Prof.Ş.Şehvar Beşiroğlu Anısına İTÜ MİAM Bestecilik Ödülü 2018

0

İTÜ MİAM BESTECİLİK ÖDÜLÜ 2018
Prof. Ş.Şehvar Beşiroğlu Anısına
Son Başvuru: 15 Mayıs 2018

Prof. S.Şehvar Beşiroğlu Anısına İTÜ MIAM Bestecilik Ödülu 2018İTÜ MİAM BESTECİLİK ÖDÜLÜ 2018
2015 yılında Emre Sihan Kaleli'ye verilen İTÜ MIAM bestecilik Ödülü bu yıl, 2017 yılında kaybettiğimiz müdürümüz müzikolog ve kanun sanatçısı Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu anısına düzenlenmektedir. İTÜ MIAM öğretim üyeleri ve uluslararası alanda yetkin bestecilerden oluşan jürinin seçeceği bir besteciye 10.000.TL'lik ödül karşılığında kanun ve oda orkestrası için bir konçerto sipariş edilecektir.
İTÜ MIAM Bestecilik Ödülü 2018 için son başvuru tarihi 15.05.2018'tir. Başvuru için  adayların iki özgün eserine ait partisyonları PDF formatında ve bu eserlere ait midi veya canlı kayıtları MP3 formatında olacak şekilde miam@itu.edu.tr adresine konu kısmına "İTÜ MIAM Bestecilik Ödülü 2018 Başvurusu – İsim Soyisim" yazarak ulaştırmaları gerekmektedir. Eksik ve geç başvurular dikkate alınmayacaktır. Başvuru için yaş şartı aranmamaktadır.
Başvurular, Türk vatandaşı veya Türkiye'deki bir müzik öğrencisi ya da mezunu olan tüm bestecilere açıktır.
Ödülü almaya hak kazanan besteci 20.06.2018 tarihinde açıklanacaktır. Aralık 2018'de gerçekleştirilecek konser ve ödül töreni ile sipariş edilen eser kaydedilecek ve dinleyiciyle buluşacaktır.
Önemli Tarihler:
Son Başvuru: 15.05.2018
Kazananın İlanı: 20.06.2018
Eserin Prömiyeri ve Ödül Töreni: Aralık 2018

Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu kimdir?
Akademisyen kimliğinin yanında aynı zamanda kanun, çeng, arp virtüözü ve eğitmeni olan Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) Çalgı Eğitim Bölümü Mızraplı Ana Sanat Dalı Kanun Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. “Sekiz Parmak Kanun Etüd ve Alıştırmaları” başlıklı teziyle 1988 yılında yüksek lisans ve “3.Selim Döneminin Müzik ve Müzisyenler Açısından İncelenmesi” çalışmasıyla 1994 yılında sanatta yeterlik derecelerini aldı. 1999 yılında tamamladığı doktora sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi’nde, “Osmanlı Tarihi ve Müziği” konusunda gerçekleştiren akademisyenimize 1997 yılında, Türk Sanat Müziği alanında doçentlik unvanı verildi. 2005 yılında ise konservatuvarımızın Müzikoloji Bölümü’nde profesörlüğe yükselen Beşiroğlu; Eurasia Ensemble, Romeiko Ensemble, Kantemir Ensemble, Hattusha Ensemble, İzmir Baroque gibi farklı müzik topluluklarıyla sayısız projede yer aldı. Harvard Üniversitesi’nde tarih profesörü Dr. Cemal Kafadar ile “Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş dönemi ve Fatih dönemine kadar müzik yaşantısı ve müzik çalgılar” üzerine doktoraüstü çalışmasını yaptı. Merhume akademisyen bunun yanında, davetli olarak 1993’ten bu yana her yıl “Osmanlı ve Türk Musıkisi” üzerine seminerler verdiği Boston’daki New England Konservatuvarı’nın Müzikoloji ve Müzik Tarihi bölümlerinde 1999 yılında “konuk bilim insanı” unvanıyla araştırmalar da yapmıştı. 
1999 yılında Sosyal Bilimler Enstitümüze bağlı olarak kurulan Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin program kurucuları arasında yer alan öğretim üyemiz, 2012’den itibaren buranın müdürlüğünü de üstlendi ve bu kurumun Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı lisansüstü programlarında ve anabilim dalı başkanlığı ve koordinatörlüğünü yaptığı Müzikoloji ve Müzik Teorisi Doktora Programında, Müzikoloji, Etnomüzikoloji ve Organoloji konularında dersler verdi. 2008-2013 yılları arasında İTÜ TMDK Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Beşiroğlu bu yıl ise, Yrd. Doç. Şeyma Ersoy Çak ile editörlüğünü yaptığı “Kadın ve Müzik” adlı eseri ve önsözünü Prof. Martin Stokes’un yazdığı “Bir Muhabbet Kuşu – Postmodern Göstergeler Işığında Zeki Müren” isimli kitabını yayınlamıştı. Akademisyenimiz vefatına değin, İTÜ TMDK’da ve İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (İTÜ MİAM) kanun çalma, sistematik müzikoloji, organoloji, etnomüzikoloji, makam kuramı, Osmanlı – Türk müzik tarihi, Türkiye’de müzik, müzik ve cinsiyet, Akdeniz kültürlerinde müzik derslerini yürütüyordu.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: İTÜ MIAM Bestecilik Ödülü 2018 afişi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.