İstanbul Devlet Tiyatrosunda bu hafta (29 Ocak 2019-03 Şubat 2019)

0

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Bu hafta (29 Ocak 2019-03 Şubat 2019)
İstanbul Devlet Tiyatrosunda, 29 Ocak – 03 Şubat tarihleri arasında 1’i prömiyer, 2’si çocuk oyunu olmak üzere toplam 7 oyun sahnelenecektir. Sahnelenecek olan oyunlar; “Kasaplığın ElKitabı” (Prömiyer), “Hırçın Kız”, “Bayrak”, “Sahibinin Sesi”, “Düdüklüde Kıymalı Bamya”, “Keloğlan Keleşoğlan”, “Turta Girmemiş Orman”“Kasaplığın Elkitabı” Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezinde (Prömiyer)
Boris Vian’ın yazıp Ayberk Erkay’ın çevirdiği oyunu Burak Karaman yönetiyor. Dekor tasarımı Behlüldane Tor’a kostüm tasarımı Şirin Dağtekin Yenen’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a müzikler ise Tunay Uzuner’e ait.
Oyunun konusu şöyle;
“Kasaplığın Elkitabı”, 6 Haziran 1944 günü Normandiya Çıkarması yapılırken, hemen yakınında bulunan Arromanches’daki bir at kasabında geçer. Dışarıda savaş bütün şiddetiyle devam ederken, kasap, kızlarını evlendirmeye ve dünyanın çeşitli yerlerindeki çocuklarını toplayıp düğün yapmaya çalışmaktadır.
31 Ocak 2019 Perşembe günü prömiyer yapacak olan oyun 03 Şubat Pazar gününe kadar Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezinde izlenebilir.“Hırçın Kız”, Cevahir Salon 1’de
William Shakespeare’in yazıp Nurettin Sevin’in çevirdiği oyunun reji koltuğunda Yücel Erten var. Oyunun ışık tasarımı Yakup Çartık’a, dekor tasarımı Ethem İzzet Özbora’ya, kostüm tasarımı Nalan Alaylı’ya, müzikler ise Emil Tan Erten’e ait.
Oyunun konusu kısaca şöyle;
“Hırçın Kız” oyunu, Sinyor Battista’nın biri fevkalade hırçın ve dik başlı, diğeri uysal ve uyumlu iki kızının evlilik maceraları çevresinde döner. Battista, huysuz büyük kızı Katerina kocaya varmadan, küçük kızı Bianka’nın evlenmesine izin vermeyeceğini açıklamıştır. Küçük kızın talipleri, bu kilidi açması için Petrukio’ya başvururlar. Petrukio hem evlenip kadının yüklü çeyizine konmak, hem de onu terbiye edip uysallaştırma iddiası ile işe girişir.
Oyunda; Veda Yurtsever, Hakan Meriçliler, Uğur Hakan Güneri, Turan Günay, İlkay Akdağlı, Fatih Dokgöz, Zülfükar Ali Sinan Demir, Burak Altay, Çiğdem Yıldız, Bilal Ercan, Rezzak Aklar, Ahmet Taşdemir, Mehmet Emrah Hamşioğlu, Seda Özgiş, Tuba Aydın, Başak Ova, Büşra Saraç, Özlem Karataş, Tuğçe Topçu, Ahmet Kurt, Erdem Bilgi, Hakan Sivlim, Muhammed Yıldız rol alıyor.
11 Ekim 2018 tarihinde prömiyer yapan oyun 03 Şubat Pazar gününe kadar Cevahir Salon 1’de izlenebilir.“Bayrak”, Cevahir Salon 2’de
Berkun Oya’nın yazıp, Kubilay Karslıoğlu’nun yönettiği “Bayrak” adlı oyunda; polisiye bir cinayetle bir ailenin trajik çöküşünün öyküsü anlatılır. Hayatın içinden yakından tanıdığımız öykülerin yeni bir anlayış ve estetik arayışla çağdaş bir görünüm kazandığı bir oyundur Bayrak. Sıradan bir karı koca ihanetinin cinayetle son bulan sıra dışı öyküsünde sahte ve gerçek olanın ikiliği de önemli bir tartışma konusudur. Geçtiğimiz yıl Yeni Tiyatro Dergisi 6. Emek ve Başarı Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu (Ali İpin), En İyi Işık Tasarımı ve 22. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Işık Tasarımı (Akın Yılmaz) ödüllerinin yanı sıra 43. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri En İyi Sahne Tasarımı ödülünü (Behlüldane Tor) aldı.
Oyunun dekor tasarımında Behlüldane Tor, kostüm tasarımında Selin Ölçen, ışık tasarımında Akın Yılmaz imzası bulunmakta. Oyunun müzikleri Murat Gedikli’ye, koreografisi Çağdaş Agun’a, dramaturgisi Günay Ertekin’e ait. Karakterlere; Ali İpin, Gönen Aykaç, Murat Sarı, Can Şıkyıldız, Zeynep Kızıltan, Can Albayrak, Arda Kaptanlar ve Emir Üstündağ hayat veriyor.
1 Ekim 2017 tarihinde prömiyer yapan “Bayrak” oyunu 29 Ocak – 02 Şubat 2019 tarihleri arasında Cevahir Salon 2’de izlenebilir.“Sahibinin Sesi”, Üsküdar Tekel Sahnesinde
22. İstanbul Tiyatro Festivali (İKSV) kapsamında 02 Aralık Pazar günü Üsküdar Tekel Sahnesinde prömiyer yapan Sevim Burak imzalı “Sahibinin Sesi” adlı oyun İskender Altın rejisiyle oynanıyor.
Oyun; çok kültürlülüğün, parçalanmanın, deliliğin izlerini sürerek yazılmış Zembul ve Bilal’in trajik aşkını sahneye taşıyor. Oyunun dekor tasarımını Şirin Dağtekin Yenen, kostüm tasarımını Çevren Sarayoğlu, ışık tasarımını Akın Yılmaz, müzikleri Cem İdiz, koreografiyi Sibel Sürel, dramaturgiyi ise Canan Kırımsoy üstleniyor. Oyunda; Fatih Topçuoğlu, Ebru Aytürk, Lebib Gökhan, Meltem Evcioğlu, Oğuz Tunç, Eren Özyalçın, Murat Yatman, Esra Akbaş, Tayfun Sav, Duygu Başkaya, Berk Sezenler, Burak Aksak, Ecesu Sevindik ve Dilara Suer rol alıyor.
“Sahibinin Sesi”, 03 Şubat Pazar gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesinde izlenebilir.“Düdüklüde Kıymalı Bamya”, Üsküdar Stüdyo Sahnesinde
Memet Baydur’un yazıp Yönetmenliğini Serap Eyüboğlu’nun yaptığı “Düdüklüde Kıymalı Bamya” oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, kostüm tasarımı Serpil Tezcan’a, ışık tasarımı Yüksel Aymaz’a ait. Müziklerini Türkü Deyiş Çınar’ın yaptığı oyunun dramaturgu ise Şafak Eruyar.
Oyunun konusu kısaca şöyle;
Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri 2017 – 2018 Yılın Umut Veren Kadın Oyuncusu ödüllü oyun; Yaygınlaşan dedikodu ve eğitimsiz toplum kültürünü eleştirirken, bunlara karşı olanların ötekileştirilmesini sorgulayan, sabah kahveleri, fal tutkuları ve içi boş anlamsız sohbetleriyle küçük burjuva kadınlarının duyarsızlıklarına komik bir bakış sergileyen oyunda karakterlere Ayla Baki Yücesoy, Sevinç Niş, Emin Maltepe, Ece Koroğlu, İpek Gülbir, Demet Ergün, Türkü Deyiş Çınar ve Rami Çakır hayat veriyor.
28 Kasım 2017’de prömiyer yapan oyun 02 Şubat Cumartesi gününe kadar Üsküdar Stüdyo Sahnede izlenebilir.“Keloğlan Keleşoğlan”, Cevahir Salon 2’de
1 Kasım 2018 tarihinde prömiyer yapan “Keloğlan Keleşoğlan” oyunun yazar ve yönetmeni Ulviye Karaca. Melike Başkan’ın kostümleri tasarladığı oyunun dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu, ışık tasarımını Zeynel Işık, dekor kostüm proje uygulamasını ise Burcu Melek Bozan üstleniyor. Kemal Günüç’ün müziklerini yaptığı oyunun koreografisi Yener Turan’a, kukla ve mask tasarımı Ulviye Karaca ve İlhan Ateş’e ait.
Oyunun konusu kısaca şöyle;
Sıradan bir hayatın içinden çıkıp birden sıra dışı olaylar yaşamaya başlayan Keloğlan’ın hayata ve olaylara bakışı değişir, kendi içindeki dinamikleri fark eder. Artık o eski tembel Keloğlan gitmiş, yerine kendine güvenen, aklını kullanan ve insanları olumlu yönde etkileyen bambaşka bir Keloğlan gelmiştir.
Oyundaki karakterlere; Ümit Bahadır Tunç, Muammer Çağatay Keser, Meltem Müge Tunç, İrem Sövütçü, Nazlı Benan Özkaya, Nejdet Erdem, Berk Yaparel, Yağmur Çağlan, Barış Dizer, Alper Utku Ateş, Abbas Arda Çoban, Orkun Huylu, Ömer Oduncu, Ezgi Cankurtaran, Hasan Pehlivanoğlu, Pelin Sağun, Erman Cihan, Sefa Köksal, Ferhat Işıktaş, Mehmet Alkan Demir, Tuğba Ülgen ve Alp Aydın hayat veriyor.
7’den 70’e bir aile oyunu olan “Keloğlan Keleşoğlan”, 10 yıl boyunca kapalı gişe oynayarak aynı zamanda 42. Sanat Kurumu Jüri Özel Ödül sahibi oldu.
Oyun, 03 Şubat Pazar günü Cevahir Salon 2’de izlenebilir.“Turta Girmemiş Orman”, Üsküdar Stüdyo Sahnesinde
10 Ocak 2018 Perşembe günü prömiyer yapan “Turta Girmemiş Orman” adlı oyun 4 yaş üstü izleyicilerle buluşuyor. Dila Er ve Gözde Kısa’nın yazdığı oyunu Elif Erdal yönetiyor. Dekor tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, kostüm tasarımında Medina Yavuz Almaç, ışık tasarımında Akın Yılmaz yer alıyor. Müziklerini Deniz Gürzumar’ın yaptığı oyunda koreografi İzmir Tenim’e, dramaturgi ise Günay Ertekin’e ait.
Oyundaki karakterlere; Lalizer Kemaloğlu, Alp Ünsal, Onur Hanpa, Merve Çağla Kuru ve Büşra Devrim Cevher hayat veriyor.
Oyunun konusu kısaca şöyle;
Turta Girmemiş Orman’ın yamacındaki dağ, lezzetli dev çileklerle doludur. Sevimli aşçı ejderha, dev çileği yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da, baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı ejderhaya yardımcı olmaya çalışır ancak ejderhaya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar… Bakalım sevimli aşçı ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi?
Oyun; 03 Şubat Pazar günü Üsküdar Stüdyo Sahnesinde izlenebilir.
*Oyunlarımızla ilgili daha detaylı bilgi için 0212 292 39 00/dahili 142 numaralı telefondan ya da istanbulbasin@devtiyatro.gov.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: İstanbul Devlet Tiyatrosu Basın bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.