Sanatçımız Tarık Akan'ı Yitirdik… (13 Aralık 1949 – 16 Eylül 2016)

 Sanatçımız Tarık Akan'ı Yitirdik… 
(13 Aralık 1949 – 16 Eylül 2016)

Tarık Akakn 1949 - 2016

Sanatçı Tarık Akan, İstanbul'da tedavi gördüğü özel bir hastanede hayatını kaybetti.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Tarık Akan, İstanbul'da tedavi gördüğü özel hastanede yaşama veda etti.

Açıklamada, "Nazım Hikmet sevdasını, Nazım Hikmet Vakfı’nın kuruluşundan bugüne yönetim kurulunun her dönem en aktif üyesi olarak gösteren sevgili arkadaşımız Tarık Akan, 16 Eylül 2016 Cuma sabahı aramızdan ayrılmıştır. Işıklı anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımızın başı sağ olsun." ifadelerine yer verildi.
 

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre sanatçı için pazar günü saat 14.00'te Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nda tören düzenlenecek.

Akan'ın cenazesi, aynı gün Teşvikiye Camisi'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

evetbenim sanat güneşi logo

Tarik-Akan-30

TARIK AKAN
Tarık Akan doğum adı ile Tarık Tahsin Üregül, (13 Aralık 1949, İstanbul, – ö. 16 Eylül 2016, İstanbul), Türk sinema ve dizi oyuncusu.

1970 yılında Ses dergisinin oyunculuk yarışmasına katılarak birinci olmuştur. 1971 yılında ilk sinema filmi Emine ile oyunculuk kariyeri başlamıştır. Bir anda Yeşilçam'ın en yakışıklı oyuncularından birisi haline gelmiştir. Daha sonra 1972 yılında oynadığı film Suçlu ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alır. 1973 yılında Yeşilçam'ın en iyi duygusal filmlerinden birisi olarak bilinen Canım Kardeşim (1973) adlı filmde Halit Akçatepe ile başrol oynar. 1974 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde Damat Ferit adlı karakteri canlandırır, film 1975 yılında vizyona girer ve Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olur ve bir klasik haline gelir. Ardından Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) adlı, serinin ikinci filminde rol alır. Film Akan'ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmi olmuştur ve serinin gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmi olur. Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı her filmde büyük başarı elde eden Akan'ın, 1975 yılında Bubikoğlu ile birlikte oynadıkları Ah Nerede adlı romantik-komedi filmi ile büyük başarı elde eder.

tarik-akan_1005_m

1970'li yıllarda oynadığı filmlerle adından sıkça söz ettirmiştir. Boyu, giyinişi ve saç stili ile 70'li yıllara damgasını vurarak Yeşilçam'ın büyük jönleri arasına adını yazdırmıştır. Yeşilçam'ın "cici çocuğu" olarak bilinen Akan, 1977 yılında Zeki Ökten'in yönetmenliğini üstlendiği başrollerini Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ile paylaştığı Sürü adlı filmde oynamıştır. 70'li yıllardaki tarzından uzak ve artık genelde bıyıklı olarak film çekmiştir. Sürü adlı film ile çok büyük başarı sağlamıştır. Ardından 1978 yılında Cüneyt Arkın ile beraber başrol oynadığı Maden adlı film ile artık her türlü filmde oynayabileceğini kanıtlamıştır. 1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney'in yönettiği efsane olan Yol filmi ile çok büyük başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurmuştur. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film olmuştur ve Akan, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmuştur. 1990 yılında başrolünü oynadığı Karartma Geceleri adlı film Yeşilçam'ın klasikleri arasında yer almıştır. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.

her-rolu-oynayabildigini-sinema-dunyasina-kanitlar-listelist

evetbenim sanat güneşi logo
Tarık Akan'ı sonsuzluğa uğurlarken:

Tarık Akan, sahibi halk olan bir sanatçıydı… Fiziği güzel, beyni güzel; ender yetiştirdiğimiz, alanında örnek bir insanımızdı. Bir yönüyle okuduğu ilkokulunu alıp; çağdaş düzeyde çalışmalarını sürdürecek örnek eğitimci(*), birçok kültür sanat kurumlarında görev alıp yönetecek güçte sivil toplum gönüllüsü ve savaşcısı, ilkeli bir sinema sanatçısıydı…  Çoğu insanın "Batı"yı anlamak sevdasıyla  Mark'lı, Dolarl'ı, Paunt'lu yaşamla sarmaş dolaş yaşarken; elindeki "sinema" aracıyla karda kışta; Doğu Anadolu, Güney doğu  Anadolu insanımızın sorunlarına eğilip, çözüm üretmek için filmler çekerek parmaklarını siyasi erkin gözüne sokarak bu günlere dikkat çekendi. 

Tarih: Tarık Akan adına açtığı sayfasını kapatırken, bu günün, gelecek kuşakların genç araştırmacıları, sinemacıları; Tarık Akan'ın bir ömre bedel yaşamında yapmak istediklerini; bizden daha iyi anlayacaklardır…

Sağol sevgili Tarık Akan: Işıklar içinde uyu…

(*) Özel Taş İlköğretim Okulu

evetbenim sanat sitesi
Yevfik Yalçı
evetbenim sanat güneşi logo

Tarık Akan: Görsel ve bilgiler güncel basın ve google
Düzenleme Tevfik Yalçın
evetbenim@gmail.com
 

evetbenim4


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir