ON İKİ ÖFKELİ ADAM 32 YIL SONRA SORGULUYOR ADALET NE DEMEK, SUÇLU NE DEMEK?

 Basın Bülteni
 
2 Aralık 2014
 
“ON İKİ ÖFKELİ ADAM” AYAKTA ALKIŞLANDI


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 100. Yıl coşkusunu yaşadığı 2014 – 2015 sezonunda repertuarını her geçen gün yeni oyunlarla zenginleştirirken sahnelenmekte olan oyunları içinde galageceleri düzenlemeye devam ediyor.
Kerbela ve “İlk Oyun”; Çürük Temel’in ardındanReginaldRose'unyazdığı, Arif Akkaya’nın yönettiğiOn İki Öfkeli Adam’ıngalası 1 Aralık 2014 Pazartesi gecesi Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yapıldı. Şehir Tiyatroları’ndailk olarak 1958-1959 ardından 1982-1983 sezonunda sahnelendikten 34 yıl sonra yeniden sahne ışıkları altına taşınan oyun;“Şüphelinin suçlu olduğunun genel kabul görüldüğü jüride, bir üye bu karara karşı çıkarsa ne olur?”sorusu üzerinden adalet kavramını sorguluyor.

   

ÇevirisiniCemal Berk’in, DramaturgluğunuHatice Yurtduru’nun, Sahne TasarımınıAyhan Doğan’ın,Kostüm TasarımınıNihal Kaplangı’nın, Işık TasarımınıiseÖzcan Çelik’inüstlendiği ve Ahmet Özarslan, Ali Gökmen Altuğ, BurteçinZoga, Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu,Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Nihat Alpteki, Rahmi Elhan, Serdar OrçinveYalçın Avşar’ın rol aldığı oyunun galasıGencay Gürün,Ayça Bingöl, Alev Baymur, Deniz Gökçer, Mehmet Güleryüz, Gönül Ülkü Özcan, Dikmen Gürün veSema Ergenekon katılımı ile gerçekleşti.
****************

   ON İKİ ÖFKELİ ADAM 32 YIL SONRA SORGULUYOR
ADALET NE DEMEK, SUÇLU NE DEMEK?
 

Reginald Rose'un 1950’lerde yazdığı sinema ve sahnede bir klasik olmayı başarmış On İki Öfkeli Adam, 32 yıl sonra çağdaş bir rejiyle yeniden seyircinin beğenisine sunuluyor.

İlk olarak 1958 – 1959 sezonunda sahnelenip 1982 – 1983 sezonunda tekrar seyirciyle buluşan oyun Şehir Tiyatroları’nın 100. yılında yeniden sahnede… Arif Akkaya tarafından yönetilen oyunda; Ahmet Özarslan, Ali Gökmen Altuğ, Burteçin Zoga, Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Nihat Alpteki, Rahmi Elhan, Serdar Orçin, Yalçın Avşarrol alıyor.

Reginald Rose'un 1950’lerde kaleme aldığı oyun için Akkaya; Adalet ne demek, suçlu ne demek… On dokuz yaşında bir çocuk mahkemenin tüm öngörüsüyle suçlu mudur, suçsuz mudur? Oyun, 19 yaşında bir çocuk hakkında jürinin kendi sınıfsal refleksleri ile oluşan genel yargılarını ve adalet sisteminin çıkmazlarını gözler önüne sermekte. Bu yanıyla da modern hukuk sistemlerinin bir öz eleştirisini yapmakta olduğunu söyledi.
On İki Öfkeli Adam’dan biri olan A.Gökmen Altuğ ise; Adalet kavramının o yıllardan bu yıllara değişmediğini dile getirerek, oyunun 1950 yılındaki adalet sistemini sorguladığını ancak bugün de toplumumuzda aynı önyargı, öfke ve keskin sert bakış açısının birçok konuda kendini gösterdiğini söyleyerek bu açıdan bakıldığında, günümüze temas eden çok ortak nokta olduğunu belirtti.

Oyunun adalet ve önyargılar üzerine bugünün seyircisine ne söylediği sorusuna ise Serdar Orçin; Bugünün koşullarından baktığımızda basit bir cinayet davası. Ama bunları bir tarafa bıraktığımızda,  insanların bir takım olaylar karşısında verdiği tepkilerin ne olduğu ve ne olabileceği hakkında önyargılarıyla ilgili bir metin. Oyunda çok güzel bir replik var onu paylaşabilirim. Oyunda bir kişi çıkıyor ve bir insanın suçlu olduğuna dair kuşkularım var diyor ve “suçlu değil diyemem ama tam olarak suçlu olduğuyla ilgili kuşkularım var.” diyor. Bu durum tartışılmaya başlanıyor ve o zamanda herkesin düşüncesi, yaklaşımı ortaya çıkıyor.

On İki Öfkeli Adam, 22 Ekim 2014 Çarşamba günü 20:30’da Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi‘nde…
 

  GENEL PROGRAM:

  HABER KAYNAK:

 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ 

Gümüş Cad. No.3 Harbiye-ŞİŞLİ İSTANBUL
Basın Ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

 

  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir