Sergi: Atatürk ve Gelincikler (24 Ekim-17 Kasım/Galeri İdil)

Atatürk ve Gelincikler
Resim Sergisi
Hikmet Çetinkaya & Tolga Ertem
24 Ekim – 17 Kasım 2018 Çağdaş Türk resminin iki usta isminin Galeri İdil’de 24 Ekim – 17 Kasım arasındaki sergisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım’ı içine alması milli bir görev duygusuyla oluşmuştur.
Her iki sanatçımızın bir araya gelmesinin en büyük özelliği her ikisinin de coşkulu renkleriyle serbest fırça ve özgür renk anlayışıyla hiçbir akımın tutsağı olma endişesini taşımadan adeta renklerle tuval üzerinde dans edercesine özgün yapıtlar üretmiş olmalarıdır.
Tolga Ertem’in coşkulu renklerle ve duygulu Spontanrealizm yorumuyla yaptığı Atatürk portreleri ve aynı teknik ve yorumla yapılan Hikmet Çetinkaya’nın gelinciklerinin serenadıyla uyum içinde sergi bütünlüğü oluşturmaktadır.
”Atatürk ve Gelincikler” sergimiz 24 Ekim’de sanatseverlerle buluşuyor.Hikmet Çetinkaya
1958 yılında Konya – Hasanşeyh’de doğdu. Denizli’de tamamladığı lise eğitiminin ardından; Ankara Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi-Resim Bölümünden 1982 yılında mezun oldu. Türkiye’de ve diğer ülkelerde uluslarası düzeyde sayısız sanat fuarlarına katıldı. 2001 yılında davet edildiği İsveç Stockholm Uluslararası Dünya Sanat Fuarında ülkesini başarı ile temsil etti. Bu fuar sanatçının dönüm noktası oldu, gelincik temalı çalışmalarına yoğunlaştı ve ‘’Gelincik Adam’’ diye anılmaya başlandı.
Türkiye’deki atölyesinin yanında, sanat çalışmalarına 2002 yılında Paris’te açtığı atölyesinde beş yıl devam etti. Çetinkaya, Arc-En-Ciel Maison D’art Paris adında bir sanat evi açarak birçok sanatsal etkinliklerde bulundu. 2013 yılında Kanada – Toronto’da kurduğu atölyesinde ve Türkiye – Ankara’daki atölyesinde eş zamanlı olarak sanat çalışmalarına devam etmektedir.
Türkiye’den katılan 45 sanatçı ile birlikte Paris-Unesco’da sergi organizasyonunu gerçekleştirdi. Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmek üzere Atina ve Patmos, Girit, Santorini, Mikanos adalarında ‘’ Anadolu’dan Esintiler’’ adında sanat etkinlikleri yaptı. Bulgaristan / Plovdiv – Avusturya / Pörchlan – Kanada / Montreal, Ottowa ve Toronto kentlerin de, Kırgızistan / Bişkek’de, Avustralya / Canbera’da sanat sempozyumlarına katılarak canlı performanslar sundu, seminerler verdi.
Amerika, Kanada, Rusya, Avusturya, Fransa, Çin, Avustralya, Yunanistan, Bulgaristan, Kırgızistan, Sırbistan, Kıbrıs olmak üzere 46 kişisel sergisi yurtdışında olmak üzere 137 kişisel sergiler yaparak, sekizyüz’den fazla karma sergiye katıldı. 1976 yılında başlayıp, Kırkyıldır elinden bırkmadığı fırçasıyla onbin’den fazla çalışmasını sanat dünyasına kazandırdı.
Hikmet Çetinkaya’nın yaptığı gelincikler kendi deyimiyle 10.000 adeti geçmiş, belki de yeryüzünde canlı bu sayıda gelincik yetişmiyordur!.. Ülkemizde ve dünyada Hikmet hocanın resimlerine olan ilgi beğeni daha da artarak devam ediyor. (doğa yorumculuğunu bir çıkış noktası olarak ele alan Çetinkaya, yapıtlarında, doğayla öylesine sevgi ilişkisi kurmuş,öylesine coşku ile yüreğini ona açmış ki,sanki bu içtenlik has anlamda bir sevişme duygusunu uyandırıyor) Fahir Aksoy 2001.Tolga Ertem
1972 Manisa doğumlu. İlkokul, orta okul ve lise eğitimini Manisa’da tamamladı. İlkokul yıllarında katıldığı Tekel Geleneksel Resim Yarışması’nda Türkiye 1.liği kazandı. 1991-1995 Yıllarında İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. Akademi yıllarında bazı mizah dergilerinde karikatür ve çizgi romanları yayımlandı. 2008 Yılına kadar İstanbul’da yerli/yabancı reklam ajanslarda reklam sanat yönetmenliği yaptı. 2008-2013 yıllarında Clinic İletişim adında kendi reklam ajansını kurup yaratcı yönetmenliğini ve ajans başkanlığını yürüttü. Bu dönemde uluslararası ilaç firmalarına ürettiği reklam kampanyaları, kurumsal ve sosyal projelerle, sağlık iletişimi yaratıcılık ödülleri aldı. 2016 Yılında “Ben Mustafa Kemal” isimli ilk kişisel resim sergisini açtı. 2016-2018 yıllarında 3 kişisel 5 karma sergiye katıldı. 2018 ArtAnkara 4.Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda resimleri sergilendi. Resmi, özel kuruluşlar ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Halen Spontanrealizm yorumuyla, resim çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın
Bilgi-Davetiye: Galeri İdil Valikonağı Cad.No:45/47 Nişantaşı Tel:0212 283 23 83

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir