Şehir Tiyatroları ndan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Semineri, Türkiye Tiyatrosu ve Darülbedayi

Şehir Tiyatroları’ndan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Semineri
 
Türkiye Tiyatrosu ve Darülbedayi

  28 ve 29 Mart, 14.00 – 19.00
 Bankalar Caddesi 11 numaradaki 
SALT Galata Odiyoryum’da gerçekleşecek. 

 

Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü ‘’Türkiye Tiyatrosu ve Darülbedayi’’ başlıklı, iki günlük bir seminer programı ile kutluyor.  Şehir Tiyatroları’nın 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında organize edilen Seminer, 28 ve 29 Mart’ta, SALT Galata ev sahipliğinde gerçekleşiyor.
 
Üç ana başlık altında, tiyatro ve sinemanın Darülbedayi öncesi ve sonrasında, Türkiye’deki varoluş ve kurumsallaşma serüvenine odaklanan Seminer, Darülbedayi’nin kurulduğu döneme ve Avrupa Tiyatrosu/Sineması ile kurulan ilişkiler üzerinden gelişen sanatsal estetiğe yoğunlaşıyor.
  
Seminer 28 ve 29 Mart, 14.00 – 19.00 arası, Bankalar Caddesi 11 numaradaki SALT Galata Odiyoryum’da gerçekleşecek. 
 
 
Seminer programını ekte görebilirsiniz…
  
27 Mart Dünya Tiyatro Günü Semineri
Türkiye Tiyatrosu ve Darülbedayi
 
SALT Galata Oditoryum   
 
28 Mart Cumartesi 
 
 
14.00 – 16.00 Avantgarde  ile Türk Tiyatrosunun Yolculuğu
                        Prof. Dr. Ayşın Candan – Haliç Üniversitesi
 
19. yüzyılda başlayan batılılaşma hareketinin en belirgin toplumsal yansıması, kapalı salonlarda tiyatro temsilleri izlenmesidir. Eylemin baş aktörleri (her iki anlamda da) Ermenilerdir, izlenen temsiller ise melodramlardır. Melodram ondokuzuncu yüzyılın devrimci biçimidir.  Melodram ruhuyla beslenen ilk kuşak  Türk oyuncuları içinde en önde gelen isim, Musin Ertuğrul’dur. Gençlik yıllarını Avrupa başkentleri ile Istanbul arasında geçiren, bir avuç yandaşıyla kurumsal Türk tiyatrosunun temelini atan Muhsin Ertuğrul,  yüzyıl başının büyük Alman oyuncu ve yönetmenlerini yakından tanımış, onlardan aldığı esinle sahne serüvenini biçimlendirmiştir. Muhsin Ertuğrul’un sahne için yazmaya yüreklendirdiği gençler arasında Nazım Hikmet de vardır.
 
Prof. Dr. Ayşın Candan, kurumsal Türk Tiyatrosunun avangardla başlayan yolculuğunu, 19. Yüzyılın sonlarından, 60’ların Halk Tiyatrosu dönemine kadar, görselli bir sunumla paylaşıyor.
 
 
16.00 – 16.30 Ara
 
 
16.30 – 18.30  Açık Oturum:
 
Türkiye’de Oyunculuk ve Reji Geleneği
Moderatör:Prof Dr Ayşın Candan
 
Konuşmacılar: Hikmet Körmükçü, Mustafa Avkıran, Nihal Koldaş, Serdar Biliş, Metin Deniz, Murat Karasu, Jülide Kural.
 
 
29 Mart Pazar
 
Venedik’ten İstanbul’a Türkiye Tiyatrosu’nu Yaratanlar
Mimesis Dergisi & BGST & Berberyan Kumpanyası
 
Birinci bölüm 14.00 – 15.15
 
Prolog: San Lazzaro Oyunları (Okuma Tiyatrosu)
Musahipzade’yi Yüz Yıl Önceden  Müjdeleyenler
Venedik’in San Lazzaro Adası’nda 18. yüzyılın sonunda çoğu Osmanlı tebaasına mensup Mıkhitarist rahiplerce komedi üslubunda yazılan ilk Türkçe Osmanlı tiyatrosu örneklerinin tanıtımı ve Musahipzade’yi bir asır önceden müjdeleyen bu oyunların Türkiye’de modern tiyatronun gelişimine katkısı…
 
15 Dakika Ara
 
 İkinci Bölüm 15.30 – 16.30
 
İnterlüd: Bedros Atamyan’dan Ermenice bir Hamlet tiradı (Boğos Çalgıcıoğlu)
 
Türkiye Ermenileri Sahnesi
Şarasan’ın “Türkiye Ermenileri Sahnesi” kitabına dayalı olarak 19. Yüzyılda Ermenice-Türkçe tiyatroya büyük katkı yapan efsane oyuncuların tanıtımı ve bunlar arasından Darülbedayi’nin kuruluşuna katkı verenlerin aktarılması.
 
İnterlüd:Mardiros Mınagyan’dan Türkçe bir Armand Duvall tiradı. (Boğos Çalgıcıoğlu)
 
15 Dakika Ara
 
Üçüncü Bölüm  16.45 – 17.15 
 
Film: Vasfi Rıza Zobu’nun İzinde Güllü Agop’un Mezarını Ararken (Serda Arslan’ın kamerasından –süre 10’)
 
Film: Muhsin ve Vahram
1911 yılında Odeon Tiyatrosu’nda Muhsin Ertuğrul ve Vahram Papazyan ortaklığıyla İlk Türkçe Hamlet’in oynanışı üzerine kısa bir film (süre 10’)
 
Epilog: Okuma Tiyatrosu
İlk kez Abdullah Cevdet tarafından 1908 yılında Türkçe’ye çevrilen ve İstanbul’da 1911 yılında Muhsin Ertuğrul ve Vahram Papazyan tarafından sahnelenen Hamlet oyununun 5. perde 2. Sahnesi’nde Hamlet ile Leartes arasındaki sahnenin okunması. (süre 10 ‘)
 
 
Oyun Okumaları:Sercan Gidişoğlu,  Özgür Eren, İlker Yasin Keskin
 
 
15 Dakika Ara
 
 
17.30 – 19.00
 
Türkiye Sineması’nda İlkler ve Tiyatroyla İlişkisi
                           Yrd. Doç. Dr. Müjgan Yıldırım – Maltepe Üniversitesi
 
Sinemada Muhsin Ertuğrul Öncesi Dönem
“Leblebici Horhor” (1916); Himmet Ağa’nın İzdivacı (1916-18);  Sedat Simavi: Pençe ve Casus (1917); Mürebbiye(1919); Binnaz(1919); Bican Efendi Serisi (1921-22) filmleri üzerinden dönemin sineması ve oyuncular üzerinden Darülbedayi ile bağlantısının
anlatılarak, filmlerden kısa görüntü ve fotoğrafların paylaşılması…
 
Sinemada Muhsin Ertuğrul Dönemi
Sinemada ‘’Tiyatrocular’’ dönemi  (1922-1939)  17 yıl “tek yönetmen” 30 film.
 
Muhsin Ertuğrul’un Türkiye sinemasında belirleyici olduğu 17 yıllık bu dönem, filmlerden görüntüler ve belgeseller eşliğinde aktarılıyor.
 
Film Gösterimleri:
Muhsin Ertuğrul üzerine kısa belge film; Aysel Bataklı Damın Kızı Filmi – Muhsin Ertuğrul;
Bedia Muvahhit: Çoban Yıldızı Belgeseli; Cahide Sonku üzerine kısa belge film…
 
Ayşın Candan İngiliz Kız Ortaokulu ve Robert Kolejde orta öğrenimden sonra Viyana Üniversitesinde tiyatro bilimi okudu. New York Eyalet Üniversitesi (SUNY) Binghamton’da reji dalında yüksek lisans eğitimi gördü. 1979’da Viyana Üniversitesinde doktorasını tamamladı. Istanbul Şehir Tiyatrosunda Muhsin Ertuğrul’un son genel sanat yönetmenliği sırasında 4 yıl dramaturg –yönetmen olarak çalıştı. 1981-97 arası Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları bölümünde  öğretim üyesiydi. 1990’da NewYork’ta Fulbright, 1993’te Berlin’de Goethe Enstitüsü burslarıyla çağdaş tiyatro, 2004’te ARIT bursuyla Atina’da antik tragedya sahnelemeleri araştırdı. 1996’dan bu yana Uluslararası Tiyatro Antropolojisi Okulu üyesi. 1997’den 2013’e Yeditepe Üniversitesinde, 2013’ten bu yana Haliç Üniversitesi Konservatuarında gösterim araştırmaları alanında profesor olarak etkinliğini sürdürüyor. Uluslararası “Spectacle Vivant” araştırmacı topluluğuyla ortak çalışmalar yürütüyor.  

Kitapları:                                                                                                                                                20. Yüzyıl Öncü Tiyatro;  Oyun Tören Gösterim; Öncü Tiyatro ve Dijital Çağda Gösterim
 
Boğos Çalgıcıoğlu 1968 yılında Getronagan Lisesi’nden, 1974’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Tiyatro oyunculuğu ve sanat yönetmenliği yapan Çalgıcıoğlu, Osmanlı Ermeni Tiyatro Tarihi araştırmacısı ve yazarıdır. Aylık Paros Dergisi'nde düzenli olarak tarihi tiyatro mekânları üzerine yazıları yayınlamaktadır.  Çevirmeni olduğu kitaplar: Şarasan, "Türkiye Ermenileri Sahnesi ve Çalışanları"; Baronyan, "Şark Dişçisi" (oyun- Şehir Tiyatroları'nda oynandı.); Zekiyan, "Venedik'ten İstanbul'a Modern Ermeni Tiyatrosunun İlk Adımları."

Fırat Güllü 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’ne girdi. Tiyatroya Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda başladı. BÜO dâhilinde oyunculuk, eğitmenlik ve reji sorumlulukları aldı. Çeşitli çeviri ve yazıları Mimesis Tiyatro Çeviri Araştırma Dergisi’nde yayınlandı. Mezuniyet sonrasında 1996 yılında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’na katıldı ve Tiyatro Boğaziçi'nde çeşitli yapımlarda oyunculuk ve reji sorumluluğu aldı. Şu anda Mimesis Tiyatro Çeviri Araştırma Dergisi'nin yayın kurulu üyesi ve Mimesis Sahne Sanatları Portali'nin (mimesis-dergi.org)  düzenli yazarlarındandır. Son yıllarda tiyatro tarihi üzerine çalışmalar yürütmektedir ve 2008 yılında BGST Yayınları'ndan Vartovyan Kumpanyası ve Yeni Osmanlılar adlı bir çalışması yayınlanmıştır. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanan Bir Rol Yaratmak (K. Stanislavski) ve Arzu Gökkuşağı (A. Boal) adlı kitapların çevirmenlerindendir.
 
Müjgan Yıldırım 1989 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Master ve doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Sinema-Televizyon ölümünde tamamladı. Çektiği iki kısa belgeselle (Bedia Muvahhit’in hayatı ve Paris Apartmanı) ulusal ve uluslararası festivallere katıldı. Yazarın, “Doğan Kuban- Bir Rönesans Adamı- Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Nehir Söyleşileri  2007”  ile “Edebiyatçı Mimarlar Antolojisi- Mimarlık Vakfı Yayınları-2008”  adlı kitaplarının  yanı sıra Literatür Yayıncılık adına yayıma hazırladığı başta “Sedad Eldem ile Söyleşiler”, “19. yy’da İzmir Kenti”  olmak üzere birçok kitabı bulunmaktadır.  Doğuş Üniversitesi’nde başladığı akademisyenliğe, Maltepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film Animasyon Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak devam etmektedir.
 
 

 

 

Darülbedayi Cad. No.3 Harbiye-ŞİŞLİ İSTANBUL
Basın ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.trweb: www.ibst.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir