Prof.Nimet Karatekin Son Yolculuğuna Uğurlandı.


Prof. Nimet Karatekin
1921 – 2014
 
17.07.2014 tarihinde yitirdiğimiz, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, yaşayan en eski kuşak piyano öğretmeni olan piyanist Prof. Nimet Karatekin, 18.07.2014 Cuma günü Bebek Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.


Prof.Nimet Karatekin

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nın en eski kuşak piyano öğretmeni olan piyanist Prof. Nimet Karatekin 1921 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1934'te Musiki Muallim Mektebine giren Karatekin; burada Ferhunde Erkin ile piyano, Necdet Remzi Atak ile keman ve Azize Işık ile şan çalışmış, bugünkü adı Gazi Eğitim Enstitüsü olan Musiki Muallim Mektebi’ni bitirmişti. Daha sonra 1940 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne giren ve Ferhunde Erkin'in piyano, Liko Amar'ın oda müziği, Necil Kazım Akses'in armoni öğrencisi olan Karatekin, 1944 yılında okulun yüksek bölümünü bitirdi. Aynı okulda piyano öğretmeni olarak göreve başlayan, Ulvi Cemal Erkin ve Hidalgo ile bir süre çalışan sanatçı, Muazzez Gökmen ve Suna Korad gibi tanınmış müzisyenlere eşlik etti.
 
Pek çok resital ve konserler veren Karatekin, sonraki yıllarında kendini tamamen piyano öğrencisi yetiştirmeye adamıştı. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölüm Başkanlığı’na getirilen Nimet Karatekin, 1996 yılından emekli olana dek pek çok sayıda sanatçı ve akademisyen yetiştirmişti. 
 
 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir