Perşembenin Hanımları: İBB Şehir Tiyatroları nın Yeni Oyunu

İBB Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu: Perşembenin Hanımları

İBB Şehir Tiyatroları, Ocak ayının son haftasında Perşembenin Hanımları adlı oyunla seyirci karşısına çıkıyor. Loleh Bellon’un yazdığı Engin Gürmen’in yönettiği oyun, 25-29 Ocak 2012 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde…

Perşembenin Hanımları’nda geçmişlerinin gölgesinden kurtulamamış ve birlikte büyümüş üç kadının her perşembe toplandıkları çay saatinde pişmanlıkları, geçmiş aşkları, yitirdikleri ve özlemleri anlatılıyor.

Çevirisini Mualla Genez’in, dramaturgluğunu Özge Ökten’in, sahne-kostüm tasarımını Gamze Kuş’un, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan ve Uğur Yıldız’ın, efekt tasarımını Metin Küçükyılmaz’ın yaptığı oyunda; Ayşe Kökçü, Enes Mazak, Vildan Gürelman, Oya Palay, Cem Uras rol alıyor.

Oyunun Broşüründen…

Yazan: Loleh Bellon
Fransa’nın sevilen aktrislerinden ve oyun yazarlarından Loleh Bellon, 1925’te Fransa’da doğdu. Bellon, Paris’te sanatçı bir çevrede büyüdü. Fotoğrafçı olan annesi, ünlü şair Andre Breton’un ve onun kurduğu Sürrealist topluluğun önemli üyelerinden biriydi.

Loleh Bellon, ailesinin karşı çıkmasına rağmen aktris olmaya çok küçük yaşlarda karar verdi. Bellon, Charles Dullin ve Tania Balachova gibi, ondaki potansiyeli keşfeden ve ona prodüksiyonlarında yer veren ünlü aktörler, yapımcılar ve öğretmenler ile çalıştı. İlk başarısını sürrealist şair Robert Desnos'nun, “Place de l'Etoile” adlı yapımında elde etti ve buradaki oyunculuğu ile 1949 yılında “En İyi Genç Aktris Ödülü”nü aldı. Bu ödülden sonra Bellon’a oyun ve film teklifleri yağdı. 1931’de sahnelenen, Jean-Louis Barrault yapımı, Giraudoux’nun “Judith” oyununda sahneye çıktı. O yıl, hem oyun hem de Bellon büyük bir başarı kazandı.
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sahnelerde kendini göstermeye başlayan Bellon, savaştan sonra kırk yıl boyunca kendi neslinin en parlak sahne yıldızlarından biri oldu. Marguerite Gautier, Mary Stuart, Yerma, ünlü oyuncunun canlandırdığı unutulmaz karakterler arasındadır. Loleh Bellon, 1999’da Fransa’da öldü.
Oyunlarından Bazıları: L'éloignement (2009), Les Enfants Du Désordre (1989), L'éloignement (1988), Emmenez-moi Au Théâtre: Le Coeur Sur La Main (1984)

Yöneten: Engin Gürmen

İstanbul’da doğdu. Şişli Terakki Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Üniversitede okurken İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalışmaya başladı. Uzun yıllar yönetmen asistanlığı yaptıktan sonra, 1975 yılından itibaren yönetmen olarak çalışmaya başladı. Ayrıca dramaturg ve genel sanat yönetmeni yardımcılığı görevlerinde bulundu. İBB Şehir Tiyatroları’nın yanı sıra, Tiyatro Kare, Tiyatro İstanbul, Sadri Alışık Tiyatrosu, Gönül Ülkü- Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda konuk yönetmen olarak çalıştı. Evli olan Gürmen’in, Pelin ve Defne adında iki kızı vardır. Kızlarından Defne Gürmen Üstün de İBB Şehir Tiyatroları’nda oyuncudur.

Yönettiği Bazı Oyunlar: Sacide, Yollar Tükendi (Ülker Köksal), Kayıp Mektup (I. Luca Caragiale), Anastasia (G. Buton), Perde Açılıyor (Sauvogn), Filumena Marturano (E. Flippo), Bir Şehnaz Oyun (Turgut Özakman), Gazeteciden Dost (Recep Bilginer), Bu Sabah Gülerek Uyan (Necati Cumalı), Aile Şerefi, Pembe Konağın Gelinleri, Dinmeyen Alkışlar, Gönlümdeki Osman Hamdi Bey (Gülsün Siren Kınal), Kanlı Nigar (Sadık Şendil), Pazartesi Perşembe (Musahipzade Celâl), Eskimeyen Oyun (Arbuzov), Çalıkuşu (R. N. Güntekin-Necati Cumalı), Yaban Ormanı (Ostrovski), Size Öyle Geliyorsa Öyledir (L. Pirandello), Ceza Kanunu (İ. Ahmet Nuri Sekizinci), Düşüş (N. Sırrı Örik-Kemal Bekir) Perşembenin Hanımları, Öyle Bir Sevgi ki (L. Bellon)

_________________________________________________________
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 219 10 78 / Faks: 0212 225 92 76
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir