ORHAN ASENA YERLİ OYUNLARLA ANILIYOR

ORHAN ASENA YERLİ OYUNLARLA ANILIYOR

Diyarbakır

 27 Nisan – 16 Mayıs 2015 


Yeşil Çam Oyunu, Ankra Devlet Tiyatrosu

 
Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen ‘Diyarbakır, Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali’ Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Kanlı Nigar” oyunuyla başladı.
 
   
Arap Abdo, İzmir DT – Misafir Konya DT
 
Festivalin açılış törenine Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcıları Ahmet Dalkıran ve Kürşat Güleryüz, Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik ve çok sayıda davetli katıldı.
 

 Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik,  

 

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürü Mümtaz Aydoğan Mengi yaptığı açılış konuşmasında Orhan Asena’yı anmak için kendisinin adına, doğum yeri olan Diyarbakır’da gerçekleştirilen festivalin çok önemli olduğunu belirterek, festivalin Türkiye’de bir oyun yazarının adına düzenlenen tek tiyatro festivali olduğunun altını çizdi.
Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da sırasıyla konuşmalarını gerçekleştirdiler.
 
   
Töre OYUNU Devlet Tiyatroları Diyarbakır, Töre Oyun Afişi DT

 

Birecik, tiyatronun barış ve kardeşlik duygusundan bahsederek, “Barışın iki büyük anahtarı vardır. Biri “sevgi” diğeri “empati.” Aynı zamanda tiyatronun da kendini ifade edişinin iki aracıdır “sevgi” ve “empati.” Seyircisi ile kurduğu sağlam köprünün harcında “sevgi” vardır. İşte tüm bunlar ‘Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali’ ile Diyarbakır’da kendini gösteriyor” ifadelerini kullandı.
 

Macun sokak Adana DT Oyunu
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise yaşadığımız ve içinden geçtiğimiz çözüm sürecinin sanatsal ve kültürel anlamda canlılık yaşanmasına vesile olduğunu söyledi.
 
Bu konudaki gelişmişlik parametrelerinin de tekrar eski günlerine özlem duyarcasına hız kazandığını görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Aksoy, “Diyarbakır, bugün bölgede gelişen ve cazibe merkezi haline gelen bir şehir olmuştur. Diyarbakır’da yapılan sosyal ve kültürel çalışmaların da çok önemli olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. O açıdan bu tür etkinliklere her zaman destek veriyoruz ve bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz” dedi.
 

Kanlı Nigar Oyunu Bursa Devlet Tiyatrosu
 
Bu sene festivalin 12'ncisini yaşadıklarını belirten Aksoy, tiyatro sayesinde Diyarbakır'ın nisan ve mayıs aylarının dolu dolu geçireceğini vurguladı.
 
Aksoy, “‘Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali’ ile bu güzel coğrafyanın yetiştirdiği büyük usta Orhan Asena adının bir kez daha zikredilmesi gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Orhan Asena, kırkı aşkın yazdığı oyunla ve oyunlarının yarısı kitap olarak yayımlanmış büyük bir sanatçımızdır. Öylesine önemli bir sanatçımızdır ki tiyatro eleştirmenlerince Türk tiyatrosunun Shakespeare’i olarak adlandırılmıştır” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik, desteklerinden dolayı Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'a plaket verdi.
 
Bursa, Konya, Adana, İzmir ve Ankara Devlet Tiyatroları’nın seçkin eserlerini sahneleyeceği festivalde on yedi temsil seyircinin beğenisine sunulacak.

      

FESTİVAL PROGRAMI:

HABER KAYNAK:

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA
 
Telefon :(+90 312) 309 39 20 @: basin@devtiyatro.gov.tr
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19 twitter.com/devtiyatro
Web:http://www.devtiyatro.gov.tr/ https://www.facebook.com/devlettiyatrolari
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir