Osmanlı tokadı

0

 

Osmanlı tokadı

 Onlar; kıçları pantolon paketli, burunları hızmalı kızlardı, yüzleri at nalı çivili, kolları; anlamadığınız biçimlerde dövmeli, kulakları küpeli oğlanlardı…

 Okumak onların işiydi… Makarnanın bin bir çeşidini yaparlar, izbe evlerde, çatı katlarında yaşarlardı… Sen Türkçeyi doğru dürüst konuşamazken; onlar ikinci dili çok iyi, üçüncü dili iyi, dördüncü dili az da olsa konuşurlardı. ..

 Çoğu memur çocuğuydu ve evden onlara gönderilen paraları, ailelerine geri ödeyecekleri günü iple çekerler; hoca efendilere, şeyhlere, etnik köken tüccarlarına; ne vicdanlarını, ne de beyinlerinin tutsak etmezlerdi… Onlar gibi olmak öyle hiç kolay değildi.

 Bilirlerdi ki bu mavi gezegende yaşamak: Kuşlarla, börtü böcekle, hayvanlarla birlikte olacaktır. Sen kediden, köpekten, kafesteki kuştan iğrenirken; onlar ekmeklerini; kedilerle, kuşlarla, köpeklerle paylaşırlardı… 2013 yılında; Taksim Meydanında bir körpe fidan için tüm insanlığın ezberini bozdular… Korkmadılar ölümden: Öldüler!… Haklıydılar, bir adım geri gitmediler. İnandıkları davadan geri dönmediler! Zoru görünce; uluorta sokaklarda, maçlarda, siyasi mitinglerde; “Tekbir! Allahu Ekber!.. “ diye çığlık atmadılar. En fazla; hep birlikte haykırışları: “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz!..” olurdu.

 Şerefleriyle oynamaya kalktığınız, yaşamlarını ellerinden almaya çalıştığınız Türk Askerlerinin hapishane nöbetlerini onlar tuttu, onların “sessiz çığlık”larıdır halen kent meydanlarında yankılanan.

 Kimseye borçları, kimseden alacakları yoktu. Yalnızca Tanrı'ya “bir can” borcu, Vatanları için adam olmak gibi bir sorumlulukları vardı.

Onlar: Önce insandı,
Onlar: Bireydi,
Onlar; alınlarında ışığı görenlerdi,
Onlar bu ülkenin eşit haklara sahip yurttaşları, vatandaşlarıydı…

 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri'nde; öyle bir “Osmanlı Tokadı” attılar ki size; bu da aklınızı başınıza getirmezse: Yeter artık; kirletmeyin güzel ülkemizi, karartmayın bu ülkenin güzel insanlarının geleceğini!..

 Toplayın takunyalarınızı, ibriklerinizi, sahte delil CD’lerinizi, çıkın yaşantımızdan! Çıkın!

Sizi beton kafalı avm-ler, saman ithalatçıları, kazma kürek kalkınmacıları; Şimdi anladınız mı bu Osmanlı tokadının nereden geldiğini?..

Tevfik Yalçın
evetbenim@gmail.com


Görseller: google görsel


 

 

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

ÖZGEÇMİŞ 1946 yılında doğdu. Altı çocuklu bir demiryolcu ailesinin en büyük oğludur. 1966 yılında Bandırma Şehit Mehmet Gönenç Lisesi Edebiyat Bölümünü bitirdi. 1966 yılı birinci dönem Lise Başkanlığı yaptı. 1965 yılında Lise Marşını yazdı. Edebiyat öğretmeni Esin Kocabay ve resim öğretmeni Ferahat Baydar ile zaman içinde çalışmalarını devam ettirdi. Sanatçı, 1968 yılında Yapı Kredi Bankası nda bankacılık yaşantısına başladı. 1973 yılında Ege Üniversitesi İ.T.B. Fakültesini bitirdi. 1973-76 yılları arasında sendikacı olarak çalıştı. Bir dönem Bank-sen Genel Eğitim Sekreterliği görevini profesyonel olarak sürdürdü. 1978 yılında Tenise Berberoğlu ile evlendi. Kızları; Kamucan; 1979 da, Zeyneb 1980 yılında dünyaya geldi. 1990 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve sanat çalışmalarına ağırlık verdi. 1993 yılında sanatçı, tiyatro adamı Oben Güneyin şiirlerini derledi. Sanatçı çalışmalarını İstanbulda sürdürmektedir. MESAM Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği üyesidir. Sanatçının eserleri Fransa ve Türkiye de özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Tevfik Yalçın 1992 yılında Gol Şov Yarışma Futbol adlı bir tv yarışma programı yapmıştır. (T.C. Kadıköy 1. Noteri 01 Aralık 1992 No: 88456 olarak tasdiklidir.) Otobankızı şiiri; Mayıs 2007 de çıkan pop-rock sanatçısı KIRAÇın Benim Yolum albümünde 7. sırada Zarife adıyla yer almıştır. Beste: G.Barış Bölükbaşı, YAKIMA G.Barış Bölükbaşı Bestesi, Albüm: Mutlu Sonda Kararlıyım 2014 SANAT ÇALIŞMALARI Yakınma Şiirler (Dosya) GÜNDEDÜN İstanbul Oyunlarına Mektuplar (Tiyatro Eleştirileri-dosya) Kim Çözecek Tiyatro Oyunu (Dosya) Karıncalar Anayasası (Dosya) 1999 Güneş Tutulmasının Renkler Üzerine Etkisi Deneyi (Gökhöyük- Amasya) 1999 Bankacı Sanatçılar Karma Sergi 1999 Buluşma Noktası Çorum Karma Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 2000 Aşağı İstasyon Çocukları Bandırma Karma Sergi, Bandırma Belediyesi Kültür Merkezi 2000 Buluşma Noktası Bandırma Karma Sergi 2005 www.evetbenim.com sanat sitesinin (sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak için) kuruluşu 2008 20 Ağustos - 7 Eylül: Karma Sergi; Sanalın Gerçeği Gerçeğin Sanalı, Barış Manço Kültür Merkezi İstanbul

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.