ŞEHİR TİYATROLARI NDA 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ OYUNLAR

 
   İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI’NDA
 
27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ

 
100. yılını kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyor. “Dünya Tiyatro Günü” vesilesiyle, 27 Mart 2014 Perşembe günü, Şehir Tiyatroları’nın 100. yılı nedeniyle hazırladığı bildirinin yanı sıra Brett Bailey’in hazırladığı Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisi ve ITI-UNESCO Türkiye Merkezi İcra Komitesi tarafından hazırlanan Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi, Şehir Tiyatroları’nın bütün sahnelerinde saat 20.00’de oyun öncesi okunacaktır.
 
Bildirileri, oyunlardaki sanatçılar, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Berrin Koper, Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde Aslı Aybars, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde Bensu Orhunöz, Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde Uğur Arda Aydın, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde Caner Çandarlı, Ümraniye Sahnesi’nde Eraslan Sağlam, Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde Emrah Özertem,  Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde Tarık Şerbetçioğlu okuyacaklardır.
 
27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde oynanacak oyunlar her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak izlenebilecek. Biletler, oyunların oynanacağı sahnelerin gişeleri ve idare amirliklerinden temin edilebilir.
 

 
27 Mart Perşembe Günü Sahnelenecek Oyunlar;

 

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, Peter Horsler’in yazdığı Bora Seçkin’in yönettiği Kes ve Kaç,
 
Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde, Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı Engin Gürmen’in yönettiği Para,
 
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde, A. Kadir Bozkurt’un yazdığı Zuhal Ergen’in yönettiği Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli,

Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde, Ziya Osman Saba’nın öykülerinden Hilmi Zafer Şahin’in uyarladığı, Can Doğan’ın yönettiği Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi,

Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde,  Özgür Kaymak Tanık’ın yazıp yönettiği İsimsiz,
 
Ümraniye Sahnesi’nde, Joe Masteroff’un yazdığı Yücel Erten’in yönettiği Kabare (Cabaret),

Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde, Hagop Baronyan’ın yazdığı Engin Alkan’ın yönettiği Şark Dişçisi,
 
Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, Aziz Nesin’in yazdığı Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği Toros Canavarı,
 
Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde,Okan Karaca’nın yazıp yönettiği Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt,
 
Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde, Güneş Han’ın yazdığı Sibel Topaloğlu’nun yönettiği Uğurböceği,
 
 
İyi seyirler…

 
27 Mart Dünya Tiyatro Günü Kutlu Olsun…

Şehir Tiyatroları "Dünya Tiyatro Günü" Bildirisi…
Bugün Dünya Tiyatro Günü… Tiyatroya her alanda emek veren tüm sahne insanlarının ve tiyatro severlerin Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun!

1914 yılında kurulan ve o günden bugüne tiyatro severlerin ve İstanbullular'ın vazgeçilmezi Şehir Tiyatroları 100 yaşında. "Güzellikler Evi" anlamına gelen Darülbedayi adıyla kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, hem kent içinde hem de turneleriyle İstanbul dışında tiyatronun insanlıkla yaşıt kültürel birikimini 100 yıldır paylaşmakta… Fatih'ten Ümraniye'ye, Kadıköy'den Kağıthane'ye, Üsküdar'dan Gaziosmanpaşa'ya, Harbiye'ye 8 tiyatro, 10 sahnede dünyanın insan manzaralarını salonlara taşıyor. Türkiye'nin ve dünyanın farklı yerlerine düzenlediğimiz turnelerde, ses bayrağımızı umutla, sevgiyle, mesleğimize duyduğumuz inançla yüceltiyor.

Tiyatro sevgi isteyen, umut yitimine yer vermeyen, tarih boyunca en zorlu koşullarda ve dönemlerde yeniden ve yeniden kendine çıkış yolu bulan, ayağa kalkmasını bilen, kişiliğini ve kimliğini sanatçı insanın özverisinden ve seyredenin olumlu algısından oluşturan bir sanat. Şehir Tiyatroları da, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçirdiği tarihsel süreçlerin tümünde, sahne insanları ve Istanbullu tiyatro severlerle kentin kılcal damarları semtlerde, mahallelerde kendine yer açmış, büyük ve kadim bir sanatın anıtsal kurumu. Sahneden salona sanatsal varoluşun ve vazgeçilmezliğin karşılığı…

Ülkemizde tiyatronun her alanda kendine yer açması; çağdaş dünya sanat değerlerinin hem kurumsal hem de sahne uygulamalarında temel ve ana koşul olarak görülmesi; toplumsal, siyasal ve yaşamsal yaklaşımların tiyatroyu kurumsallaştırarak yüceltmesi, sanatımızı, doğal olarak Şehir Tiyatroları'nı güçlü ve etkin kılacaktır. 

Biliyoruz ki, 100 yıldır İstanbul'un ve İstanbullu'nun kalbindeyiz. Tiyatro ateşini bizler kadar yüreğinde hisseden sizlere, tiyatromuzun dostlarına, tiyatronun yaşamın her alanındaki elçilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Sağolun, varolun… 

Dünya Tiyatro Günü'müz kutlu olsun!
 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi                                                                     &nb
sp;                                   Şehir Tiyatroları

 

İBB ŞEHİR TİYATROLARI PROGRAM:   

HABER KAYNAK: 
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Gümüş Cad. No.3 Harbiye-ŞİŞLİ İSTANBUL
Basın Ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir