Otobüs: Yeni Oyun, İBB Şehir Tiyatroları

İBB Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu: Otobüs


 

İBB Şehir Tiyatroları, Ocak ayının üçüncü haftasında Otobüs adlı oyunu repertuarına katıyor. Stanislav Stratiev’in yazdığı Arif Akkaya’nın yönettiği oyun, 18-29 Ocak 2012 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyirciyle buluşuyor.
 
Çağdaş Bulgar yazınının önemli ismi Stanislav Stratiev’in toplumsal taşlaması olan Otobüs, ülkedeki değişimi farklı oyun kişilerinin üzerinden anlatıyor. Toplumsal yapının ve rejimin eleştirildiği oyunda, son durağı bilinmeyen bir otobüs yolculuğu, yolcuların kendi dünyaları ve yaşama bakışları açısından değerlendirilişi, kendi aralarında tartışmaları ele alınıyor.
 
Çevirisini Cahangir Novruzov’un, dramaturgluğunu Hatice Yurtduru’nun, sahne tasarımını Barış Dinçel’in, kostüm tasarımını Ayşen Aktengiz’in, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, efekt  tasarımını Metin Taşkıran ve Ersin Aşar’ın, koreografisini Mikel N. Vihdi’nin, karikatür tasarımı’nı Homur Mizah Grubu’nun, video tasarımını Cem Ulu, Ayça Sonkaya ve Arif Akkaya’nın yaptığı oyunda; Ahmet Özarslan, Barış Çağatay Çakıroğlu, Berrin Akdeniz Kortidis, Burak Davutoğlu, Can Ertuğrul, Elyesa Çağlar Evkaya, Ergun Üğlü, Fahri Kıncır, İrem Erkaya, Mert Aykul, Mert Turak rol alıyor.
 
 
Oyunun Broşüründen
 
Yazan: Stanislav Stratiev (1941-2000)
 
Çağdaş Bulgar Tiyatrosu'nun en verimli yazarlarından biri olan Stanislav Stratiev 1941'de Sofya'da doğdu. Edebiyat eğitimi aldı, iş yaşamına gazeteci olarak başladı. Tiyatro dünyasına, oyuncu_ yönetmen bir arkadaşının zorlamasıyla 1974’te yazdığı "Roma Hamamı" adlı oyunla adım attı. On yılı aşkın bir süre "Sofia Satirical Theatre" da sahnelenen bu ilk oyunuyla seyircinin sevgisini kazandı. Ancak asıl başarıyı ona uluslararası ün sağlayan ikinci oyunu “Deri Ceket" ile yakaladı. Bunu “Otobüs”, “The Perfectionist”, “Don't Lose Your Spirit” vediğer oyunları takip etti. “It's a Short Life” adlı oyunuyla 1990 Maubeuge Uluslararası Tiyatro Festivali’nde birincilik ödülü, "On The Other Side" adlı oyunuyla 1993’te BBC Radyo Oyunları Yarışması'nda derece aldı. Sosyal hiciv ve lirizm bileşimi olan öyküleri otuzdan fazla dile çevrildi. Film senaryoları dünya çapında tanınmasına katkı sağladı. “Equilibrium", 13. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde gümüş madalya aldı (1983). Aynı yıl "Childhood Sun", "MIFED-The Child in Our Time" ödülü kazandı. "A Band With No Name", “24 Chasa” okurları tarafındantüm zamanların en iyi Bulgar filmi (2005), Atlantic Radio dinleyicileri tarafından da en çok sevilen Bulgar filmi seçildi (2006). Stanislav Stratiev 1975'ten ölüm tarihi olan 2000'e kadar "Sofia Satirical Theatre"da dramaturg olarak görev yaptı.

 
 
Yöneten: Arif Akkaya
 
1965'te İstanbul'da doğdu. 1982'de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nü kazandı. 1986'da halen oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptığı İBB Şehir Tiyatroları'na katıldı. Aynı yıl İBB Şehir Tiyatroları oyuncusu birkaç arkadaşı ile birlikte “Tiyatro Odası”nı kurdu. İstanbul Devlet Tiyatrosu, İBB Şehir Tiyatroları, Dormen Tiyatrosu, Hadi Çaman Tiyatrosu, Duru Tiyatro gibi ödenekli ve özel tiyatrolarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Sinema ve reklam filmlerinde, televizyon dizilerinde rol aldı.
 
Yönettiği Oyunlardan Bazıları
Doğum Günü Partisi, İkinci Nöbetçinin Sıkıntıları, Sokağa Çıkma Yasağı, İyi Geceker Anne, Bana Bir Picasso Gerek, Deri Ceket, Sürmanşet, Ödenmeyecek Ödemiyoruzz, Arzunun Onda Dokuzu,  
Ödenmeyecek Ödemiyoruz, Arzunun Onda Dokuzu.
 
Oynadığı Oyunlardan Bazıları
Antonius ve Cleopatra (W. Shakespeare -Yöneten: Engin Uludağ), Taziye (Murathan Mungan – Yöneten: Nurhan Karadağ), Dallar Yeşil Olmalı (Vedat Türkali – Yöneten: Hakan Altıner), Aç Sınıfın Laneti (Sam Shepard – Yöneten: Tunç Yalman), (Avni Dilligil Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü), Kanlı Düğün (F. G. Lorca – Yöneten: Başar Sabuncu), Kafkas Tebeşir Dairesi (B. Brecht – Yöneten: Yücel Erten), Kuş Operasyonu (H. Boitchev – Yöneten: Macit Koper), (Avni Dilligil En İyi Ekip Ödülü), Danton'un Ölümü (G. Büchner – Yöneten: Roberta Ciulli)
 

 
 
 

_________________________________________________________
 
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 219 10 78 / Faks: 0212 225 92 76
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.trweb: www.ibst.gov.tr
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir