armoni dersleri vermektedir.
İldeniz Çetin, vokal
1998-2002 Pera Güzel Sanatlar Lisesi'ndeki 4 senelik eğitimin ardından , 2003 yılında İs-tanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü Caz Vokal dalını  kazandı ve mezun olduğu 2008  yılına kadar Nükhet Ruacan’dan vokal, Donovan Nixon’dan teori ve kulak eğitimi, Cengiz Baysal ve  İmer Demirer’den caz ensemble , Selen Gülün'den kompozisyon, Onur Türkmen'den armoni ve teori, Francesco Martinelli'den caz tarihi, Dirk Stromberg'den ar-moni, ensemble ve 20. yy müziği dersleri aldı. Tanınmış caz vokalisti Roseanna Vitro’nun masterclass çalışmasına katıldı. 2005' de katıldığı Uluslararası Pulawy Jazz Workshop’ta Janusz Szprot, Joe Lee Wilson ve Sibel Köse  ile caz vokal çalıştı. Randy Esen'den özel dersler aldı. 2011'de Nardis Caz Vokal yarışmasında dereceye girmiş ve ödülle geri dönmüştür. 2014 güz döneminden itibaren Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Popüler Müzik Şarkıcılığı Anasanat Dalı’nda dersler vermektedir.
Yunus Muti, gitar
Yunus Emre Muti, 1991 yılında Sakarya’da doğdu. Gitar çalmayı 13 yaşında kendi başına öğrendi ve 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi’nin caz bölümüne birincilikle kabul edildi. Lisans eğitimi boyunca Skip Gailles, Howard Curtis, Doug Richards ve Emre Kartarı gibi caz konusunda saygın hocalarla birlikte çalıştı, sahne aldı. Almanya, Hollanda, Kosova ve A.B.D. gibi çeşitli ülkelerde konserler verdi, bir çok farklı projede yer aldı, dersler verdi. Yunus Emre Muti Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra İzmir Yaşar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam ederken aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda caz gitar eğitmenliği yapmaktadır.
Burak Durman, davul
1990 İzmir’de doğdu. Davul çalmaya lise yıllarında okul orkestrasıyla başladı. Bu sırada caz müziğine yönelme isteği ile Avrupa Caz Festivali atölyelerine katılma fırsatı buldu. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Anasanat Dalı öğrencisi olmaya hak kazanıp öğrenimine Ankara'da devam etmeye başladı. Anasanat Dalının kuruluşundan bu yana çok değerli yerli ve yabancı müzisyenlerle çalışma ve birlikte sahne alma fırsatı buldu. Bu süreçte Avrupa' da proje ve workshoplara katılıp, sahne aldı. Mezuniyetinden sonra çalışmalarına devam etmekte ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konser-vatuvarı’nda caz davul eğitmenliği yapmaktadır.
Cem Malak, kontrabas
Cem Malak İzmir’de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Bilimleri bölümünden mezun oldu. Müzik hayatına çeşitli gruplarla elektrik bas ve kontra-bas çalarak devam etmektedir. Türkiye’nin çeşitli illerinde farklı projelerde, festi-vallerde birçok kez sahne aldı. Halen Ankara’da, Group Inrock ve Group Sensa-tion ile çeşitli organizasyon ve etkinliklerde yer almaktadır.

“Chaconne”
Taylan Ergül, Keman Resitali
Program:
Bach’ın solo keman için sonat ve partitaları
Ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim tarafından “Müzikalitenin en üst sınırlarındaki vahşi bir hayvan” olarak nitelenen, ulusal ve uluslararası platformda pek çok başarının sahibi genç neslin yetenekli keman sanatçısı Taylan Ergül, Bach’ın solo keman için sonat ve partitalarından oluşan bir programla Mozarthaus’a konuk oluyor.
Program:
J.S Bach | Solo Sonata No.1 in g minor, BWV 1001
Adagio
Fuga
Siciliana
Presto
J.S Bach | Partita No.2 in d minor BWV 1004
Allemande
Courante
Sarabande
Gigue
Chaconne
* Program süresi: Yaklaşık 50 dakika
Taylan Ergül, keman
Daniel Barenboim’in “Müzikalitenin en üst sınırlarındaki vahşi bir hayvan” olarak nitelendirdiği Ergül, müzisyen bir ailenin ferdi olarak doğumundan bugüne değin müzikle sürekli iç içe olmuştur.
Paganini kaprisleri bisikletin üstünde giderken çalarak müzik otoritelerinin dikkatini üzerine çeken kemancı , Ankara Devlet Konservatuvarından mezun olduktan sonra , Berlin’de U.D.K. keman bölümü başkanı Prof. Uwe Martin Haiberg ile çalışmış, Amsterdam’da ise dünyaca ünlü keman virtüözü İlyaGrubert’in öğrencisi olmuştur.
Berlin Filarmoni Orkestrası eski başkemancısı ünlü virtüöz GuyBraunstein’ın “Birçok büyük solist dinledim, onun yarısı kadar kalpten çalmıyorlardı” diyerek övgüyle bahsettiği sanatçı, aynı zamanda Braunstein tarafından dünyaca ünlü müzik topluluğu HullencourtSoloists’e de davet edilmiştir.
Sanatçının yurt dışında gerçekleştirdiği müzik etkinlikleri arasında; Daniel Barenboim’in bizzat davetlisi olarak katıldığı Doğu – Batı Divan Orkestrası ile gerçekleştirdiği turneler, Amsterdam Conservatorium Orkestrası, Dünya Gençlik Senfoni Orkestrası ile vermiş olduğu konserler ile Berlin Konzerthaus Müzik Festivali ve Riva Del Garda Müzik Festivali sayılabilir. Yurt dışında olduğu kadar yurt içinde de birçok müzik topluluğuyla konserler vermiş ve temsillerde görev yapmıştır; Ankara Devlet Opera ve Balesi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası bunlardan sadece bir kaçıdır.
Sanatçı 23 Mart 2015’te Marek Pijarowski yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte solist olarak çalmıştır. 29 Ekim 2014’te Bilkent Üniversitesi Senfoni Orkestrası Konser Salonunda salonu dolduran, seyircileri ayakta dakikalarca alkışlatan başarılı bir resital vermiştir. 15 Şubat 2016’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonunda yine seyircileri dakikalarca ayakta alkışlatan başarılı bir resital vermiştir. Barok dönemden 21. yüzyıla değin oldukça geniş yelpazeli zengin bir repertuvara sahip olan sanatçı, günümüz bestecilerinin birçok eserinin dünya prömiyerini hem solist olarak, hem de oda müziği topluluklarıyla gerçekleştirmiş ve yeni eserlerin müzik literatürüne kazandırılmasını misyon edinmiştir.
Sanatçı kendisine ödünç olarak verilen Jacobus Steiner kopyası 1755  yapımı bir keman ile çalmaktadır.

Deniz Erten İspir
Keman Resitali
22 Şubat 2017, Saat: 20.00

triobaTrio Ba, L.van Beethoven 
Piyanolu Üçlüler, III. Seri

Özgür Baskın, keman
Gökhan Bağcı, viyolonsel
Başar Can Kıvrak, piyano
25 Şubat 2017, Saat: 20.00
Trio Ba, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek konserler serisinde, Ludwig van Beethoven’in tüm piyanolu üçlülerini, 2016-2017 konser sezonunda Ankara’nın seçkin klasik müzik mekanı Mozarthaus’ta yorumluyor.
Bu konserde yer alacak eserler; Piyanolu Üçlü Op.1 No.3, Do Minör ve Piyanolu Üçlü Op.38, Mi bemol Majör.
Trio Ba, 2016 mayıs ayında, Beethoven'ın keman, viyolonsel ve piyano için bestelediği tüm yapıtları seslendirme fikri ile Başar Can Kıvrak, Özgür Baskın ve Gökhan Bağcı tarafından kuruldu. Toplam 14 eserden oluşan bu 5 konserlik uzun soluklu maratonda müzikseverler, Beethoven'ın keman, viyolonsel ve piyano için bestelemiş olduğu tüm triolarının yansıra, piyanolu üçlü için varyasyon setlerini, tek bölümlü eserlerini ve bestecinin keman-viyolonsel-piyano için uyarlamış olduğu yapıtların tamamını dinleyebilecekler.
Özgür Baskın, keman
Gökhan Bağcı, viyolonsel
Başar Can Kıvrak, piyano
Konser Programı:
L. van Beethoven  |   Piyanolu Üçlü Op.1 No.3 – Do Minör
-ara-
L. van Beethoven  |   Piyanolu Üçlü Op.38 – Mi bemol Majör
(L.v. Beethoven Nefesli Septet- besteci tarafından uyarlama)
* Konser süresi: yaklaşık 71 dakika
Özgür Baskın, keman
Özgür Baskın, 1993 yılında Prof. Ferhang Hüseyinov ile Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarında keman eğitimine başladı. 1995 yılında Rotary Kulübü'nün düzenlediği müzik yarışmasında birincilik ödülü aldı. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Viktor Pikayzen ile çalışmaya başladı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı Keman Yarışmasında birincilik ödülü ve aynı yıl T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi ve Sedat¬Güzin Gürel Bilim ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası Keman Yarışmasında birincilik ödülü aldı. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun oldu. 2002¬2003 eğitim yılında İş Bankasının vermiş olduğu eğitim bursu ile eğitimine Rostock Müzik Akademisinde Prof.Petru Munteanu'nun sınıfında devam etmiştir. 2004¬2006 yıllarında “Grazyna ve Kiejstut Bacewicz” Lodz Müzik Akademisinde lisansüstü çalışmalarını Prof. İwona Wojciechowska'nın öğrencisi olarak tamamlamıştır. Halen Başkent Üniversitesi Orkestra Akademik Başkent üyesidir.
Gökhan Bağcı, viyolonsel

Profesyonel viyolonsel çalışmalarına Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi'nde başlayarak tam burslu olarak Arthur Rahmatulla'nın sınıfından mezun oldu. 2011 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Ozan Tunca'nın sınıfından mezun oldu. Güher &Süher PEKINEL Ondilene işbirliğiyile, "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi kapsamında, Leipzig Hochschule für Musik und Theater’da Prof. Peter Bruns’un sınıfına kabul edildi ve 5 ay düzenli olarak derslere katıldı.Jungenc Philharmonic Orchestra ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası'nın viyolonsel grup şefliğini üstlenen Bağcı, İstanbul Uluslararası Gençlik Orkestraları Festivali , Berlin Young Europe Festival, Festival of the Nations, İstanbul Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali ve Brunckner Festival’lerinde görev aldı. İstanbul Akbank Oda Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Samsun Devlet Opera ve Balesi, Ankara Filarmoni, Borusan 
İstanbul Filarmoni Orkestra, Orkestra Ankara ve Bilkent Senfoni Orkestrası'nda konuk sanatçı olarak görev aldı.
15.Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması’nda grubu ile birinciliği bulunmaktadır.
2012 yılındaHezarfen Ensemble’a davet edilen Bağcı, Micheal ELLISON’un “Mevlana, Say I am” çağdaş oda operasının Türkiye prömiyeri, Rotterdam Operadagen’da ise Dünya Prömiyerini gerçekleştirdi ve aynı zamanda cd kaydında yer aldı. İrlanda Modern Müzik Topluluğu Yurodny Ensemble ile 22.Akbank Caz Festivali ve Hezarfen Ensemble Avrupa turnesi, Maerz Müzik Festivali kapsamında Berlin Philharmonic Kammermusiksaal, Berlin Haus der Festspiele’de konserler gerçekleştirdi.
6. Kapadokya Müzik Festivalinde Sibel Köse ve Dave AllenTrio ile birlikte KK Jazz Yaylı Dörtlüsünde yer aldı.Balazs Mate, Ruth Phillips, Mauro Valli, Peter Bruns, Johannes Moser, Wolfgang Boettcher, Benyamin Sönmez, Çağ Erçağ, Şölen Dikener, Ozan Tunca ile viyolonsel, Ellen Jewett, Özcan Ulucan, Orhan Ahıskal, Ruşen Güneş, Harald Herzl oda müziği kurslarında aktiv olarak katılan Bağcı, her yıl düzenli olarak Klasik Keyifler, Orkestra Akademik Başkent, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası,Hezarfen Ensemble, Oktopus Ensemble, Agso Kuartet, Ulus Oda Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestra’sı ile düzenli olarak konserlere katılmaktadır.
Başar Can Kıvrak, piyano
2008 yılında girdiği Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarını, 2012 Mayıs ayında, Elisso Virsaladze’nin sınıfında, en yüksek dereceyle (kırmızı diplomayla) bitiren Başar Can Kıvrak, eğitim hayatı boyunca çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Kıvrak, orta öğrenimini Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamladı. On yaşından itibaren iki yıl Ozan Bilen ile piyano çalıştı. 2000-2001 yıllarında Emre Şen ile çalışmalarının ardından 2001-2002 Öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde Namık Sultanov ile çalıştı ve bir dönem sonra Gülnara Aziz’in öğrencisi oldu. 2004 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano bölümünden Gülnara Aziz’in öğrencisi olarak 2008 yılında mezun oldu. 2002 Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen 1. Uluslararası Ferdi Statzer Piyano Yarışmasında Üçüncülük ödülü, 2004 Aralık ayında “Yamaha Bursu” ve 2005 Nisan ayında Sofya’da düzenlenen 2. Uluslararası Genç Virtüözler Piyano Yarışmasında "Grand Prix" (Büyük ödül) 
kazandı. Gülsin Onay, İdil Biret ve Emre Elivar'la sıklıkla çalıştı. Trt Ankara Radyosu için birçok kayıt yapmış olan Başar Can Kıvrak, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Filarmoni Antalya, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi.  Antalya Uluslararası Piyano Festivali, Lefkoşa Uluslararası Piyano Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali, Gümüşlük Uluslararası Müzik Festivali gibi festivallerde konserler vermiş olan Kıvrak, akademik çalışmalarına ve konser kariyerine devam etmektedir.
canCan Çakmur
Piyano Resitali

26 Şubat 2017, Saat: 17.00
2012’de XXII. Uluslararası Roma Yarışması'da birincilik ödülünün de aralarında bulunduğu birçok ulusal ve uluslarası yarışmalarda ödüllere sahip genç kuşağın parlak piyanistlerinden Can Çakmur, Bach, Scarlatti, Schumann, Chopin ve Widmann’ın solo piyano eserlerinden oluşan bir program ile 26 Şubat Pazar günü Mozarthaus’a konuk oluyor.
Resital Programı:
J. S. Bach |  Prelüd & Füg WTC I No.15, Sol Majör
L. van Beethoven |  Piyano Sonatı Op.101, La Majör
D. Scarlatti |  Sonat K. 519, Fa Minör
R. Schumann |  Piyano Sonatı Op. 22, sol minör 
F. Chopin |  Etüd Op. 10 No.7, Do Majör
J. Widmann |  11 Humoresk'ten Seçkiler 
No. 2 Fast zu ernst (Neredeyse fazla ciddi) 
No. 3 Anfangs lebhaft (Başlangıçta canlı) 
No. 6 Warum? (Neden?) 
No. 7 Intermezzo (Ara bölüm) 
No. 4 Waldszene (Ormanda bir sahne)
* Program süresi: 60 dakika
Can Çakmur
Piyanoya Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladı. 2009'dan bu yana Türkiye'deki çalışmalarını Emre Şen ile sürdüren Çakmur, 2010’dan itibaren pek çok uluslararası akademide yer aldı. Aralarında  Ewa Kupiec,  Arie Vardi ve Alan Weiss gibi isimlerin bulunduğu saygın müzisyenler ile çalışma imkanı buldu. 2012’de XXII. Uluslararası Roma Yarışması'da birincilik ödülü kazandı.
Çakmur, 2012’den itibaren Ankara'da Belçika ve Lüksemburg Büyükelçilikleri, İstanbul'da Almanya Başkonsolosluğu ve Viyana'da Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği'nde resitaller verdi. Antalya Piyano Festivali, Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Notti Romana al Teatro di Marcello, Bodrum Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali gibi uluslararası sanat festivallerine resitalleriyle katıldı.2013’de Güher & Süher Pekinel "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler" projesine kabul edildi. 2014’de Pianale Akademi ve Yarışması'nda gösterdiği başarı sonucunda kazandığı bursun yanı sıra EMCY-Ödülü'ne (European Music Competitions for Youth) layık görüldü. Aynı yıl, Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Sezon Açılış Konseri'nde solist olan Çakmur, Weimar'da düzenlenen 4. Franz Liszt Genç Piyanistler yarışmasında üçüncülük ödülü ve Bartok özel ödülü kazandı. Aynı yıl, 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Çıkış Yapan Müzisyeni (18 Yaş altı)" ödülüne layık görüldü.
2015'de, Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 43. İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserinde solist olarak yer aldı. 2015-2016 sezonunda Eindhoven Muziekgebouw, CRR Konser Salonu, Liszt Salon Altenburg gibi salonlarda konser vermek üzere davet aldı. Bugüne kadarki gelişim sürecinde müzisyen olarak kişiliğinin oluşmasında Marcella Crudeli ve Jun Kanno'nun desteğini gören Çakmur, lisans eğitimine "Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar"da Grigory Gruzman ile sürdürmekte ve Belçika'da Diane Andersen ile çalışmalarına devam etmektedir.
Can Çakmur, Güher & Süher Pekinel "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler" projesi dahilinde TÜPRAŞ sponsorluğunda desteklenmektedir.
evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi/ www.mozart-haus.comevetbenim4

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.