Oyuncular Tiyatro Grubu ve R. İbrahimbekov

Oyuncular Tiyatro Grubu ve Rüstem İbrahimbekov

Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@yahoo.com

Oyuncular Tiyatro Grubu, Oscar ödüllü, dünyaca ünlü Azerbaycanlı senarist-yazar, Rüstem İbrahimbekov’un ülkemizde ilk gösterimi yapılan “Arkadaş Arıyorum” adlı oyununu Tiyatro-Kahve’de sahneleniyor. Ünlü sanat insanı Bekov, görüntü yönetmenliği, oyun yazarlığı, tiyatro yönetmenliği, özel tiyatro sahibi olması ve çok sayıda ödülleri ile yalnızca bir sinema insanı olmanın çok ötesindedir. Biraz daha özel söylemimizle Asya’nın çıkardığı dünyaca ünlü bir sanatçıdır.

“Güneş Yanığı” filmi 1994 de sanatçıya bir Oscar Ödülü getirdi ve adının dünyanın her köşesinde duyulmasını sağladı. Çok sayıda ödülleri bulunan Bekov, Antalya Ekim 2011’de düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” aldı.

Yaşamına göz atacak olursak; Azerbaycan Petrol ve Kimya Enstitüsünü bitirdikden sonra, Moskova’ya yerleşti, Sovyetler Sinemacılık Enstitüsü’nde film yönetmenliği ve senaryo yazarlığı üstüne eğitimini tamamladı. Sinemacı kariyeri süresinde 40’dan fazla film ve tiyatro yaptı. En çok tanınan yapıtları “Sıcak Çöl Güneşi” (1970), “Sorgulama” (1979), “Koru Beni, Tılsımım” (1986), “Urga, Aşk Ülkesi” (1991), “Güneş Yanığı” (1994), “Sibirya Berberi” (1998), “Doğu-Batı” (1999) ve “Göçebe” (2007) filmleridir.

Bir çok oyunları MSÜ Öğretim Üyesi, Huraman Nevruzova tarafından türkçeye çevirildi. Bu oyunların ilki olan “Aslan’a Benzer” adlı oyunu İstanbul İBB Şehir Tiyatrolarında yazarı İbrahimbekov tarafından sahneye konuldu. Oyun büyük ilgi uyandırdı. Yazarın ikinci yapıtı olan “Arkadaş Arıyorum” adlı yapıtı, Oyuncular Tiyatro Grubunda, St. Petersburg’da tiyatro eğitimi almış olan Ömer Akgüllü tarafından sahneye kondu.

Akgüllü’nün başarılı yorumu Rüstem İbrahimbekov’un tiyatro anlayışını ve biçemini bütün yönleriyle sahneye yansıttı. Oyunun eksen kişilerini, yani baş rollerini iki sanatçı paylaşıyor. Gülsüm Soydan ve Altuğ Yücel. Oyunda ayrıca Tansu Taşanlar ve Berfe Gündüz’de rol alıyor. Bir karı koca ilişkisini çok yönlü olarak irdeleyen oyun, günümüz evliliğindeki bütün çelişkileri psikolojik açılardan ele alarak, gerçekçi bir kompozisyonla ortaya koyuyor. Aslında bu iki rolün karakter çözümü ve çiziminin sahneye aktarımı oldulça zordur ama Soydan ve Yücel bu güçlüğün üstesinden olağanüstü başarı ile geliyorlar. Özellikle İbrahimbekov’un yarattığı kadın ağırlıklı oyunları sahnelemek ve oynamak yetkinlik ister. Ne var ki, Ömer Akgüllü’nün bu oyunun yönetimindeki dengeli yorumu bu konuyu en iyi şekilde çözümlemiş. Bu dört kişilik oyun, kadın erkek ilişkilerinin karmaşık sorunlarını piskolojik boyutları ile sorgulayan ve çözümü izleyiciye bırakan bir derinliğe sahip.

Başak Özdoğan’ın dekor ve giysi tasarımı ufak bir mekanda çok şey anlatabilmesi açısından oldukça başarılı. Maria Akgüllü’nün koreografisi, Oyuna hareket ve renk katmış.

Sonuç olarak “Arkadaş Arıyorum “ adlı oyun dikkatle, ayrıntılardan keyif alarak izlenmesi gereken bir oyun.

Alıntı: Aydınlık Gazetesi
Güncelleme: 23 Mayıs 2012
Afiş Görsel:http://www.oyunculartiyatrokahve.com/oyunculartg.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir