Pera Müzesi Elektronik Köprüler/Konuşma: Burcu Yaşin-Performans: Deniz Erden

0

Pera Müzesi Elektronik Köprüler/Konuşma: Burcu Yaşin – Performans: Deniz ErdenPera Müzesi “Elektronik Köprüler” başlıklı konuşma ve performans serisiyle, bu kez elektronik müziğin etkileşime geçtiği diğer alanları keşfe çağırıyor!
İstanbul’da kurulan müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayat geçirilen “Elektronik Köprüler”, teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği farklı mesele ve alanları odağına alıyor. Serinin 2020 yılındaki ilk etkinliğinde Burcu Yaşin kentsel dönüşümü ses ekseninde düşünmeye davet ettiği konuşmasının ardından Deniz Erden’in performansı bizi kentsel dönüşüm sürecinde olan bir mahallenin seslerini hayal etmeye çağırıyor.
18:30 Konuşma
Serinin 2020 yılındaki ilk etkinliğinde Burcu Yaşin kentsel dönüşüme ses ekseninde düşünmeye davet ediyor.
Burcu Yaşin’in “Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun” başlıklı çalışması, Istanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinin Sarıgöl mahallesinde uygulanmakta olan kentsel yenileme projesinin, mahallenin soundscape’ine nasıl etki ettiğini merkeze alarak, burada neredeyse 50 yıldır ikamet etmekte olup, özellikle 90’lı yıllarda İstanbul’un eğlence sektöründe önemli bir rol oynayan Roman topluluklarının ve müzisyenlerinin kent hafızasında ve gündelik pratikte nasıl duyulamaz hale gelmeye başlandıklarına odaklanıyor.
Kentsel yenilemenin görsel boyutunun yanı sıra, işitsel boyutunu odağına alan çalışma, Barry Truax’ın “işitsel topluluklar” ve “işitsel iletişim” gibi kavramlarından yararlanarak, yenileme projesinin mahalledeki etkilerine dair ses merkezli bir okuma yapmayı hedefliyor. Niteliksel yöntem izleyen araştırmada alana dair veri; mahalleli ve mahalleyi duyan dış mahalle sakinleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlemci deneyimleri ve fotoğraf-video arşivlerinin değerlendirilmesi ile oluşturuldu. Serinin dördüncü etkinliğinde Burcu Yaşin önce projesini anlatıyor, ardından gerçekleştireceği performansla dinleyicileri hala kentsel dönüşüm sürecinde olan bir mahallenin seslerini hayal etmeye davet ediyor.
Pera Café’de gerçekleştirilen performans ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.
Saat: 20:00 PerformansDeniz Erden, 1993 yılında Eskişehir’de doğdu. Konservatuvar eğitimine 2003’te yarı zamanlı, 2004’te ise tam zamanlı olarak Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda piyanist Robert Farkas ile başladı. Lisans eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Hülya Tarcan ile devam etti. Bu süreçte Doç.Elif Şahin-Nesweda ve Prof. Cornelis Witthoefft ile Stuttgart Musikhochschule’de çalışma şansı yakaladı. 2018’de yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda 20. yüzyıl müziği üzerine Prof. Hülya Tarcan ve Doç Ayça Aytuğ ile araştırmalar yaptı. Ardından Opera bölümünde korrepetitörlük görev yaptı.Besteciliği üniversitede yaptığı emprovizasyonlarla keşfetti ve yarattığıözgür dünyasında ambient stilde, piyano için kompozisyonlar üretmeye başladı. 2018’de Bahçeşehir Üniversitesi Elektronik Müzik Prodüksüyonu sertifika programını tamamladı ve soundscape alanında çalışmalara yöneldi. İlk olarak İstanbul Soundscape Project kapsamında
düzenlenen “Haydarpaşa’da bir Gar” adlı projede sesini duyurma şansı yakaladı. Ağustos ayında ise kendi projesi “Your Planet Calling” ile hem çevresel farkındalık yaratımına hem de doğanın korunmasına katkı sağladı. Her iki alanda da çalışmalarına devam eden Deniz, 2018’in Şubat ayında Hideki Kozakura’nın “Barcelona Duo” eserinin Türkiye prömiyerinin ardından, 2019’daTokyo ve Nagoya’da, Türk ve Japon çağdaş bestecilerinin eserlerinin yer aldığı ve Haruyuki Suzuki’nin “Ringlet” eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirdiği iki solo resital gerçekleştirdi. Ayrıca Ensemble Flâneur’ün üyesidir.
ÆVOM nedir?
ÆVOM İstanbul’da kurulan, farklı mekânlarda kültür sanat ve müzik etkinlikleri gerçekleştiren sınırsız ve aidiyetsiz bir kolektiftir.Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Pera Müzesi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.