Mozarthaus Sanat ve Konser Evi 2018 Ekim ayı Etkinliği

0

Sevgili klasik müzikseverler,
Artık Ankara’ da bu tutkunuzu zevkle yaşayabileceğiniz seçkin bir mekan var: “MOZARTHAUS”
Ankara’nın ilk ve tek butik konser evi olan Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, piyanist Ilgın Salman ve Koray Okyay tarafından Aralık 2013’te kuruldu.Haftalık olarak butik konserlerin düzenlendiği özel bir konser salonu bulunan Mozarthaus, sahne ile seyirci arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak, ev ortamı sıcaklığında, dinleyiciler ile sanatçıların içiçe olabilecekleri sıra dışı bir konser deneyimi sunuyor.
Haftalık olarak düzenlenen klasik müzik konserlerinin yanısıra, açıklamalı klasik müzik dinletileri, caz ve etnik müzik konserleri, müzikal ve film müziği geceleri, sanatseverlerin aktif veya pasif olarak katılabilecekleri masterclass ve atölyeler gibi farklı projeler de Mozarthaus’un etkinlik programında yer alıyor. Klasik müzik konserleri kapsamında ise resitaller, oda müziği konserleri ve şan dinletileri bulunmakta.
Kuruluşundan bu güne 300’den fazla etkinliğe evsahipliği yapan Mozarthaus’un en büyük hedefi, Avrupa’da gelenekselleşmiş olan ev konserleri konseptini ülkemize taşıyarak, özellikle oda müziği alanında Ankara’ya zevkli ve seçkin bir konser mekanı kazandırabilmek.
Klasik müzik etkinliklerinin yanısıra, altı yaş ve üstü çocuklar ve yetişkinler için sanatla içiçe ve zevkli bir mekanda piyano ve şan öğrenmenin zevki ve ayrıcalığını da Mozarthaus’ta yaşayabilirsiniz. Ayrıca Mozarthaus’ın kurucuları tarafından piyano alanında yurtdışı sertifika programlarına hazırlık imkanı da sunulmakta.
Klasik Batı Müziğinin yaşatıldığı estetik bir ortamda, kurucuları ve konuk olacak solistlerle birlikte bir müzik yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? Gelin müziğin büyülü dünyasını Mozarthaus’da birlikte keşfedelim.MOZARTHAUS 6.YILINDA
MOZART KONSERLERİ
BARİTON İÇİN ARYALAR
31 Ekim 2018 Çarşamba, 20.00
Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinin bu haftaki konukları bariton Arda Aktar ve piyanist Hande Uçar. Programda Wolfgang Amadeus Mozart’ın operalarından derlenen aryalar seslendirilecek .
ARDA AKTAR, bariton
HANDE UÇAR, piyano
PROGRAM:
Abendempfindung KV 523
“Non piu andrai” (Figaro’nun Düğünü)
“Hai gia vinta la causa” (Figaro’nun Düğünü)
-Piyano Sonatı KV 576 Re Majör 1. Bölüm
“Donne mie la fate” (Cosi fan Tutte)
“Rivolgete a lui lo sguardo” (Cosi fan Tutte)
“Nur mutig mein herze” (Zaide)
“Der vogelfanger bin ich ja” (Sihirli Flüt)
-Piyano Sonatı KV 310 la minör 1. Bölüm
“Deh vieni alla finestra” (Don Giovanni)
“Finch’an dal vino” (Don Giovanni)
ARDA AKTAR
1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Şan Opera Bölümü’nü kazanarak Gülşen Kocaay ile eğitiminde başladı. 1997 yılına kadar eğitimini sürdüren sanatçı, daha sonra Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Frankfurt Müzik ve Sahne Sanatları Yüksekokulu’nda (Frankfurt Hochschule für Musik und Darstellende Kunst) Şan ve Opera eğitimini Prof. Karl Markus ile 2001 yılına kadar sürdürdü. 1999 ve 2000 yıllarında Ağrı’da gerçekleşen ‘Ağrı Dağı Efsanesi’ adlı yapıtta Mahmut Han rolünü seslendirdi. 2000 yılında Hollanda’nın Doordrecht kentinde düzenlenen ‘Belcanto Festivali’nde birçok konserler verdi ve G. Donizetti’nin ‘Viva la Mamma’ adlı operasında ‘Procolo’ rolünü Gabriele Bellini yönetiminde seslendirdi. 2002 yılından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya başladı. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun Operaları’nda çeşitli yapıtlar seslendirdi. Bunların arasında ‘Figaro’nun Düğünü’, ‘Şen Dul’, ‘Deidemia’, ‘La Boheme’, ‘Manon Lescaut’, ‘Cosi fan Tutte’,
‘Viva la Mamma’, ‘Carmen’, ‘Zaide’, ‘Yarasa’, ‘Madama Butterfly’ ve ‘Tannhauser’i sayabiliriz.
Ayrıca Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ‘Carmina Burana’ ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ‘Çanakkale Oratoryosu’nu seslendirdi. Lied repertuvarına da ilgi duyan Arda Aktar, Ankara’da birçok lied konseri yaptı. R. Schumann’ın ‘Dichterliebe’ ve G. Mahler’in ‘Lieder eines fahrenden Gesellen´ yapıtlarını seslendirmiştir.
HANDE UÇAR
Hande Uçar 1990 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 1996 yılında Aylin Özuğur ile başladı. 1998’de Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi Programı’na katılan Hande Uçar, 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu, piyano bölümüne kabul edildi ve 2004 yılında buradan birincilik derecesiyle mezun oldu. Mayıs 2004’te, Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü’nün düzenlediği 7.Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazandı. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Aynı yılın haziran ayında düzenlenen Onay Sanat Genç Yetenekler Güzellemesi’nde finalist oldu. 2007 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde piyano çalışmalarını önce Aylin Özuğur, daha sonra da Gamze Kırtıl ile sürdürdü. Lise ve lisans eğitimi esnasında Andreé Sommer ile solfej, deşifraj ve eşlik çalışmaları yaptı. Aralık 2008’de şef Orhun Orhon yönetimindeki Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile L.v. Beethoven’ın 3. Piyano Konçertosu’nu yorumladı. 2009 Eklisia Yaz Müzik Okulu’nda Gülsin Onay, Emre Elivar, Aleksandar Madzar ve Mischa Dacic ile çalışma fırsatı buldu. Aynı zamanda Robert Roux, Walter Groppenberger, Martin Berkofsky, Hüseyin Sermet, Diane Andersen ve İdil Biret’in masterclass çalışmalarına aktif olarak katıldı.
Lisans üçüncü sınıftan itibaren Prof. Ersin Onay ile çalışmaya başladı. Bu süre boyunca Stiliana Stavreva, Emre Şen, Cem Akçora, Elena Gnezdilova ve Gamze Kırtıl ile oda müziği çalışmaları yapmaya devam etti. 2013 yılının Mayıs ayında, şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde F. Liszt’in ‘Totentanz’ adlı eserini icra etti. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Prof. Ersin Onay’la sürdürdüğü yüksek lisans eğitimini 2013 yılında tamamlamıştır. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesi ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde korrepetitör olarak görevini sürdürmektedir.MOZARTHAUS 6.YILINDA
MOZART KONSERLERİ
PİYANOLU DÖRTLÜLER
27 Ekim 2018 Cumartesi, 20.00
Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinde bu hafta,bestecinin KV 478 ve KV 493 eser sayılı piyanolu dörtlülerini, Sabriye Savaş, Ayşe Özge Erdem, Artemis Sis Balkız ve Yiğit Tan seslendirecek
SABRİYE SAVAŞ, piyano
AYŞE ÖZGE ERDEM, keman
ARTEMİS SİS BALKIZ, viyola
YİĞİT TAN, viyolonsel
Konser Programı:
W. A. MOZART Piyanolu Dörtlü KV.478, sol minör (32”)
– Allegro
– Andante
– Rondo (Allegro)
-ara-
W. A. MOZART Piyanolu Dörtlü KV.493, Mi Bemol Majör (33”)
– Allegro
– Larghetto
– Allegretto
SABRİYE SAVAŞ, piyano
Müzik eğitimine Bulgaristan’da Blaga GANEVA ile viyolonsel çalışarak başladı. 1990 yılında Türkiye’ye gelerek Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu Piyano Sanat Dalına burslu öğrenci olarak kabul edildi. 2002 yılında lisans, 2005 yılına yüksek lisans, 2009 yılında da sanatta yeterlik programlarından başarıyla mezun oldu. Orta öğretim ve lisans hayatı boyunca sırasıyla; Nimet KARATEKİN, Benal TANRISEVER, Nuran TAŞPINAR ile piyano, Ayhan ERMAN ve Sumru GÜNER ile oda müziği çalıştı. Yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarını Prof. Ersin ONAY ile tamamladı. Bu süre içerisinde yurt içi ve yurt dışında birçok resital ve oda müziği konseri verdi. 2002- 2016 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2002 yılından bu yana Chopin Müzik Evinde piyano eğitmenliği yapan Sabriye Savaş, 2016 yılında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak başladığı Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarında çalışmalarını sürdürmektedir.
AYŞE ÖZGE ERDEM, keman
Ayşe Özge Erdem Kemana 1993 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde Süheyl Petek ile başladı.Bilkent Üniversitesini tam burslu kazandı ve Server Ganiev’in sınıfından mezun oldu. DAAD bursuyla 2002 yılında Detmold Müzik Akademisi’de Ulrike Anima Mathe ile calışmalarına devam etti. Aynı okulun Oda Müzigi bölümünde Auryn Quartet ile calıştı.Akdeniz Gençlik Orkestrası, Schleswig Holstein Festival Orkestrası, Genç ALman Filarmoni orkestraları ile yurtiçi ve dışında konserlere katıldı. Detmold Operasi, Wiesbaden Operası, Detmold Oda Orkestrası’nda çalıştı. Sanatçı halen Orkestra Akademik Başkent’de görev yapmaktadır.
ARTEMİS SİS BALKIZ, viyola
1987 yılında Ankara’da doğdu. 1998-99 sezonunda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na Feza Gökmen’in viyola öğrencisi olarak girdi ve 2008 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. Başkent Akademik Oda Orkestrası ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Senfoni Orkestrası ile birçok konser verdi. 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na kabul edilmiştir. Kendisi, Maxim Fedetov, Prof. Server Ganiev, Prof. Yuri Gandelsman, Emin Güven Yaşlıçam ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü olan Rengim Gökmen gibi usta sanatçılar ile çalışmıştır.
Bela Bartok Viyola Konçertosu’nu Şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiminde Çukuova Devlet Senfoni Orkestrası, Bujor Hoinic yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Raoul Gruneis yönetiminde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile seslendirmiş, Azerbaycan’da ise konçertonun ilk seslendirilişini Rauf Abdullayev ile Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirmiştir. Sanatçı, Cecil Forsyth Viyola Konçertosu’nu Şef Antonio Pirolli yönteminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirmiştir. Kendisi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndaki görevine devam etmekte ve çeşitli oda müziği konserleri vermektedir.
YİĞİT TAN, viyolonsel
Çalışmalarına erken yaşlarda başlayan sanatçı, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Doğan Cangal ile öğrenimini tamamladıktan sonra Almanya’nın Detmold şehrinde Prof.Marcio Carniero ile yüksek lisans çalışmasını bitirmiş, o yıllarda Auryn Quartet ile oda müziği, Phillip Müller, Mstislav Rostropovich, Peter Bruns, Peter Hörr, Matias de Oliviera Pinto gibi profesörler ile solo çalışmalar yapmıştır. Kariyerine Eos Quartet ve Prima Quartet ile devam eden Yiğit Tan, Almanya’nın sayısız şehrinde gerçekleştirdiği konserlerde önemli kritikler almış, yaptığı konser kayıtları radyolarda yayınlanmıştır. Detmolder Kammerorchester ve Stuttgart Philharmonie Orkestralarında görev aldıktan sonra , 2007 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görevini sürdürmektedir. Anadolu Üniversitesi’nde sanatta yeterlilik çalışmalarına Prof. Ozan Tunca ile devam etmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok solo ve oda müziği konseri veren sanatçı ayrıca CSO Cello Quartet’in üyesidir.MOZARTHAUS 6.YILINDA
MOZART KONSERLERİ
DÖRT EL İÇİN PİYANO ESERLERİ
GÜLNARA AZİZ & GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY
24 Ekim 2018 Çarşamba, 20.00
Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinin bu haftaki konukları Gülnara Aziz ve Güler Demirova Györffy. Aziz ve Györffy, Wolfgang Amadeus Mozart’ın dört el için bestelediği sonatlarını, fantazi ve varyasyonlarını yorumlayacak.
GÜLNARA AZİZ & GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY, piyano
PROGRAM:
W.A. MOZART Dört El Piyano İçin Sonat KV 521, Do Majör (25”)
1. Allegro
2. Andante
3. Allegretto
W. A. MOZART Fantasia KV 608, fa minör (12”)
W.A. MOZART Andante mit fünf Variationen KV 501, Sol Majör (10”)
W.A. MOZART Dört El Piyano İçin Sonat KV 381 (123a, Re Majör (15”)
1. Allegro
2. Andante
3. Allegro molto
“Nozze di Figaro” Operası’ndan Uvertür (5”)
4 El İçin Düzenleme: C.Czerny
GÜLNARA AZİZ
Özbekistan Cumhuriyetinde doğdu. İlk müzik derslerini babası Fattah Nazarov’dan aldı. Eğitimine Moskova Devlet Konservatuvar’ına bağlı Merkezi Müzik Okulu’nda devam etti. 11 yaşında Veronika Dudarova yönetimindeki Senfoni Orkestrası ile Fattah Nazarov’un Piyano Konçertosu’nu Kremlin Sarayı’nda seslendirdi. 1977 yılında Moskova Tchaykovsky adına Devlet Konservatuvar’ından mezun oldu ve aynı okulda doktorasını Prof. Alexey Nasedkin’le sürdürdü. Konservatuvardayken Yury Bashmet, Mikhail Pletnyov gibi ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.
1979 yılından itibaren Taşkent Devlet Konservatuvar’ında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli resitaller verdi, senfoni orkestralar eşliğinde Bach, Mozart, Beethoven, Rahmaninoff, Prokofyev gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi, radyo kayıtları yaptı.
1979-1985 yılları arasında Özbekistan Devlet Filarmonisi solisti oldu. Aynı zamanında Taşkent Devlet Konservatuvar’ında doçent olarak çalıştı. Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Macaristan gibi ülkelerde turneler gerçekleştirmiştir.
1994-2016 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmüştür.
2016 yılından itibaren, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nda Profesör olarak görevini sürdüren Gülnara Aziz’in öğrencileri birçok uluslararası ve ulusal yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Gülnara Aziz, verdiği oda müzigi konserleri ve resitaller ile solistlik kariyerine devam etmektedir .
GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY
Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Gence şehrinde doğdu. 1988’de Üzeyir Hacıbekov adına Bakü Devlet Konservatuvarı’nın Piyano Bölümü’nden mezun oldu. Sınav komisyonu kararı ile Konser İcracısı, Oda Orkestrası Sanatçısı, Konsertmeyster (korrepetitör) ve Piyano eğitimcisi nitelikleri kazanarak mezuniyet diploması aldı.Öğrencilik yıllarında birçok yarışmaya ve konferanslara katıldı, ödüller aldı. Mezun olduktan sonra Gence Müzik Koleji’nde öğretim görevlisi ve korrepetitör olarak görev yaptı. Bu görevinin yanısıra Gence Filarmonisine bağlı olan Devlet Oda Müziği Orkestrası’nda solist olarak çalıştı. Orkestra eşliğinde yurtiçi ve yurtdışı solo resital ve oda müziği konserleri verdi.
1997 yılından bu yana Türkiye’de çalışmaktadır. 1998 – 2000 yılları arasında Niğde Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli solistler ve korolar ile Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya’da Uluslararası Festivallere ve konserlere katıldı. Macaristan ve Norveç’te Solo resitalleri gerçekleşti.2000 yıldan itibaren Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmüştür. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden Yüksek Lisansını, 2008 ise Doktora Programını tamamlamıştır.Aynı zamanda TRT Ankara Çocuk Korosuna yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde korrepetitör olarak eşlik etmektedir.Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel etkinliklere bildirileri ve sunumları ile katılmaktadır.Kendi çalışmaları ile birlikte diğer illerdeki Üniversitelerden gelen davetler üzerine yurtiçi ve yurtdışı konserler vermekte, korrepetitör ve eşlikçi olarak görev yapmaktadır. Halen Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.
Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinin bu haftaki konuğu Bosphorus Trio. Programda Wolfgang Amadeus Mozart’ın KV 254, KV 496 ve KV 502 eser sayılı piyanolu üçlüleri seslendirilecek. MOZARTHAUS 6.YILINDA
MOZART KONSERLERİ
PİYANOLU ÜÇLÜLER
BOSPHORUS TRIO
20 Ekim 2018 Cumartesi, 20.00
Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinin bu haftaki konuğu Bosphorus Trio. Programda Wolfgang Amadeus Mozart’ın KV 254, KV 496 ve KV 502 eser sayılı piyanolu üçlüleri seslendirilecek.
ÖZGECAN GÜNÖZ, keman
ÇAĞLAYAN ÇETİN, viyolonsel
ÖZGÜR ÜNALDI, piyano
Konser Programı:
W. A. MOZART Trio KV 254 – Divertimento (22”)
– Allegro assai
– Adagio- Rondeau
W. A. MOZART Trio KV 496 – Sonata (25”)
– Allegro- Andante
– Allegretto – Tema ve varyasyonlar
W. A. MOZART Trio KV 502 (22”)
– Allegro
– Larghetto
– Allegretto
BOSPHORUS TRIO
Bosphorus Trio, keman, çello ve piyano için yazılmış geniş bir oda müziği repertuarına yeni bir soluk getirip dinleyiciyle buluşturmak için mesafeleri idealleriyle aşıp bir araya gelen, profesyonel kariyerlerini güçlü bir amatör ruhla birleştirmeyi başaran üç genç ve çalışkan yorumcu tarafından kurulmuştur. Kurulduktan sonra kısa zamanda radyo programlarında, müzisyen ve klasik müzik çevrelerinde adından sıklıkla söz ettirirken birçok prestijli salonda konserler vermeye başlamıştır.
“Önce biz” parolasıyla Türk bestecilerin eserlerini ortaya çıkartmayı, çarpıcı ve ilham verecek yorumlarıyla konser dinleyicilerinde iz bırakmayı, kayıt projeleriyle ise ölümsüzleştirmeyi ilkeleri olarak belirleyen Bosphorus Trio, bu yönde adımlar atmaya kurulur kurulmaz başlamıştır. Şüphesiz ki buna en iyi örnek, yazılışından 68 yıl sonra Ferit Tüzün’ün Piyanolu Trio’sunun notasını ortaya çıkartarak Süreyya Operası’nda başarıyla gerçekleştirdikleri İstanbul prömiyerdir. Türk bestecilerin yanında klasik trio repertuarının köklü eserlerine de yeni bir bakış açısı kazandırmayı, adeta dünyada ilk kez seslendirircesine yorumlamayı hedefleyen Bosphorus Trio, müziğe, sanata ve kültüre katkı yapabilmek için eşine az rastlanır bir şekilde emek veren, yorulmayan, bıkmayan üç kişi değil, aslında tek bir enstrümandır.
Grup üyelerinden Özgecan Günöz, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın başkemancı yardımcısı olup, grubun viyolonsel sanatçısı Çağlayan Çetin, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi olmakla birlikte, Orkestra Sion’un viyolonsel grup şefliğini yapmakta ve piyano sanatçısı Özgür Ünaldı ise Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.
Bosphorus Trio yeni bir topluluk olmasına rağmen bugüne kadar Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Klasik Keyifler Oda Müziği Günleri, Byzanthe Oda Müziği Festivali gibi prestijli festivallerde yer almış, şef Raoul Grüneis yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven Üçlü Konçerto’yu solist olarak yorumlamış, Albert Long Hall, Süreyya Operası, ODAMER, CSO Konser Salonu, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi, UÜDK Uygulama Salonu, Erimtan Müzesi gibi Türkiye’nin önemli sanat mekanlarında konserler gerçekleştirmiş, övgüler almıştır.
İtalya’nın Siena kentinde yaklaşık bir asırdır düzenlenen, dünyanın en köklü yaz akademilerinden ‘Uluslararası Chigiana Akademisi’nde Alban Berg Quartet’in birinci kemancısı Günter Pichler ile aktif olarak çalışma hakkını elde eden Bosphorus Trio, akademi sonunda Günter Pichler’in referans ve tavsiyeleriyle az sayıda katılımcının elde edebildiği ‘Merit Diploma’ sahibi olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Siena’da “Palazzo Chigi Saracini”de gerçekleşen konserde L. van Beethoven’ın “Hayalet” başlıklı üçlüsünü başarıyla seslendirmiş, otoritelerden övgüler almıştır.
Kurulduğu günden beri seçkin müzik çevrelerinden, dinleyicilerden gelen olumlu eleştiriler, önemli organizasyonlardan gelen konser teklifleri bu dinamik oda müziği grubunu daha da cesaretlendirmekte, özgün yorumlarıyla donanmış zengin bir repertuarı taşıyan, Marmara’dan dünyaya açılan güçlü bir kültür gemisi olma yolunda adımlar atmaya devam etmektedir.
‘Notacini.com’un destek ve girişimi sayesinde dünyaca ünlü Baerenreiter Yayınevi ile nota sponsorluğu anlaşması imzalayan Bosphorus Trio, oda müziği edisyonları arasında “en iyi” olarak bilinen Baerenreiter Urtext ile prova ve konserlerini gerçekleştirmektedir.MOZARTHAUS 6.YILINDA
MOZART KONSERLERİ
SOPRANO İÇİN ARYALAR VE LIEDLER
DEMET GÜRHAN & GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY
13 Ekim 2018 Cumartesi, 20.00
Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinin bu haftaki konukları soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova Györffy. Programda Wolfgang Amadeus Mozart’ın operalarından derlenen aryalar seslendirilecek.
DEMET GÜRHAN, soprano
GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY, piyano
PROGRAM:
Liedler
An Chloe
Das Veilchen
Un moto di gioja
Ridente la calma
Als Luise die Briefe
Aryalar
Porgi amor…………………………………………… Le nozze di Figaro– Grafin
Una donna a quindici anni……………………….. … Cosi fan tute– Despina
Se il padre perdei……………………………………..Idomeneo– Ilia
Batti batti……………………………………………..Don Juan– Zerlina
Ach ich fühl’s ………………………………………. Die Zauberflöte– Pamina
Non so piu cosa son…………………………………. Le nozze di Figaro–Cherubino
Deh vieni non tardar………………………………… Le nozze di Figaro- -Susanne
DEMET GÜRHAN
1976 yılında doğdu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünü kazanarak Prof. Gülşen Şimşek’in şan öğrencisi oldu. 2000–2005 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. Burada iki yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Denizli Çocuk Korosu şefliğini yaptı. Eğitimi süresince şan çalışmalarını Elvira Fatihova ile sürdürdü. Doktora programı süresince çalışmalarına Prof. Mustafa Yurdakul ile devam etti. Türkiye, KKTC, Almanya ve Litvanya’da çok sayıda konser gerçekleştirdi. 2008 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı doktora programına kabul edildi. 2013 yılında “Ses Eğitimi Çalışmalarının Politikacıların Konuşma Becerilerine Etkileri” konulu teziyle doktora programını tamamladı. 2010 yılından itibaren Tubikam (Türkiye Bilimsel, Kültürel ve Stratejik Araştırmalar Merkezi) üyesidir. 2006 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.
GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY
Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Gence şehrinde doğdu. 1988’de Üzeyir Hacıbekov adına Bakü Devlet Konservatuvarı’nın Piyano Bölümü’nden mezun oldu. Sınav komisyonu kararı ile Konser İcracısı, Oda Orkestrası Sanatçısı, Konsertmeyster (korrepetitör) ve Piyano eğitimcisi nitelikleri kazanarak mezuniyet diploması aldı.Öğrencilik yıllarında birçok yarışmaya ve konferanslara katıldı, ödüller aldı. Mezun olduktan sonra Gence Müzik Koleji’nde öğretim görevlisi ve korrepetitör olarak görev yaptı. Bu görevinin yanısıra Gence Filarmonisine bağlı olan Devlet Oda Müziği Orkestrası’nda solist olarak çalıştı. Orkestra eşliğinde yurtiçi ve yurtdışı solo resital ve oda müziği konserleri verdi.1997 yılından bu yana Türkiye’de çalışmaktadır. 1998 – 2000 yılları arasında Niğde Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli solistler ve korolar ile Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya’da Uluslararası Festivallere ve konserlere katıldı. Macaristan ve Norveç’te Solo resitalleri gerçekleşti.2000 yıldan
itibaren Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmüştür. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden Yüksek Lisansını, 2008 ise Doktora Programını tamamlamıştır.Aynı zamanda TRT Ankara Çocuk Korosuna yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde korrepetitör olarak eşlik etmektedir.Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel etkinliklere bildirileri ve sunumları ile katılmaktadır.Kendi çalışmaları ile birlikte diğer illerdeki Üniversitelerden gelen davetler üzerine yurtiçi ve yurtdışı konserler vermekte, korrepetitör ve eşlikçi olarak görev yapmaktadır.Halen Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.MOZARTHAUS 6.YILINDA
MOZART KONSERLERİ
KAMERHAN TURAN
6 Ekim 2018 Cumartesi, 20.00
Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinin bu haftaki konuğu Kamerhan Turan. Turan, Wolfgang Amadeus Mozart’ın KV 570 ve KV 457 eser sayılı piyano sonatları ve KV 475 do minör fantazisini yorumlayacak.
KAMERHAN TURAN, piyano
Konser Programı:
W. A. MOZART Sonat No.17 Si bemol majör, K.570 (19”)
I. Allegro
II. Adagio
III. Allegretto
W. A. MOZART Fantasia do minör, K. 475 (14”)
W. A. MOZART Sonat do minör, K.457 (25”)
I. Molto allegro
II. Adagio
III. Allegro assai
KAMERHAN TURAN
Ankara’da doğan Kamerhan Turan, Ferhunde Erkin ile yedi yaşında başladığı piyano çalışmalarını 1976’da girdiği Aran Müzik Merkezi’nde Elif ve Bedii Aran ile 1987 yılına kadar sürdürdü. Bu süre içinde T.E.D. Ankara Koleji’ni ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni de bitirerek 1987 yılında Viyana Müzik Akademisi’ne girdi. Viyana’da Prof. Noel Flores ve Prof. Roland Keller ile çalışan Turan eğitimi sırasında Alban Berg Vakfı ve Avusturya Kültür Bakanlığı burslarını aldı ve 1995 yılında lisansüstü çalışmalarını tamamladı.
1990 Moncalieri, 5. Avrupa Müzik Yarışması ve 1993 “IBLA Grand Prize” Uluslararası Piyano yarışmasında kazandığı birinciliklerin yanısıra 1992 Senigallia, 1995 Ettore Pozzoli ve 1996 Roma Uluslararası Piyano yarışmalarında da finale kalarak çeşitli ödüller aldı.
1999 – 2008 yılları arasında Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders veren Kamerhan Turan 2008 yılından beri Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesidir ve 2013 yılında profesör olmuştur.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa, Çukurova, İstanbul ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları, Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Viyana Müzik Akademisi Senfoni Orkestrası, Azerbaycan Devlet Oda Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Ancyra Oda Orkestrası, ve Orchestra Internazionale d’Italia ile konserler veren Kamerhan Turan, Yalçın Adıgözelov, Koral Çalgan, Erol Erdinç, Barry Kolman, Ertuğ Korkmaz, Fabio Maestri, Krastin Nastev, Orhun Orhon, Naci Özgüç, Antonio Pirolli, Ari Rasilainen, Patrick Souillot, Hans Wallat, Emin Güven Yaşlıçam ve Helmut Zehetner gibi değerli şeflerle de çalıştı.
ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Güney Kore, İngiltere, İsveç, İtalya, KKTC, Mısır ve Türkiye’de verdiği resitallerin yanısıra Uluslararası İstanbul ve Ankara Müzik Festivallerinde de yer alan sanatçının solo ve orkestra eşliğindeki konserleri çesitli radyo ve televizyonlarda yayınlanmıştır. CD kayıtları Türkiye’de Pb Müzik, Çağsav Müzik Avusturya’da Pepperland Records, Harmonia Classica Records, Classitone, Hollanda’da Brilliant Classics, ve ABD’de Athena Records firmaları tarafından basılmıştır.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: Mozarthaus web sitesi-Biletix

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.