17.Siemens Opera Yarışması Ödül Töreni gerçekleşti


http://www.siemens.com.tr/tr/
17.Siemens Opera Yarışması Ödül Töreni Gerçekleşti

Opera sanatına gönül veren sanatçılara dünya sahnelerinin kapısını aralayan Siemens Opera Yarışması’nın 17’ncisi The Seed’te gerçekleştirilen ödül töreni ile tamamlandı. Yarışmanın birincisi Hakan Çiftçioğlu oldu. Bu yıl ikincilik ödülü yerine verilen özel ödüle ise Semih Aşık ve Yeliz Pelin Ceyhan layık görülürken, üçüncülüğü Tolga Siner elde etti.

 
Siemens Türkiye'nin sosyal sorumluluk anlayışının temelini oluşturan ve toplumun gelişiminde sanatın önemli bir yeri olduğu bilinciyle düzenlenen Siemens Opera Yarışması'nın 17.'si, 12 Haziran Cuma akşamı The Seed'te gerçekleşen ödül töreni ile sonuçlandı.
Türkiye'nin opera alanındaki ilk ve tek geleneksel etkinliği olan Siemens Opera Yarışması'nda bu yıl birinciliğe Hakan Çiftçioğlu layık görüldü. Yarışmada bu sene ikincilik ödülü yerine verilen özel ödülü Semih Aşık ve Yeliz Pelin Ceyhan, üçüncülüğü de Tolga Siner elde etti. Murat Can Güvem ise mansiyon ödülünün sahibi oldu. Törende ödüllerini alan sanatçılar, sergiledikleri mini performansları ile davetlilerin de beğenisini kazandılar.
Yarışmanın birincisi Hakan Çiftçioğlu, Almanya'daki Karlsruhe Operası'nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul'da 4 aylık Almanca bursunun sahibi oldu. Yarışma özel ödülünü alan Semih Aşık, Magdeburg Operası'nda 3 ay eğitim ve sahne alma fırsatı; Yeliz Pelin Ceyhan ise Salzburg Devlet Operası'nda 3 ay eğitim ve sahne alma fırsatı kazandı. Yarışmanın üçüncüsü Tolga Siner, Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi'nde 6 haftalık yaz bursuna katılma hakkı elde etti.
Yoğun ilgi gören yarışmanın Prof. Yekta Kara başkanlığındaki jürisinde, Salzburg Devlet Operası Genel Müdürü Carl Philip von Maldeghem, Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler ve Magdeburg Operası Genel Müdürü Karen Stone yer aldı. Jüri üyeleri bu sene yarışmaya katılan genç opera sanatçılarının çok yetenekli olduklarını ve seçim yapmakta zorlandıklarını vurguladılar.
17. Siemens Opera Yarışmasında Dereceye Giren İsimler
Siemens Opera Yarışması 1.'si / Hakan Çiftçioğlu
Hakan Çiftçioğlu, 1988 yılında Adana'da doğdu. Müzik eğitimine 2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü'nde başladı. Elena Filipova ve Amelie Felle Masterclass'larına katılan Çiftçioğlu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Kevork Tavityan ile şan eğitimine devam ediyor.
Siemens Opera Yarışması Özel Ödül sahibi / Semih Aşık
Semih Aşık, 1988 yılında Rize'de doğdu. Kırıkkale Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nden mezun olan Aşık, 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Opera Bölümü'ne girdi. 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda sahnelenen Gianni Schicchi Operası'nda "Gianni Schicchi" rolünü başarıyla sahneledi. 2014 yılında Serkan Kocadere şan sınıfından mezun olan Aşık, Pekin Kırgız'la da çalıştı. Aşık, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde sözleşmeli sanatçı olarak çalışmalarına devam ediyor.
Siemens Opera Yarışması Özel Ödül sahibi / Yeliz Pelin Ceyhan
Yeliz Pelin Ceyhan, 1990 yılında İzmir'de doğdu. 2004 yılında Aydın Güzel Sanatlar Lisesi'nde müzik hayatına başladı. 2008 yılında Yaşar Üniversitesi Piyano Bölümü'ne girerek, iki yıl okuduktan sonra 2011 yılında Haliç Üniversitesi Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümü'ne girdi. Ceyhan, Borusan korosunda görev aldı.
Siemens Opera Yarışması 3.'sü / Tolga Siner
Tolga Siner, 1992 yılında Aydın'da doğdu. 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde kazandığı iki bölümden opera bölümünü tercih etti. Çalışmalarına Amerikalı Soprano Prof. Jeanette Thompson ile başladı ve İzDOB sanatçısı Soprano Doç. Linet Şaul ile devam etti. Bu yıllarda İzmir, Aydın, Karlsruhe, Bonn, İstanbul, Denizli başta olmak üzere birçok şehirde konser verdi. İzmir Barok'un kurucusu olan Bülent Oral ile Concerto Barocco Grubu'nu kurdu, ayrıca solo olarak konserler verdi ve Mavi Nota Dergisi Yılın Grubu Ödülleri'ne aday gösterildi. 2013 yılında Ulusal Genç Solist yarışmasında 3'üncülük ödülü, 2014 yılında Siemens Opera Yarışması'nda mansiyon ödülü, 2015 yılında Sedat Gürel- Güzin Gürel Şan Yarışması'nda mansiyon ödülü kazandı. 2014 yılında Siemens Opera Yarışması'nda kazandığı mansiyon ödülü sayesinde Karlsruhe Handel Festivali'ne davet edildi ve burada Peter Kooij ile çalışmalar yapıp, Karlsruhe Hochschule für Musik'de ensemble konseri verdi. 2012 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde Agrippina operasında Narciso rolünü seslendirdi. Siner, çalışmalarına halen Doç. Linet Şaul ile devam ediyor.
Siemens Opera Yarışması Mansiyon Ödülü / Murat Can Güvem
Murat Can Güvem, 1991 yılında Ankara'da doğdu. Müzikle ilk ve orta öğrenimi sırasında ilgilenmeye başladı. 2011'de üyesi olduğu Türk müziği korolarında solist sanatçı ola
rak görev almaya başladı. Türk müziğine devam ettiği yıllarda Samsun'da yeni hizmete açılan Samsun Devlet Opera ve Balesi ile bu sanata olan ilgisini fark etti. Sahne aldığı bir konser sırasında sesindeki yeteneği fark eden Samsun Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Mehmet Ortaç ile şan çalışmalarına başladı. Ortaç ile kısa zamanda sesindeki gelişimi sağlayan Güvem, Samsun'da 2013 senesinde katıldığı İtalyan Mezzo-Soprano Bruna Baglioni'nin ustalık sınıfında performans sergileme şansı yakaladı. Ustalık sınıfında gösterdiği performans sonucunda Baglioni tarafından İtalya'ya davet edildi. Teknik ve repertuar çalışmalarına İtalya'da devam eden Güvem, ülkenin önemli operalarında sahne alma fırsatı buldu. Güvem, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü'ndeki eğitimine de devam ediyor.
Kaynak: ww.siemens.com.tr/web/1199-18377-1-1/siemens_turkiye_-_tr/siemens_turkiye/basin_bultenleri/17__siemens_opera_yarismasinin_kazananlari_belli_oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir