Mozarthaus Sanat ve Konser Evi 2019 Şubat ayı etkinlikleri

0

Obua ve Konrabas Resitali/ Bottesini, Cimarosa- Saint Saens
02.02.2019 Cumartesi, saat: 20:00Kontrabas sanatçısı Özlem Er Civelek, obua sanatçısı Kaan Civelek, ve piyanist Sibel Sarıcan Gündüz, 18. ve 19. Yüzyıl eserlerinden derlenen zengin bir program ile 2 Şubat Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşacaklar.
KAAN CİVELEK, obua
ÖZLEM ER CİVELEK, kontrabas
SİBEL SARICAN GÜNDÜZ, piyano
PROGRAM
G. BOTTESINI
Paisiello’nun Teması Üzerine Varyasyonlar “Nel cor piu non mi sento”
Elegie No.3 “Romanza Patetica”
Cappriccio di Bravura
Özlem Er Civelek, kontrabas
D. CIMAROSA
Obua Konçertosu, do minör
-Introduzione
-Allegro
-Siciliana
-Allegro Giusto
C. SAINT-SAENS
Obua Sonatı Op.166, Re Majör
-Andantino
-(without tempo indication)
-Molto allegro
Kaan Civelek, obua
ÖZLEM ER CİVELEK, kontrabas
Bilkent Üniversitesi’nden kazandığı bursla Kontrabas çalışmalarına Zurab Tsitsuachvili ile 1997 yılında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Lise bölümünde başladı. 2001 yılında Lisans Bölümünde devam etti ve 2005 yılında Yüksek Şeref derecesi ile mezun oldu. 2003 yılında Fransa’da `IV Rencontres MusicalesInternationales de Graves` Mstislav Rostropovitch tarafından düzenlenen master class’ta Prof. Thomas Martin ile Kontrabas çalışmalarında bulundu. Burada süregelen başarılı konserlerinden sonra Martin’in beğenisi üzerine, bir sonraki yıl İspanya’ya (Tarragona) davet edildi ve burada solo konserler verdi. Birçok burs ve ödüller veren kurumlar (Leverhulme Trust, The Linklaters Endowment Bursu, Eczacıbaşı ‘Genç Yetenekler’ bursu, GSMD bursu) Özlem Er Civelek’in eğitiminde önemli katkılarda bulunmuşlardır. 2005 yılında Londra Guildhall School of Music ve Drama okulundan tam burs kazanarak Yüksek Lisans Eğitimine ve Artist Diploma Eğitimine Thomas Martin ile başladı. Bu arada müzik hayatı boyunca Türkiyede ve yurt dışında bir çok solo,orkestra ve oda müziği projelerinde yer aldı. 2006 yılında Londra Senfoni Orkestrası Kontrabas Seçmelerni kazandı. 2007 yılında Londra Müzik okulları çerçevesinde yapılan Kontrabas Yarışmasında birinci oldu.Şu an kullandığı Fransız Arşesinin sahibi oldu. Müzik hayatı boyunca Tim Cobb, Giuseppe Ettore, Kevin Rundel, Charlie Haden, Paul Kimber, Sergei Margulis, David Walter, Sacha Zemtsov, Elena Genzdilova, Volkan Orhon ve Aykut Durşen ile Kontrabas ve oda müziği çalışmalarında bulunmuştur.
Özlem Er Civelek Orkestra Akademik Başkent’in üyesi olup Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvar’ında Kontrabas eğitimi vermektedir. Şu an Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Doç. Burak Karaağaç ile Sanatta Yeterlilik çalışmalarına sürdürmektedir.
KAAN CİVELEK, obua
1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Obua Bölümü’nü kazandı. İlk Obua çalışmalarına İrfani Özdemir ile başladı daha sonra Meral Vural Leblebicioğlu ile çalışmalarına devam etti. Oda müziği çalışmalarını Sedat Civelek ile yaptı. 2006 yılında İngiltere’de Mourise Bourge ile obua çalışmalarında bulundu. 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yaptığı sınavı kazandı. 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan başarılı bir şekilde mezun oldu. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestra’sında yer aldı. 2005 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra’sında çalıştı. Yurt içi ve Yurt dışında oda müziği ve solo alanlarda pek çok konserler verdi. Sanatçı 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrası eşliğinde J.Strauss’un Obua Konçertosu’nu seslendirdi. Kaan Civelek halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda Obua Sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.
DR. SİBEL SARICAN GÜNDÜZ, piyano
1978’de Ankara’da doğan sanatçı, piyano eğitimine 9 yaşında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Yrd. Doç. Diler Argat’in yarı-zamanlı öğrencisi olarak başladı. 1992 yılında TRT’nin “Çağdaş Türk Bestecileri” adlı programında Ulvi Cemal Erkin’in “5 Damla” adlı eserini seslendirdi. 1994 yılında H.Ü Devlet Konservatuvarı’nın düzenlediği solistlik sınavını kazanarak, Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrası ile birlikte C.S.O.’da Grieg’in la minör konçertosunu seslendirdi.
1998’de Uluslararası “Juinesses Musicales-Romanya” ve 1999’da Uluslararası Yamaha Piyano yarışmalarına katıldı. 1997’de Kanada’lı piyanist Alain Refevre, 2003’te Rus Mikhail Lidsky ve 2005 yılında Rus Prof. Naum Starkman gibi önemli isimlerin yer aldığı materclass çalışmalarına katıldı. 1999 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvar’ı lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 2000-2003 yılları arasında Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ardından Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Zöhrab Adıgüzelzade ile yüksek lisans eğitimini 2005 yılında tamamladı.
Katıldığı çeşitli TV programlarının, bölüm konserlerinin, oda müziği ve eşlik konserlerinin yanı sıra, 2007 yılında düzenlenen 21. yüzyıl “Kültür Derneği” kapsamında, Agios Stefanos Belediyesi’nin davetlisi olarak Yunanistan Atina’da keman-piyano resitali verdi. 2008-2010 yılları arasında Başkent Üniversitesi’ne bağlı BEDAM Başkanlığınca yürütülen sertifika program koordinatörlüğü görevini üstlendi. 2010 yılında Orkestra Akademik Başkent eşliğinde Bach’ın “re minör Piyano Konçertosu”nu seslendirdi
Genç Yıldızlar Konserleri Serisi / Naz İrem Türkmen, Keman Resitali
3 Şubat 2019 Pazar, 18.30Güher & Süher Pekinel “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” Projesi dahilinde TÜPRAŞ sponsorluğunda desteklen, ulusal ve uluslararsı birçok yarışmadan aldığı ödüllerle adından söz ettiren genç keman sanatçısı Naz İrem Türkmen, piyanist Çağdaş Özkan eşliğinde 3 Şubat Pazar günü Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacak.
NAZ İREM TÜRKMEN, keman
ÇAĞDAŞ ÖZKAN, piyano
PROGRAM
G. P. TELEMANN | Fantasy for Violin solo No.9, si minör
Siciliana
Vivace
Allegro
N. PAGANINI | Caprice No.5
H. WIENIAWSKI | Caprice No.2
H. VIEUXTEMPS | Tarantella
F. KREISLER | Recitativo And Scherzo
N. PAGANINI | Cantabile, Caprice No.16
P. DE SARASATE | Zigeunerweisen Op.20
NAZ İREM TÜRKMEN, keman
14 Temmuz 2006 yılında Istanbul da doğdu. Keman eğitimine Istanbul Devlet Konservatuarında 7 yaşında Aslı Erdal ile başladı.Naz İrem TÜRKMEN Istanbul Devlet Konservatuarı’nda Prof. Dr. Ceyda Uzgören ile öğrenimine devam etmektedir. Özel olarak Muhammedjan Turdiev ve Prof. Sonja Korkeala ile çalışmaktadır.Naz İrem Türkmen, Güher & Süher Pekinel “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” Projesi dahilinde TÜPRAŞ sponsorluğunda desteklenmektedir.
Yarışmalar:
Sırbistan Müzik Pedagogları tarafından düzenlenen “Uluslararası Internet Music Yarışması 1. lik ödülü” 2016 Sırbistan, Salzburg “Grand Prize Virtuose Yarışması 1. lik ödülü” 2016 Avusturya, 14. Uluslararası Bağımsız Müzik Yarışması “Individualist 1. lik ödülü ”2016 Ukrayna, “Anton Rubinstein” keman yarışmasında, “En iyi Barok sonat yorumu ödülü”2017 Almanya, Haskova da 42. Nedjalka Simeonava keman yarışmasında 2. lik ödülü”2017 Bulgaristan, International Arthur Grumiaux Competition keman yarışmasında 3. lük ödülü”2017 Belçika, Albena’da V. Uluslararası “Heirs of Orpheues” Müzik yarışmasında 1. lik ödülü”2017 Bulgaristan, “VIII. Uluslararası Musican Fireworks in Baden-Württemberg yarışmasında Absolute 1. lik ödülü”2018 Almanya, Odessa International Violin Competition – 17 yaş altı Junior Categori Grand Prize 2018 Ukrayna, Special Prize for Exceptional Artists Personality ödülü 2nd Ilona Feher International Violin Competiton –Prix d’excellence2018 Macaristan
Konserler
PERA Müzik Festivali: Istanbul, TÜRKİYE, Bursa Müzik Festivali: Bursa, TÜRKİYE, Arsu Sanat: Istanbul, TÜRKİYE, Yeldeğirmeni Sanat: Istanbul, TÜRKİYE, Barış Manço Kültür Merkezi: Istanbul, TÜRKİYE, Caddebostan Kültür Merkezi: Istanbul, TÜRKİYE, Schloss Zell an der Pram: Zell an der Pram, AVUSTURYA, Mozarthaus: Ankara, TÜRKİYE, Salzburg Mozarteum: Salzburg, AVUSTURYA.
Ayrıca kazandığı seçmeler sonrası Türkiye’de muhtelif Orkestralar ile konserler vermektedir: İş Sanat Parlayan Yıldızlar seçmelerinde başarılı olarak, Parlayan Yıldızlar 2018 serisinde konser verdi.İş Sanat Parlayan Yıldızlar serisinde verdiği konser sonrasında Meriç Soylu 3. Ödülünü aldı.İzmir Senfoni Orkestrası ile 20 Nisan 2018 tarihinde “Çocuk Solist Sanatçı” olarak konser verdi.Eskişehir B.Şehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile 27 Nisan 2018 tarihinde Çocuk Solist Sanatçı olarak konser verdi.
19 Mayıs 2018 tarihinde “İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrası” ile solist olarak konser verdi.
ÇAĞDAŞ ÖZKAN, piyano
Türkiye’nin önde gelen klasik müzik dergisi Andante tarafından “…en duyarlı duo piyanisti” olarak tanımlanan Çağdaş Özkan, gerek vokal gerekse enstrümantal eşlik alanında geniş bir repertuara ve tecrübeye sahiptir. Bu alanda ABD’nin en prestijli müzik okullarından biri olan The Juilliard School’daki Yüksek Lisans derecesini 2012 yılında tamamlayan Çağdaş Özkan, yine bu okuldaki eğitimi için “Borusan Müzik Bursu” ve American Turkish Society’nin sağladığı “Ahmet Ertegün Bursu”nu almaya hak kazandı. ABD’deki eğitimi boyunca oda müziği, duo ve orkestra piyanisti olarak içlerinde Carnegie Hall ve Alice Tully Hall gibi konser salonlarının da bulunduğu birçok salonda konserler verdi. The Juilliard School’da Naoko Tanaka (keman), Ron Copes (keman), Darrett Adkins (viyolonsel) Robert Jr. White (şan) gibi önemli hocalarla ve öğrencileriyle yakinen çalışma ve konserler verme fırsatını buldu. Çağdaş Özkan Jonathan Feldman, Margo Garret, Brian Zeger ile piyano eşlik, ve Prof. Ersin Onay ve Zarema Safarova ile solo
piyano çalışmıştır. Ayrıca Tom Grubb ile Fransızca diksiyon ve vokal repertuar, JJ. Penna ile Almanca diksiyon ve vokal repertuar, Corradina Caporello ile ise İtalyanca diksiyon çalışmış ve bu repertuarda önemli derecede tecrübe sahibi olmuştur. Çağdaş Özkan 2010 yılında Aspen Müzik Festivali ve 2011 yılında Music Academy of the West, 2013 yılında Anadolu Efes Müzik Festivali, 2012, 2013, 2015 ve 2017’de Klasik Keyifler Müzik Festivali gibi önemli yaz festivallerine katılarak ABD’nin ve dünyanın farklı yerlerinden gelen bariton Ulf Bästlein, piyanist Zeynep Özşuca Rattle, klarnetçi Sacha Rattle, viyolacı Atilla Aldemir, çellist Nil Kocamangil gibi birçok müzisyenle ilişkiler kurdu. 2013 Marsyas Festivali Keman Yarışması, 2015 Flütistan İstanbul Uluslararası Flüt Buluşması, 2017 I. Suna Kan Uluslararası Keman Yarışması etkinlerinin resmi piyanistliğini yapmıştır. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi’nden solo piyano dalında mezun oldu ve 2009 yılında Işın Metin yönetiminde Beethoven’in dördüncü piyano konçertosunu
seslendirdi. Bununla beraber eşlik alanında Milos Repicky, Diane Richardson, Rita Sloan, Cameron Stowe; solo piyano alanında Hüseyin Sermet, Boris Bloch gibi isimlerle de çalışmıştır. Çağdaş Özkan; Karl-Heinz Schütz, Felix Renggli, Sibel Kumru Pensel, Ellen Jewett, Önder Baloğlu, Ayako Tanabe, Jerfi Aji gibi müzisyenlerle beraber müzik yapma fırsatı bulmuştur. Aynı zamanda Çağdaş Özkan kemancı Önder Baloğlu ile “Duo Bal-Kan” olarak konserlerini devam ettirmektedir. . Müzik ile çok erken yaşta akordeon ile tanışan Çağdaş Özkan, hâlâ bu tutkusunu sürdürmekte ve bu alanda kendi düzenlemeleri dâhil birçok popüler ve halk müziği parçalarını repertuarında bulundurmaktadır.
Lale Efendiev & Beste Tanağardıgil Viyolonsel ve Piyano Resitali
6 Şubat 2019 Çarşamba, saat:20:00Viyolonsel sanatçısı Lale Efendiev ve piyanist Beste Tanağardıgil Barok Dönem’den 20. Yüzyıl’a uzanan zengin bir program ile 6 Şubat Çarşamba günü Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacaklar.
LALE EFENDİEV, viyolonsel
BESTE TANAĞARDIGİL, piyano
PROGRAM
F. COUPERIN | “Pieces en Concert”
-Prelude: Gravement
-Siciliene: Tendrement
-La Tromba: Garement
-Plainte: Douloureusement
-Air De Diable: Vivement
N. PAGANINI | “Moses Variations”
-Adagio
-Tema alla marcia
-Variation I: Allegro-
Variation II: Meno mosso-
Variation III: Allegro moderato
ARA
D. SHOSTAKOVICH | Viyolonsel Sonatı Op. 40
-Allgero ma non troppo, Largo
-Allegro
-Largo
-Allegro
D.POPPER | Dance of the Elves Op. 39
-Presto
* Program Süresi: 60 dk.
LALE EFENDİEV, viyolonsel
1997 yılında İzmir’de doğdu. Müzik eğitimine 2009 yılında kursiyer öğrenci olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Can ELBİ’nin sınıfında başladı. 2010 yılın da aynı konservatuvarın lise bölümünde yine Can ELBİ’nin öğrencisi olarak viyolonsel eğitimine devam etti. 2014 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın sınavını kazanarak bu orkestranın çalışmalarına katıldı ve konserler verdi. Yine aynı yıl “IYSO-The International Youth Symphony Orchestra Bremen” orkestrası ile Bremen’de konserler verdi. 2017 ve 2018 yıllarında “TUGFO-Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası”nın açtığı sınavı kazanarak grup şefi olarak konserler verdi. Bu orkestralar ile Bremen – Die Glocke, Prag – Rudolfinum, Dvorak Hall, Smetana Hall, Bratislava – Slovak Radio Concert Hall, Varşova – Filarmonia Narodowa , Budapeşte – Vigado Concert Hall, Viyana – ORF Radio Kulturhaus, Pecs -Kodaly Center ve Berlin Konzerthaus gibi konser salonlarında çalma fırsatı elde etti. “Ensemble Çellizm” grubunun üyeliğini yaptı ve bu
grupla konserler verdi. Şimdiye kadar Natalia GUTMAN, Johannes MOSER, Dilbağ TOKAY, Umberto CLERICI, Çağ ERÇAĞ, Yuri SEMENOV, Alexander RUDIN, Julian Lloyd WEBBER, Matias de Oliveira PINTO, Paul UYTERLINDE gibi viyolonsel sanatçılarının çalışmalarına katıldı. Betina HOFFMANN ile Barok Müzik çalışmaları, Muhiddin Dürrüoğlu ile Oda Müziği çalışmaları yaptı. Ege Çello Quartet’in çelistliğini yapmakta olan Efendiev, bu grup ile birçok konserler verdi. AIMA Bahar Konserleri’nde yer alma fırsatı buldular. Halen bu grubun üyeliğini yapmaktadır. Lale Efendiev, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın açtığı “Genç Solistler” sınavını kazanarak, 18 Mayıs 2018 tarihinde E. ELGAR’ın Viyolonsel Konçertosunu seslendirmeye hak kazandı. Eğitimini halen Doç. Can ELBİ’nin Viyolonsel sınıfında sürdürmekte olan Efendiev, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Lisans 4.Sınıf öğrencisi olarak çalışmalarına ve konser faaliyetlerine devam etmektedir.
BESTE TANAĞARDIGİL, piyano
1995 yılında İzmir’de doğan Beste Tanağardıgil, 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Talia Özlem BALTACILAR ile piyano çalışmalarına başladı. 2013 yılının Temmuz ayında, “10.Uluslararası Gümüşlük Klasik Festivali” kapsamında düzenlenen “2.Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması”nda ‘Birincilik’ ödülünün yanı sıra ‘En İyi Saygun Yorumu’ ödülüne layık görüldü. 2014 Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında aktif olarak Kemal GEKİC, İlya ITIN, Gülsin ONAY, Jean-Bernard POMMIER ‘in ustalık sınıflarına katılma hakkı elde etti. Yarışmanın ardından aynı yılın Kasım ayında gerçekleşen “14. Antalya Piyano Festivali”ne davet edilerek “Kamuran Gündemir Genç Yetenekler Konseri”nde yer aldı. 2014 yılının Şubat ayında DEÜ Devlet Konservatuvarı ve YAMAHA işbirliği ile düzenlenen “Yamaha Piyano Yarışması”nda ‘Birincilik’ ödülüne layık görüldü. Ayrıca öğrenimi boyunca birçok solo ve karma konserler veren TANAĞARDIGİL, Hüseyin SERMET, Gülsin ONAY, Emre ŞEN, Emre ELİVAR, Atanas
ATANASSOV, Dalia OUZIEL, Muhiddin DÜRRÜOĞLU, Kemal GEKIC, Ilya ITIN, Johann SCHMIDT, Misha DACIC gibi değerli sanatçıların masterclasslarına aktif olarak katıldı. Aynı yılın Eylül ayında İtalya’nın Milano kentinde, iClassical Academy tarafından organize edilen online masterclass DVD çekimlerinde devlet sanatçısı piyanist Gülsin ONAY ile birlikte çalıştı. 2015 yılının Şubat ayında Saygun Müzik Festivali kapsamında düzenlenen İzmir Piyano Yarışması’nda ‘Üçüncülük’ ödülünü almaya hak kazandı. Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nda Lisans ikinci sınıfı Prof. Talia Özlem BALTACILAR ile tamamlayan TANAĞARDIGİL eğitimine Hollanda’da “Rotterdam Codarts Hogeschool voor de Kunsten” Prof. Jean-Bernard POMMIER ile bir yıl eğitimini sırasında Hollanda’da solo ve oda müziği grubu “Trio Inopine “ ile birlikte birçok konser veren Tanağardıgil, bir yıl süren eğitiminin ardından DEÜ Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nda Lisans öğrenimini Prof.Talia Özlem BALTACILAR ile tamamlamış olup 2018 yılında başarıyla mezun olmuştur.
KARIŞIK KASET
9 Şubat 2019 Cumartesi, saat 20:00Tenor Veysel Barış Yanç, bariton Arda Aktar, bariton Cem Beran Sertkaya ve piyanist Hande Uçar müzikaller, napolitenler ve popüler melodilerin özgün düzenlemelerinden oluşan keyifli bir program ile 9 Şubat akşamı Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacaklar.
VEYSEL BARIŞ YANÇ, tenor
ARDA AKTAR, bariton
CEM BERAN SERTKAYA, bariton
HANDEUÇAR, piyano
* Program Süresi: yaklaşık 60 dakika
VEYSEL BARIŞ YANÇ, tenor
1980 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Müziğe Ankara’da Prof.Dr. Muzaffer Arkan’ın çocuk korosunda başladı. 1996 yılında H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı Opera/Şan bölümünü kazandı. 1999 yılında henüz öğrenci iken Ankara Devlet Opera ve Balesinde çalışmaya başladı. 2002 yılında 7 yıllık konservatuvar eğitiminden 1 yıl sınıf atlayarak mezun oldu. Ankara Operasında 10 yıl görev yaptıktan sonra kuruluş aşamasında Samsun Devlet Opera ve Balesine katıldı. Samsun görevi sırasında evrensel sanatın kitlelerle buluşması adına, neredeyse tüm karadeniz ve doğu anadolu illerine düzenlenen turnelerde görev aldı. Uluslararası İstanbul ve Aspendos festivallerinin yanı sıra Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin, Samsun Devlet operalarında , Eskişehir Opera festivalinde başrol solist olarak sahneye çıktı. Devlet Senfoni orkestralarıyla çok sayıda konser verdi. Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesinde solist sanatçı olarak çalışmalarına devam etmektedir.
ARDA AKTAR, bariton
1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Şan Opera Bölümü’nü kazanarak Gülşen Kocaay ile eğitiminde başladı. 1997 yılına kadar eğitimini sürdüren sanatçı, daha sonra Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Frankfurt Müzik ve Sahne Sanatları Yüksekokulu’nda (Frankfurt Hochschule für Musik und Darstellende Kunst) Şan ve Opera eğitimini Prof. Karl Markus ile 2001 yılına kadar sürdürdü. 1999 ve 2000 yıllarında Ağrı’da gerçekleşen ‘Ağrı Dağı Efsanesi’ adlı yapıtta Mahmut Han rolünü seslendirdi. 2000 yılında Hollanda’nın Doordrecht kentinde düzenlenen ‘Belcanto Festivali’nde birçok konserler verdi ve G. Donizetti’nin ‘Viva la Mamma’ adlı operasında ‘Procolo’ rolünü Gabriele Bellini yönetiminde seslendirdi. 2002 yılından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya başladı. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun Operaları’nda çeşitli yapıtlar seslendirdi. Bunların arasında ‘Figaro’nun Düğünü’, ‘Şen Dul’, ‘Deidemia’, ‘La Boheme’, ‘Manon Lescaut’, ‘Cosi fan Tutte’,
‘Viva la Mamma’, ‘Carmen’, ‘Zaide’, ‘Yarasa’, ‘Madama Butterfly’ ve ‘Tannhauser’i sayabiliriz.Ayrıca Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ‘Carmina Burana’ ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ‘Çanakkale Oratoryosu’nu seslendirdi. Lied repertuvarına da ilgi duyan Arda Aktar, Ankara’da birçok lied konseri yaptı. R. Schumann’ın ‘Dichterliebe’ ve G. Mahler’in ‘Lieder eines fahrenden Gesellen´ yapıtlarını seslendirmiştir.
CEM BERAN SERTKAYA, baritone
1981 yilinda Ankara’da dogdu.2003 yilinda Bilkent Unv. Muzik ve Sahne sanatlari Fak. mezun oldu.2004 yilinda profesyonel muzik kariyerine Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde basladi,Istanbul,Antalya veIzmir Opera sahnelerinde ve bircok Orkestra salonunda sahne alma firsati buldu.2010 yilinda Savonlinna Musik Akademisine davet edildi,burada unlu bariton Tom Krause’den iki hafta suren bir Masterclass egitimi aldi. 2012 yilinda Haziran Opera Festivali icin Aspen Music School(Colorado,ABD)’e davet edildi.Sanatci, uluslararasi debusunu 2015 yilinda, Jules Massenet‘ye ait ‘Werther’ adli eser, ‘Albert’ rolu ile ‘Teatro Colon’ Arjantin’de yapmistir.
HANDE UÇAR, piyano
Hande Uçar 1990 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 1996 yılında Aylin Özuğur ile başladı. 1998’de Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi Programı’na katılan Hande Uçar, 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu, piyano bölümüne kabul edildi ve 2004 yılında buradan birincilik derecesiyle mezun oldu. Mayıs 2004’te, Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü’nün düzenlediği 7.Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazandı. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Aynı yılın haziran ayında düzenlenen Onay Sanat Genç Yetenekler Güzellemesi’nde finalist oldu. 2007 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde piyano çalışmalarını önce Aylin Özuğur, daha sonra da Gamze Kırtıl ile sürdürdü. Lise ve lisans eğitimi esnasında Andreé Sommer ile solfej, deşifraj ve eşlik çalışmaları yaptı. Aralık 2008’de şef Orhun Orhon yönetimindeki Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile
L.v. Beethoven’ın 3. Piyano Konçertosu’nu yorumladı. 2009 Eklisia Yaz Müzik Okulu’nda Gülsin Onay, Emre Elivar, Aleksandar Madzar ve Mischa Dacic ile çalışma fırsatı buldu. Aynı zamanda Robert Roux, Walter Groppenberger, Martin Berkofsky, Hüseyin Sermet, Diane Andersen ve İdil Biret’in masterclass çalışmalarına aktif olarak katıldı. Lisans üçüncü sınıftan itibaren Prof. Ersin Onay ile çalışmaya başladı. Bu süre boyunca Stiliana Stavreva, Emre Şen, Cem Akçora, Elena Gnezdilova ve Gamze Kırtıl ile oda müziği çalışmaları yapmaya devam etti. 2013 yılının Mayıs ayında, şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde F. Liszt’in “Totentanz” adlı eserini icra etti. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Prof. Ersin Onay’la sürdürdüğü yüksek lisans eğitimini 2013 yılında tamamlamıştır. Halen Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde korrepetitör olarak görevini sürdürmektedir.
Saint Valentine anısına Caz ve romantizm, Sevgililer günü konseri
10 Şubat 2019 Pazar, saat: 18:30“Sevgililer gününe özel bir aşkın caz şarkıları ve Saint Valentine’nın yaşamına dair kesitlerden bahsedilecek, Caz ile içiçe geçen büyülü bir konser olacak konserde, sürpriz kadın erkek düetleri de yer alacak. Genç caz vokalin parlak isimlerinden Şenay Ocak’ın özel yorumu ve muhteşem sahne performansina büyük başarılara imza atmış eğitimci ve sanatçı Janusz Sprozt ve tecrübeli başarılı ,cazın en eski temsilcilerinden usta kontrbasci Murat Ulus eslik edecek.”
ŞENAY OCAK, vokal
MURAT ULUS, kontrabas
JANUSZ SZPROT, piyano
ŞENAY OCAK, vokal
Kayseri’de doğan Ocak, müzik ve sahne sanatlarına ilgisi nedeniyle lise yıllarından itibaren müziğe yöneldi. Yabancı dil ağırlıklı liseden mezun oldu.Turizm Rehberlik ve Uluslararası İlişkiler alanında iki fakülteyi yaşadığı yer olan Ankara’da bitirdi. Üniversite yıllarının hemen sonrasında klasik şan eğitimini Ünlü Soprano Hülya Kazan’dan aldı ve çeşitli korolarda alto partileri seslendirdi. Dilan Öztoprak,Yard. Doç.Dr. Sevan Nart ile müzikal duyma ve işitme çalıştı.
2015 yılında Ünlü gitarist Dave Allen ve Amerikan Büyük Elçiliği’nin düzenlemiş olduğu Klasik Keyifler caz workshopuna katılma şansına erişti ve böylece Sibel köse , Cem Aksel ve Dave Allen eşliğinde ensemble çalışması yaptı.
Bahçeşehir Üniversitesi Caz Yüksek lisans hazırlık sınıfında vokal alanında Sibel Köse, Başak Yavuz ve Uraz Kıvaner eşliğinde ensemble ve atölyelere katıldı. Ayrıca caz alanında müzik teori derslerine Şevket Akıncı ve Baki Duyarlar ile başladı.Bahçeşehir Üniversitesi Caz Akademisi’nde kendi gibi öğrenci olan müzisyenlerle On Queue Jazz Band’i kurdu ve İstanbul’da caz kulüpleri ve festivallerde sahne aldı.
Hacettepe Üniversitesi Caz Anasanat öğretim üyesi Aydın Kahya ile “caz vokal teknikleri ve stili” üzerine çalıştı, aynı zamanda Aydın Kahya ve Şef piyanist, öğretim üyesi Erol Erdinç , değerli piyanist ve Odtü Caz Orkestrası Şefi ve öğretim üyesi Ümit Eroğlu ve genç yaşına rağmen dünyaca ünlü şef ve öğretim üyesi Rustam Rahmedov ile sahne almaya Ankara’da devam etti.
Hacettepe Üniversitesi 50.yıl bahar konserinde ve Sosyal Sorumluluk projelerinde Hacettepe Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası ile de sahne alan sanatçı, Ankara, İstanbul ve tüm Türkiye’de caz konserleri ve sahne performanslarının yanısıra, eğitimini yurtdışı , yurtiçi workshoplar İstanbul’da ünlü caz duayenleri ve Yard.Doç. Dr. Sevan Nart ile enstrüman,vokal ve müzik teori alanında sürdürmektedir.
MURAT ULUS, kontrabas
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini mezunu, Ankara’nın deneyimli kontrabasçılarından olan Murat Ulus, pek çok değerli caz müzisyeni / grubu ile sanat projelerinde yer almıştır.
JANUSZ SZPROT, piyano
Piyanist, besteci, aranjör, eğitimci ve müzikolog. Ülkemizde pek çok müzisyenin, genç caz sanatçısının yetişmesine katkıları oldu. Polonya Varşova’da Müzikoloji alanında yüksek lisans eğitimini tamamlarken caz çalmanın yanında caz eleştirmeni ve eğitimci olarak da çalıştı. Avrupa’da SAMI SWOI grubunun piyanisti ve aranjörü olarak çok tanındı. Bu grupla çalışmaları sırasında Wild Bill Davison, Budd Johnson, Beryl Bryden, Maxine Howard, Big Bill Ramsey, Simeon Szterev, Birger Sulsbruck gibi caz ustalarıyla birlikte sahne aldı. 1993 yılında Türkiye ve Polonya’nın en iyi caz müzisyenlerinden oluşan Polonya-Türkiye Caz Oluşumu’nu kurdu. 15’den fazla albümü yayınlamış, pek çok festivale katılmış ve dünyanın çeşitli ülkelerine turneler düzenlemiş olan sanatçı halen aktif bir müzisyen ve eğitmen olarak çalışmaktadır.
Sevgililer Günü Konseri “Kadınların Aşkı ve Hayatı” Robert Schumann
13 Şubat 2019 Çarşamba, saat: 20:00Robert Schumann’ın “Kadınların Aşkı ve Hayatı” başlıklı vokal dizisinin seslendirileceği sevgilier gününe özel bu anlatımlı konserde, soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova Gyöffry ve anlatıcı olarak Ilgın Salman 13 Şubat Çarşamba akşamı klasik müzikseverler ile buluşacaklar..
DEMET GÜRHAN, soprano
GÜLER DEMİROVA GYÖFFRY, piyano
ILGIN SALMAN, anlatım
Robert Schumann tarafından Fransız şair A. Chamisson’un sözlerine, bir kadının hayatının farklı aşamalarını kapsayan bir hikayeyi temsil etmek için 1840’da bestelenen Op.42 “Kadınların Aşkı ve Hayatı” başlıklı vokal dizisinin tarihsel özellikleri, müzikal ve anlamsal yapısı incelenerek konser ile sunulacaktır.
Romantik dönemin özelliklerini taşıyan bu eserde şarkıların metni kadın bakış açısıyla yazılmıştır. Frauenliebe und -leben , hepsi piyano eşliğinde kadın sesi için yazılan sekiz şarkıdan oluşmaktadır. Şarkılar sevgi ve yaşam üzerine gelişen bir bakış açısı sunarlar. İlk şarkı aşkın ilk kıvılcımında genç bir kadını ortaya çıkarır. Şarkılar ilerledikçe, ona bütün kalbini verir ve olgun sevginin duygularını gözden geçirir. Son şarkı sevilenin ölümüne duyulan acıyı verir.
Schumann’ın bu eseri nadir seslendirilen eserlerden birisidir. Eserler lirik, halk ezgileri kökenlidir, şarkıların form yapısı üç bölümlüdür. Bütün şarkılarda piyano partisi şiir içeriğine destek vermekte ve girişte – bitirişte kendini göstermektedir. Şan partisyonu konuşma temaları taşıyan derin ve coşkulu ifadelerle yazılmıştır.
PROGRAM
ROBERT SCHUMANN (1810-1856)
Frauenliebe und Leben (Op.42)
I. ‘Seit ich ihn gesehen’ (“Onu ilk kez gördüğümden beri”)
II. ‘Er, der Herrlichste von allen’ (“O, her şeyin en soylusu”)
III. ‘Ich kann’ın nicht fassen, nicht glauben’ (“Aklım almıyor, inanamıyorum”)
IV. ‘Du Ring an meinem Finger’ (“Sen, parmağımdaki yüzük”)
V. ‘Helft mir, ihr Schwestern’ (“Bana yardım edin kızkardeşlerim”)
VI. ‘Süßer Freund, du blickest mich verwundert an’ (“Tatlı arkadaşım, bana hayranlıkla bakıyorsun”)
VII. ‘An meinem Herzen, an meiner Brust’ (“Kalbimde, göğsümde”)
VIII. ‘Nun hast du mir den ersten Schmerz getan’ (“Şimdi bana ilk acıyı sen verdin”)
DEMET GÜRHAN, soprano
1976 yılında doğdu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünü kazanarak Prof. Gülşen Şimşek’in şan öğrencisi oldu. 2000–2005 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. Burada iki yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Denizli Çocuk Korosu şefliğini yaptı. Eğitimi süresince şan çalışmalarını Elvira Fatihova ile sürdürdü. Doktora programı süresince çalışmalarına Prof. Mustafa Yurdakul ile devam etti. Türkiye, KKTC, Almanya ve Litvanya’da çok sayıda konser gerçekleştirdi. 2008 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı doktora programına kabul edildi. 2013 yılında “Ses Eğitimi Çalışmalarının Politikacıların Konuşma Becerilerine Etkileri” konulu teziyle doktora programını tamamladı. 2010 yılından itibaren Tubikam (Türkiye Bilimsel, Kültürel ve Stratejik Araştırmalar Merkezi) üyesidir. 2006 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.
GÜLER DEMİROVA GYÖFFRY, piyano
Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Gence şehrinde doğdu. 1988’de Üzeyir Hacıbekov adına Bakü Devlet Konservatuvarı’nın Piyano Bölümü’nden mezun oldu. Sınav komisyonu kararı ile Konser İcracısı, Oda Orkestrası Sanatçısı, Konsertmeyster (korrepetitör) ve Piyano eğitimcisi nitelikleri kazanarak mezuniyet diploması aldı.Öğrencilik yıllarında birçok yarışmaya ve konferanslara katıldı, ödüller aldı. Mezun olduktan sonra Gence Müzik Koleji’nde öğretim görevlisi ve korrepetitör olarak görev yaptı. Bu görevinin yanısıra Gence Filarmonisine bağlı olan Devlet Oda Müziği Orkestrası’nda solist olarak çalıştı. Orkestra eşliğinde yurtiçi ve yurtdışı solo resital ve oda müziği konserleri verdi.1997 yılından bu yana Türkiye’de çalışmaktadır. 1998 – 2000 yılları arasında Niğde Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli solistler ve korolar ile Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya’da Uluslararası Festivallere ve konserlere katıldı. Macaristan ve Norveç’te Solo resitalleri gerçekleşti.2000 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmüştür. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden Yüksek Lisansını, 2008 ise Doktora Programını tamamlamıştır.Aynı zamanda TRT Ankara Çocuk Korosuna yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde korrepetitör olarak eşlik etmektedir.Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel etkinliklere bildirileri ve sunumları ile katılmaktadır.Kendi çalışmaları ile birlikte diğer illerdeki Üniversitelerden gelen davetler üzerine yurtiçi ve yurtdışı konserler vermekte, korrepetitör ve eşlikçi olarak görev yapmaktadır.Halen Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.
ILGIN SALMAN, anlatım
1974 yılında Ankara’da doğdu. Piyano eğitimine beş yaşında Prof. Ayşe Savaşır ile başladı. 1991 yılına kadar Savaşır ile sürdürdüğü çalışmalarını daha sonra piyanist Mehmet Okonşar ile devam ettirdi. Çalışmalarının yanında T.E.D. Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1997 yılında ünlü piyanist Claudio Arrau’nun öğrencisi Doç. Daniela Ballek tarafından kabul edilerek, çalışmalarına Almanya’da devam etti. Ballek ile eğitimi süresince Cladio Arrau’nun geliştirmiş olduğu piyano tekniğini öğrenme ve uygulama fırsatı buldu. Türkiye’ye döndükten sonra İdil Biret ve Ayşegül Sarıca’nın master classlarına katıldı. 2011 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı yüksek lisans programına kabul edidi. 2013 yılında Prof. Kamerhan Turan’ın sınıfından mezun oldu.
Piyano dersleri yanında solo ve oda müziği konserleri de veren Salman, 2013 yılında piyanist Koray Okyay ile Mozarthaus Sanat ve Konser Evi’ni kurdu.Ayrıca 2017 senesinden bu yana Mavi Nota Müzik Gazetesi danışma kurulu üyeliği görevini de sürdürmektedir.
Duo Flamma, Burak Çebi & Öncü Uçar, Flüt ve Piyano Resitali
16 Şubat 2019 Cumartesi, saat: 20:00Flütist Öncü Uçar ve Piyanist Burak Çebi’den oluşan Duo Flamma, ilk turnelerinin Ankara ayağında 16 Şubat akşamı Mozarthaus’ta Flüt ve Piyano duo repertuvarının seçkin eserleri ile dinleyicilerle buluşuyor.
DUO FLAMMA
ÖNCÜ UÇAR, flüt
BURAK ÇEBİ, piyano
PROGRAM
F. POULENC | Flüt ve Piyano için Sonat FP 164
Allegro Malincolico
Cantilena
Presto Giocoso
C. REINECKE | Flüt ve Piyano için Sonat Op.167
Allegro
Intermezzo. Allegretto vivace
Andante tranquillo
Finale. Allegro molto agitato ed appassionato, quasi Presto.
ARA
G. FAURÉ | Fantezi Op.79
S. PROKOFIEV | Flüt ve Piyano için Sonat Op.94
Moderato
Scherzo
Andante
Allegro con brio
ÖNCÜ UÇAR, flüt
1985 yılında İzmir’de doğdu. Flüt öğrenimine 1999 yılında Hürkan Ayvazoğlu ile başladı. 2003 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı’nın Lise bölümünü sınıf atlayarak bitiren Öncü, aynı sene bu kurumun Lisans bölümüne kabul edildi. Burada geçirdiği iki öğrenim yılı boyunca Hürkan Ayvazoğlu ile Flüt, Tolga Alpay ile Oda Müziği çalıştı.
2005 yılında Almanya’nın Hannover kentindeki Müzik Yüksek Okuluna girmeye hak kazanan Öncü, Hannover’deki öğrenimine Lorenz Hellgardt ile başladı. 2009 yılında ikincisi düzenlenen ulusal “Cahit Koparal” Flüt Yarışması ve 2010 yılında düzenlenen 1. Uluslararası Marsyas Flüt Yarışması’nda birincilik ödülleri alan Öncü Uçar, aynı sene çalışmalarına yine Hannover’de Vukan Milin ile devam etti. 2009-2013 yılları arasında, Almanya’daki eğitimine eşlik eden öğretmenlik deneyimlerinin yanı sıra, sanat yönetmenliğini Gintaras Janusevicus’un yaptığı “Plathner’s Eleven” oda müziği konserleri serisi ve Hans-Christian Euler yönetimindeki Pro Artibus Hannover oda orkestrasında flütist, 2011’den itibaren de Klaus-Jürgen Etzold yönetimindeki “Junges Vokalensemble Hannover” korosunda Tenor olarak yer aldı. 2013’te flüt üzerine “Müzik Pedagojisi” eğitimini neticelendiren Öncü, bütün öğrenimi boyunca Andras Adorjan, Rengim Gökmen, Fazıl Say, Cem Mansur, Robert Winn, Jean- Bernard Pommier, Frederica Lotti,
Zvi Meniker, Naci Özgüç, Marcin Sieniawski, Eiji Oue, İbrahim Yazıcı, Dag Jensen, Bülent Evcil, Johannes Schöllhorn, Alexander Rahbari gibi müzisyenlerle çeşitli workshop, ustalık sınıfı ve projelerde çalışma imkanı bulmuştur.
2018 yılında ikincisi düzenlenen Eğirdir Oda Müziği Yarışması’nda kurucu üyesi olduğu Ensemble Musica Aura ile birlikte ikincilik ödülüne layık görülmüştür.
Başta flüt grup şefi olarak Olten Filarmoni orkestrası olmak üzere Türkiye’deki bir çok orkestrada çalması için sık sık davet edilmekte olan Öncü Uçar, aynı zamanda Yaşar Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Sanatta Yeterlik çalışmalarına D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Dr. Öğretim Üyesi Çiler Akıncı ile devam etmektedir.
BURAK ÇEBİ, piyano
Türkiye ve Almanya’da aldığı piyano eğitimini ustalık sınıfı diplomasıyla tamamlayan Burak Çebi, geçmişinde Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye’de düzenlenmiş uluslararası piyano yarışmalarında ödüller kazanmıştır ve konser kariyerine Avrupa’da ve Türkiye’de devam etmektedir.
2016 yılında Franz Schubert ve Claude Debussy`nin eserlerini içeren ilk albümünü kaydeden Burak Çebi, 2013 yılında İstanbul Uluslararası Orchestra Sion Piyano Yarışması`nda 1.`lik ödülünü, 2016 yılında İspanya’nın Orihuela kentinde düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali kapsamındaki piyano yarışmasında 2.’lik ödülünü ve İtalya`da 2016 yılında Rimini`de düzenlenen Musica Enharmonia Piyano yarışmasında yine 2.`lik ödülünü , 2008 yılında Münih’te düzenlenen ‘Klavierpodium München’ yarışmasında ise jüri özel ödülünü kazandı. Eğitimini İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Aykut Yafe ve Seçil Akdil’in sınıflarında ve Almanya`da Nürnberg Yüksek Müzik Okulu`nda Ingeborg Schmidt-Noll’un sınıfında alan Burak Çebi 2011 yılında aynı okulun piyano ustalık sınıfı`ndan mezun olmuştur. Mezuniyeti sonrasında çalışmalarına devlet sanatçısı piyanist Hüseyin Sermet ile devam etmiş ve İsviçreli piyanist Jean François Antonioli’nin ustalık sınıflarına düzenli olarak katılmıştır. Son yıllarda Berlin (Enstrüman müzesi,
Franzosischer Dom), Münih (SteinwayHaus), Dresden (Piano Salon), Bayreuth (Steingraeber-Haus), İstanbul (Notre Dame de Sion, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ), Ankara (Bilkent Konser Salonu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Mozarthaus) İzmir (AASSM, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi), Bourges (Theatre Saint Bonnet) , Neumarkt (Reitstadel) Fürth (Stadttheater), Bamberg, Ingolstadt, Trier ve başka bir çok şehirde resitaller verdi. 2012 Berlin Klasik Müzik Yaz Festivali çerçevesinde Berliner Camerata Oda Orkestrası ile birlikte sahneye çıkarak Wolfgang Amadeus Mozart’ın 9 Numaralı piyano konçertosunu ve Türk bestecilerin eserlerini seslendirdi. Freiburg Piyano Akademisi 2011, Berlin Geza-Anda Piyano günleri 2011, Heidelberg İlkbahar Festivali 2010, Schaffhausen Uluslararası Oda Müziği Günleri 2008, Tegernsee `Chance 2009`Piyano Festivali , Friedberg Yaz Festivali 2013-2014 gibi organizasyonlarda yer aldı.
Oda müziği ve Lied alanlarında da aktif olan Burak Çebi, Almanya’daki uluslararası Kültür ve Medeniyet Vakfı’nın (Internationale Stiftung für Kultur und Zivilization) Almanya içinde bir çok şehirde düzenlediği oda müziği konserlerinde düzenli olarak yer almaktadır. Bunun dışında 2015 yılında Berlin Radyo Evi’nde Alman Besteci Peter Ronnefeld’in eserlerini içeren konserde Soprano Anne Steffens ile olan Lied performansı DeutschlandRadio Kultur kanalında yayınlandı. Yine Anne Steffens ile İstanbul Radyosu’ndan sanatçıların da katılımıyla birlikte Ludwigshafen Devlet Filarmoni Orkestrasının düzenledigi `Schubert ve Şevki Bey` isimli özel konserde sahneye çıkarak Klasik Türk Küziği ile Klasik Batı Müziğinin birlikte sunulduğu bir konser verdi. 2012 yılında Berliner Camerata Oda Orkestrası üyeleriyle Ulvi Cemal Erkin’in Piyanolu Beşli’sini seslendirmiş olan sanatçı ayrıca Berlin’de düzenlenen Prelude Concerts isimli oda müziği konserleri serisinde düzenli olarak yer alıyor.
Burak Çebi 2011’de Nürnberg Mozart Derneği tarafından düzenlenen oda müziği yarışmasında da ödül almıştır. Çeşitli zamanlarda DAAD, Nürnberg Sparda Bankası, Berlin Gotthard-Schierse Fonu ve Richard Wagner Derneği’nin burslarına layık görülmüştür. Sanatçı yaşamını Berlin’de sürdürmektedir.
İtalya ve Fransa’dan Şeçme Ezgiler, Ömür Munzur & Elif Önal
20 Şubat 2019 Çarşamba, saat: 19:00Bariton Ömür Munzur ve piyanist Elif Önal, Curtis, Denza, Tosti, Massenet ve Ravel’in eserlerinin de aralarında bulunduğu İtalyan ve Fransız bestecilerin eserlerinden derlenen zengin bir program ile 20 Şubat Çarşamba akşamı Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşacaklar.
ÖMÜR MUNZUR, bariton
ELİF ÖNAL, piyano
PROGRAM
S. Gastaldon | Musica Probita
E. de Curtis | Non ti Scordar di me
L. Denza | Occhi di Fata
S. Cardillo | Core’ngrato
F. P. Tosti | Non t’amo piu
F.P. Tosti | L’ultima Canzone
F. P. Tosti | A Vucchella
F. P. Tosti | Marechiare
J. Massenet | Elegie
H. Duparc | Elegie
J. Massenet | Werther Operasın’dan Pourquoi me reveiller
M. Ravel |
I – Chanson romanesque
II – Chanson epique
III – Chanson a boire
* Program süresi: Yaklaşık 60 dakika
ÖMÜR MUNZUR, bariton
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan-Koro bölümünde Prof. Dan Constantin Serbac’ın sınıfından mezun oldu. Bilkent Gençlik Orkestrası eşliğinde Dido & Aeneas Operasında “Aeneas” karakterini seslendirdi. Yine aynı yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletlerinin Santa Barbara şehrinde dünyaca ünlü Mezzo Soprano Marliyn Horne’nin Workshop’u na katıldı. 2004 yılında kazandığı Köln Müzik Yüksekokulu’nda okumak üzere Almanya’ya gitti. Burada Ünlü Soprano Prof. Edda Moser ile yüksek lisans eğitimini yaptı. 2005-2006 yıllarında Rigoletto Operasında “Ceprano” Prinzessin auf der Erbse Operasında “Kanzler” ve Sihirli Fülüt Operasında “Papageno” rollerini seslendirmek üzere Koblenz Operasıyla bir yıllık sözleşme imzaladı. Bir yıl sonra İtalyanın Montepulciano kentinde Dresden Operası Genel Müzik Direktörü Gerd Uecker’in yaptığı Masterclass’a burslu olarak davet edildi. Aynı yıl Almanya’nın Köln ve Agustin şehirlerinde St. Aposteln ve St. Agustinus kiliselerinde Johannes Brahms’ın “Ein Deutsches Requiem” (Bir Alman Requiemi) adlı Oratoryosunda Bariton soloyu icra etti. Santçı Avrupa ülkeleri, ABD ve Türkiye’de çok sayıda konserler ve resitaller verdi. Başlıcaları Stadt Theater Koblenz ve Köln Operası olmak üzere operalarda solist sanatçı olarak mesleğini icra etti. Anton Marik ve Markus Stenz gibi ünlü şeflerle çalışan sanatçı solistlik kariyerinin yanı sıra şan, koro, müzik yorumu ve estetiği dersleri verdi. Sanatçı, Prof. Arthur Jansen ile Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladıktan sonra 2012 yılında Türkiye’ye geri döndü. 2013 yılından bu yana öğretim üyesi olarak başta H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı ve Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana bilim dalı olmak üzere üniversitelerde dersler verdi. 2015 yılında doçentlik ünvanını alan sanatçı halen yurt içinde ve yurt dışında seçkin sanat merkezlerinde konserler vermenin yanı sıra Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Akademik çalışmalarına devam etmektedir.
ELİF ÖNAL, piyano
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinden Prof. Tuvana Alton’un öğrencisi olarak mezun oldu. Bilkent Üniversitesi’ndeki Sanatta Yeterlik çalışmalarını Prof. Namık Sultanov ve Gülnara Aziz ile tamamladı. Yaptıkları ustalık sınıflarında Leontina Margulis, Frank Braley, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Viyana’da Roland Batik ve Salzburg Mozarteum’da Christopher Lieske ile çalıştı.
ANAÇEV Piyano Yarışması’nda Adnan Saygun’un Sonatina eseri ile “En İyi Türk Eseri Yorumcusu” ödülünü aldı. Kuruculuğunu ve üyeliğini yaptığı Bilkent Su Trio oda müziği grubu ile, Andante klasik müzik dergisi tarafından “2011 Donizetti Ödülleri – Yılın Klasik Müzik Topluluğu” ödülüne layık görüldü. Türkiye’nin önemli konser salonlarında ve festivallerinde, Almanya ve Avusturya’da resitaller ve oda müziği konserleri; Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi. Birçok günümüz Türk bestecisinin solo piyano ve oda müziği eserlerinin ve Adnan Saygun’un solo piyano için Süit’inin dünyada ilk seslendirilişlerini yaptı.
Sanatçı önce İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, ardından oniki yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretim elemanı ve Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi olarak çalıştıktan sonra 2014 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na Doçent olarak atandı. Halen Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
Genç Yıldızlar Konserleri Serisi, Cansu Naz Eriş Piyano Resitali
23 Şubat 2019 Cumartesi, saat: 20:00Ulusal ve uluslararası yarışmalardan aldığı ödüllerle adından söz ettiren genç kuşağın başarılı piyanistlerinden Cansu Naz Eriş zengin bir program ile 23 Şubat Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacak.
PROGRAM
J. S. BACH | Prelüd & Füg, Do Majör, BWV 846
L. van BEETHOVEN | Sonat Op.13 No.8 “Pathetique”, do minör
I. Grave – Allegro di molto e con brio
II. Adagio cantabile
III. Rondo. Allegro
F. CHOPIN | Etüd Op.25, No.2
P.I. TCHAIKOVSKY | Mevsimler Op.37a, Haziran
S. RACHMANINOFF | Prelüd Op.23 No.5, sol minör
F. SAY | Ses Op.40b
CANSU NAZ ERİŞ, piyano
19 Mayıs 2004’te İstanbul’da doğan Cansu Naz ERİŞ beş buçuk yaşında piyano çalmaya başladı. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümüne kabul edildi ve Prof. Dr. Sibel ATAL DEVRİM ile çalışmaya başladı.
Cansu Naz Eriş, 2014’te İstanbul’da düzenlenmiş olan 9. Uluslararası Pera Piyano yarışması’nda, kendi yaş kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü. Ayrıca, aynı yarışmada “En İyi Türk Eseri Yorum” ödülünü de kazandı. 20 Nisan 2014’te İstanbul’da Cemal Reşit REY konser salonunda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarını temsil etmek üzere seçilen öğrencilerle İslam Manafov’un yürüttüğü “Çocuklar ve Gençler ile Müziğe Yolculuk” projesi kapsamındaki konserde yer aldı.
Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü “Genç Piyanistler Konseri”nde performans sergiledi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümü bünyesinde düzenlenen konserlerde yer aldı. Ayrıca Marmara Üniversitesi “Sanat Günleri”, Büyükçekmece Belediyesi “Piyano Günleri”, Beykent Üniversitesi Açılış Konserlerinde, Mozarteum Üniversitesi Yaz Akademisi kapanış konserinde yer aldı. Ağustos 2016’da ve Ağustos 2018’de Salzburg’da Mozarteum Üniversitesi’nde Prof. Andreas Weber’in, Aralık 2016 ve Şubat 2017’de Gülsin Onay’ın ve Mayıs 2017’de Aldo Ragone’nin ustalık sınıfına aktif olarak katıldı.
Ocak 2017’de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın Genç Solist sınavında başarılı olarak 21 Nisan 2017’de şef Işın Metin yönetiminde orkestra ile beraber J. Haydn’ın re Majör piyano konçertosunu seslendirdi. Ayrıca Mayıs 2017’de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın yaş ve branş ayrımı olmadan tüm konservatuvar öğrencileri arasından yaptığı seçmelerde başarılı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası ile beraber şef Ramiz Malik Aslanov yönetiminde solist olarak konçerto seslendirme hakkını kazandı ve Aralık 2018’de Cemal Reşit Rey’de gerçekleşen konserde F.Mendelssohn’un 2. Piyano konçertosunu seslendirdi.
Haziran 2017’de “ArsKosova Müzik” yarışmasında 100 tam puan ile “Absolut 1.”lik ödülünü aldı. 2017 yılı Aralık ayında katıldığı “Viyana Golden Key” Beste yarışmasında “İnşaat” isimli piyano trio bestesi ikincilik ödülüne layık görüldü. 3 Ağustos 2018’de Viyana’da Ehrbar Salonunda keman sanatçısı Serim Galip ve çello sanatçısı Konstantin Schöner ile beraber ödül alan bestesini seslendirdi.
2018 yılı içinde 15 Şubat’ta TOBAV’ın desteği ile İzmir Müziksev’de, 3 Mart’ta Ankara Mozarthaus’da “Genç Yetenekler Konser”leri kapsamında ve 11 Mart’ta Kartal Belediyesi Sanat Akademisi’nde baroktan günümüze eserler içeren resitaller verdi.
ÇEV Sanat’ın 25 – 27 Haziran 2018’de İstanbul’da yaptığı seçmelerde başarılı olarak ‘’Genç
Yetenekler’’projesine kabul edilmiştir. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Lisesi 9. sınıf öğrencisi olarak Prof. Dr. Sibel ATAL DEVRİM ile piyano eğitimine devam etmektedir.
Bir Düşün Ardından, Tuna Fırıncıoğlu & Emre Ünlenen
24 Şubat 2019 Pazar, saat: 18:30Soprano Tuna Fırıncıoğlu ve gitarist Emre Ünlenen Faure, Rodrigo, Villa Lobos’un eserlerinin de aralarında bulunduğu, keyifli dakikaların sizleri beklediği bir program ile 24 Şubat Pazar günü Mozarthaus’a konuk oluyor.
TUNA FIRINCIOĞLU, soprano
EMRE ÜNLENEN, gitar
PROGRAM
Gabriel Fauré | Le Papillon et la Fleur, Op.1 No.1
Gabriel Fauré | Au Bord de l’Eau – Op.8 No.1
Gabriel Fauré | Après un Rêve – Op.7 No.1
Joaquin Rodrigo | En Jerez de la Frontera ( The Miller’s Wife)
Joaquin Rodrigo | Adela (Delia)
Mario Castelnuovo Tedesco | Quattro Canzoni Della Mia Gioventu (four songs of my youth)
Ninna nanna
Tamburino
Piccino piccio
La Ermita di San Simon
Dimitri Tiomkin I Confess (A. Hitchcocks’ film- main title) (lyrics by Ned Washington, arranged for voices and guitar by Gregg Nestor)
H. Villa Lobos | Bachianas Brasileiras No.5 aria (Cantilena)
TUNA FIRINCIOĞLU, soprano
1992’de Ankara’da doğan Tuna Fırıncıoğlu, 2007 yılında Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu bünyesinde müzik hayatına başladı. Gençlik Korosu ile 2007 – 2010 yılları arasında birçok ulusal ve uluslararası festivallerde yer aldı. İlk şan çalışmalarına Dr. Asena Güler Gözen ile başlayan Fırıncıoğlu, 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera- Şan Anasanat Dalı’nı kazandı ve Gölge Şekeranber’in öğrencisi oldu. 2012 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’na geçiş yaptı. Eğitimi sırasında Gül Sabar’la çalışmalarını sürdüren Fırıncıoğlu, aynı yıl İtalyan şef Giancarlo Guarin ile Oda Müziği alanında da çalışma imkanı buldu .2015 – 2016 eğitim öğretim yılında Erasmus Projesiyle, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewski ‘de eğitim gördü ve Prof. Dr. Hab. Wojciech Maciejowski’nin sınıfına kabul edildi. Akademideki eğitimi sırasında Dr. Laura Sobolewska ile eşlik, P. Neuman ile ensemble ve M. Michalowska’dan improvizasyon – reçitatif dersleri alıp, İtalyan Şan Koçu Prof. Sonia Turchetta’nın çalıştayına katıldı. 2016 yılında Polonya’nın Czarnków şehrinde düzenlenen NADNOTECKI FESTIWAL MUZYCZNY PIEKNY SPIEW Festivali’nde solo performans gösterdi ve bu festivale katılan ilk Türk oldu. Fırıncıoğlu, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yüksek lisans programına kabul edilip; Prof. Pekin Kırgız ile çalışmalarını sürdürmüştür. 2017 yılı içerisinde Prof. Dr. Hab. Włodzimierz Zalewski ve Burak Bilgili’nin çalıştaylarına katılmıştır. Bu yıl ise yüksek lisans programını Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewski’de tekrar devam ettiren Fırıncıoğlu eğitimini Prof. Dr. Hab. Wojciech Maciejowski, şan koçu Olga Lemko ve şef Jose Maria Florencio gibi isimlerle halen sürdürmektedir.
EMRE ÜNLENEN, gitar
1987 doğumlu gitarist, 2005 -2011 yılları arasında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’de Kürşad Terci ve Prof. Kağan Korad’ın öğrencisi olarak okudu ve lisans programını onur derecesiyle tamamladı. Lisans eğitimi boyunca Kağan Korad, Elena Hristova ve Elena Gnezdilova ile oda müziği çalıştı, Gökçe Altay ve Onur Türkmen ile armoni, müzik tarihi ve teorik çalışmalar gerçekleştirdi.
2012 – 2014 yılları arasında birincilikle kabul edildiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans programını birincilikle bitirdi. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Sanatta Yeterlilik çalışmalarına başladı. 2016 yılında “Leo Brouwer’ın Seçilmiş Konçertoları Üzerine Yapılan Detaylı İncelemeler ışığında, Bestecinin Gitar Müziğine Katkılarının Değerlendirilmesi” adlı teziyle Sanatta Yeterlik derecesini tamamladı. Tezi Almanya’da kitap olarak basıldı.
Akademik eğitim hayatı boyunca Sharon İsbin, Aniello Desiderio, Costas Cotsiolis, Marco Socias, Carlo Marchione, Roland Dyens, David Pavlovits, Nikita Koshkin, William Kannengiser, Andrew York, John Dearman, Thomas Kirchhoff, Dale Kavanagh, Emre Elivar ve Gerard Garcia gibi ünlü müzisyenlerle aktif çalışma imkânı buldu. Ağustos 2010’da Almanya’da katıldığı 19. Iserlohn Gitar Semposyumu’nda Gerald Garcia ve Dale Kavanagh’ın övgülerini aldığı bir konser gerçekleştirdi. Roland Dyens’le kurduğu yakın ilişkiler sayesinde, besteci Emre Ünlenen’e ithafen 2012 yılında” Andine” isimli eserini besteledi.
Ünlenen, eğitiminin yanı sıra, Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Edirne, Hatay ve Diyarbakır gibi illerde solo ve oda müziği konserleri vermiştir. Gitaristin, Türkiye’de ve dünyada ilk seslendirilişlerini gerçekleştirdiği eserler şöyledir:
Nikita Koshkin – Guitar Quintet – Aralık-2010, Roland Dyens – Concerto Metis – Mayıs 2011, Roland Dyens – Andine – Ekim 2016*, Malcolm Arnold – Serenade op.50 – Şubat 2017, Francis Poulenc – Sonata FP33a – Şubat 2017, Carlos Franzetti – Concierto del Plata – Mayıs 2017, Astor Piazzolla – Oblivion – düzenleme: Roland Dyens – Nisan 2018*, Mario Caestelnuvo- Tedesco – Romancero Gitano – 2 gitar – koro düzenlemesi – Mayıs 2018*, Fernando Sor-Roland Dyens – 7 Etudes for quintet – Mayıs 2018, Gabriel Fauré – 4 Chansons – gitar ve şan düzenlemesi: Gregg Nestor – Temmuz 2018*, Astor Piazzolla – Liber Tango – düzenleme: Roland Dyens – Eylül 2018*
Müzik kariyerinin yanı sıra, 2007 yılından bu yana fotoğraf ve video alanında sürdürdüğü çalışmalarını Unlenen Production bünyesinde devam eden Ünlenen, müzik ve görsel sanatları bir araya getirdiği, ses kaydından görüntü işlemeye kadar tüm aşamalarını kendi başına üstlendiği müzik klipleri ve eğitim videoları hazırlamaktadır.
Emre Ünlenen Eylül 2013 itibariyle Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gitar Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir. Ekim 2018’te Klasik Gitar Yorumculuğu alanında docent unvanını almış, klasik müzik ve gitar müziğinin tarihsel gelişimi üzerine akademik çalışmalar yapmaktadır. Gitaristin kullandığı gitar, Alman lutiye Roland Scharbatke yapımıdır.
*Dünyada ilk seslendiriş
Dönüşümler – İlhan Baran’ın Anısına
27 Şubat 2019 Çarşamba, saat: 20:00Değerli bestecimiz İlhan Baran’ın aramızdan ayrılışının ikinci yıldönümünde, Baran’ın anısına ithaf edilen bu özel konserde, bestecinin uluslararası alanda en çok seslendirilen Türk triosu olan “Dönüşümler” seslendirilecektir. Keman sanatçısı ve şef Hakan Şensoy, viyolonsel sanatçısı Antonio Gashi ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solist sanatçısı piyanist Yeşim Gökalp’den oluşan trio üyelerinin konser öncesi gerçekleştirecekleri masterclass’ta yer alan genç yeteneklerin dinletisiyle başlayacak olan konserde, sanatçılar Baran’ın yanısıra Rachmaninoff, Piazzolla ve Lumani’nin eserlerinden oluşan zengin bir program ile 27 Şubat akşamı Mozarthaus’a konuk olacaklar .
HAKAN ŞENSOY, keman
ANTONIO GASHI, viyolonsel
YEŞİM GÖKALP, piyano
Konser Programı :
İLHAN BARAN | Dönüşümler – Keman, Viyolonsel ve Piyano için
I Fantasia
II-VIII Dönüşümler
SERGEI RACHMANINOFF | Trio Elegiaque No.1, sol minör
ASTOR PIAZZOLLA | Invierno Porteno
FATOS LUMANI | Trio “Finale”HAKAN ŞENSOY, keman
İstanbul’da doğan sanatçı, keman eğitimine Prof. Ayhan Turan gözetiminde “Hızlı Eğitim Özel Keman Birimi”nde başladı.1984 yılında verdiği ilk resitalinden bu yana İtalya, Arnavutluk, İsviçre, İngiltere, Fransa, Bulgaristan, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Romanya, Çin, Japonya, Finlandiya, Yunanistan, Letonya, Azerbaycan, Estonya, Hollanda, Singapur, İsveç, İngiltere, Hırvatistan, Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Almanya, Rusya, Venezuela, Meksika, Çek Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’de dünyaca önemli konser salonlarında (New York Carnegie Hall, Lincoln Center – Paris Louvre Auditorium, Milano Sala Verdi) pek çok orkestra konserine solist ve şef olarak katıldı ve resitaller verdi.1985 yılında İstanbul Filarmoni Derneği tarafından “Yılın En Başarılı Genç Sanatçısı” ve aynı yıl İTÜ Rektörü elinden “Sanat Dalında Üstün Başarı” ödüllerini aldı.1988 Eylül ayında İstanbul AKM’de verdiği resital UNESCO tarafından Uluslararası Eğitim seferberliğine alındı ve bu konserde pek çok ülkeden Unesco temsilcisi hazır bulundu. Aynı yıl kazandığı bursla yüksek lisans eğitimi yapmak üzere Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde eğitimine başladı. Burada Trevor Williams’ın sınıfından mezun oldu.1992 yılında İtalya San Bartalameo’da yapılan Uluslararası Rovere D’Oro Oda Müziği yarışmasında dördüncü oldu. Aynı yıldan itibaren Bari Uluslararası Chritoph Colombus Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Ankara Bodrum D-Marin Turgut Reis ve Gümüşlük Müzik Festivalleri, CRR Konser Salonu Genç Solistler Festivali, Brasov Uluslararası Oda Müziği Festivali ve Malmö “Falsterbonasets” Uluslararası Yaz Festivali, İsveç Karlskrona Uluslararası Müzik festivallerine defalarca solist ve şef olarak davet edildi. 34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde 3 ayrı konserde solist, orkestra şefi ve başkemancı olarak sahneye çıkarak sahne üzerinde 3 ayrı disiplinle böyle bir etkinlikte yer alan ender sanatçılar arsında yerini aldı.1990-92 döneminde İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde master eğitimini tamamladı. 1992-93 sezonunda Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konuk başkemancılığını ve 2000 – 2003 yılları arasında Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası başkemancılığını da yapan sanatçı, ayrıca Milli Reasürans Oda Orkestrası kurucularından, İstanbul Oda Orkestrası ve Filarmonia İstanbul topluluğunun kurucusu ve Genel Müzik Direktörü’dür.Pek çok Radyo ve TV programına yapımcı ve yorumcu olarak katılan Hakan Şensoy, ulusal bestecilerimizin eserlerini yorumlamaya da özen göstermektedir. Kemancı ve orkestra şefi olarak çoğu kendine ithaf edilen onlarca eserin Türkiye ve yurt dışında ilk seslendirilişlerini gerçekleştiren sanatçının CD kayıtları KALAN Müzik ve AFM Records etiketiyle sunulmaktadır. 2002 yılında doktora eğitimini İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlayan Şensoy çalışmalarını bir süre Devlet Sanatçısı Ayla Erduran ve ünlü Rus Kemancı ve Pedagog Victor Pikaisen ile sürdürmüştür.İlk Orkestra Şefliği derslerini 1981 – 1987 yılları arasında Demirhan Altuğ’dan alan sanatçı daha sonra Emin Güven Yaşlıçam ile çalışmış ve 2003 yazında
Accademia Cicciana di Sienna’da Gianluigi Gelmetti’nin şeflik kursuna katılmıştır. Orkestra şefi olarak aralarında Sholomo Mintz, Raphael Walfisch, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Ryu Goto, Tedi Papavrami, Peter Jablonsky, Bruno Schneider, Gülsin Onay, Emre Elivar, Keneth Hamilton, Steven Isserlis, Adrian Brendel, Peter Jablonsky gibi dünyaca tanınmış solistlere ve Terence Blanched Band, Bee Gees Band, Dreamtone & Iris Mavraki’s NEVERLAND, George Benson, George Dalaras, Alim Qasimov, Fergana Qasimova gibi sıra dışı solist ve gruplara eşlik eden sanatçı Amerika kıtasından Avustralya’ya uzanan çok geniş bir yelpazede yer alan pek çok ülkede konserler idare etmekte, solist olarak resitaller ve orkestra konserlerinde yer almaktadır.2015 yılı itibariyle Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası Müzik Direktörlüğü’ne getirilen Şensoy önümüzdeki sezon ABD, Meksika, Letonya, Fransa, İtalya, Almanya, Makedonya, Mısır, Ukrayna, Arnavutluk, Portekiz gibi ülkelerde konserler idare etmek ve vermek üzere davet edilmiştir.
237 yıllık tarihinde Milano eatro alla Scala’da sahneye çıkan ilk ve tek Türk orkestra şefi olan sanatçı 2018-2019 sezonundan itibaren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Genel Müzik Direktörlüğü görevine getirilmiştir. Hakan Şensoy halen İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda Öğretim Üyesidir.ANTONIO GASHI, viyolonsel
Arnavut asıllı çellist Antonio Gashi, ilk çello derslerini 13 yaşındayken Prof. Cario Bermel ve Prof. Dimitar Stojanov’dan almıştır. 1986 yılında Novi Sad Müzik Akademisi’nde Istvan Zagreb Müzik Akademisi’nde Prof. Valter Despalj ile devam ederek 1991 yılında mezun oldu. Aynı yıl Almanya Detmold Müzik Akademisi’nde Prof. Karinne Georgian ve ardından Merjio Caneiro ile ile lisansüstü eğitimine başladı ve 1995 yılında mezun oldu. 1996’da oda müziği ile ilgili ekstra bir eğitim aldı ve 2000 yılında bu programı başarıyla tamamladı. Bir oda müziği sanatçısı ve solist olarak Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Makedonya, Rusya, Azerbaycan, Peru ve Japonya gibi ülkelerde konserler verdi.Uluslararası birçok festivale katılan sanatçı V. Jakovchich. I. Varga, M. Flaxmann, V. Despalj, K. Georgian, M. Carneiro, C. Rocholl gibi dünyaca ünlü çellistler ile çalışmıştır. Aynı zamanda Pavel Despalj, Leclaw Salacki, Stanko Sepic, ChristophPoppen, Wjacheslaw Prasolov, Rafaele Tisseo gibi önemli
şeflerle ve Pavel Vernikov, Kevin Kenner, Christoph Rocholl, IstvanVarga, Derek Han, Thomas Christian, K. Ishibashi ve Eckhart Fischer gibi birçok müzisyenle ortak projelerde yer almıştır. Antonio Gashi, Zagreb Filarmöni Orkestrası, Priştina Radyo ve Tellevizyonu Orkestrası, Kosova Filarmoni, Köln Kammerorchester, Nordwest Deutsche Filarmoni, Detmolder Kammer Orchester gibi orkestralarla çalışmıştır. 2000-20003 yılları arasında Kosova Filarmoni’nin müdürü, 2004-2009 yılları arasında Kosova Radyo ve Televizyonu’nun yönetmeni, 2009-2010 yılları arasında ise aynı kurumun genel müdürü ve sanat yönetmeni olmuştur.Antonio Gash, 2000 yılından beri Priştina Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çello ve oda müziği profesörlüğü görevine devam etmektedir ve aynı zamanda Kosova Filarmoni’nin çello grup şefidir.YEŞİM GÖKALP, piyano
1966 yılında İzmir de doğdu. İlk piyano derslerini Erdoğan Okyay dan aldı. 8 yaşında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano bölümüne girerek Prof. Ayşe SAVAŞIR ın öğrencisi oldu. Mithat Fenmen ile Piyano Edebiyatı ve Repertuar üzerine dersler, Kemal Çağlar ve İstemihan Taviloğlu ile Solfej ve Armoni, Prof. İlhan Baran ile kendi eserleri ve diğer Türk Bestecileri üzerine çalışmalar yaptı. 1982/1983 öğretim yılında sınıf atlayarak yüksek devresinden pekiyi dereceyle mezun oldu. Aynı yıl devlet bursu kazanarak Almanya’da öğrenimine başladı. Önce Hannover Müzik Akademisi’nde Prof. B. Ebert ile çalıştı, daha sonra Köln ve Detmold Müzik Akademileri’ndeki öğrenimini Prof. G.Ludwig ve W.Kassebaum ile tamamlayarak 1990 yılında sanatta olgunluk diploması aldı (Master). Amadeus Quartett ile oda müziği çalışmaları yaptı ve Köln Yüksek Müzik Akademisi’nden Oda Müziği Diploması aldı. Prof. G. Ludwig, Prof. Dr. Jürgen Uhde’nin ve Prof. Renate Kreitschmar Fischer’ın yaz kurslarına katıldı. İlk konserini 16 yaşında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde veren sanatçı yurtiçi konserlerinin yanı sıra İsviçre, Avusturya, Almanya, Fransa ve Rusya Federasyonunun çeşitli kentlerinde konser ve resitaller verdi. Şu ana kadar Türkiye de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa Devlet Senfoni Orkestraları Eskişehir Belediye ve Üniversit’nin Senfoni Orkestrası ayrıca Orkestra Akademik Başkent ile konserler vermiş, ayrıca ODTÜ Sanat Festivali, Sevda CENAP And Müzik Festivali, Bodrum Uluslararası Sanat Günleri, 1. Kıbrıs Lefke İnternasyonal Müzik Festivali ve Münster Karadeniz Ülkeleri Festivali’ne katılmıştır. Köln Senfoni Orkestrası ve KVB Orkestrası ile yapılan konserleri Belçika televizyonu ile ve WDR tarafından yayınlanmıştır. Avrupa’da konser ve resital verdiği salonlar arasında Berlin Filarmoni Büyük Salonu-ST. Petersburg Filarmoni Salonu-Köln–Maternus-Haus–Hannover Kongre Merkezi (Beethoven Saal)–Steinway Saal–Gelsenkirchen Schloss Horst-Kolvenburg–Billerbeck-Herne Kultur Centrum–Detmold Sommer Theater–
Detmold Neue Aula-Hamburg Musikhalle Kammermusiksaal bulunmaktadır. 2003 Eylül ayında Detmold Oda Orkestrası eşliğinde ünlü Alman bestesi Gieselher Klebenin Şan, Piyano ve Oda Orkestrası için yazmış olduğu eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir. Sanatçı St. Petersburg Senfoni Orkestrası eşliğinde M. Ravel’in Sol Major Piyano konçertosunun CD’sini yapmıştır. Ayrıca içerisinde A. Adnan Saygun, Muammer Sun’un keman-piyano için yazılan ve Alberto Ginastera’nın eserlerinden oluşan 2. bir CD’si bulunmaktadır. Türk Piyano Ezgileri başlıklı 3.CD’sinde İlhan Baran’ın “Siyah ve Beyaz” ını, ayrıca İstemihan Taviloğlu’nun 3 Prelüd’ünün (Mİ) ilk defa kayıtlarını gerçekleştirmiş, yine A. A. Saygun Sonatin ile U. C. Erkin’in” Duyuşlar”ını da bu CD’de biraraya getirmiştir. Bugüne kadar birçok yabancı ve Türk şeflerle çalışmış, Türk eserlerine de repertuarında geniş yer vererek radyo ve televizyon kayıtları gerçekleştirmiştir. Gökalp halen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist sanatçısıdır ve çalışmalarına ünlü
pedagog Prof. Dr. Renate Kretschmar Fischer ile devam etmiştir. Sanatçı 2000 yılı Ocak ayında Avrupa Müzisyenleri Yarışması’na (Internationale TIM Klavier Wetbewerb) katılarak bir takdirname kazanmıştır (Auszeihnung). 2005 yılı Nisan ayında düzenlenmiş olan Sevda Cenap and Müzik Festivali nde Besteci Yiğit Aydın’ın yine kendisine itaf ettiği (ANDERS) isimli piyano ve oda orkestrası için bestelemiş olduğu eserinin Şef Eckhard Fischer yönetiminde Detmold Oda Orkestrası eşliğinde dünya prömiyerini gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda 17 Kasım 2005’de 7 ülkenin katılmış olduğu “Münsterland Karadeniz Ülkeleri Festivali”nde ülkemizi temsilen vermiş olduğu resitalde Yiğit Aydın’ın Piyano Parçası ve İlhan Baran’ın “Siyah ve Beyaz”ını Almanya’da ilk defa seslendirmiştir. Arkasından 2006’da Detmold Oda Orkestrası eşliğinde bestecimiz Yiğit Aydın’ın “Anders” adlı yapıtının Almanya prömiyerini gerçekleştirmiştir. Sanatçı son olarak İstanbul Koç Üniversitesi’nde resital vermiş ve 6 Mayıs 2007’de Berlin Filarmoni Büyük
Salonu’nda, Senfoni Orkestrası Berlin eşliğinde konser yapmak üzere davet edilmiştir. Arkasından Zürihte St. Peters Kilisesi’nde bir resital vermiştir. Haziran 2008 de çıkan 4.CD’si “Türk Çocuk Parçaları”nın ardından, 17 Aralık 2008’de Ankara CSO Salonu’nda gerçekleşen A. Adnan Saygun gecesinde ANAÇEV ( Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı ) tarafından şu ana kadar yapmış olduğu yardım konserleri dolayısı ile kendisine “Eğitime Destek Ödülü” verilmiştir.Yine Anaçev için Aralık 2010 F.Chopin yılı dolayısı ile Polonyalı Şef Zofia Wislocka yönetiminde bir konser vermiştir. 27. Sevda Cenap And Müzik Festivali çerçevesinde Detmold Landestheater solist sanatçılarından Alman Bariton Andreas Jören ile birlikte F.Schubert’in “Winterreise” adlı eserini seslendirmiş ve çok olumlu eleştiriler almışlardır. Ağustos 2011’de bu eserin CD kaydını gerçekleştirmişlerdir. Andreas Jören ile yurtiçi ve dışı konser ve kayıt çalışmalarını sürdürmektedir.2011 Kasım ayında piyasaya sunulan son CD’si “Çağdaş Minyatürler”in ardından, 2012- Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Belçika’da Brüksel Oda Orkestrası eşliğinde bir konser vermiştir. 2012 yılında Mavi Nota Dergisi tarafından Türk Bestecileriyle ilgili yaptığı CD kayıtları ve çalışmalarından dolayı kendisine “Yılın Piyanisti” ödülü verilmiştir. 2012 ve 2014 de katıldığı Priştina Kammerfest’de Kosovo Filarmoni üyeleriyle J.S.Bach Piyano Konçertolarını icra etmiştir. Diğer Festival programında Prof. İlhan Baran’ın “Küçük Süit” adlı eserinin Kosovo’da ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir. 2014 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile Richard Addinsell “Varşova Konçertosu”nun İzmir’de ilk seslendirilişini yapmıştır. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışı konserleri ve kayıt çalışmaları devam etmektedir.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber içerik: Biletix Mozarthaus Sanat ve Konser Evi Ankara biletleri- Şubat ayı programları-Mozarthaus web sitesi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.