Övül ve Mustafa Avkıran Yeni Oyunu Dünya Prömiyeri Almanya’da gerçekleşiyor

0

ÖVÜL ve MUSTAFA AVKIRAN’IN YENİ OYUNU ‘’ PRÖMİYERİNİ BERLİN’DE YAPIYOR
Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın yönetmenliğini üstlendikleri yeni oyunları ‘NSU-Kurbanlar Arasında Almanlar da Var’ 23 Eylül’de Berlin’de prömiyerini yapıyor.90’lı yıllardan bu yana hem Türkiye hem de Avrupa sahnelerinde yönetmen olarak pek çok oyun sahneye koyan Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran yeni projelerini Berlin’de Almanca olarak, Alman oyuncularla gerçekleştiriyorlar. Pandemi nedeniyle ara verdikleri üretimlerine, 23 Eylül Cuma akşamı Ballhaus Prinzenallee sahnesinde ‘NSU-Kurbanlar Arasında Almanlar da Var’ prömiyeri ile yeniden başlıyorlar.Oyun, doksanlı yılların sonunda ırkçı eylemlerine başlayan ve 2000 yılı itibarıyla on bir yıl boyunca Almanya’nın farklı yerlerinde cinayetler işleyen, bombalı saldırılar gerçekleştiren “NSU üçlüsünün” cani eylemleri üzerinden hala günümüzde de var olan kurumsal ırkçılığa ve ayrımcılığa ayna tutacak.Oyunda Freya Kreutzkam, Jules Armana ve Lukas David Schmidt sahne alıyor.
Avkıranlar ‘NSU-Kurbanlar Arasında Almanlar da Var’ gibi konusu çok zor bir oyunu neden sahneye koymak istediklerini şu sözlerle açıklıyorlar: “Üç yıl önce mahkeme, üç kişiden oluşan faillerin “bireysel” gerekçelerle suç işlediği ve bu cinayetlerde “organize” bir yapılanmanın olmadığı hükmüne varmıştı. Üç yıl boyunca arka planda aşırı sağcılığın rol oynadığı cinayetler işlendi. Devletin kurumları bu cinayetlerde de faillerin “bireysel” gerekçelerle suç işlediğine odaklandı. Sistematik olarak kendini tekrar eden ve arka planda politik yapıların olduğu suçlar bize yabancı değil… Biz bunları geldiğimiz ülkeden de tanıyoruz. Bu mesele, politik bireyler olarak merakımızı uyandırıyor, dikkatimizi çekiyor. Bu nedenle konuyla ilgileniyoruz; seyircileri bizimle tartışmaya, araştırmaya ve düşünmeye davet ediyoruz.”
‘NSU-Kurbanlar Arasında Almanlar da Var’ prömiyerinin ardından 24, 25 Eylül ve 13, 14, 20, 21, 22, 23 Ekim’de de Ballhaus Prinzenallee’de sahnelenmeye devam edecek.
Basın İletişim:
İletişim Deposu
Zümrüt Burul
Tel: 0536 486 63 66
İrem Tümer
0543 761 25 01

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.