POLONYALI BESTECİ İKİYÜZ YILDIR YAŞIYOR 2010, Fredric Chopin yılı

0

POLONYALI BESTECİ İKİYÜZ YILDIR YAŞIYOR

2010, Fredric Chopin yılı

Chopin sürekli gündemde kalacak. Sadece doğumunun 200. yılı nedeniyle değil elbet. Onun müziği, alanında bir başka evrimdir… Yeni yıla girerken Chopin’in yapıtları ve müziği bizleri rehabilite etti; koca bir dev besteciyi düşündüm durdum. Varşova’da, doğduğu köy evinin bahçesinde ağaçlara asılı kalmış ezgileri kim unutur, unutabilir? Chopin ve müziği, özgürlük simgesi gibidir…

HAYATİ ASILYAZICI

Frederik Chopin (1810-l849), Polonya’nın ulusal bestecisi ve piyano virtüözü. 2010 yılında bütün dünya Chopin’in doğumunun 200. yılını kutlayacak.

MENDELSSOHN HAKLI ÇIKTI

Chopin ve müziği, özgürlük simgesi gibidir. Polonya’nın bağımsızlığı ve özgürlüğü için inanılmaz bir mücadele verir. Ancak ülkesinde barınamaz, Batı Avrupa’nın yolunu tutar. Her gittiği kentte konserler vererek geçimini sağlar. Henüz ülkesinde özgürlük savaşımı verdiği dönemde her konseri olay yaratır. Polonya’nın dışında ilk kez adını Almanya’daki konserleriyle duyurur. Daha Batıya, Fransa’ya gider. Almanya’daki resitallerinin ilkinde, Mendelssohn provasını dinlediğinde “Benden çok daha iyi çalıyor; geleceğin büyük piyanisti Chopin” der. Bu saptama, Polonyalı piyanist konusunda Mendelssohn’u haklı çıkarır…

FRANSA, HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Paris, Chopin’in yaşamını büyük ölçüde değiştirir. Liszt, Berlioz, Meyerbeer, Bellini, Adolphe Nourrit, Balzac ve Heine gibi sanatçıların beğenisini kazanan, onlarla yakın arkadaşlık kuran Chopin, Paris’te, Fransız ve Polonyalı soyluların ailelerine piyano dersleri verir. Seçkinlere, yılda bir dinleti sunar, ileri gelenlerin salonlarında sık sık sanatını dinletir. Artık Chopin’i bütün Avrupa sanat çevreleri tanımaktadır. Özellikle besteleri, dünyayı sarar. Vereme yakalandıktan sonra, hastalığı ilerlerken bile İngiltere’de inanılmaz güzellikte konserler verir.

1837’de Liszt, Chopin’i “George Sand” takma adıyla kitaplar yazmakta olan Mme. Dudevant ile tanıştırır. Ancak bu tanışma Chopin’e mutluluk getirmez; kadın hakları savunucusu George Sand, özgür yaşamayı seven bir kadındır…

CHOPİN’İN EVİNDE HER HAFTA SONU KONSER DİNLEMEK

Chopin, Varşova yakınlarındaki Zelazowa Wola’da doğmuştu. Chopin’in Zelazowa Wola’daki evinde, yaz kış her hafta sonu konserler verilir. Özellikle bir Chopin’ci piyanist, pencere önünde konser verir. İzleyiciler açısından, yazın ağaçlar altında, kışın da kar altında bahçeden Chopin’in bestelerini dinlemek büyük zevktir. Zelazowa Wola, giderek uluslararası konser merkezine dönüşecek.

CHOPİN YILINI BİR ADIM ÖNDE KARŞILAMAK

Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long Hall Klasik Müzik Etkinlikleri arasında güzel ve ilgi çeken konserler düzenleniyor. Bu işi de, değerli müzik yazarı arkadaşım Evin İlyasoğlu başarıyla gerçekleştiriyor.

İlyasoğlu, Chopin Yılını bir adım önde karşıladı. Polonya Başkonsolosu Miroslaw Stawski ile işbirliğinden, çok genç ve yetenekli Chopin piyanisti dinledik: Szczepan Konczal, Polonya ve Chopin’le bizleri buluşturdu. Genç Chopin yorumcusu Szczepa Konczal, sırasıyla Do Diyez Minör Etüt, fa diyez maj. Impromptü, Si minör Scherzo, Do minör Noktürn, Fa minör Fantazi adlı Chopin yaratısı güçlü piyanistlerin yorumunu anımsatırcasına, lirizmi ve teknik üstünlüğünü sergiledi.

Değinmeden bitirmeyelim yazımızı; dünyaca ünlü piyano sanatçımız, virtüöz İdil Biret, Chopin’in bestelerine özel bir ilgi duyuyordu. Bu nedenle Polonya Radyo Orkestrasıyla bütün Chopin bestelerini olağanüstü başarıyla yorumladı ve seslendirdi. Bu çalışma, sanatçımıza Polonya’nın en büyük müzik ödülü olan “Fredrik Chopin Müzik Ödülü”nü kazandırdı.

Hayati Asılyazıcı

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Artvinde doğdu. Kastamonu Lisesini bitirdi.

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.